Автор Тема: Складово помещение на таванско помещение  (Прочетена 18839 пъти)

mitashki

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил

Здравейте на всички приятели тук,
тъй като нещата са много спешни и много ми е притеснено бих
искал да задам следния въпрос, като благодаря за компетентните ви мнения.

В момента създаваме фирма за търговия на едро с медицинска техника.
Изискванията на Изпълнителна Агенция по Лекарства (ИАЛ), касаещи складовите помещенията са следните:
"1. Разрешение за ползване на помещенията за съхранение, издадено по реда на Закона за устройство на територията;
2. Документ, удостоверяващ правното основание за ползване на помещенията;"

За помещение за съхранение ние сме избрали нашето собствено таванско помещение от 12 кв.м..Това помещение сме го ремонтирали основно (с нова електроинсталация, гипсокартон, латекс, нова настилка на пода).

Може ли да представим пред ИАЛ нашия нотариален акт за собственост удостоверяващ, че притежаваме таванско помещение или е необходима друга по-специална документация, за да бъде признат нашият таван за складово помещение според посочените по-горе изисквания?

Или трябва да извършим други процедури, за да го обособим за склад, така че от ИАЛ да го приемат без възражения от раз.

Вашият бърз и професионален отговор е изключително важен за нас !

Благодаря предварително.
Миташки

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #1 -: 02 Февруари, 2012, 11:37:34 »
0
Ако те набутат в процедура по смяна на предназначението от обитаем таван в складово помещение може да отиде много време и изхода е неясен ,най-малкото от конструктивна гледна точка.
Затова опитай един съкратен вариант: договор за наем между фирмата ти и жена ти ,нотариално заверен,с който тя отдава под наем помещението за склад  за медицинска техника.Тоя договор покрива формално изискванията и ,ако не случиш на някоя запинячка ще е достатъчен към документите.
« Последна редакция: 02 Февруари, 2012, 11:48:03 от Фло »

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #2 -: 02 Февруари, 2012, 12:03:46 »
0
Здравей Миташки,
Съвета на Фло е добър,но ти препоръчвам паралелно с това да започнете процедура по промяна на предназначението на тавана в складово помещение.
Ще отнеме и време и пари,но иначе това ще е бомба със закъснител.
Аз три пъти съм узаконявала ресторант / след 1989 г. / въпреки,че къщата е строена 1932г. и ресторанта е бил узаконен още тогава,на всичкото отгоре и винаги е бил ресторант / от 1932 г. до сега  /  *scare*

Успех !
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #3 -: 02 Февруари, 2012, 12:10:06 »
0
Може да са компетентни, може да не са, но мненията могат и да допринесат за навлизане в проблема и за решаването му в последна сметка.
Много съм далеч от темата, ама щом си на зор!
Дай де повлеча крак, па белким и други споделят:
В момента създаваме фирма за търговия на едро с медицинска техника.
Изискванията на Изпълнителна Агенция по Лекарства (ИАЛ), касаещи складовите помещенията са следните:
"1. Разрешение за ползване на помещенията за съхранение, издадено по реда на Закона за устройство на територията;
2. Документ, удостоверяващ правното основание за ползване на помещенията;"
Тази  ИАЛ има изисквания специално за складове, които се формулирани в някакъв нормативен документ. Очевидно е важно. Изчети го още веднъж много внимателно и го разгледай и цялостно, като философия.
Ще ти е полезно и за по-нататъшния бизнес.

Цитат
За помещение за съхранение ние сме избрали нашето собствено таванско помещение от 12 кв.м..Това помещение сме го ремонтирали основно (с нова електроинсталация, гипсокартон, латекс, нова настилка на пода).
Тук въпросите идват преди отговорите  :)
Това  "нашето" почти нищо не говори. Надушвам потенциални проблеми.
Щом сега сте в процес на създаване на дружество, вероятността то да е собственик е "нула". Това вярно ли е ?
Кое е собственик ?
В какъв вид сграда е този таван ? Предназначението на сградата.
Има ли отделен нотариален акт и какво пише в този НА за предназначението на имота?
Ако

Да знаеш, че ако става дума за таванско помещение в жилищна сграда, ще нарушите куп нормативни документи, без оглед на това какво ще помисли и направи ИАЛ.

