Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1203059 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3885 -: 27 Октомври, 2014, 20:29:27 »
0
Резултати от стрес-тестовете на банките

AGGREGATE REPORT ON THE COMPREHENSIVE ASSESSMENT
http://bit.ly/ecb-stress-tests

http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-14-336_en.htm

Като ми остане време ще добавя коментара на Янко Барутлията

___________________________
Янко Барутлията:
Цитат
СТРЕС-ТЕСТОВЕ 2
"Стрес-тестовете на гръцките банки - каза г-н Самара - надминаха всички очаквания. Вече, стъпка по стъпка, върху сигурни основи излизаме от кризата"....*
... г-н Венизелос .... твърди, че е спасил Гърция. "Настоящите положителни резултати - каза вчера... - са резултат от един комплекс от действия 2011-2014...."

От своя страна, единственото което искам да ви припомня е, че не е за пръв път фалиралите гръцки и европейски банки да преминават стрес-тестовете с хвалебствия. Погледнете какво писах тук в protagon през юли 2010, два месеца само след първия меморандум, когато банките преминаха стрес-тестовете без какъвто и да е проблем в статия със заглавие СТРЕС-ТЕСТОВЕТЕ НИ.
Писах:
"Да го кажа просто: Ако стрес-тестовете преминати с много фанфари от частните банки вчера (с изключение на една фалирала немска) бяха проведени през 2007, щеше ли да бъде отрязана някоя от стотиците, по същество фалирали (и които без държавна помощ щяха да са затворили като Lehman) ? Нито една. Защо са тези фанфари тогава? Става въпрос за комуникационен трик на ЕО с който се надяват да хвърлят прах в очите на пазарите и да ги убедят, че банковата система на Европа е добре."
...
Историята се повтаря... И този път се прицелва в доверието към единствената сериозна институция с която разполага Еврозоната - ЕЦБ, която г-жа Меркел и останалите европейски лидери поставиха в трагичната позиция да проведе тези тестове и да си затвори очите за черните дупки на банките....



*
Да поясня, че в пресата се появиха противоречиви данни - три от гръцките банки не издържали.
Това е така по единия от методите, ако се разглежда само периода до края на 2013 година.
През 2014 те бяха рекапитализирани и бяха предприети мерки за оздравяването им.
По втория метод при който към тествания период се добавя и 2014 година всички гръцки банки преминават стрес-тестовете успешно. Отделно в стабилизационния фонд от заема за Гърция за тях са заделени още 11млд. които смятат, че няма да им  са нужни. От там и радостта на Самарко и  компания.
« Последна редакция: 28 Октомври, 2014, 06:05:05 от goro »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Като казвам на приятели, че това е най-добрата профилактика не вярват.
Мислят си, че прекалявам, че съм недискретен, неетичен.., и в тъмното, без лампа, етиката си, а говоря често за етика, забравьям.

Получава се същото, като с приятелья ми - баничарья! Оня, дето +2-3-та процента за посредничество при прехвърляне на имот му се виждат много, а не му се виждат много 2-3-та процента при прехвърлянето на пари да речем...

Хортуваме си с него и...

К'ви капиталисти сме, вика, щом сме се загрижили за бедните?
Бедни гладни бльокери - мошьеници демек, или лицемери, заради които си търкал гумите по огледи.

Но ТЕ! -  технологиите щели да ни научат!

Може пък и да е прав!
На! Гледам вече как технологично ще се огледам и ще си продам имота.
Я, каква евтиниья!
Срещу ньяма и 100 лв. ми цъкват имота и само за "0,05 лв./ден" го обьявьяват VIP!!!
Какъв контраст с лакомите бльокери и техните проценти!

Любопитен съм...
Кои са тези добронамерени работливи пчелички?
Ахаааа... Фотографи-погромисти!!!
Браво, момчета!

... в Тъмното ми подсъзнателно - друг млад приятел - виден бльокер, още по-виден видеоатор.
Хубаво момче. Инвестира луди пари в камери, осветление, стативи, програми...
Напълни тубата си с видео-презентации на имотите си, виртуални разходки, една от друга по хубави... от... имотите.
Безплатно за продавачи и купувачи!
Даже и един "мой" имот му бях дал да го видео-продава.
Не му се сърдья, че ми отне време. Нали и аз ползвах клипа... ей тъй... да проверрррья...!
Но... Имота си го продадох сам. С търкане на обувките по огледи.

Сега...

...и двамата се занимаваме с готварство.
Той - да си вади хльяба, аз - за хоби - имам свободно време.

Несправедлив живот!!!
На едни, един имот им оставя пари за хобито, на други - за  нова професиья!
Но...

- Така е при капитализма - чувам виден гръцки дУпетат от телевизора.
...ако не били бюджетните излишъци, сега правителството ньямало да може да даде 150 млн. за бедните, което доказвало правотата на провежданата от Кака политика. Бюджетните излишъци позвольявали да се намальят данъците на богатите, да им останат повече пари, да ги инвестират в работни места да работят бедните!
И разгроми бюджетниците, посредниците, гръцкиья манталитет... Също като моят приьятел - БРДупе, видниьят собственик на цех и дюкьян...

Не го разбирам дУпетата - той, все пак представльява народа, мнозинството...
Моья приятел, БРД, го разбирам - той е от малцинството. Надьява се да стане като един друг шеф на компаниья, дето са поФали, че бил горд педерасТ. Педерастлъка му помогнал да разбира малцинствата....

Малцинствата?
Като си помисля... Без да сме педерасти, и "ние" сме малцинство...

Paul Krugman
Τhomas Piketty
Даже бившиья шеф на ФЕД, Marriner Eccles, който, обяснявайки времената на Великата Депресия, съвпаднали по случайност с голодомора в СССР, твърдьял, че "масовото производство... изисква масово потребление... Масовото потребление - преразпределение на богатството... Вместо това, както се случва при покера, марките се съсредоточават във все по-малко ръце и за да останат в играта останалите играчи са принудени да прибьягват към все по-голямо задлъжняване. Когато кредита им се изчерпи - играта приключва... "
Комунист трябва да е бил, не капиталист!, съобразно философиьята на, пазарните талибани, пазарните фундаменталисти или както аз си ги наричам за кратко - неолайньяри.

По него време безработицата в САЩ била колкото е днес в Гърция.

Исторически, преразпределението, винаги се е случвало. Винаги по два начина.
Не стане ли чрез държавата, става чрез война.
Нито веднъж обаче преразпределението не е било успешно, ако са се опитали да вземат само от нас единаците, посредниците, паразитите, кръвопийците и пр... - комисионната или от баничарите - баничарницата, от собственика на цех и дюкян - дюкяна и цеха!


И му обясньявам на моья беден приьятел, баничарья, беден не защото ньяма, а защото има (идеологиья), че и тази хубава девойка заслужава хубави баници.
http://youtu.be/aKJvbTEnp0I
Пък той:
Който не работел, не трьябвало да яде. Благодарение на такива паразити като мен, по тънката част, живеели и такива паразити като неья, с некапиталистически и нетрудови доходи!
И т'ва... за профилактиката... го измислили други негодници като мен...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
0


кЬ  :D *drinks*


Додо,
Ето го единственият цярЪ
http://kritikan.org/news/29/virus-ebola-mozhet-pobedit-tolko-marihuana.html
Ай    *joint*  профилактично за еболата.

