Автор Тема: Света,шистовия газ и България.  (Прочетена 35244 пъти)

koganev

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #90 -: 20 Януари, 2012, 02:15:20 »
0
===
 
Аргумента да не протестистараме притив замърсяването щото и без това е мръсно според мен е грешен
===

коганев, много си прав за ядреното хранилище. това е в пъти по-дебел проблем

поздрави
 *drink2*

Май съм объркал форума.

Да се протестира против замърсяването е чудесно, но не и когато протестират хора, които са създали кочинка и я замърсяват повече от всеки друг. ТОва го казвам сигурно по пети различен начин. Ако някой протестира заради принципната сипозиция, тогава ще го подкрепя. Но не мога да подкрепя затънали в собствените си боклуци хора, кито протстират НЕ СРЕЩУ ЗАМЪРСЯВАНЕТО ПО ПРИНЦИП, а срещу едно конкретно замърсяване. Защто това не е борба за чиста природа - ако имаше кива протести при всяка псност, тогава щях да съм им върл защитник. Мисля, че се изразявам ясно, но май това няма значение вече. Гледам, че сте седнали ОТНОВО да ме убеждавате колко е вредно - аман!!! НЕ МИ ПУКА!!! Не е това начинът!!! Вредно е, добре, няма майтап. ВЪпреки че и аз покрай вашата истерична кампания прочетох едно-друго и личното ми убеждение все още не е категорично в полза на нито едната страна... И все пак се съгласявам - вредно е. Но по-вредно е да се яде бяла кристална рафинирна захар, айде на бас! Някой да реве за здравето на децата пред офисите на Гриша Ганчев и Ветко Арабаджиев? Още по-вредно е да се яде Е951, но пак не виждам тълпа пред здравното министерство или пред някоя бутилирща компания. За чипсовете и разните солено-мазно-пържени и после консервантно-стабилизирани и пакетирани в канцерогенни опаковки боклуци също никой не се трогва. Затова майчина загриженост е неуместна - на фона на самоотравянето на децата да се вайкат за "нероден Петко". Когато изтече радиоактивна вода в АЕЦ-а - нищо!!! Пред ТЕЦ-овте - НИКОЙ!!! Скоро да сте били в Гълъбово? Шевронските бомбирани полета ще ви се видят като райска градина... Прочетох, че за разработкана на шистовия газ ще са нужни около 500 декара. За ТЕЦ-а до Гълъбво май са заделени 160 000 декара, ако не ме лъже паметта. Идете и си ги вижте каква красива гледка са. И вода пийнете, ако има де. А за АЕЦ-а не знам колко стотин хиляди декара са заделени - това е строго пазена тайна, както и наличието на хранилище за ядрени отпадъци.

Спирам. Явно не ви пука колко е мръсно, а от какво е мръсно. Щом ви харесват едни мръсотии пред други - ваша си работа. Аз по принцип обичам чистичко и затова не правя разлика между отделните боклуци, но май това не е приемливо в този форум. Сори, няма да да се собразявате с мен, карайте как си знаете. Съгласявам се с Маранди за красотата на родината, съвсем сериозно е това, но не съм в Белгия или в Германия, а в Пловдив, България, където винаги съм си живял. Пътувам напоследък повечко, но се връщам - и това ме съсипва всеки път.
Кажи, Маранди, какво да направя повеч от това, кето правя сега, за да стане България по-чиста и по-хубава? Мислиш, че като съм критичен, това означва, че съм негативен? Не, не съм. Надявам се до дупка... Ако се видим, дай Боже, ще ти разкажа за моята (фирмена) програма за управление на отпадъците, за почти библейската ми борба с министерството на околната среда и водите, за личното ми отношение към отпадъците и за простчките неща от живота, кито н са бягане и прочие, но все пак са природосъобразни и ми доставят някакви радсти. 
И чиърс, надявам се, че ти е минала настинката.


