Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Икономика, анализи, графики и перспективи

Света,шистовия газ и България.

(1/26) > >>

darkside:
Шистовия шит. Гадна работа, баси! Газланд - част 3/10

nachev:
Вероятно темата за шистов газ не стои добре тук, но след като е вече засегната в няколко поста, не мога да премълча.

Позицията ми по въпроса еволюира по странен начин. В гимназията едно време имах една учителка по география със странното име Граматикова, която ни беше взела страха, ама яко. Не знам по какви причини, просто и се носеше славата от випуск на випуск и помня, че бяхме налапали джама още преди да я видим директно. Та, тя разправяше колко богата на полезни изкопаеми е нашата Родина (тогава просто беше задължително да се говори така) и отделни намеци за липса на това и онова не можеха, а и не трябваше да компенсират генералната оценка. Помня ясно, обаче, че по отношение на нефтените шисти тя беше изрекла доста категорично мнение, че страната ни разполага с огромни запаси от това богатство, което е разположено от Плевенския край на изток и североизток, не е напълно проучено, но е достатъчно да обезпечи потреблението на горива за столетия. Беше впечатляващо. По отношение на пластове и технологии за добив не помня да е коментирано.
Дълбоко в съзнанието ми е останал един символ, че т.н. "шисти" с  въглеводороди са едно добро нещо.

При започване на споровете за съвременния шистов газ, отначало бях принципен привърженик за разработване на находищата и търсене на възможност за освобождаването ни от уродливата форма на зависимост. Отчитам напълно самокритично факта, че бях "дал кредит на доверие и зелена светлина" за тези идеи и проекти без дори да разбирам и в най-елементарен вид същността на технологията на добива.
Хващал съм се дори в някакви критични помисли по отношение на  разните там "зелени", които твърде гласовито и понякога дори агресивно бяха против.

Конкретният подтик не помня, но в един момент реших, че този въпрос има много сериозен социалноикономически фундамент и не мога да си позволя да не знам малко повече по темата.

Прочетох тук-таме из нета мнения и започнах да усещам, че нещо в мен започна да се преобръща.

Смущаващо е и обстоятелството, че като цяло материята не е достатъчно изследвана и нормативно уредена, а на тази база видимо избуяват едни крайно съмнителни корпоративни страсти. Едната страна нарича другата - корумпирани сребролюбци и американски мекерета, а другата страна нарича първата - купени агенти на Газпром и руски мекерета.

Изгледах внимателно едно предаване преди около месец по тв К1, Референдум. Форматът на предаването, качествата на водещата,  имат трески за дялане. Но пък и какво ли биха могли да решат форматите и журналистите при такова ниво на социалната ни култура. Почти винаги се стига до едно агресивно надприказване, но без силна и убедителна съдържателна компонента.
В конкнр. случай имаше само един субект, който имаше вероятно потенциал да каже нещо, гравитиращо около истината - един професор геолог. Лошото е, че посланията на този професор не бяха достатъчно силни и пленяващи. По мое субективно мнение той каза нещата, но ги каза по такъв начин, че не можа да грабне аудиторията.
Отново имах съмнения.

Рекох си. Няма начин, ще трябва да намериш време и да изгледаш няколкото обемисти видеа по темата, които обобщават и практически опит на страни, вече поели по този път.
Гледах ги.
Няма да описвам отново преживяванията си.
За някаква пълнота ще постна едно свое мнение, което съм пуснал в инвестора. Там темата се върти около друг един въпрос: Изгодно ли е .... . Това е един въпрос, който може да се постави едва на по-късен етап, но аз съм се постарал да отговоря в тази светлина :
"
Въпросът е, дали такъв добив е изгоден за България.
Рано е да се поставя този въпрос, май !?

За да се добива нещо на изгода, първо това нещо трябва да го има и после, трябва да има подходяща и приемлива технология и договорености за използването и.

Отговор на това, дали даден ресурс го има, може да даде съответното проучване. Това проучване следва да се случи при използване също на приемлива технология.
Технологията - хидравлично разбиване при използване на коктейл от химически продукти е ОЧЕВИДНО НАПЪЛНО НЕПРИЕМЛИВА. Дори и невнимателно слушане, дори и невладеене на английски език не биха били пречка да се схване веднага, че технологията е неприемлива. Достатъчно е да се загледате в поведението на специалиста, който във филма отговаря на въпроса за използваните химикали, достатъчно е да чуете гласа му. Той прави впечатление на разколебан, дълбоко смутен и виновен човек!
Отначало шикалкавеше, правеше се на нечул и неразбрал, но това работеше до време. Отговори една на третото питане и видимо не му стигаше въздух. До този момент все още имах някакви колебания, но в мига след произнасянето на думата формалдехид (думата беше изречена след една мъчителна интонацианна пауза), нямах необходимост да изслушвам някакъв дълъг списък, аз съм все пак лайк в химията.

За да няма недоразумения, ще кажа, че  една хипотеза, която считам за отлична и силно приемлива :
РБ да има огромни залежи от газ.
Някой получава концесия за проучване и добив с приемлива технология.
Изграждане на инфраструктура за обработка и транспорт на газа е за негова сметка.
Цената на концесията се формира от два компонента:
1. 50 % от добива в натура се предоставя на Булгаргаз франко договорен терминал.
2. 20 % от останалата половина се дължат в кеш по договорена цена, обвързана с меодународната.
Ще ви разочаровам, но съм категорично против Булгаргаз да продава за жълти стотинки. Не желая никаква обособена група да ползва облагите от едно национално богатство. Па било то и шофьорите, било и бизнеса. Мотивираща цена с някаква отстъпка - може, продаване евтино - не.
Парите от продажбата отиват единствено и само в специален, целеви фонд, независим от правителство, каси, лапачи и друга сволач. Как ще се формира и функционира този фонд, туй е друга бира.  "

Приключвам.
Крайно време е да се пипне здраво тук. Следва максимално бързо и без особени страсти да се направи едно проучване на всички аспекти на проблема, дотогава да има пълен мораториум на проучване и добив чрез хидравлично разбиване при употреба на химически коктейл, а после да се излезе с някакво общоевропейско мнение, най-добре отделен регламент, който без ненужни емоции да се приложи в националното законодателство.

imotko:
След проблемите на еврото и световната икономика, Начев реши и проблема с шистовия газ. Поздравления.

Muza:
Имотко,
Аз, че съм голяма драка, признавам си без бой. Ама ти ме слагаш в джоба си от всякъде.  :D

 *drink1*

nachev:

--- Цитат на: imotko в 16 Януари, 2012, 20:24:50 ---След проблемите на еврото и световната икономика, Начев реши и проблема с шистовия газ. Поздравления.

--- Край на цитат ---
:P

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия