Автор Тема: Света,шистовия газ и България.  (Прочетена 34438 пъти)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Света,шистовия газ и България.
« -: 16 Януари, 2012, 15:57:04 »
0
Шистовия шит. Гадна работа, баси!
Газланд - част 3/10
« Последна редакция: 16 Януари, 2012, 16:35:49 от darkside »
Ас съм българче.......

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #1 -: 16 Януари, 2012, 18:48:18 »
0
Вероятно темата за шистов газ не стои добре тук, но след като е вече засегната в няколко поста, не мога да премълча.

Позицията ми по въпроса еволюира по странен начин. В гимназията едно време имах една учителка по география със странното име Граматикова, която ни беше взела страха, ама яко. Не знам по какви причини, просто и се носеше славата от випуск на випуск и помня, че бяхме налапали джама още преди да я видим директно. Та, тя разправяше колко богата на полезни изкопаеми е нашата Родина (тогава просто беше задължително да се говори така) и отделни намеци за липса на това и онова не можеха, а и не трябваше да компенсират генералната оценка. Помня ясно, обаче, че по отношение на нефтените шисти тя беше изрекла доста категорично мнение, че страната ни разполага с огромни запаси от това богатство, което е разположено от Плевенския край на изток и североизток, не е напълно проучено, но е достатъчно да обезпечи потреблението на горива за столетия. Беше впечатляващо. По отношение на пластове и технологии за добив не помня да е коментирано.
Дълбоко в съзнанието ми е останал един символ, че т.н. "шисти" с  въглеводороди са едно добро нещо.

При започване на споровете за съвременния шистов газ, отначало бях принципен привърженик за разработване на находищата и търсене на възможност за освобождаването ни от уродливата форма на зависимост. Отчитам напълно самокритично факта, че бях "дал кредит на доверие и зелена светлина" за тези идеи и проекти без дори да разбирам и в най-елементарен вид същността на технологията на добива.
Хващал съм се дори в някакви критични помисли по отношение на  разните там "зелени", които твърде гласовито и понякога дори агресивно бяха против.

Конкретният подтик не помня, но в един момент реших, че този въпрос има много сериозен социалноикономически фундамент и не мога да си позволя да не знам малко повече по темата.

Прочетох тук-таме из нета мнения и започнах да усещам, че нещо в мен започна да се преобръща.

Смущаващо е и обстоятелството, че като цяло материята не е достатъчно изследвана и нормативно уредена, а на тази база видимо избуяват едни крайно съмнителни корпоративни страсти. Едната страна нарича другата - корумпирани сребролюбци и американски мекерета, а другата страна нарича първата - купени агенти на Газпром и руски мекерета.

Изгледах внимателно едно предаване преди около месец по тв К1, Референдум. Форматът на предаването, качествата на водещата,  имат трески за дялане. Но пък и какво ли биха могли да решат форматите и журналистите при такова ниво на социалната ни култура. Почти винаги се стига до едно агресивно надприказване, но без силна и убедителна съдържателна компонента.
В конкнр. случай имаше само един субект, който имаше вероятно потенциал да каже нещо, гравитиращо около истината - един професор геолог. Лошото е, че посланията на този професор не бяха достатъчно силни и пленяващи. По мое субективно мнение той каза нещата, но ги каза по такъв начин, че не можа да грабне аудиторията.
Отново имах съмнения.

Рекох си. Няма начин, ще трябва да намериш време и да изгледаш няколкото обемисти видеа по темата, които обобщават и практически опит на страни, вече поели по този път.
Гледах ги.
Няма да описвам отново преживяванията си.
За някаква пълнота ще постна едно свое мнение, което съм пуснал в инвестора. Там темата се върти около друг един въпрос: Изгодно ли е .... . Това е един въпрос, който може да се постави едва на по-късен етап, но аз съм се постарал да отговоря в тази светлина :
"
Въпросът е, дали такъв добив е изгоден за България.
Рано е да се поставя този въпрос, май !?