Фло, ако са ти течали тръбите заради микро шупли, проблемът си е твой, а не на технологията. На мен, който се занимавам със стомани, не ми обяснявай как през подходящо подбарна и качествено изработена хромникелова тръба пръска вода, щото това е глупост за Нобелова награда. 
Ако премиерът ти е толкова запознат с тези неща, не виждам причина да се разиграва целия театър и в последния момент сутринта между срането и кафето премирът ти да вземе най-спасителното за страната ти решение. Не е ли той човекът, който взе преди това решение да се правят бомбажи и прочие? И къде можем да прочетем експертното мнение, кето е наложило това решение на премера ти? Къде изобщо можем да прочетем някаква експертна дискусия, която премиерът ти да е инициирал, та да стане ясно на пртестирщите и на непртестиращите какви са аргументите за и против? Щото аз съвсем бегло прочетох разни неща, но като не съм вещ в тази област не ми остава друго, освен да взема да гледам филмчета и да се пеня по форумите с копи-пейст "аргументи" - нещо, което просто няма как да стане натози етап от живота ми. Ако не се майтапиш, а наистина вярваш в това, което си написал за премиера ти, то тогава съвсем ми се изяснява защо ти пръскат тръбите.
« Последна редакция: 20 Януари, 2012, 02:42:06 от koganev »

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #91 -: 20 Януари, 2012, 02:58:00 »
0
Не ми се чете цялата тема, за което съжалявам. За това ще коментирам само последните няколко мнения.
Мога да разбера аргументацията и ЗА и ПРОТИВ, но като изключим повечкото емоции вкарани в някои мнения ми се стува, че за някой хора е по-добре да не започват спорове изобщо :).

И няма как обаче, да не хвана аргументите в последното мнение. Лично аз не намирам основа, на която да може да се сравнява яденето на кристална захар, чипс или аспартам с добива на шистов газ.
Някак първото ми се вижда въпрос на личен избор, а второто не. По подобна логика може да протестираме срещу абсолютно всичко, защото дори и водата е смъртоносна в неправилните количества, но фактът, че не го правим по никакъв начин не ни отнема правото да го правим, когато някой се опитва да вземе решения, които касаят и нас самите, без това да е личния ни избор.
За това става дума всъщност поне за мен, за правото на избор.

P.S. За АЕЦ-а, тайните хранилища и Гълъбово, нищо не мога да кажа, защото нямам достатъчно информация. Гълъбово го  видях на гугъл мапс и отгоре, наистина не е красива гледка, но и тук според мен става дума за въпрос на избор. Каква е реалната алтернатива на АЕЦ-а, защото шистовия газ, определено има алтернативи.

koganev

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #92 -: 20 Януари, 2012, 05:04:36 »
0
ВИж сега. Приемаме, че шистов газ се призвежда и водата вече е замърсена. Обаче никъде не се споменава настоятелно за това. Има някакви намеци за вреди и някакви далечни подхвърляния за лунни пейзажи, но нищо официално - хората си пият. Който иска пие, който не иска - не пие. Какво друго ще пие - не е ясно. Нали?

Внимавай! Храни се произвеждат с канцергени и хормони, които са доказано вредни. Но нищо официално не се разгласява настоятелно. Има някакви статии из разни научни издания и разни спорове се водят, но нищо повече. На тва ти му казваш личен избор - който иска яде, а който се е стреснал от разните статии - не яде. Какво друго ще яде - не е ясно.

Ето защо протестират по света, а вероятно и у нас - защото чрез неуместната формулировка на личния избор отговорността на отровителите се прехвърля върху жертвите. Независимо дали става въпрос за отравяне на водата чрез грозни и миризливи химикали или на храната чрез сладичко и мазничко - все е съзнателно и става въпрос за умишлено действие с ясни предстваи за възможните последствия. Скриването зад личен избор в случая е неприемливо.  Доказателство за това е глобалната кампания срещу пушенето. Скоро същото вероятно ще се повтри по отношение на доста храни. Споменавам рафинираната захар и рафинираното олио, защото те са доказани канцерогени по сегашните методи на рафиниране.

ЗА всеки случай за пореден път да добавя, че не съм защитник или противник на шистовия газ нито на Шеврон и възмущението ми е по съвсем друг повод. Казвам го, за да избегна станалата вече безсмислена дискусия по този въпрос.



mitakavk

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +1/-2
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #93 -: 20 Януари, 2012, 07:41:00 »
0
На мен ми стана интересно друго, след като имаше авария в АЕЦ миналата година защо никой не скочи да протестира да се забранява /или по модерно му мораториум/ строителството на АЕЦ?  Смята че една открита мина замърсява много по голяма площ, но никой не е скокнал да ги забранява, или то не замърсява толкова както това новото. Само за сведение мини Марица изток не са в някой неплодороден район, също така санитарния радиус на една АЕЦ мисля че беше около 20-25 км /казвам го по спомен, не твърдя че е вярно/ също така химическите комбинати не са ситуирани също в неплодородни райони, но за тях никой не се оплаква. Поради тази причина смятам че е доста пресилена тази забрана, без обосновка без цялостно проучване на проблема и така нататък, затова смятам че цялата история намирисва отдалеч.А за действията на този дето се нарича министър председател изобщо няма да коментирам.

ПП Драки /видях че съм сбъркал ама няма да го променям надявам се да схванеш шегата/ до този момент не съм работил за Шеврон и ме съмнява да стане и в бъдеще, просто изразявам мнение и също така съм силно възмутен от това че доста хора биват използвани и то само поради неосведоменост за целите на няколко души които поддържат монополното статукво.

Хайде лек и приятен ден и без лоши чувства.
« Последна редакция: 20 Януари, 2012, 08:02:09 от mitakavk »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #94 -: 20 Януари, 2012, 07:57:50 »
-1
............
Съгласявам се с Маранди за красотата на родината, съвсем сериозно е това, но не съм в Белгия или в Германия, а в Пловдив, България, където винаги съм си живял. Пътувам напоследък повечко, но се връщам - и това ме съсипва всеки път.
Кажи, Маранди, какво да направя повеч от това, кето правя сега, за да стане България по-чиста и по-хубава? Мислиш, че като съм критичен, това означва, че съм негативен? Не, не съм. Надявам се до дупка... Ако се видим, дай Боже, ще ти разкажа за моята (фирмена) програма за управление на отпадъците, за почти библейската ми борба с министерството на околната среда и водите, за личното ми отношение към отпадъците и за простчките неща от живота, кито н са бягане и прочие, но все пак са природосъобразни и ми доставят някакви радсти. 
И чиърс, надявам се, че ти е минала настинката.
......................

Да, благодаря!

Сякаш взе да поотминава вече, бях се опитал преди 2 седмици да взема 1 аспирин и аналгин, колкото да се изпотя и на 15-тата минута бях в кенефа да драйфам. Просто организма ми не понася химия.

Съжалявам, че и аз бях малко по-рязък, но направо ми е писнало да ми идат тук разни мениджъри за централна и източна Европа и да ни "обясняват", че можело още по-добре да е. Колко по-добре още да е? Лидери сме на пазара 11 години поредни вече. То не е 1, не са 2 и т.н. да кажеш, че е случайност. На последното т.нар. обучение в Пловдив това лято, направо излязох последния ден от лекциите. Просто ми дойде в повече поредния австро-саксонски възпитаник да ни "обяснява" колко сме прости, понеже дошъл за 5 дена тук и решил да блесне в царството на "слепите".
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Относно химията в храната и водата си прав, там па е друга бира. Лично аз нямам нищо против Шеврон/Газпром и сие или технологиите им. Просто каква гаранция дават, че технологията им е сигурна и каква е икономическата изгода, ако се реши да се поеме този риск за Природата ни? Т.е. т'ва, че "уж" сме щели да си решим проблема с газа за 3-4 години напред какво означава? Че ще стане без пари и индустрията ни ще живне или .....?

Тия 2 въпроса постоянно са без отговор!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Поздрави!  *drink9* *drink9* *drink9*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #95 -: 20 Януари, 2012, 09:22:39 »
0
koganev,понеже силната ти страна не са хранителните технологии,съдейки по твърденията ти за захарта и олиото,ами технология на металите,както казваш ,да те питам.Защо според теб,при  тази смес използвана при хидроудара влагат антикорозионни добавки? Какво ти говори това?

Иначе си прав,че като ми протече тръбата си е мой проблем,но като протече шевронската тръба проблема става  и твой, с други думи  национален.Защото по техни признания това се случвало веднъж на всеки 25 сондажа.

