Автор Тема: Света,шистовия газ и България.  (Прочетена 34439 пъти)

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #120 -: 21 Януари, 2012, 01:04:24 »
0
   *drinks*nearvana, да ти кажа честно даже и не съм се надявал някой да погледне връзката, която дадох,исках само да не съм голословен.Поздравления за което! Аз съм срещал и таблици в съвсем синтезиран вид за превишенията над ПДК/пределно допустимите концентрации/,но си мислих,че ако се покажат тука съвсем нищо няма да говорят сами по себе си. Така в тази тема си изработих информирана позиция на противник на фракинга/що го слагат това "р"не ми е ясно ;)/като си признавам,че едва миналата неделя се заинтересувах по сериозно,за мое съжаление.
« Последна редакция: 21 Януари, 2012, 01:06:02 от Фло »

koganev

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #121 -: 21 Януари, 2012, 02:02:42 »
0
Слагат р-то, за да може да има и противници. Без р-то сме "за".

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #122 -: 31 Януари, 2012, 18:51:09 »
0
Днес срещнах инфо, че 

Ексон Мобайл
работят активно по разработване на технология за добив на шистов газ без използване на отровни химикали.
Има твърдения от шефа на европейското поделение на Ексон, че те са успели вече да намалят броя на отровните вещества от 7  ??? на 4 ???, а в рамките на две години се надяват да елиминират напълно необходимостта от ползване на вредни вещества.
Очаква се използване допълнително на  УВ светлина.
Допълнително еврокомисарят  Йотингер ще представи в петък тази седмица едно изследване по темата шистов газ.

Не правя никакъв коментар, само споделям бегло факти от статията, че я намерих на немски.
Газът да не си прави криви сметки, че ще го оставят на мира :)

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #123 -: 31 Януари, 2012, 19:33:19 »
0
Ами тя държавата,ако не обслужва корпорациите, и ако иска населението да е енергонезависимо по отношение на метана ,може да газифицира страната само от животновъдните ферми! 1 кг. органичен тор дава 0,48 кубика метан и то по проста технология на метаногенезата с най-елементарен биореактор.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #124 -: 31 Януари, 2012, 20:44:18 »
0
Ами тя държавата,ако не обслужва корпорациите, и ако иска населението да е енергонезависимо по отношение на метана ,може да газифицира страната само от животновъдните ферми! 1 кг. органичен тор дава 0,48 кубика метан и то по проста технология на метаногенезата с най-елементарен биореактор.
При което май се решава и проблем с вредни емисии.
Не си спомням, но метанът е вреден за озоновия слой?! Фло, може да ме поправиш, пък ако греша генерално, поправи ме задължително.
А пък те - кравите, горкичките, похапвайки тази груба храна, сигурно доста си попъцкват.
А този биогенератор скъп ли е ?

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #125 -: 31 Януари, 2012, 22:48:32 »
0
Ами тя държавата,ако не обслужва корпорациите, и ако иска населението да е енергонезависимо по отношение на метана ,може да газифицира страната само от животновъдните ферми! 1 кг. органичен тор дава 0,48 кубика метан и то по проста технология на метаногенезата с най-елементарен биореактор.

При което май се решава и проблем с вредни емисии.
Не си спомням, но метанът е вреден за озоновия слой?! Фло, може да ме поправиш, пък ако греша генерално, поправи ме задължително.
А пък те - кравите, горкичките, похапвайки тази груба храна, сигурно доста си попъцкват.
А този биогенератор скъп ли е ?
   
  Ето ти ръководство да си спретнеш на вилата или у дома    http://www.fastonline.org/CD3WD_40/CD3WD/APPRTECH/FB32BE/EN/B97_1.HTM
http://www.fastonline.org/CD3WD_40/VITA/BIOGAS3M/EN/BIOGAS3M.HTM *alcohol*
« Последна редакция: 31 Януари, 2012, 22:56:39 от Фло »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #126 -: 01 Февруари, 2012, 10:08:05 »
0
Хвърлих бегъл поглед и с изненада откривам, че малка инсталация с един резевоар от около 4 м3 може да покрие енергийните потребности на домакинство от 4 - 5 човека за готвене и осветление.  *clap*

Е, трябва и ако  :(

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #127 -: 01 Февруари, 2012, 18:18:51 »
0
Четох преди, че в Китай по селата масово се ползват домашни генератори за метан или подобно, а цената на устройството беше нещо от сорта на 100-200$