Автор Тема: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"  (Прочетена 81763 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
http://www.investor.bg/imenata-na-biznesa/114/a/a-angelov-bankite-shte-se-samounishtojat-ako-izhvyrliat-riazko-aktivite-si-na-pazara,129550/

А. Ангелов: Банките ще се самоунищожат, ако изхвърлят рязко активите си на пазара



Ангел Ангелов е консултант по придобиване и управление на проблемни недвижими имоти и активи. Той е сред учредителите на Българската асоциация на ощетените собственици на недвижими имоти, избран е и за председател на управителния съвет на организацията. Ръководител е на проекта „Национален граждански регистър за защита на недвижимите имоти и собствеността – ИмотиГард ”.

С Ангел Ангелов разговаряме за това как са ощетени собствениците на недвижимост в България, кой най-често може да стане жертва на имотна измама, по какви схеми може да бъде измамен и каква трябва да бъде адекватната защита на собствеността.


- Г-н Ангелов, да тръгнем от това по какъв начин са ощетени собствениците на имоти в България в момента?

Това да си собственик в България означава, че си ощетен. Ощетените са 100%, но само 20 на сто от тях знаят за това. В останалите 80% влизат хората, които тепърва ще бъдат измамени, на които предстои да им бъдат вдигнати таксите „смет“, държавата или общините да им отчуждят имотите, без те да знаят какво точно се случва. Ощетени са и хората, чиито земи се обработват, без те да получават никакви аренди.

За съжаление можем да кажем, че собственикът, който е придобил или наследил имот в България, е притискан от закони, ситуации или групи хора, които искат да придобият имота му на ниска цена.

- Как един собственик в България може да се защити от всичко, което изброихте?

Като има отношение към собствеността си. Старите хора казват „Покритото мляко котките не го ядат“. Всеки, който има собственост, трябва да се интересува какво се случва с нея, да наблюдава от обществено достъпни източници какви промени има при данъците, при такса „смет“, както и  да се възползва от възможността да се освободи от такса „смет", ако не ползва имота си. Собствениците трябва да следят и новите градоустройствени процедури.

Не е редно и не е приемливо един собственик да не се интересува от имота си. За съжаление има огромно количество имоти в селата или в градовете със затихващи функции, които не са наобикаляни изобщо в последните 5-10 години. Това дава възможност на групи добре организирани граждани буквално да откраднат всичко. Виждал съм случаи, при които за един месец изчезва цяла къща.

- По-активно за възможността за освобождаване от такса „смет“ като че ли се заговори в последните месеци...

Във всяка общинска наредба има точка, която регламентира процедурата по събирането на такса „смет“. Мисля, че няма община, която да не дава възможност собственикът да се освобождава от такса „смет“, ако не ползва имота. В Столична община например това е позволено и за физически, и за юридически лица. Плащат се само буквално хиляди за поддръжка на сметищата. Това го има и в големите морски общини и не е нещо ново. За него обаче не се говореше, защото това намалява приходите на общинските бюджети.

-С настъпването на кризата жилищата на много собственици вече струват по-малко, отколкото хората са заплатили за тях. Същевременно се появиха строителни фирми, които твърдят, че продават, ако не под себестойност, то на себестойност. Реалистични ли са според Вас цените на имотите в страната, като се има предвид факта, че според британската консултантска компания EC Harris България е най-евтината страна за строителство в Европа?

Бихме могли да говорим за реалната цена на жилищата в България според вида собственици. Ако един европейски или световен инвеститор купи или инвестира в изграждането на имот в България, то той е заложил по неговите собствени икономически представи определен процент печалба. Когато постигне тази печалба, той се освобождава от инвестицията. За него това не е дом, а инвестиция.