 *flower2*

P.S. Редакцията е свързана с промяна адреса на снимката, тъй като на предния е била заличена. Никак не е важна, но да не "увисват" следващите постове ... :) *drink1*

Успешна година! :)

 *flower2*

« Последна редакция: 13 Януари, 2015, 20:25:18 от Muza »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Няма съществена разлика.
Дали ще са капачки от бутилки или пендари или паунови пера - все тая.





*
Нумеропатията, е психично заболяване предмет на нумеропатологията (нумерологията е друго...)   ;)
"Номер" означава "число", а в нумеропатията - симптом: "голям номер", "какъв номер ми скрои", "изиграха ми номер" и пр...
БВП, растеж, инфлация, лихва, брой постове...
Все числа!
Щастливи числа, лоши числа, числа погаждащи числа (пардон -  номера)!


*
Преди седмица кака се похвали, че нейната политика била успешна.
Доказвали го числата, ПИГС, дори Гърция, които вече излизали от меморандумите.

Политиката на кака, най-общо казано, беше обратна на политиката (неуспешна значи) на САЩ.
И числата са обратни (OECD)...
В САЩ безработицата слезе под 6%
В ЕО тя твърдо е над 11 (ако не изпадаме в подробности за любимите на кака страни).
Очаква се растежа тази година да е:
в САЩ - 2,2%,  3,1% -2015 и 3% 2016
света -  3,3%, 3,7 - 2015, и 3,9 - 2016
а в ЕО: - 0,8%, 1,1% -2015  и 1,7% - 2016!
Очакванията на Брюксел за Гърция (петата редичка след Ирландия) са:
съответно -0,6%, 2,9 -2015 и 3,7 - 2016

Странно е, как гръцките числа следват тенденцията на числата за световната икономика и курса на долара, точно както и при гръцката криза... Човек би си помислил, че зависят от морските превози, туризма и долара, ако не беше ясния симптом на кака, че се дължат на рИформите!
Сега, без
- трудовото законодателство
- организации и институции (само за пример - "Работническо огнище" - в която след като си плащал десетина - двадесет години съответните вноски, ти субсидираше лихвите по евентуален жилищен заем или наема, ако паднеш под определено равнище на доходите)
- чистачки (за да ги замени с частни фирми за почистване)
- работното време...
...

Гърция направо ще литне, ако...
междувременно гърците не се сбият.

Щото, кака се кани...

Цитат
Дефлационните и бюджетно-балансиращи мерки на Брюнинг не помагат ефективно. Тогава той ги засилва още повече. Спира всички публични субсидии към задължителния дял на осигуровките за безработни. Всички обезщетения за болни, инвалиди и пенсионери са рязко намалени.
http://analitichen.pogled.info/news/49722/Opasnata-prilika-s-kraha-na-Vaimarskata-Republika-v-Germaniya


Ама...

Цитат
...А сякаш бе вчера, когато водещият икономист на ИПИ гордо заяви - да се оставят пари в ръцете на бедните, е все едно да се пускат в тоалетната! Е, гмуркайте се сега в тоалетната.
Вече 6 г. неолибералната мисъл твърди, че иначе сме си екстра, но всеки момент ще се оправим, само да не пипаме плоския данък. Уви, тези дни Европейската комисия пак ни попари розовото бъдеще.
Както си очаквахме през 2015-а и 2016-а г. ръст на БВП с 2% и 2,5%, така ЕК свали тези числа до 0,6 и 1%. И така вече 6 години - първо обещават сериозно подобрение, а после - пийте студена вода.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4417047




*
РИформите в Гърция се прокарват още от 90-те години.
На практика, както и в България, почти всички структуроопределящи и поради естеството си монополни дейности бяха приватизирани в полза на западни, за Гърция - главно немски, монополи. Други производства бяха ликвидирани с квотната политика на ЕО и по други политически пътища.


*
Според идеолозите ала "кака" берачите на домати са по-мързеливи от Ханс на конвейера и по-малко квалифицирани. Затова, в днешна оУпа, за да си купиш един автомобил, примерно, трябва да береш домати 2000 часа срещу 1000 часа завиване на гайки, законодателно регламентирано в името на "свободния пазар".

Дали да завиваш гайки, е по квалифициран труд от брането на домати???
Гърците не са съгласни и спорът, особено по отношение на регламента, предстои...


Едно е сигурно!
Без автомобил - можем.
Без салатка за ракийката няма да останем.
Да му мисли кака
... и да се лекува...
макар че липсата на морал рядко се поддава на лечение след навършване на пълнолетие...

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
0
Това с дължината на краката... сигурно се дължи на естествения подбор.

Има един лаф, че когато лъв гони теб и още някой, за да оцелееш не е необходимо да можеш да бягаш по-бързо от лъва, достатъчно е да си по-бърз от другия.  :D

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
0
Жоро,
Усмивката и е заразяваща!  Нищо, че е с капачки. :) Чиста, искряща, неподправена, излизаща от цялата и същност. И, хич не и пука, от цифри, проценти, и прочее щуротии на "развитото" ни общество!
Не знам, но мен лично, колкото пъти я погледна, ме кара да се усмихна ... :)

Наистина са с красиви и много пластични тела.

Африканско танго. Без капачки! :) *drink1*

https://www.youtube.com/watch?v=dm_TzKprOls

Приятна вечер на всички! :)

 *flower2*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Последните дни, четейки вестници попаднах на един линк.
Кадри от един значим процес на неолайнярското време:
http://youtu.be/MWx8Qstkue8
Оказа се откъс от документален филм на двама български студенти.
Филмът сигурно щеше да е по-добър, ако ги нямаше политическите оценки и се придържаше само към голите факти.
Но и така е добър.
Български студенти, наясно с немската политика и нейните философски стожери (като Фридрих Науман, да речем)!!!!!!!
Обнадеждаващо!!!
Филмът:
http://youtu.be/DNifa1IhulQ
http://youtu.be/aCqLwI4dXkU

Още един линк от пресата ме върна към моите занимания по нумеропатология - нали съм единствения специалист и автор на тази нова научна дисциплина.  ;)
Ето от тук всеки сам може да си поиграе с графиките.



Нумеропатологията ме осени с още един метод за развенчаването на два мита, така популярни в България.

1. Мит № 1: Преди комунистическия режим България била по развита от Гърция
Вярно! Ама само за периода на двете световни войни.
Нали немските ни приятели крадат повече от противниците си отколкото от съюзниците си.
Нумеропатологията от графиката ми припомня, че България се освобождава 50 години след Гърция.