За да се добива нещо на изгода, първо това нещо трябва да го има и после, трябва да има подходяща и приемлива технология и договорености за използването и.

Отговор на това, дали даден ресурс го има, може да даде съответното проучване. Това проучване следва да се случи при използване също на приемлива технология.
Технологията - хидравлично разбиване при използване на коктейл от химически продукти е ОЧЕВИДНО НАПЪЛНО НЕПРИЕМЛИВА. Дори и невнимателно слушане, дори и невладеене на английски език не биха били пречка да се схване веднага, че технологията е неприемлива. Достатъчно е да се загледате в поведението на специалиста, който във филма отговаря на въпроса за използваните химикали, достатъчно е да чуете гласа му. Той прави впечатление на разколебан, дълбоко смутен и виновен човек!
Отначало шикалкавеше, правеше се на нечул и неразбрал, но това работеше до време. Отговори една на третото питане и видимо не му стигаше въздух. До този момент все още имах някакви колебания, но в мига след произнасянето на думата формалдехид (думата беше изречена след една мъчителна интонацианна пауза), нямах необходимост да изслушвам някакъв дълъг списък, аз съм все пак лайк в химията.

За да няма недоразумения, ще кажа, че  една хипотеза, която считам за отлична и силно приемлива :
РБ да има огромни залежи от газ.
Някой получава концесия за проучване и добив с приемлива технология.
Изграждане на инфраструктура за обработка и транспорт на газа е за негова сметка.
Цената на концесията се формира от два компонента:
1. 50 % от добива в натура се предоставя на Булгаргаз франко договорен терминал.
2. 20 % от останалата половина се дължат в кеш по договорена цена, обвързана с меодународната.
Ще ви разочаровам, но съм категорично против Булгаргаз да продава за жълти стотинки. Не желая никаква обособена група да ползва облагите от едно национално богатство. Па било то и шофьорите, било и бизнеса. Мотивираща цена с някаква отстъпка - може, продаване евтино - не.
Парите от продажбата отиват единствено и само в специален, целеви фонд, независим от правителство, каси, лапачи и друга сволач. Как ще се формира и функционира този фонд, туй е друга бира.  "

Приключвам.
Крайно време е да се пипне здраво тук. Следва максимално бързо и без особени страсти да се направи едно проучване на всички аспекти на проблема, дотогава да има пълен мораториум на проучване и добив чрез хидравлично разбиване при употреба на химически коктейл, а после да се излезе с някакво общоевропейско мнение, най-добре отделен регламент, който без ненужни емоции да се приложи в националното законодателство.
« Последна редакция: 16 Януари, 2012, 19:42:41 от nachev »

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #2 -: 16 Януари, 2012, 20:24:50 »
-1
След проблемите на еврото и световната икономика, Начев реши и проблема с шистовия газ. Поздравления.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #3 -: 16 Януари, 2012, 20:39:27 »
0
Имотко,
Аз, че съм голяма драка, признавам си без бой. Ама ти ме слагаш в джоба си от всякъде.  :D

 *drink1*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #4 -: 16 Януари, 2012, 20:50:14 »
0
След проблемите на еврото и световната икономика, Начев реши и проблема с шистовия газ. Поздравления.
:P

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #5 -: 16 Януари, 2012, 21:06:25 »
0
Имотко,
Аз, че съм голяма драка, признавам си без бой. Ама ти ме слагаш в джоба си от всякъде.  :D

 *drink1*
Муза, човекОт е с мисия!
Положително е да го отглеждаме - търпеливо и с обич, както се прави с децата.
Виждаш, че бележи напредък.
До скоро имаше обиди и квалификации, а за никакво време започна да праща дори поздрави!
Ама, те не били истински, а израз на ирония, възмущение и дори презрение.
Чудо голямо!
Случвало ми се е да се изложа, пак ще се случи. Човещина!
Едно е да се изложиш пред приятели, друго пред душмани!
Мисля, че трябва да се поощрява, присъствието му е ободряващо и мобилизиращо.
Ма може и да съм в грешка ??!
 *drink3*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #6 -: 16 Януари, 2012, 21:12:17 »
0
Следва максимално бързо и без особени страсти да се направи едно проучване на всички аспекти на проблема