Когато обаче едно младо семейство си купи апартамент, това не е инвестиция, а дом. Затова когато говорим, че едно младо семейство е купило жилище преди 2008 г. в бума на цените с очакванията, че имотите ще поскъпнат, то това младо семейство е било сред хората, очакващи нещо да се случи. През 2009-2010 г. тези очаквания бяха тотално излъгани и се отиде в другата крайност. „Имот“ и „дом„ станаха мръсни думи. Нямаше банка, която да погледне с добро око, ако някой поиска да инвестира в покупка или строеж на собствен имот, освен ако нямаше солидни пари.

Сега има огромно количество хора, които очакват 30-40% намаление на сегашните цени. Като говоря за сегашните цени обаче, аз не знам какви са те. Лошото е, че никой не знае. Има цени, които стоят в медийното пространство като средни офертни цени. Има средни цени на имоти, предлагани от съдебни изпълнители. Има средни цени на имоти, предлагани от строители в затруднение. Всички тези цени са тотално различни – от 400 до 1 000 евро за кв. м.

Ясно е обаче, че голямата група, която едно време чакаше голямото поскъпване, сега чака голямото поевтиняване. И тази група също ще бъде излъгана, защото подобно нещо няма да се случи, независимо от хубавата и цветна дума „криза“. Когато аз искам да си купя цитрусови плодове, мога да ги намеря на 4 вида цени. Мой е изборът какви да взема. Също така в един блок може да има три вида имоти с три вида собственици и три цени. Местоположението, местоположението и местоположението е много важно, но в България има и един четвърти фактор, който никой не го отчита – собственикът. Защо е купил, защо иска да продаде и дали изобщо смята да продава.

« Последна редакция: 22 Февруари, 2012, 12:34:35 от Невидимко »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #1 -: 22 Февруари, 2012, 12:32:12 »
0
Ангеле, симпатяга си, НО плямпаш откровени глупости!

То не бяха китайци, гърци, англичани, руснаци дето изкупиха БГ, сега пък ОГРОМНО количество БГ купувачи... и тн.

Говориш за средни цени 400-1000 евро, а всъщото време в Банско цени на чисто ново строителство, 200-250, с А.16, насред зимният сезон, обзаведени и пак няма интерес...

Не се ли умори? И медиите няма да помогнат на срива, не го ли разбрахте брокерите вече? А банките с техните "активи" няма къде да си ги заврът ако не срутят цените с поне още 50% надолу.
« Последна редакция: 22 Февруари, 2012, 12:36:36 от Невидимко »

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #2 -: 22 Февруари, 2012, 13:16:12 »
0
Като говоря за сегашните цени обаче, аз не знам какви са те. Лошото е, че никой не знае. Има цени, които стоят в медийното пространство като средни офертни цени. Има средни цени на имоти, предлагани от съдебни изпълнители. Има средни цени на имоти, предлагани от строители в затруднение. Всички тези цени са тотално различни – от 400 до 1 000 евро за кв. м.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #3 -: 22 Февруари, 2012, 14:36:00 »
0
Като говоря за сегашните цени обаче, аз не знам какви са те. Лошото е, че никой не знае. Има цени, които стоят в медийното пространство като средни офертни цени. Има средни цени на имоти, предлагани от съдебни изпълнители. Има средни цени на имоти, предлагани от строители в затруднение. Всички тези цени са тотално различни – от 400 до 1 000 евро за кв. м.
Не само ти не знаеш.......и купувачите не знаят. И се ослушват, а тишината е оглушителна на тоа пазар. Очаквам тотален срив. Има сички предпоставки за тва нещо.