Цитат
Може ли да представим пред ИАЛ нашия нотариален акт за собственост удостоверяващ, че притежаваме таванско помещение или е необходима друга по-специална документация, за да бъде признат нашият таван за складово помещение според посочените по-горе изисквания?

Или трябва да извършим други процедури, за да го обособим за склад, така че от ИАЛ да го приемат без възражения от раз.

Вашият бърз и професионален отговор е изключително важен за нас !

Благодаря предварително.
Миташки

Предполагам, че желаят да видят документ, от който става  ясно, че имот (или обособена част от него)  имат РП като складово помещение.
Допълнително трябва да се изясни основанието за ползване. Дали е собствено - тогава се представя НА, или е наето - тогава представяш договор за наем.

Успех !

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #4 -: 02 Февруари, 2012, 13:10:07 »
0

Цитат
"1. Разрешение за ползване на помещенията за съхранение, издадено по реда на Закона за устройство на територията;

Това не е ли статут на помещението - дали е склад, магазин, заведение за хранене... ?

Ако е такова, няма да се разминеш без проектна документация за каквото се сетиш, все едно строиш на ново.

Освен това, дори и да успееш да го прокараш без това, достатъчна е една жалба от съседи, до общината, незаконно строителство, и попадаш под ударите на закона. Следва акт, затваряне на помещението, както е със стоката.

След като помещението е 12 кв.м, няма ли да ти излезе по-евтино, да си наемеш с такъв статут?

Успех! :)

mitashki

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #5 -: 02 Февруари, 2012, 16:39:29 »
0

Фло, благодаря за идеята. може да свърши работа.
Но ако не свърши работа, както изглежда от коментарите на колегите, ще трябва да се наема друго помещение.
А това ми се искаше да избегна.
Защото както разбирам таван в жилищна сграда (макар и добре ремонтиран) не може да се ползва за склад.

Ако те набутат в процедура по смяна на предназначението от обитаем таван в складово помещение може да отиде много време и изхода е неясен ,най-малкото от конструктивна гледна точка.
Затова опитай един съкратен вариант: договор за наем между фирмата ти и жена ти ,нотариално заверен,с който тя отдава под наем помещението за склад  за медицинска техника.Тоя договор покрива формално изискванията и ,ако не случиш на някоя запинячка ще е достатъчен към документите.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #6 -: 02 Февруари, 2012, 20:03:32 »
0

По-долу съм повдигнал в черно изискванията.Очевидно има елемент на условност "или" ,така,че договора нотариално заверен  ще свърши работа,но и още нещо трябва:ако може,разбира се,ей тъй за тежест, да се сдобиеш с кратка декларация на производителя на  медицинските изделия,че условията за съхранение на  продуктите му  в твоя склад отговарят на техническата спецификация на продукта или групата продукти с които ще търгуваш.Това е по-трудната част ми се струва ,ако производителя е от чужбина и не работиш директно с него,но е преодолимо да се надяваме! Ако не ,ти си декларираш на собствена отговорност,че  спазваш техническите условия за съхранение.  Успех!


(2) Когато разполагат с помещения за съхранение и търговия на едро с медицински изделия на
територията на Република България, лицата по ал.1 посочват в заявлението и адреса им. В този
случай към документацията по ал. 1 се прилагат и:
1. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2008 г.) разрешение за ползване или друг заместващ го документ, издаден
по реда на Закона за устройство на територията;
2. документ, удостоверяващ правното основание за ползване на помещенията;
3. декларация, съставена от лицата по ал. 1, че:
а) помещенията отговарят на условията за съхранение и търговия на едро с медицинските
изделия, посочени в списъка по ал.1, т.2, в зависимост от спецификата им и указанията на
производителя, определени в инструкцията за употреба, и

