Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 593047 пъти)

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #855 -: 07 Декември, 2011, 09:58:36 »
+2
...
Коганев, значи смяташ че хората не са способни да вземат квалифицирани решения но са способни да преценят правилно умствените качества, психологията и честността на други до такава степен че да им преотстъпят правото на вземане на решения относно техните собствени съдбини!!! Ми това ми звучи още по-трудно ...
На тебе кое ти е по-лесно - всяка година да решаваш как да си харчиш парите за почивка или веднъж на четири години да избираш някой който да ти ги харчи за твоя най-добър интерес. кандидатирам се веднагически  *drinks*
с две думи ако сме на ниво "футболист на годината", може да го имаме и като си изберем сточиков за президент и после ти обещавам че той ще взима решения които ще са по-зле отколкото ако бяха минали на референдум. Най-важното на демокрацията според мен е не самите решения а това че хората се конфронтират с тези проблеми, че започват да мислят, да се ограмотяват и най-вече да носят отговорност за решенията си. Профанизирането което визираш с
"Референдум в бг, а и не само, вече има опастност да се превърне във фарс по модела "футболист на годината"...  "
е точно следствие от представителната така наречена "демокрация". Хората губят връзката между пускането на бюлетината веднъж на 4 години и тегленето на каруцата през останалото време. Нали накрая "всички са маскари"!

поздрави
 *drink11*

Да, хората избират представители, защото са достатъчно разумни и знаят, че повечето въпроси не са възможни за решаване чрез всенародно съгласие или както ти му викаш на този процес - референдум. Да, защото хората не са достатъчно квалифицирани, но са достатъчно умни, затова решават да излъчат квалифицираните измежду тях, които да носят отговорност - ето това е нещо, което прави демокрацията силна. Чрез референдум отговорността на политиците се прехвърля върху народа - народът сам така е решил... Това е толкова елементарно оправдание, че хората отдавна са го отхвърлили като вариант. Хората са достатъчно умни, за да знаят, че в моменти на тежки изпитания лидерите ще ги измъкнат от калта. Само глупаците смятат, че могат да решават всякакви въпроси. Умните хора са наясно, че по сложни въпроси тяхната некомпетентност може и ЩЕ бъде използвана срещу тях.
Хората не са способни да преценяват прецизно качествата на всеки политик, който избират - това е вярно. Но затова пък имат властта да отсвирят всеки политик, който не се справя. Най-малко на 4 години веднъж, но при по-сериозни провали могат да го изхвърлят за дни. Не си  ли чувал, че политиците си подават оставка единствено под натиск на общественото мнение? А как хората ще отхвърлят решение, което е взето от самите тях в една сложна и скъпа процедура? Как хората ще реагират, когато разберат, че на референдума са взели погрешно решение по въпрос, който не са разбирали? Те ще разберат това, ако изобщо го разберат, чак при осъзнаване на последиците. Предлагаш референдуми всяка седмица ли? Или всички да станат компетентни по всичко? Това сде нарича невежество...

Ако трябва да решавам как да харча пари за почивка, няма да ми трябва помощ. Но когато парите ми станат повече и вече съм некомпетентен да ги управлявам, тогава ще търся помощ. Ще назнача някой да се грижи за парите ми. Така правят всички умни хора. Целият свят е пълен с пари, които НЕ СЕ УПРАВЛЯВАТ ОТ ТЕХНИТЕ СОБСТВЕНИЦИ. Не си ли забелязал това? Е, време е... И какво общо има народното съгласие по финансови въпроси с парите на един конткретен човек в едни конкретен случай? Не разбираш ли, че точно в това се състои сложността - в разнообразието от варианти?

"Футболист на годината" не е профанизиране, а напротив - това е интелигентна форма на протест. Когато народът иска да каже нещо, но го е страх, тогава прави такива неща. Ако се отдам на идеята да докажа, че ББ е идиот и инфантилен себелюбец, вероятно ще се сблъскам с цялата държавна машина в лошия смисъл на този израз. Просто няма да имам трибуна, където да изложа доводите си. Но "футболист на годината" направи това без никакви жертви и без никакво съмнение. Кое му е профанското? И точно това може да се случи на един референдум - хората, които ЗНАЯТ, че чрез референдуми властта (бидейки неспособна да вземе решение) иска да свали отговорността от себе си, просто ще натискат този бутон, който ще превърне всенародното допитване във фарс.
Пускането веднъж на 4 години е идеалният вариант - нищо не задължава хората да чакат 4 години, за да решат да пускат отново. И самият израз "теглене на каруцата" съдържа в себе си идеята за лидерството. Нали не си мислиш, че народът трябва да тегли каруцата? Кой ще се вози в нея тогава?
« Последна редакция: 07 Декември, 2011, 10:21:01 от koganev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #856 -: 07 Декември, 2011, 12:55:52 »
0


