Автор Тема: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори  (Прочетена 8853 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
На 7 февруари 2012 г. ще се проведе семинар-дискусия на тема „Имотите 2012. Нещата, за които не се говори“.

По време на събитието ще се дискутират механизмите за защита от имотни измами, стандартите за предоставянето на услуги от брокери на недвижими имоти, как се прави успешен маркетинг при продажбата на имоти и продажбите на жилища чрез съдебните изпълнители.

Лектори ще бъдат учредителят на Българската асоциация на ощетените собственици на недвижими имоти Ангел Ангелов, председателят на Националното сдружение за недвижими имоти Иван Велков, Христо Христов, маркетинг мениджър на ceb.bg, Александър Вакареев, административен управител на Милва Пропъртис, и Георги Палпурин, управител на targ.bg.
http://www.investor.bg/predstoiashto/125/a/imotite-2012-neshtata-za-koito-ne-se-govori,128749/#128749
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #1 -: 17 Февруари, 2012, 11:36:25 »
0
Чудех се, къде ли е удачно да пиша два реда по един "имотен" въпрос. Хубава ще е все пак, понякога да се сещаме, че сме имотен форум.
Та, на въпроса!

Вчера станах свидетел на една много грозна свада в ТВ предаване между  В. Лечева и ББ по повод на новата спортна зала.
Истината е, че поради стечение на обстоятелства, не съм проследил съдбата на тази зала и ми беше малко трудно да се ориентирам.
Крайно негативно беше и обстоятелството, че и двете страни не успяха да извадят нито един тежащ и убедителен  аргумент в защита на тезите си.  А тезите, респективно спорът, се въртях а около това, кой има заслугата за появана на тази зала. Истината е, че съоръжението е добро, ходихме да гледаме представление на Цирк дьо Солей и впечатленията ми са по-скоро положителни.
Те и да бяха извадили тежки аргументи при спора, колко ли щяха да са тези, които да ги разберат, ама нейсе.

В тази връзка, имам въпроси и се надявам, че  и Оунъра и Имотко и други разполагащи с информация колеги, могат да осветлят картината.

1. София и страната явно много отдавна имаха необходимост от такава зала, но кой все пак генерирал идеята за построяването на такава зала и е започнал конкретни стъпки по реализиране на потенциален проект?

2. Няма да повярвам, че е имало един готов, перфектен при това парцел на 4-ти км., който е чакал десетки години за този проект.
Дали някой знае с какъв статут е бил този имот, чия собственост е бил? Кой и кога е извършил необходимото (а това е една много тежка и дълга процедура) за формиране на ПАРЦЕЛ, притежаващ капацитет за подобен проект?
Кой и кога е поискал виза?

3. Кой и кога е възложил изготвянето на идеен проект?

4. Кой и кога е възложил работно проектиране (комплект бумаги за реализиране на инвестиционния проект)?

5. Кога е дадено разрешение за строеж?

Предполагам (без да съм сигурен), че при всички тези действия възложител се е явявал МС чрез Министерството на спорта, ама знам ли ?
Оттук нататък имам някакви  спомени вече. ББ в началото на мандата си направи широко обществено достояние, че е натиснал много Главболгарстрой за да свалят цената. Това, разбира се, трябва да се оцени положително.
Той представи нещата в предаването така, че все едно за пореден път е извадил много милиони от собствения си джоб в полза на обществото, но ние си го знаем.
Имам известни подозрения, че не е било възможно да се извършат всички горепосочени действие в рамките на един мандат и няма да се изненадамако се окаже, че някаква заслуга имат дори жълтите царисти.   

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #2 -: 17 Февруари, 2012, 12:00:04 »
0
Наистина голяма зала и аз бях на цирка. А и покривът премина успешно теста с огромното количество сняг тази година :)

За земята работата може да не е решена съвсем - скоро имаше статия как незнам си кое дружество води дело защото част от негов парцел попадало в този. Може просто да е адвокатска алчност, а може и да не са дооправили нещата.

Иначе ето нещо:
Цитат
Строителството е текло в продължение на месеци незаконно без проект, без одобрение, без строителен надзор. Фирмата, която е спечелила търга за проект по строителство, е "Главболгарстрой". Депутатите показаха документ - разрешение за строеж от 17 ноември 2009 г., следствие на доклад за съответствие, изготвен от фирмата "Линк Контрол" ООД с управител Георги Линков. Разрешението е за строеж от 11 ноември, а срокът за подаване на документи за фирмите е бил 30 ноември, както и срока за тяхното отваряне 2 декември същата година.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #3 -: 17 Февруари, 2012, 13:23:05 »
0
Чудех се, къде ли е удачно да пиша два реда по един "имотен" въпрос. Хубава ще е все пак, понякога да се сещаме, че сме имотен форум.
Та, на въпроса!



В тази връзка, имам въпроси и се надявам, че  и Оунъра и Имотко и други разполагащи с информация колеги, могат да осветлят картината.

1. София и страната явно много отдавна имаха необходимост от такава зала, но кой все пак генерирал идеята за построяването на такава зала и е започнал конкретни стъпки по реализиране на потенциален проект?

2. Няма да повярвам, че е имало един готов, перфектен при това парцел на 4-ти км., който е чакал десетки години за този проект.
Дали някой знае с какъв статут е бил този имот, чия собственост е бил? Кой и кога е извършил необходимото (а това е една много тежка и дълга процедура) за формиране на ПАРЦЕЛ, притежаващ капацитет за подобен проект?
Кой и кога е поискал виза?

3. Кой и кога е възложил изготвянето на идеен проект?

4. Кой и кога е възложил работно проектиране (комплект бумаги за реализиране на инвестиционния проект)?

5. Кога е дадено разрешение за строеж?

Предполагам (без да съм сигурен), че при всички тези действия възложител се е явявал МС чрез Министерството на спорта, ама знам ли ?
Оттук нататък имам някакви  спомени вече. ББ в началото на мандата си направи широко обществено достояние, че е натиснал много Главболгарстрой за да свалят цената. Това, разбира се, трябва да се оцени положително.
Той представи нещата в предаването така, че все едно за пореден път е извадил много милиони от собствения си джоб в полза на обществото, но ние си го знаем.
Имам известни подозрения, че не е било възможно да се извършат всички горепосочени действие в рамките на един мандат и няма да се изненадамако се окаже, че някаква заслуга имат дори жълтите царисти.


nachev,най - смешното е,че разполагам с документи за собственост на малка част от парцела върху който е построена залата  :)
В средата на '90 - те години / не  си спомням точно кога,но мога да ги изровя / получихме писмо от общината,че там ще се строй спортна зала и въпроса беше как искаме да ни обещетят с пари или замяна .Отговорих им замяна.След година - две получих съобщение да отида в Поземлена комисия - Слатина за да си взема N броя лева,аз пък не отидах  :D
До сега не знам какво става с тази история,но залата е построена.
Сега ме подсети за тази замя,бях забравила.
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #4 -: 17 Февруари, 2012, 18:25:07 »
0
Регата, щом забравяш за земя и за пари, които имаш да вземаш, значи си добре  :) *drink1*
I say what I do and do what I say.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #5 -: 17 Февруари, 2012, 18:48:08 »
0
Чудех се, къде ли е удачно да пиша два реда по един "имотен" въпрос. Хубава ще е все пак, понякога да се сещаме, че сме имотен форум.
Та, на въпроса!



В тази връзка, имам въпроси и се надявам, че  и Оунъра и Имотко и други разполагащи с информация колеги, могат да осветлят картината.

1. София и страната явно много отдавна имаха необходимост от такава зала, но кой все пак генерирал идеята за построяването на такава зала и е започнал конкретни стъпки по реализиране на потенциален проект?

2. Няма да повярвам, че е имало един готов, перфектен при това парцел на 4-ти км., който е чакал десетки години за този проект.
Дали някой знае с какъв статут е бил този имот, чия собственост е бил? Кой и кога е извършил необходимото (а това е една много тежка и дълга процедура) за формиране на ПАРЦЕЛ, притежаващ капацитет за подобен проект?
Кой и кога е поискал виза?

3. Кой и кога е възложил изготвянето на идеен проект?

4. Кой и кога е възложил работно проектиране (комплект бумаги за реализиране на инвестиционния проект)?

5. Кога е дадено разрешение за строеж?