1. Мит № 2: Гърците се оправили защото от ЕО им наляли много пари, били галеното и дете.
Да де... ама...
Нумеропатологичното четене на графиката показва, че гръцкото развитие е паралелно на немското и френското в един много дълъг 108 годишен период. Само през едни 15 години (периода в който съм сложил една червена чертичка върху графиката за Г-я) Гърция започва видимо да изостава от нашите стожери!
Първите 15 години от членството на Гърция в ЕО. Тогава, когато би следвало да са и налели най-много пари!
Хем им наливат пари, хем изостават, а! Интересна работа! Нумеропатология!
После, изглежда се светват, и започват да наваксват...
Допреди няколко години...

Та... така...
И сега ги оправят гърците и им наливат пари, под прякото ръководство на немския гаулайтер!
С негово разрешение, Самарко започна да възстановява заплатите на военните и униформените въобще, след като правителството беше осъдено и на последна инстанция. На части...
Солунската община намери документи, за невърнати кредити отпуснати от нея на немските части по време на окупацията...
Вчера, статистическия институт съобщи, че броя на строителните разрешения за първите 8 месеца на 2014 година е с 18% по малък от същия период на 2013...
От телевизора, всеки ден успокояват и вдъхновяват гражданите с разкопките в Амфиполис...
На желанието на македонските археолози да помогнат, местните отговорили, че ще ги повикат, когато намерят надписи на...
немски ;)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Γιάνης Βαρουφάκης
СМАЧКАЙТЕ ГЪРЦИТЕ
Меморандумът в светлината на разкритията на Geithner

Бившият министър на икономиката на САЩ Timothy Geithner го потвърди в един записан разговор, който скоро видя публичност(*):
През февруари 2010, северноевропейските лидери, пренебрегвайки вихрушката, която ще да повлече цялата еврозона, се оставиха на гнева си срещу "разсипниците" гърци и решиха да "смачкат гърците", защото Гърция успя да фалира в един паричен съюз, чиято архитектура не предвиждаше (и за това не мажеше да го отрази) такъв фалит.

На среща на G7 в Канада, Geithner чува изумен северноевропейските си колеги да казват:
- Ще им дадем един урок. Отвратителни са. Казаха ни лъжи. Те са негодници, разсипници и използваха институциите. Ще ги смачкаме!
Това по същество бе. Това бе в основата си, позицията им. На всички.


Реакцията на Geithner, чувайки тези истерични приказки, не е да се разтревожи за бъдещето на гърците. Не. Американецът се безпокои, че в яростта си да "убият" гърците, северноевропейците ще се самозастрелят... Както писах тук в protagon през май 2010, оприличавайки Меморандума с договора от Версай:
подведени от силата си, силните могат най-добре да налагат на слабите споразумения и условия, които да обезсилват всички. Точно този беше страха ми за договора който наложи тройката МВФ-ЕО-ЕК на победената ни страна... . Това е същността на договорите тип Версайски: унищожават силата на силните с резултат (както 1919 така и 2010) - нищета за всички ни - и силни и слаби.

Geithner трябва да е бил единствения на нея среща, който е разбирал, че европейците, в амбицията си да накажат гърците, ще обрекат цяла Европа на едно тъмно десетилетие че и повече.

Останалото е минало в историята. Гърция беше смачкана. И беше смачкана не, защото беше оставена да фалира официално, а беше смачкана защото не и беше разрешено да се остави на неизбежния си фалит. Смачкана, защото и беше наложен най-големия заем в човешката история, с условието да се свият доходите и с 30%, в момент, в който е приканвана да изплати старите си заеми (тези,  които я поставиха на колене) плюс новите. Това действие на северноевропейците, което местната клептокрация прегърна с ентусиазъм, не само смачка Гърция, но стана и нещо друго: останалата европейска периферия (където беше въведен моделът "Смачкайте гърците" в по-мек вариант) премина в състояние на постоянно задушаване, с резултат, цялата еврозона да е в състояние днес на постоянен упадък и дефлация и бърз упадък на политическата и законност в очите на болшинството европейци.

След последните разкрития на Geithner, онези които 2010 поддържаха, че Меморандума за заема не е единствения път (заедно с онези, които не бяха съгласни, но в един последващ момент си промениха мнението, за да могат да се изкачат във властта), днес ми казват със самодоволство: "Видя каква беше атмосферата в Европа тогава - ако бяхме направили, което казваше, щяха да ни смачкат!"

Отговарям: Но ви смачкаха! Менгемето, с което успяха, е точно този Меморандум-заем, който правителствата ни подписаха 2010 и 2012 и се преструват, че ще го спазват от тогава до днес. Точно както Германия беше смачкана 1919 подписвайки Версайския договор, така и Гърция беше смачкана подписвайки меморандумите - първият за да се спасят северно европейските банки, вторият - да се спасят гръцките банкери, политическите им кръгове и СМИ, които се хранят от тези заеми (т.е. клептокрацията, която никога не бе смачкана...!).

Изборът на Гърция в началото на 2010, когато г. Geithner е имал срещите, за които стана дума, беше прост: приема фалита си или го продължава до безкрай. Вторият вариант, чрез заемите по меморандумите, е оня, който свързва максимално смачкването на страната, както искаха европейците. И сякаш не стигаше това, като че ли не беше достатъчно продължаването на фалита до безкрайност (нещо което представлява максималния и най-безчовечния, унизителен разгром на един народ), конформизмът на една каста не престава да изисква да я прославим, че ни е спасила от разгрома, измъквайки ни от фалита.

Тогава, 2010, в онази статия (както Geithner днес) позовавайки се на глупашката мания на Германия, да постави целия гръцки народ под колективно наказание (както бяха направили съюзниците с Германия през 1919), със сигурен резултат разширяването на кризата в цяла Европа, заех една фраза от Keynes, с която английският икономист, коментира Версайския договор:

"... неискреното приемане .... на условия невъзможни за изпълнение..., и, които нямаше намерение да изпълнява, правят Гърция(**) толкова виновна, колкото и Тройката(***), която наложи условия, които нямаше право да налага."

Четири години по-късно, горната фраза продължава да резюмира гръцката действителност. Еллас, наистина, беше смачкана. Заедно с нея, за съжаление, беше смачкана и идеята за една обединена, прогресивна Европа.



(*) Вж. магнитофонните записи на изказванията на г. Geithner, които публикува журналиста от Financial Times, Peter Spiegel.
(**) Тук замених «Германия» с «Гърция» и тук:
(***) съответно «Съюзниците» с  «Тройката»


____________________
бележките със звездички в скобки са на Янко Барутлията
в червено - моите
един коментар: Янко Барутлията, мисля е израснал и прекарал по-голямата част от живота си извън Гърция.
Според мен, не познава достатъчно автентичния гръцки характер...
Отделно е малко идеалист.
Не е "глупашка" "манията" на Германия. Много добре знае какво прави. Достатъчно е да се проследят действията и спрямо други страни, на първо място бивша Югославия, а днес - Украйна.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Преди няколко дни, един форумен приятел,  въпреки моя "протест",  ми подари сборник с есета от другарката Розенбаум, по известна като Айн Ранд...
Заради моята страст към нумеропатологията и защото тази тема занимаваше форумните умове, ще си подърдорствам тук.