б) притежават или разполагат с транспортни средства, осигуряващи правилното им съхранение
при разпространение и транспортиране;
4. име, постоянен адрес и адрес за кореспонденция с лицето, определено за ръководител на
помещенията за съхранение и търговия на едро с медицински изделия, както и копие на договора,
въз основа на който е възникнало правоотношението му със заявителя

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #7 -: 02 Февруари, 2012, 20:23:25 »
0
Фло,другия документ е " Удостоверение за ползване " - издава се от районните кметства / Главния архитект,но е подписано и от кмета / и се издава само за обекти в жилищни сгради не по високи от 2 ет.
Почети еднаква процедура като " Разрешение за ползване " но то се издава от ДНСК
Мисля,че ще е по удачно склад под наем със съответното удостоверение или разрешение за ползване все едно кое е.
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #8 -: 02 Февруари, 2012, 20:57:55 »
0
regata,поначало въпросния нормативен текст е с условности:"Когато разполага със склад...." т.е. възможността е и търговеца да не разполага със склад и да извършва поръчкови доставки производител-краен клиент. Важното в случая,ако иска да има склад , е да се гарантира ,че търговеца  разполага с условия за съхранение на медицинските изделия съобразно техническите им изисквания и за медицинските лица ,които отговарят за регистрацията на търговеца това е ,което ще ги интересува,те не са контрол на строителството.
С други думи ,колегата Миташки може да се регистрира и да почне работа и без склад,а помещението може да си го ползва пак като влезе в процедура ,за като е достатъчно само един входящ номер да има на някоя инстанция и така да си кюта с години да не го глобяват,докато закупи някоя фабрика :)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #9 -: 02 Февруари, 2012, 21:02:49 »
0
Може да са компетентни, може да не са, но мненията могат и да допринесат за навлизане в проблема и за решаването му в последна сметка.
Много съм далеч от темата, ама щом си на зор!


Започнах да пиша отговор на Миташки, че ми се видя притеснен.
Да, но след първите няколко реда се наложи да прекъсна и да свърша нещо друго.
Именно в тези първи редове изказвам някакво "съмнение" дали форумът ще роди бързо надеждни и компетентни становища, за каквито пледира Миташки.
Тези съмнения нямат никакво отношение към Регата и Фло и техните мнения.
Аз съм писал дълбоко убеден, че отговярам първи и други мнения още няма.

Когато се върнах и си довърших писмото, системата ме предупреди,  че вече някой е писал нещо, но нито съм знаел кой, нито какво е написал. Бързо постнах и побягнах пак.

Една сега успявам да "вдена", че мнението ми е могло да бъде разбрано много криво и провокативно.
Фло и Регата, благодаря ви, че сте осветлили нещата доста ясно и убедително.
 

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #10 -: 02 Февруари, 2012, 21:26:04 »
0
Начев,Начееев,живота ми мина из бюрократичните дебри,чак вече черепа ме сърби от вътре и речника ми стана толкова институционален,че две думи на кръст  не мога да кажа без да изглеждат на нормативен израз *rofl* *drinks*

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #11 -: 02 Февруари, 2012, 21:44:41 »
0
Фло,узаконявала съм ресторант и няколко магазина,за ресторанта вече писах.
По прицип си прав и за това се съгласих веднага с теб,но има едно голямо НО,не знаеме до кога ще може така.
Например с ресторанта не стига,че нямаше нужда от това узаконяване ами и спря дейност за 6 м. докато мине процедурата,това стана след трагедията в Индиго,тогава така се ошашкаха с оправдания и безмислени решения,че се оляха.
За това писах,че е най-добре да се вземе склад под наем,нищо не пречи и да се започне процедура по узаконяване на собственния таван за склад едновременно с това.
Пиша го това за да предупредя,че трагедии с нещо винаги могат да станат и тогава гори и сухото и мокрото  *drinks*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Складово помещение на таванско помещение
« Отговор #12 -: 02 Февруари, 2012, 22:03:15 »
0
Е,regata,нашите мнения бяха от гледна точка на препатилите,тъй да се каже.Сега може да се обади и някой  компетентен бюрократ, да се надяваме. *drink11*