Предполагам (без да съм сигурен), че при всички тези действия възложител се е явявал МС чрез Министерството на спорта, ама знам ли ?
Оттук нататък имам някакви  спомени вече. ББ в началото на мандата си направи широко обществено достояние, че е натиснал много Главболгарстрой за да свалят цената. Това, разбира се, трябва да се оцени положително.
Той представи нещата в предаването така, че все едно за пореден път е извадил много милиони от собствения си джоб в полза на обществото, но ние си го знаем.
Имам известни подозрения, че не е било възможно да се извършат всички горепосочени действие в рамките на един мандат и няма да се изненадамако се окаже, че някаква заслуга имат дори жълтите царисти.


nachev,най - смешното е,че разполагам с документи за собственост на малка част от парцела върху който е построена залата  :)
В средата на '90 - те години / не  си спомням точно кога,но мога да ги изровя / получихме писмо от общината,че там ще се строй спортна зала и въпроса беше как искаме да ни обещетят с пари или замяна .Отговорих им замяна.След година - две получих съобщение да отида в Поземлена комисия - Слатина за да си взема N броя лева,аз пък не отидах  :D
До сега не знам какво става с тази история,но залата е построена.
Сега ме подсети за тази замя,бях забравила.

Мястото е известно като Градините. Имало е малки парцелчета от порядъка 80 до 200 квадрата. Старите слатинчани още разказват за големия зелен фасул и магданоза който са гледали там. собствеността е донякъде спорна и трудно се доказва. Отчуждаването на много от местата не е завършило.
 Регата какъв ти е първичния документ за собственост и от кога.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #6 -: 17 Февруари, 2012, 18:56:02 »
0
Начев, аз поне доколкото съм следил темата, първо дълго време се търсеше къде да се прави тази зала и какъв капацитет да има. Вариантите бяха в Младост, на мястото на Юнак и последно май изскочи сегашното - на 4ти км. Там бяха и тренировъчни игрища на юношите на ЦСКА. Договорът беше сключен при предишното правителство, някъде в края на мандата. Имаше два проекта. Избраха този на ГБС, другия май беше на Щрабаг. После дойде ББ и "намали" цената. ГБС викаха, че строяли едва ли не на загуба, но правели услуга на държавата. Всъщност бяха поорязали разни неща, като например се е предвиждало да има подземен паркинг на няколко нива, върху който да се възстанови едно от игрищата. Кавгата беше наистина грозна. При Дудука, както може да е очаква.

Иначе залата е добра. Само паркингът й трябва се направи по-голям. Има си и сайт вече: http://arenaarmeecsofia.com/

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #7 -: 17 Февруари, 2012, 19:20:10 »
0
Оунар при мен всичко е с нотариални актове,по спомен е около 1920 г.  с разлика +–5 год.Мисля,че е над 200 кв.м.
Семейството никога не е позволило нито един имот да бъде вкаран в ТКЗС / заграбвали са ги / и от това сме страдали много.
Булкан,научена съм,да не ставам роб на имоти,нямах нито време,нито нерви да обхвана всички и допуснах някой загуби за сметка на други.Доста хора са починали млади от семейството и по тази причина в БГ останах само аз.
По младите заминаха още 1990 г. колкото - толкова,това парче ме дразни най-малко,ама има едни голями масиви който още ме е яд,че нямах ........ / не знам коя дума да напиша,че не е една / да разровя.

 *drinks*

Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #8 -: 17 Февруари, 2012, 20:50:42 »
0
Благодаря на всички  *clap*

Не ставам за приказка напоследък. Колчем реша да се включа и усещам, че нещо ме дърпа за ръката. Обръщам се и гледам - животът ме дърпа  :(
И ..... требе да хуквам нанякъде.

Без да имам претенции за това, че познавам и съм наясно с действителното положение на нещата, картинката започва да ми се оформя.

Почти сигурно е, че конкретната идея за точно тези параметри на проекта се е оформила по време на тройната коалиция. При тях, обаче, работата е докарана вероятно до  предпроектни проучвания и (може би) идеен проект.

Вероятно поради обстоятелството, че силният човек е пристрàстен към спортната тематика, след средата на 2009 г. се е случило едно доста странно активизиране. Казвам думата "странно" и си признавам, че съм леко раздвоен. Първата (и най-важна) линия на размишления върви в посока на това, че реализирането на този наш проект почти със сигурност е съпътствано с волеви и силови изпълнения. Мисля, че вече познаваме този маниер доста добре. Неизбежно при този подход правото и законът биват потъпквани.
Вероятно са направили някакво усилие да вържат картината (постфактум) поне документално, но и това не е сигурно. Споменаването, че за подобен обект може да се вземе разрешение за строеж "на доклад", ме стряска и обърква, но ... какво от това.

Втората линия на размишления върви в посока на ясното осъзнаване, че с оглед на дереджето на цялото ни общество, спазването на закона в тази ситуация щеше да има едни много категорични и характерни последици, а именно - подобна зала не би могла да се реализира в средносрочна перспектива от примерно пет години, ако въобще би била възможна на това място.