Че ще става нещо, ще става. От десетина дена ми прави впечатление кюпюрите на еврото в един от банковите клонове. Преди 500 имаха най-много по 2-3 банкноти, основно даваха по 20 и 50. Сега, обратното. Изплащат по 500 и за само редовни клиенти дават дребните от 20 и 50.

Какво мислиш за швейцарския франк?

 *drink11*
Полезно, Муза.
Интересно е все пак, дали има разлика в тегленията?!
Защото, обратното, имало е дълги периоди, при които трябваше да се подготвят някакви кешови операции с предварителна поръчка, че да не ти набутат дребни купюри, което пък създава други неудобства.
Иначе  банкнотите по 500 винаги са били на по-особен статут.
От една страна са най0-удобни за съхраняване на стойност. Но от друга имат някак лоша слава, че с тях, видите ли, били правени разплащания от някакви недобри хора. Което си е доста тъпо за генерален извод.

Наблюденията ми от тази седмица показват, че банките изкупуват евро без притеснения. Дори в дилинга не е трудно да договориш и по-добър курс купува от официално изнесения, без някакъв значителен пазарлък. (зависи и от сумата, все пак).
Прави впечатление, обаче, че добрите сарафи дигнаха маржовете и свиха леко  "купува".
Масовото, купува на  1,95 продава на 1,96, не е мръднало. 

iaross

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +7/-16
  • Респект: -5
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #857 -: 07 Декември, 2011, 12:58:27 »
0
Нещо не е точно така, както се представя в определени постове. Хората гласувайки на референдум не взимат експертно мнение, а запознавайки се с наличните такива и главно с цената и последствията от дадено решение, дават своя вот за това което е техен /може и погрешно формулиран/ интерес. Вярно е че в България липсва традиция и култура на референдуми, но никога не е късно да се започне. Във връзка с това колкото по информативно и широко са представени опциите /което пък е задължение на власта/, толкова по аналитичен ще бъде избора.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #858 -: 07 Декември, 2011, 13:00:56 »
0
А, за швейцарците!
Носят се разни слухове, че обмисляли нов фиксиран курс, не знам подробности.

Ама и там печатат здраво, май. Нямам опит с тази валута.

iaross

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +7/-16
  • Респект: -5
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #859 -: 07 Декември, 2011, 13:07:35 »
0
И още нещо.
Цял свят е пълен с хора, които не са избрали точния човек или институция, която да им управлява парите и са ги загубили.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #860 -: 07 Декември, 2011, 13:21:15 »
0
Единственото ми наблюдение от понеделник до днес е,че всички заложни къщи прибраха златото от витрините си.
До миналата седмица,витрините им бяха окичени със златни бижута,сега нищо........
Не съм влизала да питам,някакси не се чувствам добре около тези хора,та не ми е ясно продават ли или не.
Тези два дни много "митках" по улиците,че имах работа,ту тук,ту там и минах покрай доста заложни къщи,всички които видях бяха прибрали златото и имаше само ало-ало,лаптопи,камери, и т.н.
Нямам идея това дали има значение,че дори не съм влизала на такова място,а и не знам как се определя и от какво най-вече бизнеса им,но до миналата седмица витрините им изглеждаха като на магазини за продажба на бижута.
Поста ми,изглежда няма значение,но по почина на Начев,реших да го споделя с вас.
На мен не ми е ясно защо,а и не ми се влиза в заложна къща,иначе можех да се направя на "храстче" и да поразпитам.
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #861 -: 07 Декември, 2011, 13:26:34 »
-1


Да, хората избират представители, защото са достатъчно разумни и знаят, че повечето въпроси не са възможни за решаване чрез всенародно съгласие или както ти му викаш на този процес - референдум. Да, защото хората не са достатъчно квалифицирани, но са достатъчно умни, затова решават да излъчат квалифицираните измежду тях, които да носят отговорност - ето това е нещо, което прави демокрацията силна.  .........