Да, това трябва. Но не е хубаво да се съставя мнение само от видеа, защото видеата на antonuis пък "доказват", че ще има трето пришествие, 666, край на света и т.н. Факт е, че във видеата против шистовия газ също боравят с един куп манипулации, така че просто истината е някъде посредата. Много ясно, че ако се използва примерно формалдехид, ще им е трудно да го произнесат, защото веднага ще има "аууу", обаче от никъде не следва по презумпция, че това има автоматично вредни последици. Под земната кора така или иначе си е химична лаборатория (и радиоактивна на места), обаче хората живеят отгоре без проблем. При всички случаи обаче, след подобна инвазия вероятността за проблеми се вдига с някаква стотна, но все пак е нещо, така че по-добре без него.

И без това като чуя "концесия" го замествам с "ограбване на богатство", така че... Ама нали е чуждица, та масите си мислят, че държавата страшно много печели от "концесии". На практика дългосрочно вредите, сметнати в $$$ изражение, са по-големи от тези измислени приходи от "концесии", може би само минералната вода е изключение - там няма какво да осират.

 *drink1*

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #7 -: 16 Януари, 2012, 21:54:47 »
0
http://star07.in/videogallery.php?video_id=47

Започвам нова тема,има нужда.

Пускам онлайн едно филмче за шистовия газ,дори и да е манипулаторско все пак е база да поговориме и да се замислим.
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #8 -: 16 Януари, 2012, 22:24:02 »
0
Факт е, че във видеата против шистовия газ също боравят с един куп манипулации, така че просто истината е някъде посредата. Много ясно, че ако се използва примерно формалдехид, ще им е трудно да го произнесат, защото веднага ще има "аууу", обаче от никъде не следва по презумпция, че това има автоматично вредни последици.
Така е, Додо !
Понякога животът е разумът си играят жестоко с нас.
Има случаи, при които с жар и страст трябва да утвърждаваме, че 1 + 1  е 2, а в други случаи - ожесточено и съдбовно чак да се борим за да докажем, че въпреки привидността  1 + 1 не е 2.
Не ни остава нищо друго и въпреки ограничеността, на която сме осъдени, да се вгледаме проницателно (доколкото можем) и да повикаме на помощ и формалната логика и опита си, че и други неща  и да отсечем.
Вероятно е да сгрешим, въпреки всичко.
Може би със споменатия формалдехид имаме добър пример. Просто беше горе в списъка.
Дори погледнах в уйкито. Не бъркам - хем е природен продукт, хем е  силна отрова. Върви че го разбери, че и математика прилагай. Само с математика, доникъде сме.

 


Цитат
И без това като чуя "концесия" го замествам с "ограбване на богатство", така че... Ама нали е чуждица, та масите си мислят, че държавата страшно много печели от "концесии". На практика дългосрочно вредите, сметнати в $$$ изражение, са по-големи от тези измислени приходи от "концесии", може би само минералната вода е изключение - там няма какво да осират.
Такава е масовата практика, мнението ти е разбираемо.
В конкретния случай, обаче, нещата отидоха твърде далеч. Германия, Франция, Полша, Румъния, Чехия, България, други. Всички са вътре.
Едно проучване под егидата на ЕКомисия, последвано от съответна законодателна инициатива, закрепена в европейски регламент, пак не гарантират верен резултат веднъж за всички времена, но нищо по-смислено не мога да си представя в момента, особено за Бг. При наличие на воля, може да да се "гарантира честен резултат", какъвто и да  е той.
Комбинация на Бг политици с американски (разбирай извъневропейски) корпоративни интереси хич, ама хич не ми харесва.