Ясно е обаче, че голямата група, която едно време чакаше голямото поскъпване, сега чака голямото поевтиняване. И тази група също ще бъде излъгана, защото подобно нещо няма да се случи, независимо от хубавата и цветна дума „криза“. Когато аз искам да си купя цитрусови плодове, мога да ги намеря на 4 вида цени. Мой е изборът какви да взема. Също така в един блок може да има три вида имоти с три вида собственици и три цени. Местоположението, местоположението и местоположението е много важно, но в България има и един четвърти фактор, който никой не го отчита – собственикът. Защо е купил, защо иска да продаде и дали изобщо смята да продава.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #4 -: 22 Февруари, 2012, 14:59:53 »
0
Невидимко, "чисто новото" строителство в Банско е модел 2008г. , и я дай да видим  къде ги тия оферти за 200 -250Е/кв.м., че не ми се вярва нещо.
Дарки, тоталния срив кога ще дойде, след март ясно, ама защо само променяш годината, беше 2010, стана 2011, сега 2012, после да не стане 2020г.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #5 -: 22 Февруари, 2012, 15:22:04 »
+1

Пети фактор

Собствеността е отговорност. В момента е ненаказана повсеместна безотговорност. Когато, ако, безотговорността започне да струва пари, тогава мисленето на собствениците ще е друго.

:) *drinks*

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #6 -: 22 Февруари, 2012, 15:26:50 »
0
Невидимко, "чисто новото" строителство в Банско е модел 2008г. , и я дай да видим  къде ги тия оферти за 200 -250Е/кв.м., че не ми се вярва нещо.
Дарки, тоталния срив кога ще дойде, след март ясно, ама защо само променяш годината, беше 2010, стана 2011, сега 2012, после да не стане 2020г.
Имотко, до тук има срив с около 30/40% на офертните цени спрямо 2008-ма. Така ли е?
От тук нататък следващото стъпало на цените  ще е до края на този март най-късно, досегашното инерционно плато "на надеждите" свършва..... На есен - ново стъпало. Януари-ново, по-стръмно  стъпало, и така до 2016, 2017-та докато спрямо 2008-ма и слепец ще нарече явлението "срив", "имотна катастрофа".Всичко което ще става оттук нататък ще е чисто психологически ориентирано, няма да е въпрос на липса на пари а въпрос на страх от покупка "на тухли", а големия излишък на скапано ново и старото  строителство, растящия брой обяви  ще изиграе мноу негативна роля следващите години. Цените от 96-та бяха моментно положение за кратко, докато сега нещата ще са трайни цените по-ниски от Виденовия период.
Доходите и стандарта на населението винаги са били обвързани с цените на стандартните имоти!

Оунърче, боя се, че в така създадената обстановка на този пазар, четвъртия фактор-собственика-тука е почти без реплика на тва място в пиесата. Сиреч, свири четвърта, пета цигулка!
Бяха други времена, ма сега е така. Мое само да каже "продавам" или "не продавам"......не определя параметрите........... играта я води купувача на тоя етап.     

П.П. Кажи на А.А., че мноу му ходи таа вратовръзка, баси...жена му има вкус!
« Последна редакция: 23 Февруари, 2012, 13:38:43 от darkside »
Ас съм българче.......

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #7 -: 22 Февруари, 2012, 16:33:51 »
+1
Всички фактори са добре изброени, само един е пропуснат: държавната регулация, относно собствеността върху имотите.

Муза, като че ли, позасегна част от проблема ( безотговорността), но тук се включват и други неща, като например задължителна застраховка върху имотите ( нещо, което напоследък често се споменава във връзка с наводненията), увеличение или намаление на данъците, такса смет, глоби и пр...С една дума всичко, което касае поддръжката на имотите, заедно с цената на придобиване и продажба на имотите ( нотариалните такси).

Разбира се, цените на имотите ни са достатъчно ниски. Някои твърдят, че били на африкански нива. Нямам доказателства, макар че ако ме интересува много, ще чукна на Гугълчето за да проуча нещата. Все пак, голяма част от преките чуждестранни инвестиции, все още се захранват от продажбата на НИ на чужденци. В момента, като че ли, това е единственото кранче, което вкарва пари на българския пазар, едновременно с парите, които идват от увеличения износ. За износа чувам всякакви неща, като например, че бил недействителен и комуфлажен.

