Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592769 пъти)

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #690 -: 15 Октомври, 2011, 22:26:11 »
0
...   НИКОГА не трябва да приемаш (това) със съгласие,защото професора знае повече от теб,а чрез НЕсъгласие-представяш си,че професора НИЩО НЕ ЗНАЕ и ВИНАГИ ГРЕШИ.... и се опитваш да го обориш ... или търсиш къде му е грешката ... и само ако никога не намериш грешка,тогава се съгласяваш с него!
 тва е освен таоистически подход,също и епистемологически...едно време гърците са учили епистемология,днес никой не учи това......
  ...

Асене, описал си системата за обучени в училищата IBO. В тези училища учителите не позволяват на учениците да стоят безмълвни и тихи в часовете - трябва постоянно да се разисква нещо. Тоест да се оспорва нечие становище.
Но и в БГ вече има IBO училища...

ами ако има такива училища,пращай децата си там,защото епистемологическия начин на мислене ,който е превръщане на инфото в знание чрез скептицизъм и релативизъм , се изгражда в началото.... веднъж скопен мозъка,трудно се променя.
...
     бг е пример как НЕтрябва да се преподава в училищата.учителите налагат мнение,отделно не влагат любопитство в децата и карат децата да учат като задължение,вместо да учат като процес в следствие на удоволствие от ученето.
    а освен,че правилния начин на придобиване на знания е чрез съмнението в тях,отделно количеството натрупано знание за единица време е най голям,чрез чувството на любопитство,а не чрез чувството на задължение и наказание ......
   

Голямата я изпратих миналата учебна година, а малката е още ... малка. :) И поради удебеленото, което е самата кръвосмразяваща истина, голямата я изпратих чаааааак в Маастрихт.

Хубава дискудия се е получила. Изчетох наведнъж около 5 страници. Имам две малки забележки.
1. Държавата не е инвеститор на пазарен принцип, тоест не цели печалба спрямо стойността на вложените пари. Държавните вложения имат за цел благоденствие на народа, а не конкретни печалби. Например парите за образование не могат да донесат преки печалби. В здравеопазването, вътрешните работи и т.н. - също е така. Парите, които се дават за тези сектори, би трябвало да донесат печалба на стопанстовто като цяло и то за дълги периоди от време, а не краткосрочно. Съответно орязването на бюджетите и/ли неразумното прахосване на пари би следвало да доведе след себе си негативи. Също дългосрочни, което можем да видим в България. Чисто предприемачески държавата не би трябвало да инвестира пари - работата й е да създава условия за частните предприемачи, които да инвестират.
2. Дефлацията не може да бъде добра. Ако намалението на цените е дългосрочно и повсеместно, което е необходимото условие за отчитането на дефлация в едно национално стопанство, то това може да е следствие само на едно - спадане на съвкупното търсене. А спад на търсенето се предизвиква все от лоши работи, свързани с намалени доходи и намалена покупателна способност. Иначе намалението на цените в отделни сектори с чисто търговска цел цел (повишаване на оборотите чрез привличане на повече клиенти) или предизвикано от накакви други конкурентни причини  не предизвиква дефлация в национален мащаб. Друг е въпросът може ли дефлацията да бъде контролирана и да се използва като лекарство за затлъстели икономики...


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #691 -: 16 Октомври, 2011, 05:00:45 »
0
...
Нещо в съвременноти ни общество се бъгна яко.  Цялата система е излезнала от баланс, разцентровала се е, съотношенията не отговарят на актуалните икономически дадености.  Достигнатото технологично ниво и начинът на разпределение на резултатите влизат в остър конфликт.
Животът иска промяна, а ние не сме готово, или открито не желаем да я направим.
...

Философско-етичен е проблема (поне в света на златния милиард, доколкото последния го има).
А той няма как да бъде решен с икономически, още по малко със стеснените монетарни методи.
"Рибо, рибо, сестра си ми ти рибо!", казваше стареца на Хемингуей...