 *drink1*
 *drink1*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #9 -: 16 Януари, 2012, 22:30:26 »
0
http://star07.in/videogallery.php?video_id=47

Започвам нова тема,има нужда.

Пускам онлайн едно филмче за шистовия газ,дори и да е манипулаторско все пак е база да поговориме и да се замислим.


 *clap*
И ако може да се  копират  мненията от другата тема.
Имам молба. Моля те, ходотайствай ми, да стана шеф на комисията, която ще прегледа едно есе на Имотко на тема шистов газ. Ако получи тройка, да му се отвори темата.
Обещавам да съм справедлив, без емоции.
Ако може да си остане само между нас ! :)

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #10 -: 16 Януари, 2012, 22:32:53 »
0
Здравейте,
Не искам да развалям доброто хортуване,но нека се преместим в темата за шистовия газ.
Колкото до Гърция,много страдам за съседите / колкото и да не му се вярва на Жоро / досега не съм видяла някой да  се измъкне без дълбоки белези от хватката на МФВ .



Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #11 -: 16 Януари, 2012, 22:35:28 »
0
Много ми се иска да видите филмчето,че тук става дума за ВОДА и качество на живот и начин на мислене.  *drink1*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

nearvana

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #12 -: 16 Януари, 2012, 22:59:01 »
0
не мога да разбера това натискане за проучване и добив на шистов газ при положение че вече има прекрасна технология с която може  да се произвежда метан от ток добиван от възобновяеми източници на абсолютно приемлива цена.  Тази идея да взривяваш и да помпаш отровен коктейл под земята откъдето черпиш и вода е тотално безумие.  Въпрос на шанс, по скоро малшанс е да попаднат отровите във  водата.  Додо вика че под земята имало химическа лаборатория ... абе верно ама явно лаборантите не са алчни и безскрупулни същества.   Факт е че водата вече е брутално   замърсена от индустрията и селското стопанство (хормонални препарати за животните)  и трябва да се спрем с тази алчност. Водата е едно от основните условия за качествен живот и едно от малкото останали истински богатства на земята. В западна европа вече  почти 20% от еленергията е от възобновяеми източници и първите електрически коли вече се виждат по пътищата. Въпрос на 20-30ина години е да се отървем тотално от зависимостта от фосилни горива. 

поздрави
 *drink11*

имотко е типичния хейтър  - кратки мнения, обикновенно критикарски без грам аргумент. що така бе пич? сигурно си ок ама нещо те яде и го избиваш на заяждане ...
« Последна редакция: 16 Януари, 2012, 23:00:59 от nearvana »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #13 -: 16 Януари, 2012, 23:07:56 »
0
Може би със споменатия формалдехид имаме добър пример. Просто беше горе в списъка.
Дори погледнах в уйкито. Не бъркам - хем е природен продукт, хем е  силна отрова. Върви че го разбери, че и математика прилагай. Само с математика, доникъде сме.
Ами форламдефидът е газ, интересно как го пускат и него :) Може би като формалин.
Освен това природен продукт съвсем не значи полезен. В природата има безкрайно много отровни и вредни неща. Вманиачаването на тема природно е по-скоро бягство от реалността (както винаги се случва).
Имам един приятел, който отиде да живее на село. Обяснява колко "природно" се отоплявал - бере си дърва от гората. Ама аз му казвам, че ако всички в София решим да се отопляваме "природно", първо ще свършат горите и второ ще се одимим така, че ще си съкратим живота поне с по 10 години. Къде е тук природното...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #14 -: 16 Януари, 2012, 23:32:51 »
0

Някои от дрехите са третирани с формалдехид, с цел предпазване от влага, мухъл при транспорт с контейнери. Най-често при марковите дрехи. Много вреден.
От химик в лаборатория, знам, че при изпиране, се премахва. Но, е обект на контрол.
« Последна редакция: 16 Януари, 2012, 23:35:01 от Muza »