Бях чел откъси от Айн Ранд.
Когато рекламираме нещо, изтъкваме добрите му страни. Същото важи и когато рекламираме литература. Откъсите, които прочетох определих за себе си като посредствена литература и размишления.

Моят добър приятел настояваше и, тъй като допускам да съм сгрешил в преценката си основавана на откъсите, започнах да чета "КАПИТАЛИЗМЪТ - непознатият идеал".
След един 4 страничен увод на авторката, с  претенциозни заглавия, е първият дял "Теория и история" и първото есе - "Що е капитализъм?"

Не можах да разбера що е капитализъм според Розенбаум... Изчетох около трийсетина страници и изнервен спрях.
Нямаше или почти нямаше един параграф в който да не е изръсена някоя откровена глупост или голословно твърдение.
И ми хрумна, да отворя този, 400 стр. том, на случайна страница и да прочета случаен параграф с единствен критерий да е по-кратък.
Цитат
Стр. 57, първият нов параграф:
"Етатистът, привърженикът на държавната намеса, е човек който смята, че някои хора имат право да насилват, принуждават, поробват, грабят и убиват други хора."

Цитат
Стр. 164, третия параграф отдолу нагоре:
"... най-напред трябва да осъзнаете, че алтруизмът е доктрина не на любов, а на омраза към човека."


Веднъж, попитали една, смятана за красавица актриса, как прикрива несъразмерно голямата си (чисто анатомично) уста. "Като непрекъснато я демонстрирам", отговорила тя.
Другарката РозенбаУ така се справя със собствената си нищета.


*
За да не разочаровам изцяло моя приятел трябва да спомена, че в първите страници, които прочетох, макар и много рядко, Ранд казва и верни/умни неща... Но...
те не са нейни открития.
Философите ги дискутират от преди новата ера.
Едно такова е постановката, че светът се управлява от идеите, ако трябва да профанизираме изказа - от доктрините.
В днешния свят или поне, онази част от него, към която  смятаме, че принадлежим, се прилага вариант на доктрината възпявана от РозенбаУ и която, сгъстявайки малко краските, наричам неолайняризъм.

Според доктрината на неолайняризма, най-големите човешки добродетели са егоизмът, алчността и печалбата, а повечето хора са по природа мързеливи...
Не съм я изучавал специално. Само, като ходещо двукрако без пера, съм попадал на трубадурите и - от фон Мизес през фон Хайек до без фон - Фридман, несъмнено по ерудирани от милата РозенбаУ, също вярващи в "невидимата ръка на пазара" и в неговото благотворно въздействие в полза на свободата на личността, на индивида... Техните аргументи са убедителни за човек познаващ повърхностно човешката история и историята на идеите.

*
Понятията свобода, личност/индивид, общество, пазар, капитал, егоизъм, алтруизъм се дискутират откакто съществува човешкото общество. Едва ли тази дискусия ще престане...
На мен поне ми се струва, че често, възприемането на едни или друг възглед е повече въпрос на лична вяра, продиктувано от собствения опит, оправдаващо собствените ни практики и житейски позиции.
В случая с РозенбаУ....
Какво по успокоително за съвестта на един негодник може да има от философията за "добродетелите на егоизма", алчността, и вездесъщите права на личността?

Ако следваме доктрината на другарката РозенбаУ и благородника фон Мизес  ;), по мое мнение - на мизантропите вместо филантропите, би следвало във всичките си действия да поощряваме егоизма на децата си и да "убиваме" старите и немощните, без да ни е еня, че един ден също ще остареем. Защото?...
именно това щяло да ни доведе до благоденствуващо и щастливо общество...

Имаме предостатъчно институциализирани примери за убийството в човешката история:
- Смъртта на Ифигения в общия случай...
- При някои индиански племена, когато двойка възрастни не може повече да следва племето в неговите предвижвания, тя го напуска сама, доброволно обричайки се на смърт от глад или студ...
Но...
Мотивите на тези убийства и самоубийства не са егоистични и само илюстрират нищетата на разсъжденията на неолайнярите, свеждащи човека до жалка пионка на размяната, с вяра, в едва ли не божествена, "невидима ръка на пазара"!


*
Резултатите от налагането на неолайнярската доктрина прилагана до там, болниците да бъдат превърнати в търговски дружества, се виждат в страните от бившия социалистически блок. 25 години след края на комунизма за тях все още той е единствения виновен за икономическото и демографско състояние на преживелите го и това се пропагандира толкова тотално, колкото тотална беше и соц. системата. След 25 години приложение неолайнярите продължават да твърдят, че трябва още от същото хапче...
Пак същата доктрина се прилага днес в Гърция и резултатите и са също толкова очевадни. Само дето не могат да ги обосноват с комунизма, (не, че не правят опити) просто защото Гърция никога не само не е била комунистическа страна, но и - каква ирония! - цялата и история, философия и нрав са пропити от идеите за "свободата и правата на личността". Даже е отразено във фолклора с почти непреводимата за други народи поговорка: "С (правото на / по закона на) защото искам" - в смисъл - "аргументът (законният, етичният аргумент) за действията ми е, че АЗ ИСКАМ / ТАКА ИСКАМ / ТЪЙ МИ Е КЕФ", заради моето си его, за егоизма си, за кефа си...

Такива са фактите и те няма как да бъдат пренаписани с неолайнярски заклинания...
Да не филопроствам повече...  ;)


*
Недалеч от нас е основното училище в което учиха и играеха децата ми. Минавам често от там и гледам как момчетиите гонят топката с настървеност, жар и викове преследвайки своята победа. Победа, която няма никаква материална награда.
Виж ти! "Мързеливите по природа" малки човеци тичат под палещото слънце за... едното нищо?...

Случвало ми се е да ме изпревари моторист каращ на задна гума, изпълнявайки сложни и опасни акробатски номера, предизвиквайки провидението на магистралата с над 100 км. в час ... Очевидно пак без каквато и да е материална награда. За?... Едното нищо?...

Въпреки, че още в античността спорта е бил в известна степен комерсиализиран, най-голямата официална награда за победителите в олимпийските игри била... маслиненият венец... Едно... нищо...


*
Цитат
http://chitanka.info/text/7895-pesenta-na-koleletata
... И прави бяха хората от Али Анифе: имаше нещо, което мъчеше Сали Яшар, и всяка вечер по това време той си мислеше за него.
Работите му отиваха добре. Беден и прост ковач някога, сега той беше прочут майстор, при когото идеха поръчки от най-далечни краища. Работа имаше повече, отколкото му трябваше...
...
Достигнал дотук, Сали Яшар започваше да мисли, че е длъжен да направи някакво голямо благодеяние, истинско безкористно благодеяние, което да засегне повече хора, да надживее много поколения. Това, което мъдрите побелели старци, които той някога беше слушал да приказват, наричаха себап.
...
Никога Сали Яшар не беше изпитвал такова вълнение и такава радост. „Аллах! — пошепна той и се улови за челото. — Аз съм бил сляп, аз съм бил глупав! Каква чешма и какви мостове искам да правя? Себап! Има ли по-голям себап от тоя, който правя? Каруци трябва да правя аз, каруци!“

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Тези дни получих едно писмо от имоти.нет, започващо с
Цитат
Здравейте!
Днес стартира коледната ни игра за
НАЙ-РАЗГЛЕЖДАНА ОБЯВА в www.imoti.net

Предполагам и други са го получили.