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #692 -: 16 Октомври, 2011, 12:42:24 »
+1
nachev,nearvana, Global, много интересен анализ......направо впечатляващ! Помогна ми да свържа някои неща. Въобще тук, в тоя форум всички участници допринасят с нещо да се нареди пъзела в който живеем, един с въпроса си, друг с отговор или  евентуален вариант, всички мислят. На базата на този мисловен обмен има вероятност всеки от нас да си изгради някаква прогноза за собственото си и за общото ни бъдеще.
Но както и да сглобяваме пъзела,  на картинката се получава май винаги банка........

И да задам една нова тема за размисъл. Защо при наличието на толкова будни и умни българи (светът също твърди, че сме такива а и аз имам наблюдения навън, сравнявайки с други нации) тази иначе чудесна страна тъне в бедност? Страхът ли е фактора? Или мързела? Липсата на стимул?
Кво мислите вие, майна?

Darkside, моето лично мнение по въпросът ти, в-у който съм мислил с години и който е доста комплексен. Имам преки наблюдения (за дълъг период от време) в-у българи от всяка прослойка и ниво на интелект в БГ и още повече по света. Най-просто и кратко казано - ние сме индивидуалисти. Имаме много добри футболисти, но няма нито един добър отбор, имаме изключителни музиканти, които водят световни оркерстри, но нямаме нито един добър симфоничен оркестър (преди години Пловдивският по времето на Добрин Петков беше изключение - точно от там излязоха доста топ професионалисти и нивото падна). Та тези хора нямат проблем да бъдат team players, само, че не тук (също както футболистите, инженерите и всички останали. Причини за това са не една или две, но основните според мен са:

1. Тотално израждане на обществото и начина на мислене на хората през периода 1944-1989.

2. Още по-силно израждане в периода от 1990 до сега, защото това си беше нагласен преход, за разлика от Полша, Чехия и пр. и всички държавни активи, както и ключовите позиции в политиката и бизнеса се вземат директно от управляващите от предният период, техни "посредници", преки наследници и подставени лица, като в началото на 90-те беше създадена прослойката от бивши спортисти от силовите спортове, които да плашат и рекетират новосъздадени от нормални хора бизнеси и да не им дадат възможност за разрастване, давайки по този начин възможност на "техните 'ора" да работят почти без конкуренция. Няма силова групировка (вече легални холдинги), която да не е оглавена или да се контролира от бивши чингизи от всякакъв характер - МВР, барети, специални служби и пр. Те пък контролират политиците, на които корените пак водят към ДС, Централен комитет на комсомола и пр. При такава ситуация по-голямата част от можещите или напускат страната или действат строго индивидуално (ако са по-големи бизнеси - само с благоволението на гореизброените организации). И другаде по света има политически игри, лобиране, някъква корупция, но никоя нормална държава не се контролира на 100% от бивши ченгета, барети или ДС-ри.

3. Ефекта на географската ширина се наслагва над гореизброените фактори. Съседните ни страни (предимно на юг) са с подобен манталитет, но имат бонуса да не са минали през точки 1 и 2 (или не по точно същият начин).

4. Не гледай малкото на брой наистина можещи и знаещи българи, нивото на една нация, на една професия, на един отбор, на една фирма се определя не от най-добрите, даже не от средните, ами от най-ниските прослойки. Има някои изключителни лекари в БГ, но нивото на медицината е това на най-слабият допуснат да практикува, както нивото на един оркестър се определя от най-слабият музикант, а на една стерео система от нивото на най-слабият компонент (кел файда от убийствен усилвател ако имаш кофти колони). Та, в развитите държави тези ниски нива са на по-високо равнище, като от там нататък започва градацията. Т.е. има един професионален стандарт под който не се пада.

5. Манталитета (пак идва от горните неща). Виж само как и защо се пише по форуми в БГ (този е изключение - има си история на създаване). Нормалните хора пишат по форуми за да попитат нещо, да отговорят на въпрос, да споделят, да обменят мнения и мисли. Виж какво представлява "другият форум" и си прави изводите какво е нивото и начина на мислене на по-голямата част от населението на страната.

