Автор Тема: Аргументи за покачване на цените?  (Прочетена 47553 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
От мненията на хората (в посока на заглавието) съм разбрал 2 основни:

1. "Така искам" - защото имат 1-2 имота (наследствени) и им прави удоволствие, да мислят че са "богати" като умножават цена на квадрат по колкото им пише в нотариалния акт или са купили 2008ма за "инвестиция" и сега - лошо.

2. Психологическият аргумент (по пунди), който е прав по принцип (друг е въпросът народът още ли е толкова тъп колкото 2008ма и би се поддал отново на манипулаци).

3. Има ли аргумент(и) чисто икономически, заради който може да има поскъпване, а не поевтиняване на имотите?

*flower2*

pmp

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
  • Карма: +11/-4
  • what? what the fuck is "what"?
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #1 -: 25 Май, 2010, 18:57:27 »
0
Няма.
We see the winners and try to "learn" from them, while forgetting the huge number of losers.

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #2 -: 25 Май, 2010, 19:00:18 »
0
4. Хиперинфлация на еврото или как 50 годишна панелка е по-реален актив от златото.
5. В Париж и Лондон цените са по-високи отколкото в София, а и трите града са европейски столици.

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #3 -: 25 Май, 2010, 19:12:28 »
0
Аргумент първи:

В Монте Карло и в Монако нямат панелки, а там цената на квадратен метър е направо бомбастична.
Да, ама нашите панелки, са с най-сеизмично устойчиви показатели.
Следователно, панелките в Люлин следва да са поне двойно по-скъпи от старите викториански сгради в центъра на Монако и Монте Карло!
Мани ги ти ония на Ривиерата, какво ли разбират те от качествено българско строителство изпълнено от кеча или от кандидат новодомци ( имаше и такъв почин ако сте забравили!)

Аргумент втори:

Според много езотерични източници България е центърът на вселената, а кой е центърът на България си е ясно отколе - слатинското гето.
Къде тогава ще отседнат извънземните преминаващи през нашата Слънчева система? Е как къде - точно в топ локейшъна на Млечният път.
 Е, как може да искате тогава ниски цени, за една такава галактическа топ локация.
Естествено, че Ъпът трябва да продължи, поне до съотношението кило тухли = кило злато.
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #4 -: 25 Май, 2010, 19:19:35 »
0
Ама аз питах сериозно :)

5. на Negramoten спада по-скоро към 2. (психо) от моите. Защо се говори за Париж и Лондон, а не за Лисабон примерно? И той е европейска столица.

4. по-става, но е интересно вероятността за хиперинфлация в EU различна ли е от 0?

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #5 -: 25 Май, 2010, 19:23:28 »
0
Нашата работа стана както в оня виц, де палестинец кандидатствал за работа при евреин - Вие навярно се шегувате, да ми предлагате толкова висока заплата с толкова много екстри към нея?
-Ами как, нали вие първи започнахте?
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #6 -: 25 Май, 2010, 20:50:43 »
0
На практика в момента няма такива. Евентуални аргументи биха били:
- задвижване на икономиката (няколко макро-показатели могат да бъдат индикация за това)
- сериозен и реален спад на лихвите по ипотеки и/или депозити (които донякъде са свързани)
- сериозно наливане на пари - инвестиции или емигрантски
- и/или голямо връщане на емигранти в България
- сериозна имиграция на младо и поне средно платежоспособно население от Азия/Африка/Америка?/Марс??.
- сериозна промяна в текущия модел на раждаемост на населението (но това ще сработи бавно)

Един фактор който лично аз не се наемам да преценя е сериозна инфлация на еврото (няма нужда да е хипер) ... тук вече излизаме над моите компетенции, ако някой има идей моля да ги сподели. Според мен това може да бутне цените и в двете посоки, нямам идея накъде е по-вероятно.

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #7 -: 25 Май, 2010, 21:04:51 »
0
Ама аз питах сериозно :)
Сериозни аргументи за покачване няма. Може да проима, ако цените в големите градове отидат на нива от по 100-200 евро на квадрат, което не е изключено, като се има предвид, че лакомията докара цените до 1200 евро/кв. с общите части и до тапа :). Сега трябва да видим до къде ще ни докара страха и отчаянието...

