Автор Тема: Довечера оставете предателя гладен  (Прочетена 3361 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Довечера оставете предателя гладен
« -: 24 Декември, 2011, 10:31:46 »
0

Всяка година около Бъдни вечер медиите ни заливат с рецепти за традиционните постни ястия които да сложим на трапезата си. Всички ги знаем, обичаме ги, облизваме се на бабината питка и сърми.
Откъде обаче идва бройката на ястията.

Ето какво казват различните експерти.
Това е последният ден от родилните мъки на Божията майка. Затова традицията повелява ястията на трапезата да са девет– колкото месеца трае бременността на жената. В някои краища на страната държат гозбите да са дванадесет – колкото са месеците в годината, а други седем – като броя на дните в седмицата.

Според църквата храните на трапезата могат да бъдат до 33 – възрастта, в която Христос се жертва, за да спаси човешкия род.

Задължително е да се поднесе пита. Поверието изисква питата да е домашно приготвена – тъй като представлява символично жертвоприношение.
Украсява се с кръстове, кръгове и цветя – символ на плодородието.
В нея се замесва пара, за да покаже кой ще е късметлията през годината. Някъде пъхат и дрян за здраве.

В ястията за празничната вечеря се включват основно храни, които набъбват при варенето: жито, боб, леща, ориз, сухи пиперки, ошав, стафиди. Те са символ на зачатието, на бременността и раждането на новия живот.
На семейната трапеза за Бъдни вечер трябва да присъстват дванадесет ястия. Броят съответства на месеците в годината, но може да се сложат седем ястия, колкото са дните на седмицата.

Като един същи Тома Неверни, попитах народния експерт на който вярвам напълно.
Баба Цонка ми разказа една история която не знаех.

На Бъдни вечер се бъдувало, чакало се раждането на Спасителя. Небето се отворило и Той се родил. Затова и всеки който си пожелае нещо в тази нощ се случва. Масата не се вдига, за да могат починалите роднини да ни навестят в тази светла нощ.

Ястията трябва да са 11. Защото на тайната вечеря са били 12 но един е бил предател. А за предателя храна не трябва да има.
Не заслужава.
 И когато запалим тамяна и извикаме „Слезнии боже да вечеряме” да накажем предателството.

За Юда храна няма.

Не знам дали тази традиция е приета от православния канон. Но аз лично ще я спазя. Много предатели се навъдиха напоследък, някои са наоколо, някои се преселиха, надявам се на заслужено място.
 Но в тази светла нощ, няма да нахраня предателя.

http://www.sobstvenik.com/?p=3898
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Довечера оставете предателя гладен
« Отговор #1 -: 24 Декември, 2011, 12:43:20 »
0

Защото на тайната вечеря са били 12 но един е бил предател. А за предателя храна не трябва да има.
Не заслужава.
 И когато запалим тамяна и извикаме „Слезнии боже да вечеряме” да накажем предателството.

За Юда храна няма.

Не знам дали тази традиция е приета от православния канон. Но аз лично ще я спазя. Много предатели се навъдиха напоследък, някои са наоколо, някои се преселиха, надявам се на заслужено място.
 Но в тази светла нощ, няма да нахраня предателя.

http://www.sobstvenik.com/?p=3898
Секи си има своя Салиери....Оунърче, мисля, че поста ти е адресиран съвсем конкретно към некои существа, "хора" нема да е подходящата дума.
Требва да знаеш, че рано или късно си го получават и то умножено. Има си некъв природен баланс, брато.
А бързия вариант е да дадеш адресите им на Робин от Локсли. Свестно момче е, и има подход по въпроса, и практика не му липсва............
« Последна редакция: 24 Декември, 2011, 15:18:28 от darkside »
Ас съм българче.......

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Довечера оставете предателя гладен
« Отговор #2 -: 24 Декември, 2011, 14:44:24 »
0

На всеки празник казват някакви нови правила и винаги се оказва, че пак нещо не съм спазила. :)

Дали ще нахраним предателя или не, той все ще си остане гладен. Душата му ще е пуста.

Никой не може да ни убие мечтите, душата... та ако ще да е най-добрият ловец.

Весела Коледа!  :)

vbox7.com/play:1b5a982f11

 *heart*

P.S. Не можах да излъжа този клип да заработи, затова с копи/пейст.