Не бях чел "нашият форум" от известно време, гледам доста интересни неща са изписани, благодаря на участниците. Барба - welcome back :)
« Последна редакция: 16 Октомври, 2011, 12:44:39 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #693 -: 16 Октомври, 2011, 13:16:05 »
0

И да задам една нова тема за размисъл. Защо при наличието на толкова будни и умни българи (светът също твърди, че сме такива а и аз имам наблюдения навън, сравнявайки с други нации) тази иначе чудесна страна тъне в бедност? Страхът ли е фактора? Или мързела? Липсата на стимул?
Кво мислите вие, майна?

Дарки, мисля, че този размисъл може да се обособи в отделна тема. Аз също се интересувам от българска народопсихология, и бих могла някъде да се включа със собствени умозаключения...(Топката е в админите.)

Така например, не съм съгласна, че светът твърди за българите, че били будни и умни.
Ето.
Зададох ти задачка. Мисля, че и други българи зад граница, могат да напишат техните неща, от техния бостан...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #694 -: 16 Октомври, 2011, 13:38:01 »
0

Май, нямам какво да добавя към написаното от Булкан, освен това - нито ме притеснява, че съм българка, дори и да срещна в първия момент някаква доза надменност, нито мисля, че съм повече от хора от друга националност.

Барба, Булкан, липсвахте... :)  *drink1*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #695 -: 16 Октомври, 2011, 15:00:15 »
0
Привет на новозавърналите се !

Горо, точно преди да сложа финалните изречения вчера се натъкнах на един проблем.
Идеята ми беше да закача на съвременната социална система един етикет със заемка от гръцката традиция, но като помолих Гоооо за превод на гръцки, нещо не се получи задоволително. Исках незлобливо да те поднеса, че съм намерил думата в някакви много стари документи и всъщност настоящето е пак някаква много стара гръцка измислица (пак гърците са виновни :-))

Реч идеше за опита ми да кръстя съвременната система  ФИНАНСОКРАТИЯ.

Помагай, моля  !

А иначе в Инвестора може би сте видели статията за острата реакциа от страна на асоциацията на германските банки към изказванията на отделни политици, че - видите ли, банките са коренът на проблема.
Цитираното  МНЕНИЕ на някой си мистър Шмиц иде да "подскаже", че има някакви отделни отбори (банкерски и политически), всеки поотделно изтъкан от добри намерения, че и отогоре на това остро и полемично се противопоставят в демократичен маниер.

Добър опит за разфокусиране на погледа и замазване на действителното положение.  Постановката е изпълнена в добрите традиции на Кралския Шекспиров театър, сега се търсят и вярващи, които да приемат, че едните и другите наистина защитават различни каузи.
 

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #696 -: 16 Октомври, 2011, 15:13:44 »
0
Мисля, че Иван Хаджийски е направил съвсем точен портрет на българите в своята "Бит и душевност...". Като гледам, повечето от вас са стигнали сами до написаното от Хаджийски, но някак си със съжаление, а не с разбиране. А от съжаление файда йок.

По отношение на новия световен ред - ами той е съвсем в началото си, има няма от 20 години. Тепърва ще се настройват нещата. Тепърва ще се случват "неочаквани" събития. Сега все още сме в етап, в който чисто емоционално приемаме, че исканото и желаното е осъществимо и дори е донякъде осъществено. Постепено ще навлезем в постемоционална фаза и разумът ще има по-голям шанс да надделее.