Надникнах във форума му. Още - жив! Нормално. Докато се поддържа от брокерите, от всички ангажирани по някакъв начин с този бизнес, и ако не се промени политиката на собствениците на сайта, ще продължи да съществува.
Дали в него ще има дребни неудачници пускащи теми от рода на "Как да прескочим брокер", т.е. мошеници учещи останалите как да мошеничат, няма значение. Крадеца викнал...
- Бог обичал крадеца, но обича и стопанина - казват гърците.
Хубавото е, че не видях нито една тема от рода на "Как да прекараме клиент". От нито един професионалист.
Социалният автоматизъм се надживява с времето. Модите преминават.
Брокерството не е мода...



Стари новини
Първото, мисля, посещение в друга страна на Юнкер след като зае новия си пост беше в Гърция. В знак на.... обичайното празнодумство... съобщиха медиите! Сетих се, че първите гръцки фирми влезли в България стана през Люксембург.
Преди седмици турски изследователски кораб, придружен от военни, навлезе в кипърската икономическа зона южно от Кипър въпреки протестите на кипърци и гърци. Аргументът - влязъл по молба и с разрешението на кипърските турци.
Кипър де юре е все още единна страна, но де факто - не. Северно-кипърската република заемаща от една страна по-малката, но от друга по равнинната и плодородна част на Кипър няма никакви граници с морето южно от острова. От останалата, негостоприемна и безводна планинска част кипърските гърци за няколко десетилетия направиха градина. После ги приеха в еврозоната... и ги фалираха...
На Юнкер му спретнаха компромат.
На Турция Германия отправи официално срамежлив протест... какво са казали зад кадър немските инструктори е неизвестно. Факт е, че турски кораб придружен от военни търси газ в европейското икономическо пространство...
Тройката настоява гръцкия меморандум да продължи още една година и на Самарко му настръхват косите...
Гърците са моряци, планинци и търговци. Вкараха в затвора втори бивш военен министър с жена му и антуража му. За недекларирани доходи, не за държавна измяна...
Най-големият доставчик на военно оборудване за Гърция е Германия...
Най корумпиращия фактор на Балканите е...



Новините от днес
На 15000 изчисляват бездомниците в Атина. Запустелите, празните и въобще неизползваните жилища в Атика - на 250000. Сигурно им се е видяла една 0 повече, ама...
ЕЦБ съобщи през twitter, че започва да купува ABSs (Asset-Backed Securities)... Само от добрите банки... Марко от Драгичево ще спасява посрания, но добър оупенски задник...
Висши чиновници пък, от Fed, който отдавна забърса тамошните задници, нарочиха висши чиновници от тамошните банки... Далавераджии били...
Ще речеш, че банкерите са виновни - тези които най-стриктно прилагат господстващата доктрина на неолайняризма ...
То не бяха банкери на годината, бизнесмени на годината, милионери на годината, ... готвачи на годината... лай...
Опс... аааа...
Като се сетя за кака и ми се отщява...  ;)



По това време в гр отварят едни кръчми...
Вече са отворили...
И... напоследък няма много навалица...
...убава събота и неделя...

Νυχτολούλουδό от една хубава кипърка...
 *drinks*

Slavi

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 80
  • Карма: +7/-0
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3895 -: 11 Декември, 2014, 16:34:44 »
+2

скитъре,герберстията е бъдещето на бг и колкото и да ти се струва  невероятно то е за добро.... ма дай заебеме за сега политиката,защото ако почна да те светкам за кво иде реч,току виж стигнало до ушите на ора,които не трябва да знаят кво ще им са случи.
 

Минаха няколко месеца герберастия и аз сетих за едни думи на един "шахматист"
Нека видим сега резултата от гледна точка на времето.

Какво свърши или предложи правителството:
- казусът КТБ е разрешен по възможно най-грешния начин. Виновни и осъдени няма. Дори на Искров ще му намерят сладка службица, за добре свършена работа.
-  ще борят енергийната бедност - демек ще продължават да развъждат необразовани мургави паразити
- данък върху финансовите транзакции
- данъкът върху лихвите да остане
- увеличаване на минималната заплата и на максималния осигурителен доход, както и вдигане тавана на най-големите пенсии
- очертаващо се непромяна на възрастта за пенсиониране
- няма промяна на това държавните служители да си плащат осигуровките и здравните вноски
- теглене на заеми и раздаване на пари - държавните чиновници получават по яки доходи от малкия и средния бизнес.
- Подмятат се едни нови 8 млрд лв дълг   *scare*
- Петко Сертов изчезна. Блъснаха кандидат за шеф на ВКС. Така по демократичен начин.

И кое му е доброто на герберастията? Някой дериват или CDS? Някоя секвоя ли стана по-голяма?  Шахматиста дали ще каже, че като гледам дълбоко се покри......много от нещата, които казва са верни, но изводите са грешни. Което  е резултат от грешни допускания при изграждането на тезата или нарочно вкарване в заблуди на простолюдието.

Това, което  ми прави впечатление е, че няма разлика от Орешарски и БСП, все същата помия. Държавата има нужда от намаляване на разходите си, а те вместо това ги увеличават чрез нови дългове. За печелене на робски електорат чрез робски подаяния. Понеже овцете не искат да теглят кредити пряко, заробването им става косвено - през държавни дългове. Единствената разлика, която  лично аз виждам от БСП  е, че парите ще заминават в друго направление. Ако БСП и АТАКА драпат парите и заробването ни да минават през Русия, ГЕРБ и РБ драпат това да става в посока ЕС и САЩ. Дойде Оланд тук, барна Данчето по баджака и работата е готова, дори без ББ да ходи в САЩ за преки инструкции. ДПС си драпа за турските интереси. Но разлика няма и всеки според грешните си разбирания обяснява кой прав и кой крив. Форуми и социални мрежи са пълни с повърня и диария кой колко е велик и колко му е голям арсенала. А в джобчето дрънкат семки и бонбонки. Даже гръцкия шахматист още е луд по баба Меркел. Туй му се вика геронтофилия. Политиците си мислят, че продават парите, правата и свободата ни, а в крайна сметка ще се окаже, че са ни подарили. По един или друг начин и път. А пътят към Ада винаги е осеян  добри намерения.

Некак си аман вече от руски, турски, евроГейски, американски и гръцки туристи, които се мислят за шахматисти с цел да ни промият мозъците чрез разни притчи.
След още няколко месеца пак ще гледаме резултата. И да видим оковите по-тежки ли са станали или много по-тежки, та чак непосилни. Все пак ще се радвам някой шахматист да посочи хубавото на герберастията, защото може и аз да съм заблуден.
« Последна редакция: 11 Декември, 2014, 16:41:09 от Slavi »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Предизборно "мото" на двете основни противоборстващи си партии:
Сириза - "Надежда"
Нова Демокрация - "Със Сириза ни очаква катастрофа"

Гръцкият печат, изказвания на европейски политици в болшинството си, масовата пропаганда: "Сириза е катастрофа"



*
- Този говори като консерватор - отбелязва моят 20+малко годишен син.
- Точно.
Слушаме предизборното интервю на (може би най-забележителния гръцки журналист) Нико Хаджиниколау, с Алексис Ципрас.