Хубава е залата, но усещам, че нещо не е както трябва.
А шоуто на ББ (после и Нейков) срещу Лечева си беше тъжна мъка. Отборът на огнеборци и вифаджии надви над отбор само от вифаджийка (вероятна) по въпросите на правото, архитектурата и финансите.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #9 -: 17 Февруари, 2012, 22:16:11 »
0
Начев, не е нужно всяка тъпотия и простотия, която си видял по телевизията, после да я правиш тема във форума. Няма да ни стигне времето само да ги четем, особено ако гледаш много телевизия.
 

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #10 -: 18 Февруари, 2012, 08:06:53 »
0
Оунар при мен всичко е с нотариални актове,по спомен е около 1920 г.  с разлика +–5 год.Мисля,че е над 200 кв.м.
Семейството никога не е позволило нито един имот да бъде вкаран в ТКЗС / заграбвали са ги / и от това сме страдали много.
Булкан,научена съм,да не ставам роб на имоти,нямах нито време,нито нерви да обхвана всички и допуснах някой загуби за сметка на други.Доста хора са починали млади от семейството и по тази причина в БГ останах само аз.
По младите заминаха още 1990 г. колкото - толкова,това парче ме дразни най-малко,ама има едни голями масиви който още ме е яд,че нямах ........ / не знам коя дума да напиша,че не е една / да разровя

 *drinks*
Регата, ще ми е интересно да видя документите ти. Там се твърди че част от имотите са дарени от Царя на слатинчани с една сложна схема.
В описа на документите в края на нот акта има ли описани предишни документи за собственост.

И един апел към всички.
Ако имате невъзстановени или отказани за възстановяване земи в днешните квартали Младост, Подуене, Слатина, Гео Милев, Дружба, Полигона, Аерогара, Гара Искър, Люлин, Обеля не чакайте нещо да стане от ей тъй на.
Има натрупана достатъчно информация за да се разровите.
Поне в името на дядовците и бабите ви.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #11 -: 18 Февруари, 2012, 11:49:54 »
0
Оунар сега се опитвам да се поровя във всички нот.актове,ама те много ще ми трябва време да си припомня  точно това от кой беше.Имам нот. актове от 1914 г. - 1922 е и много след това,старите имат и някакви записки лудница.
С удоволствие ще ти ги покажа,само малко да ги системазирам,че тупна ли ти всички папки ще ми се расърдиш  *rofl*

 *drinks*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #12 -: 18 Февруари, 2012, 16:12:27 »
0
Оунар сега се опитвам да се поровя във всички нот.актове,ама те много ще ми трябва време да си припомня  точно това от кой беше.Имам нот. актове от 1914 г. - 1922 е и много след това,старите имат и някакви записки лудница.
С удоволствие ще ти ги покажа,само малко да ги системазирам,че тупна ли ти всички папки ще ми се расърдиш  *rofl*

 *drinks*

Хайде, Регата, нека да е на хайрлия !
Измислете с Оунър някакъв тежко аргументиран начин да бъдеш щедро възмездена за тези 200 м. кв. под залата. Аз викам, че примерно 1 дк. някъде по Софийските вилни зони няма да е зле и си заслужава да приемеш.
На Оунъра да дадеш щедро възнаграждение, а нас групата да почерпиш !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #13 -: 18 Февруари, 2012, 16:23:33 »
0
Начев, не е нужно всяка тъпотия и простотия, която си видял по телевизията, после да я правиш тема във форума. Няма да ни стигне времето само да ги четем, особено ако гледаш много телевизия.

Разбирам те, приятелю!
Човешко е, човеците (някои от тях) да те дразнят.
И с мене е така.
По принцип не бях ползвал функцията "игнорирай", но след като и това се наложи, усетих, че се чувствам една идея по-добре.
Не се колебай!
Казвам го сериозно и причината е, че след като обходих най-разнообразни социални и икономически (че даже и геоложки)  теми, сега съм приготвил едни много напоителни материали, с които скоро ще удавя форума. Темата в общи линии е: Еректилна дисфункция при мъжките мечки на средна възраст в периода след зимния сън.

В никакъв случяй не искам да съм извор на негативни емоции! Не ми се мисли просто, а теб направо не те виждам!
Кликай "игнор" връз мен, не се колебай!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Имотите 2012. Нещата, за които не се говори
« Отговор #14 -: 18 Февруари, 2012, 16:55:14 »
0
Новият национален стадион ще бъде на 4-и километър
Съоръжението ще се намира точно срещу новата спортна зала “Арена Армеец”

:)