Интересно ми е как още не сте разбрали, че Китай е измама... И ние бълвахме инженери и лекари, и ние "правехме" страхотни научни открития и пращахме разни работи (и хора) дори в космоса. И ние имахме огромно разузнаване и крадяхме западни технологии. И ние имахме планов растеж, който надмнаваше и най-смелите ни сегашни очаквания. И ние щяхме за малко да надминем Запада, дори Хрушчов май беше отчел, че вече сме го надминали... И НИЕ ИМАХМЕ ЦЕНТРАЛИЗИРАНА ПЛАНОВА ИКОНОМИКА!!! И се сгромолясахме, както всички от този вид. Просто е въпрос на време Китай да изпомпа ресурсите си, защото точно това прави. Това направихме ние, това прави Чавес и това правят всички тоталитарни режими. Българската поговорка "всичката пара в свирката" е точно на място в случая... Строят се мъртви градове (над 65 милиона необитавани градски жилища), строят се неизползваеми магистрали (над 80 000 км. само за миналата година), прокарват се всякакви безумни проекти, с които да се "шашне" пресата по света. Изкуствено поддържане на слаба парична единица - народът на Китай е сред бедните народи на планетата, а държавата Китай се пъчи с несметни богатства (на книга). Смазване на всякакви вътрешни свободи и тотална пропаганда още от люлката. Достатъчно е да се освобди юанът от клещите на централизацията и китайските стоки ще останат само лош спомен, изведнъж Китайската Комунистическа Партия, КОЯТО Е ЕДИНСТВЕНАТА ПАРТИЯ В КИТАЙ (и това ли не ви е познато???) ще трябва да харчи много пъти повече юани за внос на суровини, за поддържане на страха и за пропаганда, но ще се генерира много по-малко (поради вече скъпите китайски стоки) юани от износ, а вътрешното потребление е окайващо ниско.
Разбирам, че ежедневните дописки за "възхода" на Китай неизменно повлияват, но все пак там управляват комунисти. И по времето на "възхода" на СССР половин Европа е била силно впечатлена, като възпитано си е ЗАТВАРЯЛА очите за нечовешките издевателства. Прочетете Айн Ранд, Анатоли Рибаков, "Хрониките" на Стефан Цанев, Солженицин, Георги Марков...   каквото и да е по темата за комунизма, написано от човек, който е оцелял (по случайност и за малко, както е при Г. Марков) и е имал дар да пише. Комунизмът е зло в почти съвършена форма. Нямам никакви илюзии, че в Китай е нещо по-различно, а зливащата ни пропаганда още повече засилва убеждението ми, че ККП е в предсмъртна агония.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #697 -: 16 Октомври, 2011, 15:56:34 »
0
Начев,  верно тази статия си е истинска психопатия! Четох 2-3 пъти, за да разбера обичайното , че банковите институции са силно против рекапитализацията. ( а се има предвид повишаването на собствения ( акционерния) капитал в банките.

 Дотук, нищо ново. Никой не желае да си бърка в джоба, за да удовлетвори нечии напъни...Тук се намесват банковите, както и политическите интереси, които били в момента в конфликт. Този конфликт се захранвал от факта, че правителствата имали интерес да продават облигациите си, ( към които съвременния свят нямал доверие), а пък банките, въпреки че през 2008 г. имали затруднения, вече били ги преодоляли, за сметка на належащите и настоящи проблеми на политиците понастоящем.

Как да се тълкува едно такова изречение на Шмиц:  „Да се карат срещу волята им да увеличават капитала си ще обостри още повече кризата, защото така държавите ще задлъжнеят още повече“.

Според мен е ясно, че изискванията към повишаване на капитала при повечето банки, ще се стори непосилно за голяма част от банковите институти, особено в момент на криза. Това ще ги принуди, да търсят допълнителен капитал от нови акционери, чрез сливане или вливане на капитала с нови, и по-големи банки ( възможно е и чуждестранни).
Това ми се струва разковничето на проблема. Някои банки, няма да отговорят на изискванията, и вероятно ще бъдат принудени да се окрупнят. Или пък, да приемат държавната помощ, като срещу това, предоставят част от пълномощията си на държавата.
Така че, може наистина да съществува някакъв вид конфликт между държавата и финансовите институти. Може и да не е така, ама подозрителността ми го отбелязва.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #698 -: 16 Октомври, 2011, 16:07:49 »
0

На мен така и не можа да ми се изясни - какво ще представлява НСР. Дори, като идея. Само мои предположения. В момента, цари недоверие, несигурност, които започнаха да се развиват в омраза. Несигурност във всичко. Някой може ли да посочи едно нещо, сигурно, поне в близък план- валута, акции, злато, НИ, банкови депозити ... Това е целта - обиране максимално, до колкото може.

През последните години, по-голяма група хора, понатрупаха някакво състояние, до степен, че могат да си позволят доста неща, да не са ограничени. Това, за тези хора, не е достатъчно, не само поради алчност, а защото, например, не могат да свикнат с чисто консуматорски начин на живот. Идва следващото поколение, което колкото и да се възпитава правилно, липсва големия мотив за развитие. Но кара по инерция. Идва по-следващото поколение и личният пример на бабата и дядото, ще липсва или вече липсва...