koganev

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #96 -: 20 Януари, 2012, 09:53:07 »
0
Ако намекваш, че рафинираната захар и раф олио са безвредни и не са канцерогенни, няма да споря, защото вариантите са същите като при всяко друго нещо - такива са, не са такива, такива са , не са такива и до бизкрайност. Чел съм поредица статии още пред 1993 -94г, защото тогава се размогавах на ССБ и това беше една от най-обсъжданите теми, но наистина не сам специалист. И от онези години не знам да се е променило нещо. Ако се е прменило към подобряване на прцесите - ок. НО скоро, преди 4-5 г, отново четох за това някъде. А съвсем наскоро, когато на баща ми му отстраниха оперативно рак на стомаха заедно с почти целия стомах, отново срещнах информация, защото много се ровех за храната в сегашното му състояние.
Антикорозионни говори само по себе си. В такава среда работи, какво му е интересното на този въпрос?  Железните сплави корозират - това е известно още от откриването на желязото. И на двора да го оставиш, пак корозира. Щом средата е агресивна, особено ако се добавя сол, както споменаха някои, нормално е да се вземат антикорозионни мерки. Стоманите се легират или се обработват контактните слоеве, но това е нещо, което е въпрос на технологични преценки. Абсурд е някой да се оправдява с корозията - съществуват далеч по-агресивни среди, в които работят стомани и не стават фалове едно на 25. Ако приложим тази формула ва атомната енергетика светът трябва вече да се е свършил... Когато се разглежда една технология, това винаги се прави при допускането, че тя ЩЕ СЕ СПАЗВА. Ако после разни икономисти вземат да реват, че сметкана не излиза и трябва да се правят икномии от тръби или да се мине на по-евтини материали - това НЕ Е проблем на технологията, а на глупоста. И да си кажа - почти всичките недостатъци на факинга  8) ми се виждат човешки грешки или неправилни преценки. 8) Но аз съвсем бегло съм прочел, така че остави го това настрана. Но корозията е нещо, което винаги и навсякъде е проблем и не е аргумент.
« Последна редакция: 20 Януари, 2012, 10:00:09 от koganev »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #97 -: 20 Януари, 2012, 10:33:16 »
0
В случая корозията ,както казваш,че навсякъде и винаги е проблем е и аргумент,защото увеличава степента на риска.С други думи високия риск е заложен поначало .с използването на евтини метални тръби и като  прибавим специфичната геология на добруджа става още по-зле.
Понеже забъркваме храните и  фракинга в един кюп ще кажа кратичко нещо,което е добре да се знае. Човешкият организъм е  феноменална фабрика за химикали и може да си произведе всичко което му е нужно,само едно нещо не може да си синтезира сам: две киселини,които се намират почти изключително само в олиото.Онзи ден гледах един идиот при Гала,който се е взел за специалист по храненето и убеждаваше аудиторията да се избягва растителната мазнина/олиото/ щото била вредна. Да го убиеш такъв пак му е малко,защото може да разболее сума ти народ,вярващ в приказки от телевизията ,като последна инстанция на познанието!

koganev

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #98 -: 20 Януари, 2012, 10:43:02 »
0
Остави ги храните - там всеки може да каже всичко. Не става за обсъждане в интернет. Дзенбудизъм му е майката... Аз рафинирано олио не яв още от времето, когато го продавах. Нерафинирани масла консумирам всякакви, особено зехтин. Добри пари паднаха от олиото, но и много нещо научих из фабриките... А захарта все се мъча да я огранича, но зависимостта е ужасно силна. Минавам на чай смед и на сушени плодове, но не помага - яде ми се кексче  :( 

Обаче Иво Инджев е постнал едно интересно нещо - коментирай го по някое време. Десет неща, които трябва да знаем за шистовия газ, написани от едни наглед ерудирани и запознати с материята хора.
« Последна редакция: 20 Януари, 2012, 10:45:58 от koganev »

koganev

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #99 -: 20 Януари, 2012, 10:58:47 »
0
...
Сякаш взе да поотминава вече, бях се опитал преди 2 седмици да взема 1 аспирин и аналгин, колкото да се изпотя и на 15-тата минута бях в кенефа да драйфам. Просто организма ми не понася химия.

....

Просто каква гаранция дават, че технологията им е сигурна и каква е икономическата изгода, ако се реши да се поеме този риск за Природата ни? Т.е. т'ва, че "уж" сме щели да си решим проблема с газа за 3-4 години напред какво означава? Че ще стане без пари и индустрията ни ще живне или .....?

Тия 2 въпроса постоянно са без отговор!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Поздрави!  *drink9* *drink9* *drink9*

Бабешките илачи краката в гореща солена вода, завит с топло одеало, преди лягане разтривка със силна ракия, чай от разни билки с медец и най-вече спокойствие до огъня - това винаги помага. И малко силен алкохол също е от полза. Всъщност количеството е по преценка на болния...