Относно хиперинфлацията в ЕЗ, беше шега, защото преди 3-4 години всички теглиха кредити в лв. с идеята, че "нашите" ще спретнат една кризичка, както през 1997-ма и някой друг ще им плати борчовете :) А сега почнаха да мечтаят за по-мащабно опростяване на дълговете, поне тайничко се надяват за хиперинфлация, като това им е единственото успокоение, за "печелившата" инвестиция на зелено от 2007-ма:)

koganev

  • Гост
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #8 -: 26 Май, 2010, 11:04:49 »
0
Чисто икономически причини за повишаването на цените на НИ никога не е имало в БГ. Но икономиката е социална наука, а социалните тенденции са силен мотиватор за странни решения.

От тази гледна точка нищо чудно в скоро време да се появи някаква социална вълна от очаквания, която да повиши цените на панелките до 2000 Е на кв.м. Например на хората в Норвегия може да им скимне, че ако живеят тук, ще пият по кило ракия на ден без да се налага да му мислят много-много... Защо това ще се отрази на панелките, а не на масивните къщи? Защото норвежците обичат да пият в компания и да повръщат по стъблищата, а това  в панелките е нормално явление.
Лошото е, че норвежците са малко... Я понапълнят един квартал, я не.
Ако успеем да зарибим и шведите, а и в северна Русия има бая фиркаджии - ето ти новият ъп.

Щото на един норвежец/швед му идва по-евтино да кихне 50 000 Е за панелка и после цял живот да пие за 500Е на месец, вместо да пие за 50 000Е на година в Скандинавията, ако трябва да поддържа темпото, които би поддържал в нашата прекрасна (за алкохолици, пушачи и прочие) татковина.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #9 -: 26 Май, 2010, 13:48:27 »
0
Чисто икономически причини за повишаването на цените на НИ никога не е имало в БГ. Но икономиката е социална наука, а социалните тенденции са силен мотиватор за странни решения.

От тази гледна точка нищо чудно в скоро време да се появи някаква социална вълна от очаквания, която да повиши цените на панелките до 2000 Е на кв.м. Например на хората в Норвегия може да им скимне, че ако живеят тук, ще пият по кило ракия на ден без да се налага да му мислят много-много... Защо това ще се отрази на панелките, а не на масивните къщи? Защото норвежците обичат да пият в компания и да повръщат по стъблищата, а това  в панелките е нормално явление.
Лошото е, че норвежците са малко... Я понапълнят един квартал, я не.
Ако успеем да зарибим и шведите, а и в северна Русия има бая фиркаджии - ето ти новият ъп.

Щото на един норвежец/швед му идва по-евтино да кихне 50 000 Е за панелка и после цял живот да пие за 500Е на месец, вместо да пие за 50 000Е на година в Скандинавията, ако трябва да поддържа темпото, които би поддържал в нашата прекрасна (за алкохолици, пушачи и прочие) татковина.

Абсолютно правилно, пропускаш 3 "малки" подробности само.

- пияндетата не са чак толкова голяма част от целокупното население на Норвегия и Швеция
- много от тях тези алкохолни изгъзици (и атракции след употреба) си позволяват да ги правят само като отидат на курорт някоя южна държава особено у нас, където никой не ги санкционира, ами даже се поощряват за да правят оборот и да не обезмислят целта на пътуването им
- ако дойдат да живеят за постоянно, освен ако не са пенсионери и да си прибират пенсиите от Норвегия и Швеция не знам как биха си поддържали и 500-те Е на месец пиене + останалите разходи за живот. Как им виждаш отношенията с повечето работодатели у нас? Може да са свине в пиенето, но на работното си място са свикнали на коренно различни взаимоотношения и заплащане  :D

Разбрах ти иронията в идеята на поста ти, ама да си кажем и фактите, все пак...  :D
-
I say what I do and do what I say.

koganev

  • Гост
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #10 -: 26 Май, 2010, 13:52:27 »
0
Как можа!!! Аз се опитвам да вдъхна бодряшко настроение у бедного брата ъпера, позволявам си вулгарни хиперболи, с мъка на сърцето алкохолизирам цели народи, а ти да ме срежеш така...