Може би, рестартът е точно това? Целта е точно тази част от хората, а всичко друго е едно театро в момента?

Пишещите тук, се поставяме някъде по средата, кой е по-надолу, кой по-нагоре. Научили сме се да губим пари, както след това да спечелим отново. Следствие на това, имаме някаква увереност в самите нас (не самоувереност). Тя как ще бъде рестартирана?

 *drink11*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #699 -: 16 Октомври, 2011, 16:22:58 »
0
грешка...
« Последна редакция: 16 Октомври, 2011, 16:25:34 от global »

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #700 -: 16 Октомври, 2011, 16:31:02 »
0
Коганев,

Не си съвсем прав като сравняваш Китай с бившият СССР или България преди 1990. Една партия, планова икономика, липса на лични свободи, но има една много същественна разлика - частна собственност, големи частни фирми, производства, големи печалби. Китайците (от КНР) в момента са едни от най-големите потребители на луксозни западноевропейски стоки (директно идват да си ги купуват от Европа, отделно инвестират в големи проекти в други държави. Китайците сериозно влиаят на пазара на НИ в Канада (предимно Ванкувър, но и в Торонто). Да не говорим за броя на населението, отгоре на всичко и бачкат много. Не съм ходил в КНР (само в Хонг Конг, но там е по-друго), нито съм фен на КНР, но няма как да не виждам, че влиянието на червен Китай ще се засилва още повече. Центровете на икономическа активност и производство все повече се изместват към Азия (не само КНР). Индия напредва страшно бързо, средната класа нараства главоломно, заливат света с всякъкви видове стоки, включително и високо-технологични, фармацефтични и пр. Прогнозите са населението да надмине това на Китай, освен това масово са англо-говорящи и страната е демократична. Населението на КНР + Индия е почти 1/3 от това на света. Азия не е и само тези 2 страни. Малайзия се развива много бързо (там малайзийците от китайски произход са на върха на пирамидата). Южна Корея, Тайван и Япония са отдавна супер развити. Както казва Барба, не виждам как стара Европа и остаряла Америка биха могли да им излязат насреща.

« Последна редакция: 16 Октомври, 2011, 16:40:18 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #701 -: 16 Октомври, 2011, 16:55:07 »
0

Darkside, моето лично мнение по въпросът ти, в-у който съм мислил с години и който е доста комплексен. Имам преки наблюдения (за дълъг период от време) в-у българи от всяка прослойка и ниво на интелект в БГ и още повече по света. Най-просто и кратко казано - ние сме индивидуалисти.................................

1. Тотално израждане на обществото и начина на мислене на хората през периода 1944-1989.
........................................................................
2. Още по-силно израждане в периода от 1990 до сега
BulCan, съгласен съм с тебе. Аз самия съм се сблъсквал и със сенките от миналото и с техните производни в настоящето.....посредствеността е навсякъде, професионализма може да бъде оценен от друг професионалист, обаче, от бившите кадри на  партията-майка може да бъде само ползван, изстискан максимално, естествено ниско платен и изхвърлен накрая, когато вече е непотребен. В същото това време посредствения, но хитър, мазен, безскрупулен, владеещ изкуството на Макиавели до съвършенство  кариерист, достига до най-високите етажи на властта. Пред очите ми се е случвало.... Аз все още съм в България. Дал съм си срок до март да преценя ще има ли, аджеба, живот на Марс (бг).

 Глобал, мое да се качи една тема по въпроса...Мисля, че има още много какво да се каже......
 Тия "горе" си разиграват коня, щото тия "долу" са се навели в сакралната поза на четири крака........ебаси тишината!
 Муза, мен също не ме е срам, че съм българин! Поне засега....
На мен не ми харесва друго. Тия дни прекалено мноу европейци се изсипаха в един ден, прекалено мноу хвалби и потупване по рамото имаше....все от хора, които съм сигурен, че вътре в себе си ни презират и изобщо не ни уважават....Мисля, че  ще искат нещо мноу кофти и то мноу скоро, така си мисля....замислили са нещо. Че ще е нещо "в наша полза", в тва не се съмнявам. 
Такова хвалене падна преди да надънат Югославия, та не ми харесва тая  работа!