Знаеш ли защо си избират представители??? ЗАЩОТО ХОРАТА НЕ ИСКАТ ДА НОСЯТ ОТГОВОРНОСТ! 

И какво като избират, после ги псуват, махат след 4/5 години и ... пак ги преизбират след време. А "политиците" за да НЕ НОСЯТ ОТГОВОРНОСТ са измслили "КОЛЕКТИВНИТЕ РЕШЕНИЯ" дето КОЛЕКТИВА взема решенията - т.е. лицето Иван, като член на колектива не носи отговорност в обичайния случай, а ако не дай се боже се о..ре яко пейзажа отговорността му като член на колектива се размива и е практически никаква.


Я ми кажи - кой ПОНЕСЕ отговорност (говоря персонално а не политически) примерно в САЩ за войната във Виетнам?!?
Или пък в СССР за Авганистан, за Ирак дето уж имаше химически бактериологически оръжия?!? Да продължавам ли с въпросите. Некой да осъдиха, да вкараха в затвора.

Хората са създали колективните органи само и само да не вземат сами решения, а да го прави некой друг вместо тях!

Константин Ганев ще носи отговорност за фирмата си и ако действията му са неправилни фирмата му може да фалира и той барабар с нея (да загуби парите си), ако обаче съгражданинът му Жан Виденов фалира държавата, кой му потърси лична отговорност, и партията му да не би да не дойде облечена с нова кожа пак на власт през 2005????  *yahoo*

И забелязал ли си, как институциите се обюрократизират непрекъснато и непрекъснато - нови и нови правила, дериктиви, стандартизиране, съгласуване, разрешения, проверки от всевъзможни инстанции размножаващи се със светлинна скорост - това е в ЕС, това е и в САЩ, света се САМОЗАДУШАВА!!!!

Всъщност - според мен това е истинската причина на кризата, която ни предстои да преживеем.

Демокрцията, дето всеки я цитира като манна небесна в тоя форум не е най-доброто! Писах го и го повтарям:

Демокрация = Диктатура на 50%+1 над 50% - 1 и ...... като гласувалите са макс. 50% от имащите право на глас реално става:

Демокрация = Диктатура на 25%+1 над 75% - 1 в най-добрия случай.

Е...бем ти Демокрацията!!!  *scare*

« Последна редакция: 07 Декември, 2011, 13:29:20 от servel »

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #862 -: 07 Декември, 2011, 13:31:08 »
0
Сега погледнах Тавекс,златото малко пада,среброто леко се качва,сигурно няма значение това със заложните къщи.
Може и някакви проверки да са почнали да им правят,че да са изпокрили златото.
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #863 -: 07 Декември, 2011, 14:18:00 »
0
Не знам, какво ще стане, ей Богу !
Въртят се в главата ми разни сценарии, но ... дотам.
Понякога ме налазва смут, но не от страх, а защото обичам нещата да са ми ясни.

В тази връзка, но не само, добре би било всеки да опита дори и само за себе си и без да си поставя за цел да споделя вижданията си, да формира някакво виждане по въпроса: В каква посока поне да се търсят европейските решения.
ПроЕвропейски (след промени и дори радикални промени), ПроНационални ?

Казвам "добре би било" не защото ние с нашето виждане ще сме в състояние да променим нещо, но някак погледът се избистря ако си наясно с главното.

Поствам субективното виждане на вече цитирания и в друга връзка  М. Хюфнер, който списва в раздел на сайта н а  борсата във Франкфурт.

Huefner седмица Коментар: Какво би станало, ако Еврото изчезне (взриви).

    За вложителя.

Ако се окаже, че еврото не може да бъде спасено, то тогава няма да се случи остра травма в резултат от една  валутната реформа с огромни загуби на  богатство за голяма част от населението. Все пак ще имаме  значителни политически сътресения, икономически разходи и рецесия. За вложителите ще бъде трудно да постигнат пълно предотвратяване на загуба на пари.


Huefner

Първи Декември 2011. Франкфурт (Франкфуртската фондова борса). Колкото повече се изостря напрежението в еврозоната, толкова по-често се появява един призрака, че еврото може да изчезне. Как би се случило нещо такова, когато една единна валута се разпада? Какво означава това за страните, фирмите, банките и инвеститорите? Ето няколко основни съображения. Това не е нито прогноза, нито пък има някаква вероятност от такъв сценарий.
 