Преразказ
Хаджиниколау:
- Обвиняват ви, че сте срещу инвеститорите.
- Ако имате предвид инвестиции от рода на продажбата на тотото - категорично да. Това не са инвестиции, а смяна на титлите за собственост...
- Обвиняват ви в национализация...
- Г-н Хаджиниколау, обвиняваха ни, че ще вземем домовете на хората, а сега им ги секвестират съдия-изпълнителите.
- За банките ви обвиняват, че ще ги национализирате.
- Вижте сега - Държавата в момента притежава преобладаващия брой акции в повечето гръцки банки. Ние казваме само, че мажоритарния акционер ще прилага правата си. Още повече, когато тези акции са гарантирани със заеми от гръцкия данъкоплатец.
- Как ще завършите преговорите с тройката?
- Няма да преговаряме с тройката. Те се провалиха тотално.
- Много правителства досега са обещавали, но не са правили нищо... Ще поставите ли въпроса за връщането на немските заеми към Гърция?
- Разбира се. Можете ли да си представите да не поставя този въпрос, при това, приживе на Манолис Глезос - отдал половината си живот на този въпрос... Господ здраве да му дава!
- Предстоят две плащания по външния дълг (2 млд. и 7млд., за които са предвидени съответните траншове по меморандума, но трябва положителна оценка от тройката.)
- Ако не се споразумеем няма да платим.
- Но това означава фалит!
- Ние вече фалирахме. Както и сега изпълняваната програма на Меркел. Не е нужно да вземем на заем още 9 млд. от европейския данъкоплатец за да платим на ЕЦБ. По добре е да се разберем и намерим едно взаимно-изгодно решение, пък позитивите от него, ако иска да си ги припише г-жа Меркел.  На нас това ни е все едно...
- Значи, все пак, да разбирам ли, че бихте приели едно разсрочване на дълга? (на практика равно на отписване на дълг)
- Г-н Хаджиниколау, нали не очаквате да ви разкрия всички подробности точно преди преговорите. Нас не ни слушат само в Гърция... Ще плащаме само при изричното условие че имаме растеж на БВП. Не искаме нещо повече от това, което беше дадено на Германия 1953 година и без да сме предизвиквали световна война.
- Ако въпреки всичко Европа откаже да преговаря?
- Ще следваме програмата си. Тя е балансирана, с нулев дефицит. Гърция ще бъде управлявана по законите на Гърция. Няма да бъде управлявана от Меркел.



Сириза спечелиха изборите (2 гласа до мнозинство) и повтори долу горе същото.


Първите действия на Ципрас.
Отиде при архиепископа.
Положи гражданска клетва за премиер.
Отиде и положи цветя на паметника на военното стрелбище в Кесариани (Мястото където немците са разстрелвали гърците от съпротивата)
Отиде в палатата на премиера, където Самарко не го дочака за да стане приемо-предаването на длъжността както по традиция.



Независими гърци
Няколко часа след изборите малката дясна партия на Панос Каменос, обвинявана във фашизъм в най-крайните случаи, буквално поставяна в затъмнение от медиите и социологическите агенции преди изборите (казваха че няма да влезе в парламента а спечели повече гласове от ПАСОК), обяви че ще подкрепи правителство на Сириза. (би могла просто да даде "вот на търпение")
Всъщност, още преди изборите Каменос, попитан как така ще прави дослук с левите отговори:
- Точно както по време на съпротивата десните подкрепиха левите партизани.

Първите действия на Каменос след изборите.
Срещна се с Ципрас и с излизането си обяви, че "Гърция има правителство"
Отиде при архиепископа за благословията му.
(Каменос, бивш "морски министър", и първоначалните учредители на партията му са бивши членове на Неа Демократия. Напуснаха я, когато Самарко прие Меморандума. Против са на категоричното отделяне на църква и държава и са по-малко про-европейски настроени от Сириза. Тежнението им е нещо като "Европа на нациите", а не "Европа на народите". Най-общо - консерватори в класическия смисъл на това понятие, с елементи на социална загриженост)



От интервютата след изборите. Преразказ.
Сириза за данъчното облагане и облагането на бизнеса:
- Да, едно от първите неща които ще направим е възстановяване на МРЗ на равнището от 2009 (751 евро), ще върнем необлагаемия минимум от 12000 за всички (работници, служители, професионалисти, ЕТ и т.н.), ще премахнем облагането от първото евро на ЕТ, няма да се повишат данъците на доходите в диапазона 12-25000.... Трябва да бъде облекчен малкия и средния бизнес, особено старта... Недопустимо е един дребен търговец да бъде преследван наказателно за това, че не е успял да плати собствените си социални осигуровки...
Независими гърци относно това, как една дясна партия много различна от Сириза в икономическата си, и не само, докртина я подкрепя.
- Да, имаме различия, особено по национални въпроси и икономиката, но имаме и допирни точки срещу нео-либералния модел и в т.с. няма да позволим държавата ни да бъде разграбена. Освен това напълно споделяме приоритетите на Сириза към момента - предоговаряне на външния дълг и мерки срещу бедността...  води до неминуем разпад на обществото... било спешно, не търпяло никакво отлагане... Гърция нямало да стане африканска държава... Другото - после...





Преобладаващ брой гласоподаватели:
За Сириза (за Независими гърци предполагам са същите или подобни - те се градиха основно в социалните мрежи.).
По възраст - хората между 35 и 55 години
По образование - средно и висше
За Нова демокрация
По възраст - хората до 25 и над 55 години
По образование - без, основно, средно


Комунистите - отказаха подкрепа на Сириза.
Сириза иронично ги попитаха: ще гласувате ли необлагаемия минимум?



Да видим:
Меркел - бивша комсомолка (до 35-тата си година!!!!)
Ципрас - бивш комунист (като ученик)
+
Каменос - доколкото знам, икономически винаги му е било достатъчно широко около врата, дето има една дума, би могъл да си купи партия.
Много му търсеха цаката, първо отляво и като се отдели и отдясно...  Мисля, че е свързан (и по произход) с големите гръцки корабособственици...
Ако е така, дали означава че последните са решили да сложат край на доминацията на немския бизнес в Гърция?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3897 -: 04 Февруари, 2015, 21:30:26 »
0
Имия (карта) са два малки ненаселени гръцки острова на 3 мили от турския бряг за които Турция има претенции.
Кастелоризо (карта) е най източния гръцки остров, който, мисля, не е наброявал повече от 10-15.000 в най-добрите си времена, но флота му, още през средновековието, надхвърля 500 ветрохода.
Изключителните икономически морски зони зависят от границите на сушата.
Панос Каменос, веднага след като стана военен министър отиде с хеликоптер и хвърли венец във водите на Имия. Турците вдигнаха два изтребителя - посрещнаха ги гръцки. Не се стигна до спречкване.
Една от декларациите на Каменос е, че Гърция трябва да определи своите изключителни икономически зони в Егейско море, в краен случай - едностранно, съгласно международното морско право. Турция не признава международното морско право в тази му част.