Много е кофти положението. Нищо не влиза в България. Лошото, обаче е, че не виждам по какъв начин могат да дойдат инвестиции и за какво да дойдат тези инвестиции. Българският труд е евтин, данъците са сравнително ниски, имотите са на ниски цени, но въпреки всичко никой не желае да инвестира пари за прозводство или бизнес.
Сега, някой ще каже, че ловешкия завод за автомобили, бил изключение ( за около 300 млн.евро). Ми, хубаво. Защото изключенията потвърждават правилото.

Истината е, че в големите градове са призрачно населени с многобройни ненаселени или полунаселени сгради със жилища, офиси и магазини. Което от своя страна свали наемите до смешни нива, дори и за сградите с добра локация.

Общо взето, ако някой ме попита какво да се прави в тази ситуация, нямам какво да му отговоря. Мисля, че докарахме нещата до такъв батак, че всяко непремерено движение, може да докара нещата до колапс. Това важи и за банките, важи и за населението, важи за всеки дребен и едър бизнес. Нямаме приоритети, просто застинахме в една несвойствена поза, с надеждата нещата сами да се пооправят и да дойде Великден...

Най-ме е яд, че тази криза на доходите докара цените на земеделските земи до 1/10 от цената на презряния мокет. Всеки българин притежаваше някакъв парцел наследствена земя, а нямането на пари за елементарни нужди ги принуди да ги харижат за дребни стотинки на нЕкои хора. А това беше един от малкото шансове за относителна независимост, защото и тази независимост зависи от държавната регулация.

Така ги виждам нещата!

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #8 -: 22 Февруари, 2012, 17:08:22 »
0
Като говоря за сегашните цени обаче, аз не знам какви са те. Лошото е, че никой не знае. Има цени, които стоят в медийното пространство като средни офертни цени. Има средни цени на имоти, предлагани от съдебни изпълнители. Има средни цени на имоти, предлагани от строители в затруднение. Всички тези цени са тотално различни – от 400 до 1 000 евро за кв. м.

ОунъреБГ,

След като (цитирам "има огромно количество хора, които очакват 30-40% намаление на сегашните цени") и очакванията на това огромно количество хора не се сбъдне (пак цитирам "тази група също ще бъде излъгана, защото подобно нещо няма да се случи"), то тогава как мислиш, че ще постъпи това огромно количество хора? Ще си си каже "ми хайде тогава ще купувам на балонни цени" или ще си каже "ами пас, ще чакам докато цените се нормализират") Деме ако купувачите пасуват, какъв мислиш, че ще е изборът на продавачите?

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #9 -: 22 Февруари, 2012, 17:14:37 »
0
global, заводът при Баховица си е инвестиция на Гришата ;) В тая страна няма да влезнат големи инвестиции, колкото и магистрали да избичим, докато не се захванат с две основни неща - минимизиране на бюрокрацията и подобряване качеството на образованието. Балонът, пореден неоправданите очаквания покрай влизането в клуба на богатите, се спука и издиша мъчително. Банките подпомогнаха надуването на балона, но и отказват да признаят, че се е спукал и се опитват с пръсти да запушат дупките. Правителството признава, че има криза, ама си мисли, че ей са ще излезем от нея. ЕС е ръководен от малоумници.

Имотките? Минус 7 до 12 процента надолу. Само.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #10 -: 22 Февруари, 2012, 17:17:19 »
0
Невидимко, "чисто новото" строителство в Банско е модел 2008г. , и я дай да видим  къде ги тия оферти за 200 -250Е/кв.м., че не ми се вярва нещо.
Дарки, тоталния срив кога ще дойде, след март ясно, ама защо само променяш годината, беше 2010, стана 2011, сега 2012, после да не стане 2020г.

