Автор Тема: Влогове, имоти, банки, цени и данъци  (Прочетена 2816 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Влогове, имоти, банки, цени и данъци
« -: 30 Декември, 2011, 09:57:47 »
0
В годините на бум на цените на недвижимите имоти, много собственици на имоти направиха добри сделки. Масова практика беше да се вписват в нотариалните актове суми близки или леко надвишаващи данъчната оценка. Разликата до реалната спазарена цена се изплащаше на ръка или по банков път.

Практиката беше да се вписва основание „продажба на имот”.
С един нотариален акт се откриваха няколко сметки и всичко беше наред. Банките не придиряха и прибираха парите на сигурно място. Собствениците оперираха свободно с наличните средства. Просто така правеха всички и нямаше проблем.

За съжаление проблем има.

Високите лихви по банковите депозити, извадиха „белите пари за черни дни” на светло. В повечето случаи това са недекларирани суми при продажба на имот.
Парите получени над обявената цена в нотариалният акт, подлежат на данъчно облагане.

Като начало, за тях не са платени местни данъци. Те са от порядъка на 2% до 3.5%.
Няма община и местна власт, която да се откаже от сериозен финансов приход, ако може да го събере безболезнено. В малките курортни градчета, където се случиха сделки за сериозни суми, се знае всичко за всеки и много лесно може да се стартира процедура по проверка за неплатени данъци.

В банките се пази цялата информация по движението на паричните потоци и основанието за вноска и превод.
Големите градове и курортни комплекси, където анонимността е почти гарантирана също няма как да бъдат подминати от проверки.

Има достатъчни сигурни методи, тази информация да бъде събрана по служебен път.
Всеки собственик е длъжен в двумесечен срок да декларира покупката в данъчната служба по местонахождение на имота.
Там са налични всички нотариални актове с които са придобити имоти последните години. Едно бързо сравняване на декларираните суми при продажба, ще предизвика сериозни въпроси.

Банковите институции също пазят цялата история на вашите пари.
Синхронизирането на софтуера е въпрос на време. Всяко вписано основание от типа „продажба на имот” ще се разглежда внимателно от страна на данъчните подразделения. При наличие на няколко сметки с посочено основание една и съща  сделка, ще се наложи доказване на платени данъци. Банковите записи са архивирани и могат да бъдат проверени винаги.

Този текст е едно напомняне, да подредите архивите си, да огледате къде може да възникнат проблеми и да вземете адекватни мерки при бъдеща проверка.

В серия от публикации, ще разгледаме няколко конкретни казуса при продажба на наследствена земеделска земя, продажба на наследствени дялове от имот с различни декларирани цени, видове дарения, доказване на разходи.

Данъкът е невъзвръщаемо и безвъзмездно (без пряка насрещна облага) плащане, наложено едностранно и по общ ред от държавата, елемент на бюджетния приход, който в едно с другите приходи се разпределя за посрещане на обществените потребности.
Налага се на определени групи обекти или лица (недвижими имоти, моторни превозни средства, доход и др.) и при липса на доброволно плащане се събира принудително от имуществото на данъчно задължените лица.

http://www.sobstvenik.com/?p=3924
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG