Автор Тема: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"  (Прочетена 81776 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #30 -: 22 Февруари, 2012, 23:40:20 »
0
Каква скица за саниране те гони, какви пет лева, баси;
 Оунъра право ви казва, че има пазар, а що се касае до кадастъра /което Дарки, ти вероятно не знаеш какво е/, то в София все още няма кадастър в някои големи и оборотни откъм имоти общини, например в Триадица, Възраждане, Лозенец и Красно село няма, представи си какво ще бъде на "Мусала"1, като влезе в сила кадастъра и там, баси.
Не знам кво е кадастър. Ма знам кво е дизастър, вервай ми! Не ме разсмивай с тва раздвижване.......с теа тераси и гаражи подплашиха хората, узаконяват си собствеността, прехвърлят на деца, един наследник плаща на другия дела,  нищо особено. Тва е заради слуховете, че таксите по прехвърляне и продажба на имот ще бъдат повишени, което и ще стане след 01.01.2013-та.  ...всъщност тва е и цел  на държавата, да обхване сички имоти.

Нали Оунърче? От де да си зема такава вратовръзка? Жена ми смета, че мое да се явя в леглото с нея и боксерки в подходящ цвят, баси! Мноу секси било...... *yahoo* *yahoo*

Дарки, това с терасите и таксите може и да е вярно. Ама надали. Я кажи как се узаконява тераса със скица. От 17 мига стоя и се чудя.

А за вратовръзката разбрах, че се наследява или се дава по заслуги.

Аааааааа, и за какво всъщност са ти боксерки при явяването. Ш криеш ли нещо. Що ли.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #31 -: 22 Февруари, 2012, 23:44:42 »
0
Невидимко, аз няма да се местя в Атина, а и предполагам и повечето софиянци няма да го направят.
Нито пък имотите в Гърция някога ще станат по джоба на масовия български купувач, нищо, че тя и сега дефакто е фалирала.
Дарки, само с подигравки, тераси и балкончета не можеш да скриеш пълното ти непознаване на пазара на недвижими имоти в София. Просто ти да пишеш за пазар на имота е все едно аз да пиша за ядрена физика.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #32 -: 22 Февруари, 2012, 23:48:42 »
0
Има ли някой да отрича, че с наемите нещата са много зле?
По принцип се гледа като информация - цени на м2 за наеми, които вече се плащат и същото, но за наеми, за които тъкмо се сключва договор. Според мен разминаването в цените е поне с 30-50% надолу в ущърб на текущите наеми. Т.е. ако някой си изгуби наемателя, има много студена вода да пие, ако се надява на близка цена до изгубения наем. Като минат 6 месеца в чакане и направи сметката, че вече е с 50% вътре, чак тогава прави компромис и става поредната капка в течението на падащите цени.
Та сега въпросът - някой сеща ли се за фактор, който да промени това? Намалена безработица, увеличени или 13ти заплати, тайно хапче, което увеличава възрастта на пенсионерите с 10 години, друго?

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #33 -: 22 Февруари, 2012, 23:55:27 »
0
Пак преувеличаваш, наемите може да са с 10% по-ниски от договорените преди година, а ти чак някакви 50% видя.  То ако така ставаше, още едни 50% тая година и сме готови да живеем без пари.
Което и е идеята на маса форумци, явно неспособни да печелят в реалността необходимите средства за добър живот. И да, панел, двустайна тухла за семейство или Голф не са добър живот.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #34 -: 23 Февруари, 2012, 00:03:01 »
0
Нека спомена и връзката заетост-цени на НИ. Та когато безработицата е нагоре, цените са надолу.
За БГ безработицата е все още нагоре - факт отпреди няколко дни от НСИ.
Та когато безработицата спре и тръгне надолу, с около година закъснение имотите ще са на дъното и след още година-две ще отлепят нагоре.

Всички други приказки, ама опашки пред кадастъра, китайци на път за БГ, имотите свършиха и тн. са за успокоение на нечий души.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #35 -: 23 Февруари, 2012, 00:14:52 »
+1

Та сега въпросът - някой сеща ли се за фактор, който да промени това? Намалена безработица, увеличени или 13ти заплати, тайно хапче, което увеличава възрастта на пенсионерите с 10 години, друго?

Ако е за бързо и веднага другото е:1/ намаляване с 2 пункта ДДС-то,2/намаляване на бюджетниците, специално държавните служители с 50 000 души-млади, прави ,здрави и образовани  хора да се влеят в икономиката,вместо да я изяждат.3/ освобождаване на наемния труд от десетките ограничения 4/премахване на регистрационните и лицензионни режими пред малкия бизнес  5/липса на данъчни и счетоводни задължения за фирми с до 50000 лв/год.оборот 6/ намаляване на държавния бюджет вследствие на тези мерки със 5-6 млрд.лева,има и още, но дотука стига като начало. С такива мерки ще останат пари в населението ,вместо държавата да си  дава бонуси и населението ще си има пари за наеми ,нови къщи и други неща.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #36 -: 23 Февруари, 2012, 03:24:30 »
+1
Днес сутринта,метнах едно оЧо на форума и хукнах по задачи,сега отварям и изненадка пак ще си говорим за имотки  *clap*

Като говоря за сегашните цени обаче, аз не знам какви са те. Лошото е, че никой не знае. Има цени, които стоят в медийното пространство като средни офертни цени. Има средни цени на имоти, предлагани от съдебни изпълнители. Има средни цени на имоти, предлагани от строители в затруднение. Всички тези цени са тотално различни – от 400 до 1 000 евро за кв. м.
Не само ти не знаеш.......и купувачите не знаят. И се ослушват, а тишината е оглушителна на тоа пазар. Очаквам тотален срив. Има сички предпоставки за тва нещо.


Има купувачи,собственици,видове имоти,банки и изключително неясна икономическа и геополитическа ситуация.
При това положение е съвсем нормално и да няма ясна представа за цената.
Да погледнем от страната на купувачите,ама да не си помислите,че и те не се разделят на категории  :)
Има купувачи желаещи да си купят първото жилище за лично ползване,но и те се разделят на групи  :) Едните имат известно количество пари,но те не им стигат за цялостната покупка на жилището и тогава трябва да се намеси банката.
Банките в момента / нищо,че това е бизнеса им / хич,ама хич не им се дават паричките.Тези купувачи си държат парите /колкото са спастрили / в същите тези банки за лихва,
пустите банки обаче не им се дават и тези пари.
Тези купувачи имат най - малък шанс за покупка на имот и най - голямо желание за спад на цените.
Друг вид купувачи са тези имащи средства за цялостна покупка на имот,но те си държат парите в банките за високи лихви иначе и те искат по ниски цени,а колкото повече време минава се надяват с тях да купят или нещо "по-така" или две  :)
Тези много трудно ще извадят парите от банките заради лихвите,те не пазят главницата,а се опияняват от лесната печалба / за мен това е като да имаш злато на хартиики / Мисля,че не са купувачи
Трети вид имат пари и са с отворени очи за това което искат и търсят,това са и самите купувачи на имоти.
Е разбира се има и карашък от всички по горе показани.
Собствениците,там шаренията е още по-голяма.
За едните собственоста е "богатството им" тези и сухи корички да ядат няма да станат продавачи,но наложи ли им се да продават това си и най-неприятните продавачи.
Има хора с много собственост,те пък или ще продават най лошите си имоти на поносими цени или най-хубавите но на високи цени,но това са продавачи.
Собствениците с ипотеки и без възможност за изплащане на кредитите са най шарената група,но и за там обикновенния купувач няма защо да се радва.Хубавите имоти дори и няма да чуе,че се продават там играят банките и фирмите около тях.Тези не ги слагам в графата купувачи те си имат друго име-хиени.
Кофти имотите никой не ги иска,на много ниска цена не се пускат та там е мътна и кървава.
Собственици наследили някакъв имот и решили да го продават,е това е чудесия там рядко се стига до сделка,но има шанс и да се намери перла от такива / само да имаш нерви /
Имотите и те се разделят на толкова много видове,че чак не ми се захваща да пиша за тях.
Но има едно нещо което обединява всички и това е икономическата несигурност,все още не мога да си изясня до колко ще измени цената.
Собственици нямащи нужда от продажба в тази ситуация няма да продават,защото не знаят какво ще стане с банките.
Купувачите имащи нужда от покупка и кеш,но и малко здрав разум,точно в този момент ще купят / стига да им хареса /
Купувачи с много пари в банките,ще извадят част от тях при всички случай,но не знам къде ще инвестират / не съм от тях /
Та понеже ми писна да пиша /сигурно ще е доста недовършено и накъсано / дори не мога да си представя каква е Реалната Цена на НИ в момента  *drinks*

ПП Браво на мен,че го докарах толкова дълъг пост  *rofl*

Да бе, наистина, последно време за имоти много не се пише във форума. Поста ти може на пръв поглед да изглежда дълъг, но с малко думи си написала доста неща. Реалната цена на НИ вмомента е точно тази, на която се продават т.е. с-у тях са взети реални пари. Всичко останало е мечти на продавачи и купувачи. Обяви, които стоят повече от два месеца на пазара са с нереални цени. Когато си достигнат реалната цена - някой ги купува. Накъде ще вървят цените от тук нататък - моята прогноза е, че като средни такива има още надолу, поне 10-15% (от тези, на които стават сделки, не от офертните цени). Някои повече, други по-малко, трети може и да се задържат (като цяло по-големите квадратури смятам, че биха спаднали с по-голям процент). Мисля, че процеса (точно поради особеностите на националната психика) ще е разтеглен във времето. Най-добрите оферти наистина не излизат на  свободния пазар, а случайно ако излязат се продават много бързо.

Според мен няма да има нито 149 Е на м2 в големите градове (освен в гетата), нито банки ще фалират (не и докато това правителство е на власт). Кожи ще се щавят до дупка обаче (има още накъде). И от банки и от държавата. От общината ме викат с писмо за изясняване на основно и второ жилище, нищо, че имам бележки за платени данъци за години назад, искат и нотариалните актове, започнали били да внасят данните наново (???). Наема от една фирма го получих с минус 10% + платежно, че тези проценти са отишли директно при данъчните (вземат си ги вече предварително и директно от наемателите). Не, че това е нещо лошо, но контролът се затяга  като цяло (преди пък беше другата крайност - разграден двор).

Най-важното според мен за всеки в момента от финансова гледна точка е да се поддържат добри текущи доходи и задължително някакъв резерв (паричен или равностоен по ликвидност) за всички разходи на домакинството поне за година напред, по възможност и за повече. Покупка на имот в тези времена, при която да заминат всичките налични средства, да не говорим с взети на кредит пари за мен е равностойна на лудост или поне на сериозна безотговорност. И най-важното - каквото и да пада, каквото и да се вдига да си живеем пълноценно живота, защото все пак е за еднократна употреба :):)
I say what I do and do what I say.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #37 -: 23 Февруари, 2012, 09:06:13 »
0
Напълно съм съгласен. Ама ако ти изпадне магазинче на далавера, ко праим тогава?

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #38 -: 23 Февруари, 2012, 09:33:18 »
0
Аз съм бизнесмен. По-голямата част от познатите ми са бизнесмени. От микро до големи предприятия. В момента бизнесът работи по инерция. Най-важното - очакванията са за влошаване на ситуацията. При тази липса на поръчки, при тези взаимни задължения, при тази безработица - всички очакват утре да е по-зле от днес. И това продължава вече 3 години.
За какви имоти, кадастри и цени говорите вие.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #39 -: 23 Февруари, 2012, 09:38:03 »
0
Ами главно за жилищни имоти говорим, нали трябва да се живее някъде, във фабриката не е удобно.

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #40 -: 23 Февруари, 2012, 10:10:48 »
0
Ами главно за жилищни имоти говорим, нали трябва да се живее някъде, във фабриката не е удобно.
Предполагам, хората, които визираш, в момента спят под мостовете? Или, викаш, кой ще ти отиде да живее на квартира, идвайки от някое малко градче в Столицата, подгонен от глада. Точно това е логиката - щом свършат парите за папу - моментално отиваме в големия град и си купуваме хапартамент. Може и в брой, че с банките е малко тегава работата.
Ма нищо, де. Ти си пиши. Сподели ни за регистъра и опашките пред нотариусите.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #41 -: 23 Февруари, 2012, 10:30:13 »
0
Аз съм бизнесмен. По-голямата част от познатите ми са бизнесмени. От микро до големи предприятия. В момента бизнесът работи по инерция. Най-важното - очакванията са за влошаване на ситуацията. При тази липса на поръчки, при тези взаимни задължения, при тази безработица - всички очакват утре да е по-зле от днес. И това продължава вече 3 години.
За какви имоти, кадастри и цени говорите вие.
Серсем, Имотко е далеч от тия неща, брато......тва не го вълнува.  Мисля, че той не прави връзката  между пазара на имотите  и стагнирането и рисковете пред бизнеса със сичките му проблеми в тая дългова сага.....чиито край аз лично не виждам. И аз бия тоя тупан и напълно те разбирам.
« Последна редакция: 23 Февруари, 2012, 11:21:06 от darkside »
Ас съм българче.......

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #42 -: 23 Февруари, 2012, 11:29:21 »
0
Правя връзка естествено, нали затова мой близък нотариус в София има по 2 сделки на ден, не по предишните 5-6. И скоро няма да има по 5-6. Ама и нула скоро няма да има и това се опитвам да обясня.
Сега това, че ти например си закъсал, да не кажа фалирал в бизнеса, не значи, че всички ще мрем от глад или цялата икономика съвсем ще спре.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #43 -: 23 Февруари, 2012, 11:45:12 »
0


Дарки, това с терасите и таксите може и да е вярно. Ама надали. Я кажи как се узаконява тераса със скица. От 17 мига стоя и се чудя.

А за вратовръзката разбрах, че се наследява или се дава по заслуги.

Аааааааа, и за какво всъщност са ти боксерки при явяването.  криеш ли нещо. Що ли.
Ама започваш и ти като Иво Радев.....не съм казал, че скицата е за терасите, просто са в едно изречение, баси....
Вратовръзка на голо има особено култово  значение,
а боксерките  са завесата, която пада, и зад която има  "големи" изненади!  *scare*
Ми тва е солта на живота, не мое само имоти и сериозни неща, егати....

П.П. ша гледаме ли офце?  *sheep* *rashko*........ *valcho*(!)Тва ми са вижда мноу перспективно, особено ако са повечко офцете........млекце, вълна, чист въздух, спокойствие, вечер ша прайм тестове на ракията и винцето край огнището.....
Ас съм българче.......

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: ОънъраБГ - "поефтиняване на НИ няма да има"
« Отговор #44 -: 23 Февруари, 2012, 12:12:02 »
0
Правя връзка естествено, нали затова мой близък нотариус в София има по 2 сделки на ден, не по предишните 5-6. И скоро няма да има по 5-6. Ама и нула скоро няма да има и това се опитвам да обясня.
Сега това, че ти например си закъсал, да не кажа фалирал в бизнеса, не значи, че всички ще мрем от глад или цялата икономика съвсем ще спре.
Имотко, ако некой твърди в тия времена, че не мое да фалира е самомнителен кретен.....виждам, че си мноу "загрижен" за мен и ша те осветля.
Аз все още не съм фалирал, и мисля, че нема как да фалирам поради естеството на бизнеса ми (на път да стане хит) и самата схема, която съм си изградил. Почти съм без конкуренция в бранша. "Лошите" плащания за последните три години (почти несъбираеми)към меня са 6 (шест) цифрено число, брато! И още дишам, баси.....щото всъщност тва не е кой знае къв проблем разсрочено във времето. Просто съм спечелил по-малко.
Имам една физEологична особеност: пълзенето ми е непознат метод на придвижване! Или права нещо с размах, или лежа по гръб и гледам в тавана докато измисля новото "нещо"! Капише?
« Последна редакция: 23 Февруари, 2012, 12:59:45 от darkside »
Ас съм българче.......