Виж какво имотко, ако трябва да съм откровен, може би аз съм по-имотко от тебе и за мене ще е чудесно да продам имотките, да гушна 1 млн. и да си гледам живота. Да ама не, реалностите са други и трябва да си щраус за да не виждаш накъде отиват нещата. Ако все пак се чудиш: прочети от "тъмната страна" на форума...  *drinks*

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #11 -: 22 Февруари, 2012, 17:29:55 »
0
но в България има и един четвърти фактор, който никой не го отчита – собственикът. Защо е купил, защо иска да продаде и дали изобщо смята да продава.

Ангеле, тук във форума никога никой не е имал предвид собствениците на НИ които нямат намерение да продават. Те не са и никога не са били фактор определящ цените на пазара. Тук обект на цените на НИ са собствениците ОБЯВИЛИ своите НИ за продажба. Очакванията им, офертите им, мечтите им и реалносста в която се намират сега.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #12 -: 22 Февруари, 2012, 17:32:50 »
0
Дарки, Дарки, не виждам изобщо това, дето го мечтаеш "март-септември-януари-март" и си го представяш като 800-600-400-200, как и, по-важното, защо трябва да се случи. Ама отговор от рода на "аз така искам" не се брои.
И не виждам купувачите на пазара да са измрели от страх, просто няма нищо читаво и затова търсят по-дълго време. Като намерят-купуват. Не виждам какво би накарало продавачите на добри неща да свалят цени, дори regata ти го написа.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #13 -: 22 Февруари, 2012, 17:37:46 »
0
Невидимко, имотите в Банско към настоящия момент не се броят за имоти. Основната причина за това е, че не носят доход, което не може да се каже за имотите в София.
За 1 млн. /за твое добро се надявам да имаш предвид евро/ трябва, по твоите думи, да имаш и да продадеш в Банско 5000 кв.м. по 200 евро метъра, та пожелавам ти успех.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #14 -: 22 Февруари, 2012, 19:34:37 »
0
ЕС е ръководен от малоумници.


Ужасяващата истина! Трудно е за проумяване....народиде верват сляпо на "мъдростта" на своите управници, а те са развили  едно  по-силно от инстинкта за самосъхранение качество:
Безкрайна алчност, баси!!!
------------------------------------------------------------------------------
А. Ангелов казва:
Това да си собственик в България означава, че си ощетен. Ощетените са 100%, В останалите 80% ??? влизат хората, които тепърва ще бъдат измамени, на които предстои да им бъдат вдигнати таксите „смет“, държавата или общините да им отчуждят имотите, без те да знаят какво точно се случва. Ощетени са и хората, чиито земи се обработват, без те да получават никакви аренди.

За съжаление можем да кажем, че собственикът, който е придобил или наследил имот в България, е притискан от закони, ситуации или групи хора, които искат да придобият имота му на ниска цена. [/i]


Тва означава, че Ангелов мноу добре знае кво следва........опитва се да предупреди индиректно....
Аз го права директно.....естествено, че прогнозирам, няма как да знам на 100%. Но колкото и да ме сметате за черноглед, действителността мое да надмине най-смелите ви песимистични предположения.

------------------------------------------------------------------------------------
Регатката и тя инстинктивно е напипала пулса на кризата, Муза и Глобал също са нащрек, ма те жените са свръхсензитивни при опасност, освен че мислат прагматично:
Регата:
Но има едно нещо което обединява всички и това е икономическата несигурност,все още не мога да си изясня до колко ще измени цената.
Собственици нямащи нужда от продажба в тази ситуация няма да продават,защото не знаят какво ще стане с банките.
Купувачите имащи нужда от покупка и кеш,но и малко здрав разум,точно в този момент ще купят / стига да им хареса /
Купувачи с много пари в банките,ще извадят част от тях при всички случай,но не знам къде ще инвестират / не съм от тях /
Та понеже ми писна да пиша /сигурно ще е доста недовършено и накъсано / дори не мога да си представя каква е Реалната Цена на НИ в момента 
« Последна редакция: 22 Февруари, 2012, 20:09:29 от darkside »
Ас съм българче.......