 Между другото, край Кипър кво става? Мноу военни кораби има край брега......израелски, американски, руски, гръцки? Медиите нищо не казват. Ще взема да звънна на острова на едни аверчета....
Ас съм българче.......

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #702 -: 16 Октомври, 2011, 17:39:59 »
0
.......ебаси тишината!
 Муза, мен също не ме е срам, че съм българин! Поне засега....
На мен не ми харесва друго. Тия дни прекалено мноу европейци се изсипаха в един ден, прекалено мноу хвалби и потупване по рамото имаше....все от хора, които съм сигурен, че вътре в себе си ни презират и изобщо не ни уважават....Мисля, че  ще искат нещо мноу кофти и то мноу скоро, така си мисля....замислили са нещо. Че ще е нещо "в наша полза", в тва не се съмнявам. 
Такова хвалене падна преди да надънат Югославия, та не ми харесва тая  работа!

 Между другото, край Кипър кво става? Мноу военни кораби има край брега......израелски, американски, руски, гръцки? Медиите нищо не казват. Ще взема да звънна на острова на едни аверчета....

Отличници сме, затова. Левчето ни е стабилно, за разлика от еврото, например. Иначе, защо авиокомпаниите ще превалутират цените си от евро в лева? При положение, че досега са били в евро?!?? Няма да си правят харакири, ако очакват обратното???
Между другото, вече е факт. Дори, и старите резервации са преизчислени в лева.
Може би, затова е тихо...  :-\


koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #703 -: 16 Октомври, 2011, 18:09:38 »
0
Коганев,

Не си съвсем прав като сравняваш Китай с бившият СССР или България преди 1990. Една партия, планова икономика, липса на лични свободи, но има една много същественна разлика - частна собственност, големи частни фирми, производства, големи печалби. Китайците (от КНР) в момента са едни от най-големите потребители на луксозни западноевропейски стоки (директно идват да си ги купуват от Европа, отделно инвестират в големи проекти в други държави. Китайците сериозно влиаят на пазара на НИ в Канада (предимно Ванкувър, но и в Торонто). Да не говорим за броя на населението, отгоре на всичко и бачкат много. Не съм ходил в КНР (само в Хонг Конг, но там е по-друго), нито съм фен на КНР, но няма как да не виждам, че влиянието на червен Китай ще се засилва още повече. Центровете на икономическа активност и производство все повече се изместват към Азия (не само КНР). Индия напредва страшно бързо, средната класа нараства главоломно, заливат света с всякъкви видове стоки, включително и високо-технологични, фармацефтични и пр. Прогнозите са населението да надмине това на Китай, освен това масово са англо-говорящи и страната е демократична. Населението на КНР + Индия е почти 1/3 от това на света. Азия не е и само тези 2 страни. Малайзия се развива много бързо (там малайзийците от китайски произход са на върха на пирамидата). Южна Корея, Тайван и Япония са отдавна супер развити. Както казва Барба, не виждам как стара Европа и остаряла Америка биха могли да им излязат насреща.