Трагедия! Сега как ще ми дойде друга толкова хубава идея за ъп...   :(

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #11 -: 26 Май, 2010, 14:06:10 »
0
Покрай мненията ви ми просветна бъдещето - до всяка панелка отдолу един басейн, отрупан със шведи и шведки, а др. Иванов пие бира на някой балкон и се наслаждава. (Цените им са поне тройни.)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #12 -: 26 Май, 2010, 14:16:56 »
0
Как можа!!! Аз се опитвам да вдъхна бодряшко настроение у бедного брата ъпера, позволявам си вулгарни хиперболи, с мъка на сърцето алкохолизирам цели народи, а ти да ме срежеш така...

Трагедия! Сега как ще ми дойде друга толкова хубава идея за ъп...   :(

Вече има една много сериозно аргументирана идея във форума на имоти.нет:

" 2010  [ Отговор ]
Re: Ще започне безконтролно поскъпване на имотите!
25-05-2010 - 15:37:08    Регистриран: преди 4 месеца
Мнения: 174    avatar
Китайците идват: България има потенциал да се превърне в една от най-желаните туристически дестинации, ако разреши проблемите с инфраструктурата, категоризацията на хотелите и квалифицираните кадри. Това заяви във Варна в неделя д-р Гасан Аиди - президент на Международната хотелиерска и ресторантьорска организация (МХРО). Морската столица за първи път стана домакин на ежегодното заседание на борда на директорите на МХРО. Президентът на интернационалната асоциация д-р Гасан Аиди коментира, че българският туристически пазар е грешно ориентиран. Родните хотелиери залагат предимно на потока от руснаци и румънци, които харчат средно по 30 евро на ден, вместо да се ориентират към посетителите от Китай, чиито дневен разход е приблизително100 евро за същия период. Тази година на почивка, догодина ще купуват и имоти.
"

Не знам някой виждал ли е групи туристи от Китайската Народна Република. Отношението на екскурзоводите и персонала към тях е както едно време се отнасяха нашите към туристите от СССР - "ба си, пак ли ми се паднаха такива".
Като пристигне такава група на плажа, настава такака селения и крещене, че до 10 минути всички останали се изнасят на 200-300 метра разстояние. Нищо общо нямат с китайците от Хонг Конг, Тайван или Сингапур. Ето какво може да направи комунизма даже и с нация, с вековни културни традиции. За плажуване в БГ на китайци, може да се забрави. Прекрасните и по-евтини плажове и острови на Тайланд, Малайзия и Индонезия са им под носа.

П.П. Имаше и една "теория" как руснаците масово "работели" с щатски долари и сега като св вдигнел долара, щяло да им е много евтино да купуват НИ в БГ.  Не знаех, че доходите и заплатите в Русия са в щатски долари.

Абе теории много, желание само се иска да се "представят"  :D
I say what I do and do what I say.

koganev

  • Гост
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #13 -: 26 Май, 2010, 14:21:22 »
0
Покрай мненията ви ми просветна бъдещето - до всяка панелка отдолу един басейн, отрупан със шведи и шведки, а др. Иванов пие бира на някой балкон и се наслаждава. (Цените им са поне тройни.)

и шведките по нянки


BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #14 -: 26 Май, 2010, 14:24:26 »
0
Покрай мненията ви ми просветна бъдещето - до всяка панелка отдолу един басейн, отрупан със шведи и шведки, а др. Иванов пие бира на някой балкон и се наслаждава. (Цените им са поне тройни.)

А  да, на Иванов едно от любимите му занимания беше да зяпа шведките около басейна по монокини от балкона на апартамента си в Сл. Бряг. Ама ако дойде мъжката част от населението им и изкупи софийските панели, най-много да гледа от балкона на панелката скандинавските пияндури с мургави наши сънароднички, хвърлящи "голи гюбеци" в междублоковото пространство, пардон, градинката пред панелката.
I say what I do and do what I say.