*
Веднага след назначаването си за външен министър, Никос Котзияс заяви: "Който си мисли, че заради дълга си, Гърция ще се откаже от своя суверенитет и активната си политика в ЕО, греши." (Повода беше поредната декларация на ЕО за санкции срещу Русия). В пресата, противниците на професора по Политическа теория, наблягат на комунистическата му младост. Работата му в Оксфорд и Харвард се забравя.

*
- Много малко членове на Сириза, което може да доведе до разногласие, малко хора с управленски опит, твърде много университетски учени - каза за новото правителство един от умерено критичните към Сириза наблюдатели.
- Ще направят задно кълбо ( на гр., иронично, "кълбо през гъз" - т.е. ще си сменят възгледите на 180 градуса) -  казаха от Нова Демокрация и ПАСОК
И 10% от обещанията си да изпълнят, ще е добре - отвърнаха почти от всички социални прослойки.

*
Тази неделя, в едно дълго интервю, Обама каза, че "изстискването" на Гърция не може да продължи. Според гръцката преса, немската преса е пропуснала да го отрази.
На другия ден Стандард енд пуърс предупреди, че може да намали рейтинга на големи европейски банки.

Днес Меркел заяви, че щяла да се запознае с Ципрас, а Шойбле открито заплаши Гърция с фалит*.
На заплахите на Шойбле, Барутлията (в интервю за немски канал) отвърна иронично: "Сигурен съм че д-р Шойбле и г-жа Меркел ще проявят солидарност с Гърция. Обратното не е в интерес нито на Гърция, нито на Германия"
Гърция се разсмя.

Случайно тази вечер чета: "Стандард енд пуърс" свали рейтинга на водещи банки.  По правилата на ЕЦБ, тя все още би могла да ги кредитира. Засега... Но  кредитът им на свободния пазар със сигурност ще стане по-скъп веднага.

*
Колко ли им трябва на европейските банки (като % от БВП на съответната страна) за да не ги заплашва фалит?



__________________
* Трябва да си пълен глупак и да не познаваш и на йота гръцкия характер за да отправяш подобни заплахи. Слушам в момента дори един германофил, привърженик на Меморандума и Нея Демократия, гл. редактор на Катимерини, за първи път да казва, че с тези изявления, водещи до "челен удар",  немците правят грешка и то, след като Ципрас е направил компромиси....

Два стиха от една популярна любовна? песен за илюстрация http://youtu.be/9kf7jAZaC3c
Построена (къщичката ни) с кръв, всеки камък - мъка,
всеки пирон - горчилка и ридание,
но вечерта, когато се връщахме от работа
аз и тя - сънища(мечти) и целувки (приятелство)
...
Ах, къщичката ни! И тя имаше душа!
пр.
Вземи венеца ни (венчален), вземи здравеца,
в Драпецона (сега квартал? на Атина) повече нямаме живот.
Дръж ръката ми и да вървим звездице
ще живеем, ако ще и да сме бедни.


...
И втори германофил и "европеист" в същия дух...
 ;)

*
Още едно допълнение:
Днес немците предупрепредили, че е застрашено участието на Гърция в НАТО
Тия ще вдигнат още подкрепата за СИРИЗА (60% - няколко дни след изборите)
 *rofl*
« Последна редакция: 04 Февруари, 2015, 21:47:48 от goro »

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3898 -: 05 Февруари, 2015, 01:04:02 »
0
Имия (карта) са два малки ненаселени гръцки острова на 3 мили от турския бряг за които Турция има претенции.
Кастелоризо (карта) е най източния гръцки остров, който, мисля, не е наброявал повече от 10-15.000 в най-добрите си времена, но флота му, още през средновековието, надхвърля 500 ветрохода.
Изключителните икономически морски зони зависят от границите на сушата.
Панос Каменос, веднага след като стана военен министър отиде с хеликоптер и хвърли венец във водите на Имия. Турците вдигнаха два изтребителя - посрещнаха ги гръцки. Не се стигна до спречкване.
Една от декларациите на Каменос е, че Гърция трябва да определи своите изключителни икономически зони в Егейско море, в краен случай - едностранно, съгласно международното морско право. Турция не признава международното морско право в тази му част.

*
Веднага след назначаването си за външен министър, Никос Котзияс заяви: "Който си мисли, че заради дълга си, Гърция ще се откаже от своя суверенитет и активната си политика в ЕО, греши." (Повода беше поредната декларация на ЕО за санкции срещу Русия). В пресата, противниците на професора по Политическа теория, наблягат на комунистическата му младост. Работата му в Оксфорд и Харвард се забравя.

*
- Много малко членове на Сириза, което може да доведе до разногласие, малко хора с управленски опит, твърде много университетски учени - каза за новото правителство един от умерено критичните към Сириза наблюдатели.
- Ще направят задно кълбо ( на гр., иронично, "кълбо през гъз" - т.е. ще си сменят възгледите на 180 градуса) -  казаха от Нова Демокрация и ПАСОК
И 10% от обещанията си да изпълнят, ще е добре - отвърнаха почти от всички социални прослойки.

*
Тази неделя, в едно дълго интервю, Обама каза, че "изстискването" на Гърция не може да продължи. Според гръцката преса, немската преса е пропуснала да го отрази.
На другия ден Стандард енд пуърс предупреди, че може да намали рейтинга на големи европейски банки.

Днес Меркел заяви, че щяла да се запознае с Ципрас, а Шойбле открито заплаши Гърция с фалит*.
На заплахите на Шойбле, Барутлията (в интервю за немски канал) отвърна иронично: "Сигурен съм че д-р Шойбле и г-жа Меркел ще проявят солидарност с Гърция. Обратното не е в интерес нито на Гърция, нито на Германия"
Гърция се разсмя.

Случайно тази вечер чета: "Стандард енд пуърс" свали рейтинга на водещи банки.  По правилата на ЕЦБ, тя все още би могла да ги кредитира. Засега... Но  кредитът им на свободния пазар със сигурност ще стане по-скъп веднага.

*
Колко ли им трябва на европейските банки (като % от БВП на съответната страна) за да не ги заплашва фалит?



__________________
* Трябва да си пълен глупак и да не познаваш и на йота гръцкия характер за да отправяш подобни заплахи. Слушам в момента дори един германофил, привърженик на Меморандума и Нея Демократия, гл. редактор на Катимерини, за първи път да казва, че с тези изявления, водещи до "челен удар",  немците правят грешка и то, след като Ципрас е направил компромиси....

Два стиха от една популярна любовна? песен за илюстрация http://youtu.be/9kf7jAZaC3c
Построена (къщичката ни) с кръв, всеки камък - мъка,
всеки пирон - горчилка и ридание,
но вечерта, когато се връщахме от работа
аз и тя - сънища(мечти) и целувки (приятелство)
...
Ах, къщичката ни! И тя имаше душа!
пр.
Вземи венеца ни (венчален), вземи здравеца,
в Драпецона (сега квартал? на Атина) повече нямаме живот.
Дръж ръката ми и да вървим звездице
ще живеем, ако ще и да сме бедни.