За двата въпроса - ИМЕННО!!! Ей затова полудях. Някой излезе ли с официално становище по тези въпроси? Не. Но ББ спасил родината... тц, тц, тц... Начинът на вземане на решения ме побърква. Ако го приложа в бизнеса или в живота, със сигурност до няколко дни ще съм пред фарлит, а до няколко месеца ще съм в критично здр състояние. И именно това, че народът е изправен пред подобна перспектива, е мотивът ми да бъда рязък и почти груб при излагане на мнението ми. Обаче не фаща дикиш...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #100 -: 20 Януари, 2012, 11:06:44 »
0
На мен ми стана интересно друго, след като имаше авария в АЕЦ миналата година защо никой не скочи да протестира да се забранява /или по модерно му мораториум/ строителството на АЕЦ?  Смята че една открита мина замърсява много по голяма площ, но никой не е скокнал да ги забранява, или то не замърсява толкова както това новото. Само за сведение мини Марица изток не са в някой неплодороден район, също така санитарния радиус на една АЕЦ мисля че беше около 20-25 км /казвам го по спомен, не твърдя че е вярно/ също така химическите комбинати не са ситуирани също в неплодородни райони, но за тях никой не се оплаква. Поради тази причина смятам че е доста пресилена тази забрана, без обосновка без цялостно проучване на проблема и така нататък, затова смятам че цялата история намирисва отдалеч.А за действията на този дето се нарича министър председател изобщо няма да коментирам.

Хайде лек и приятен ден и без лоши чувства.

Точно тук е изворът на притеснението. Погледни обратния вариант - без проучване, изследване да се вземе решение ЗА.
Много истини има в постовете на Коганев, за съжаление. Така наречените еко-движения, както там са се кръстили, са същите както профсъюзите и производни за защита на хората и природата. В повечето случаи НЕ защитаващи интересите за тези, за които би трябвало, заради които съществуват. Обратното - извиват ръце, ама не на когото трябва и за каквото трябва.  В случая, може би чисто финансови интереси да съвпадат с нашите, хуманни интереси.

Далеч съм от мисълта, че забраната е следствие на протестите. Това е извинителна причина, за пред хората и трупане на активи.
Ако Регатка, пускайки темата, беше включила и анкета и резултатът беше 100% ЗА, мислиш ли че ще последва отмяна на взетото вече решение?
Или обратното - ще повлияем на нещо си с нашата реакция? Едва ли ...

Хубав ден и на теб! :)

 *drink11*


koganev

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #101 -: 20 Януари, 2012, 11:30:04 »
0
Всяка работа има риск. Затова е некоректно да се говори за опасност, риск и прочие по принцип. Трябва да има ниво на допустимия риск. Трябва да има система за управление на процесите, при която рискът да е изчислим в пари. Фло казва, че евтините  тръби са проблем заради корозията, а това е нонсенс. Ако са проблем, защо са избрани евтини? Ако се изберат по-скъпи материали, оборудване и системи за контрол и това прави процесът неефективен, защо изобщо ще го започваме? Ето тези неща не бяха коментирани преди. Стана Бойко от кревата, напъна се в кенефа и го измисли - опасно е! А преди това не беше опасно... Тези неща трябва да се дискутират преди да се кани Шеврон. Щото сега изгонването на Шеврон и класификацията на чуждите инвеститори като добри и лоши ( в Германия), подразбирай кои са лошите, ще навреди на България повече отколкото би навредил шистовият газ. Ако Шеврон наистина са такива гадняри, за каквито ги представят, не очаквам нищо похвдално за България в бизнес средите от този калибър. А само на чиста водица и кристален въздух няма да можем да издаяним кой знае колко. Да не говорим, че вече стана въпрос колко са чисти и кристални...
Както се разгърмяха силиконовите цици очаквам по същата справедлива логика ББ да забрани силиконирането на българската жена и да наложи глоба в размер на поне 100 000 000 000 лв. за всяко нарушение.
Вальо Златев му е казал да пръдне, пък Бойко взел, че се насрал - това е станало по отношение на проучването. Както стана с биогоривата, за които народът изобщо не иска и да знае, щото и те били нещо вредни и съсипвали селското стопанство, май. 