И в България по байтошово време имаше частни фирми, дори и аз имах... *valcho* И по байтошво време се появиха мощни частни фирми, но те по странно стечение на обстоятелствата бяха все на комунистическата номенклатура и на ДС в частност. За каква разлика тогава ми говориш?  А за китайския едър частен бизнес имам няколко структурни въпроса: Частен бизнес, но в чий частни ръце? Чий са капиталите? Какво е участието на държавата (партията) в икономиката? А какво е участието на мафията, за която сигурно ще кажеш, че не съществува в Китай? И най-вече защо е фиксирана валутата? Какво става с кредитирането - една много интересна напоследък тема? А какво ще стане, ако валутата се конвертира на пазарен принцип? И защо населението на Китай да е предимство??? Какъв процент от населенето е средна класа, която се издържа от предприемачество? Този въпрос е реторичен, разбира се... Такава ИСТИНСКА информация за Китай няма къде да се намери. Всяка година над 10 милиона млади китайци излизат на пазара на труда, а това е много повече недостатък, отколкото предимство за една бедна и селска икономика, управлявана от комунисти по най-грабителски начин. Вярва ли ти се, че 1,3 милиарда човека живеят в хармния, както се опитват да те убедят китайските пропагандатри? А това за "много бачкащите" китайци е чиста обида за интелекта ми.
Явно и ти си се подлъгал по "негърските" покупки на лукс от около една милионна част от населението на Китай, която всъщност представлява китайскта комунистическа сган и нейната производна - китайската мафия. 
Големите проекти са аргумент в моя полза - Радомир, Кремиковци и подобни БКП идиотии си ги имахме и ние. И ние СЕ ХВАЛЕХМЕ с тях, за да впечатлим този-онзи... И на китайските гигантски проекти съдбата им ще е същата...
Китай са антропологична заплаха за света, а не икономически гигант. Северна Америка трябва да се прави на умряла лисица, ако не иска 300-400 милиона китайци да нахлуят там и да изядат всичко. А Европа си има толкова проблеми, че е готова да продава луксозни стоки и на Сатаната, само и само да държи дяволчетата си в Ада, какъвто е Китай за населението си. Цялата тази ала-бала ще се сгромоляса още при първото по-серозно забавяне на плановия икономически растеж.

Когато започне емигрантската вълна от Северна Америка и Западна Европа към Китай, пак ще поговорим по този въпрос. Дотогава можеш да се впечатляваш от пропагандни статии, от показност, от гигантски строежи на гигантски глупости, а аз да си имам едно на ум за комунистическата система, независимо на каква се прави.

За останалата част от Азия не коментирам - тя е толкова многолика, че ако коментирам, едва ли ще мога да се вместя в няколко хиляди страници.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #704 -: 16 Октомври, 2011, 19:32:03 »
0
Начев,  верно тази статия си е истинска психопатия!

Как да се тълкува едно такова изречение на Шмиц:  „Да се карат срещу волята им да увеличават капитала си ще обостри още повече кризата, защото така държавите ще задлъжнеят още повече“.



Политиците са също много разнородни и многолики.
Традиционно банките са с много силни позиции пред политическата класа. Чрез лобизъм и други форми на въздействие са имали изключителен конфорт за действие.  И така много време.

Процесът обаче отиде твърде далеч и те прекалиха. Всеки политик много добре знае, че в хипотеза на дълги опашки от хистерясали клиенти пред офисите на проблемна банка, нещата бързо могат да излязат от коловоза и потърпевшите ще са те (политиците). В такава ситуация и дори довчера да е ползвал някакви благинки или бонуси от дадена банка, повечето политици моментално ще се обърнат  против нея.

Наложи се да се въвеждат регулации, да им се търси сметка. Много неща се промениха в последните години.
Типичен пример  Комерца в Германия. Правителството ги спаси, но цената на това беше, че стана акционер.
В продължение на цяла година, плътно до юни тази година, тече сложна и скъпа процедура по капитала н абанката.
Правителството трансформира финансова помощ в капитал. Допълнително конвертираха  дългови инструменти в капитал.  Нивият капитал се придобиваше при далеч по-изгодни условия и старите акционери бяха бесни и скърцаха със зъби. Пазарът допълнително наказа банката  и спадът на зената на акцията вече е над 60 % за една година. Шефът Блесинг беше бесен и много изнервен. Четох веднъж, че едва ли не мечтаел да дайде време, в което да сезахване с банкова работа, а не да се бори с разни съпътстващи въпроси.

Ако сега отново вдигнат изискванията, всичко това ще се повтори.
Всяко вдигане на капитал е много рисково, главоболно и неблагодарно упражнение. Особено ако се прави под натиск.  Нали се сещаш как се водят преговор с инвеститор, който знае, че нямаш ход и трябва да се договориш с него.  Жестоко  е.
Да не говорим, че има и хипотеза да се наложи вече и държавата да вади нови живи пари. А откъде. ??

Аз все пак не бих заложил на много сериозно противопоставяне  между водещите политици и банките.