...
И втори германофил и "европеист" в същия дух...
 ;)

*
Още едно допълнение:
Днес немците предупрепредили, че е застрашено участието на Гърция в НАТО
Тия ще вдигнат още подкрепата за СИРИЗА (60% - няколко дни след изборите)
 *rofl*


Много се репчите, ама ако наистина ви изгонят от Еврозоната, цялото ви "достойнство" ще изчезне на минутата. Колкото циганите във Факултето имат достойнство. А да излезнат от НАТО ще е национално предателство при тази агресивна ислямистка Турция. Ма какво да се чудим, ние комунягите си ги знаем какво могат за разлика от гърчулята, чудя се само ти забравил ли си?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3899 -: 08 Февруари, 2015, 19:04:01 »
0
Цитат
"За съжаление, германските политици никога не обясниха (дълговата б. моя) "математика" на своите избиратели. Предпочетоха морализаторството за безотговорното кредитиране, казват че дълга трябва да се изплати изцяло...
И сега когато гърците решиха че не може да продължи повече така, немските официални лица продължават да повтарят същото.
...
Може би се надяват да се повторят събитията от 2010, когато ЕЦБ изнуди Ирландия да приеме програмата за икономии със заплахата да отреже банковата и система.
...
Това е почти невероятно да стане при едно правителство видяло загубите предизвикани от Меморандума и избрано заради обещанието му да му сложи край..."

Това написа преди няколко дни чичо Кругман завършвайки с, че е "дошъл часът на истината"...
Кругман, доколкото съм го чел, не е много наясно със специфичните особености на гръцката икономика, но, предполагам, анализирайки публичните макроикономически показатели, като безспорен ерудит вижда същината на проблемите.
Както и други интелектуалци:
http://blogs.mediapart.fr/edition/que-vive-la-grece/article/050215/nous-sommes-avec-la-grece-et-leurope


За съжаление "дълговата математика" не бе изяснена не само на немските избиратели.
Масовата пропаганда, както личи и от мненията на нашенските полуграмотни помияри, непрекъснато внушава, че мързеливия Христо е взел от работливия Ханс 300 млд. и сега не иска да му ги върне. Масовата пропаганда, този супер-продукт на хитлеровия райх никога не би споменала, че до влизането си в ЕС мързеливия Христо има по-висок стандарт от испанци, португалци, ирландци, финландци и т.н., при това без дългове, а след това му се наложи да живее по-зле от много от тях и задлъжнял...

На пресконференцията дадена от Варуфакис и Шойбле след срещата им, единствения неудобен въпрос към домакина бе: "Защо лица издирвани в Гърция се разхождат на свобода в Германия?". На което видният "радетел на справедливостта" отговори: "Всеки да си гледа къщата"...
Един ден по късно в къщата му самоубиха Heinz-Joachim Neubuerger...

Застарелия, корумпиран, европейски, политически елит предпочита да потули нещата и да прикрие грабежа извършен в Гърция...


Мързи ме да пиша за това, колко е "помощ" "помощта" отпусната на Гърция и печалбите на Германия от еврото и кризата.
Само един куриоз:
Раздухвайки (и заплашвайки), непредвидената по което и да споразумение, възможност Гърция (а това значи и други) да бъде изгонена от еврозоната (сякаш и е бащиния), Германия предизвика невиждано бягство на капитали от южните страни (Само от гръцките банки бяха изтеглени над 80 млд.  Някои от тях отидоха пряко в немски банки). И тези "южни пари" в повечето случаи захраниха с нулеви или близки до нулата лихви, немската икономика...
Болен здрав носи...



*
Гръцкият Меморандум трябваше да приключи в края на миналата година, като преди това, октомври, трябваше да бъде взето решение за отпускане на последните траншове по него. Явно не се споразумяха с Тройката и тя поиска неща, които дори Самарко не можеше да прокара... Удължиха го до края на февруари.

Дойде новото гръцко правителство, в което трудно би могло да се намери корумпирана мутра, за да бъде изнудвана с компромати.
Немците удариха на камък.
Но...
Където и да отидеха Варуфакис и Ципрас, веднага след това следваше телефонно обаждане от Меркел. Окуражителните сигнали и разбирателството от първите срещи се заменяха с предупреждения към Гърция.
Последва, формално незаконното решение/предупреждение на ЕЦБ да престане да приема гръцки държавни облигации от 11 февруари (вместо от 28-ми, когато изтича програмата) оскъпявайки кредита и.


*
Позициите на Гърция
- край на меморандума (не щем последните траншове)
- да ни се дадат полагаемите печалби от ЕЦБ от търговията с гръцки книжа (с които да се изплати първия транш към нея)
- да ни се даде възможност за издаване на краткосрочни съкровищни бонове (за посрещане на близките падежи към ЕЦБ, ЕС и пр.) до окончателното съгласуване на новата ни програма (всички бюджети вече се одобряват от ЕК)
- балансиран бюджет с максимум 1% първичен излишък
- замяна на днешните гръцки дългови облигации с облигации свързани с растежа (както при редуцирането на немския дълг) и безсрочни облигации или редуциране на гръцкия дълг
Позициите на Германия
- ще си изпълнявате програмата както е
- първичен излишък от 4,5%

Аргументите
Германия: Програмата е успешна
Гърция: Програмата е катастрофа

Фактите (от прилагането на програмата)
- дългът отиде от 100+ на 175+%
- БВП се сви с 25% (а трябваше да има растеж от края на 2011г!!!!!)
- безработицата стигна 28 % (а не трябваше да надминава 14%)

Ретроперспективата
Исторически, колкото пъти на гърците са поставяни категорични ултиматуми, толкова пъти те категорично са ги отхвърляли. От гръко-персийските войни - до ВСВ. При това - във всички случаи са знаели, че земята им ще бъде изгорена. Обратно на общовъзприетия шаблон - в преговорите, в т.ч. и търговските преговори, често не са отстоявали най-доброто за себе си.



*
Един гръцки професор (Κωνσταντίνος Βέργος) от университета в Портсмът (Англия) описа решението на ЕЦБ така: "Знаейки днешното състояние, става ясно, че Германия може да прескочи (незаконно демократичните) процедури и да се опита да удуши Гърция. Днешното решение, най-малкото е различно от преговори и е от сферата на войната. Германия не само не спазва началата на равенство между членовете в ЕС, но и директно обяви икономическа война използвайки истински куршуми, явно вдъхновена от историята си, на основата на която започна две световни войни. Това, не просто заплашва интересите на нашата страна, но и Европейската идея..."

Чичо Кругман пък описа решението на ЕЦБ така:
Германия: "Имате хубава банкова система. Ще е жалко, да и се случи нещо."
Гърция: "Сериозно? Ще бъде жалко да видим хубавия ви, блестящ ЕС да се срутва."