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #102 -: 20 Януари, 2012, 13:43:12 »
0
koganev,риска за човешкото здраве не може да го мериш с пари,щото няма да ти стигнат никога,пък и да ги имаш в изобилие не помагат!Вземи примера с гуруто на електронните технологии,млад милиардер умрял от рак миналата година.Понеже искаше да коментирам статията на Инджев с обясненията на наши специалисти за опастностите на шистовия газ. Ще коментирам с една дума:лъжа! Ако трябва по-широк коментар от две думи ,ще са :опашата лъжа!
Хората се интересуват от нещо съвсем просто: защо в питейната вода в районите на сондажите има високо съдържание на  биоциди и канцерогени,и защо в кръвта на местното население има бензол.
Разликата между  сондажите по света и при нас е в специфичната характеристика на добруджанския воден хоризонт.

koganev

  • Гост
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #103 -: 20 Януари, 2012, 14:53:54 »
0
koganev,риска за човешкото здраве не може да го мериш с пари,щото няма да ти стигнат никога,пък и да ги имаш в изобилие не помагат!Вземи примера с гуруто на електронните технологии,млад милиардер умрял от рак миналата година.Понеже искаше да коментирам статията на Инджев с обясненията на наши специалисти за опастностите на шистовия газ. Ще коментирам с една дума:лъжа! Ако трябва по-широк коментар от две думи ,ще са :опашата лъжа!
Хората се интересуват от нещо съвсем просто: защо в питейната вода в районите на сондажите има високо съдържание на  биоциди и канцерогени,и защо в кръвта на местното население има бензол.
Разликата между  сондажите по света и при нас е в специфичната характеристика на добруджанския воден хоризонт.

Не става въпрос да мерим живота и здравето в пари, а проектите да се мерят в пари при превръщане на риска в осъществен, като така става ясно дали има смисъл инвестицията при различни нива на риска. Няма напълно безрискови проекти - дори и закусвалня да отвориш, пак има опасност я тока да тръшне някого, я  хладилник ще се развали и ще скапе нещо... и т.н и затова след като се разчетат всички разходи по изпълнението на законовите изисквания, се проиграва осъществяване на някакъв риск и разходите, причинени от това. После статистическите данни дават процента на този риск. После се правят застраховки и прочие... Доста често се стига до спиране на проекта на фаза финансов план, заради неоправдано високи разходи по покриване на всички рискове. Именно това е методиката, която може да направи подобни проекти безсмислени, а не здравето и живота на хората. Хора умират и се разболяват всеки ден от най-различни причинители, които обаче са напълно законови и никакви тъжни истории за сакати деца не могат да накарат предприемачите да спрат работа, освен ЗАГУБИТЕ. Никой не е луд да работи на загуба - това е работата на държавата и общината да определя правилата и да следи за тяхното спазване. Обещаваш чиста вода след пробния сондаж, депозираш огромна сума кто гаранция, не получаваме чиста (по предварителни показатели разбира се) вода - парите остават, ти си тръгваш без газ. Получаваме чиста вода - помпай газ и внимавай, щото парите все още са депозирани и при първата умряла птица - бам! Тогава дали Шеврон ще са така наперени и сигурни в себе си? Това е само хипотетично.
 Има дисциплина "управление на риска" и предположих, че си запознат, щом сондираш и се занимаваш с рискови дейности, но то не е задължително, щото тя е повече планово-финансова и по-малко операционна. Забрави.

Значи онези лъжат, тяхната мама...  *bat* Много оптимистично ми звучат и на мен. А може ли с по едно изречение по всяка точка да обясниш?
« Последна редакция: 20 Януари, 2012, 14:56:11 от koganev »

mitakavk

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +1/-2
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Света,шистовия газ и България.
« Отговор #104 -: 20 Януари, 2012, 15:33:43 »
0
Аз повече бих се притеснил ако добруджанския водоносен хоризонт започне да изчезва отколкото да се замърси до такава степен че да стане неизползваем ;).
Прочетох го това от блога и бих казал че е по добре обосновано от филмчето за Газланд, в това филмче май повече се играе със страховете на хората отколкото да се дава нещо конкретно и ясно. А иначе за сондажите, то и хоризонталния сондаж е сондаж ама дали замърсява почвата с канцерогени /май такава беше думата че нещо напоследък срещам различни вариации/ не мога да кажа оставям да се изкажат специалистите :)