Ако еврото изчезне, то туй е нещо доста различно  от  една "нормална" парична реформа. Обикновено една  валута се проваля, когато инфлацията се покачи. Хората вече не приемат пари, защото тези пари нямат стойност. Те отиват към бартерната икономика (натурална размяна). Гражданите понасят  значителни загуби на богатство. Има бедност и несправедливост, особено при средната класа. Паричната реформа е травматично преживяване за всяко общество.

Публикация

Ако еврото би изчезнало, нищо от споменатото няма да се случи. Плащанията ще продължат да функционират. Ако не можете да платите с единната валута, то тогава ще направите това с някаква нова валута. За Бартерна икономика и дума не може да става. . Значителни загуби на богатство могат да се случат когато разпадането на валута е свързано с държавен фалит  или с производство по несъстоятелност на една или повече банки. Това в никакъв случай не е неизбежно, при все това не трябва да се приписва като причинено от валутата.

Разпадът на еврото, така както  изглежда положението сега, няма да произлезе от гражданите  или фирмите. Той по-скоро зависи от политически съображения. Или правителството на някоя страна ще реши, че то не може да носи повече бремето, което е свързано с членството  в еврозоната,  или ще прецени, че иска да направи икономиката си по-конкурентноспособна  чрез обезценяване на валутния курс. Или пък някакво друго правителство не иска да прави плащанията в предпазните резервни фондове (Съюз Transfer). Или се страхуват, че  паричната стойност е застрашена от спасяванията.

Това Все още не е е задалжително  да означава непременно, че еврото като цяло ще се разпадне. Ако една страна  с по-висок дълг излезе, останалите лесно биха могли да провдължат. Наистина, при подобна ситуация, би могло да се предположи обаче, че „останалото €”  след това ще бъде изложено на значителен натиск, тъй като пазарът би предположил, че и  други страни ще се откаже от еврото. Тук са заложени семена за по-нататъшни напускания на системата. Ако една страна с по-ниско равнище на дълга (например Германия) реши да излезе, то напълно  е възможно, че други ще се присъединят към нея (подобно на Австрия, която го правеше  в продължение на много години  по отношение на D-Mark ). Тогава остатъчното € ще е уязвимо, тъй като е загубило своята привлекателност като котва на стабилност.

От политическа гледна точка разпадът на Еврото ще е един тежък удар за  ЕС. Това, че ЕС също би се разпаднало (както каза  Меркел "Ако еврото се провали, проваля се Европа")  в никакъв случай не е неизбежно. Тогава би могло да се случи, че членове на ЕС ще предприеме специални усилия да предотвратят това. Какво, което обаче ще се случи е, че важните постижения, като например свободното движение на капитали, може би дори и отворените граници, поне временно, ще бъде премахнато. Само по този начин може да бъде предотвратено изтичане  на капиталови потоци от страните с висок дълг (или физическо пренасяне на пари през границите). Френско-германските отношения ще бъдат затруднени, ако нямаме единна валута.

Интересното е, че най-малко проблеми би имало при разчеплението по отношение на  паричната политика. Европейската централна банка ще се разпусне. Съществуващите национални централни банки ще поеме контрола на лихвените проценти и ликвидността. Техническото изпълнение на операции на паричния пазар и понастоящем е в  ръцете им.

От икономическа гледна точка ще има  значителни разходи и несигурност. Нови пари в брой ще трябва да бъдат отпечатани (защото това отнема много време,вероятно ще си помогнем в началото като отпечатваме върху старите банкноти името на новата валута). В компаниите и банките  ИТ системите ще трйбва да се променят и пренастроят.  Договорите в вътрешно  европейската търговия следва да се преформулират. Касовите машини и   АТМ автоматите  трябва да се променят. Има оценки, че само в Германия  това ще струва повече от EUR 250 милиарда евро (което наистина на мен ми  изглежда много високо). Рецесия в Европа най-малко ще бъде неизбежна. Компаниите ще се въздържат от инвестиране, поне докато няма ясни  перспективи за по-нататъшното развитие.

За вложителя.

В страните с висок дълг "новата" валута ще се обезцени. Инфлацията се покачва рязко. Лихвените проценти на пазара, както в краткосрочен така и в в дългосрочен план, ще бъдат вдигнати. Дълга, който е деноминирана в € ще бъде по-голям. Това е трудна шокова терапия. Страните, поне в обозримо бъдеще няма да бъдат по-добре, отколкото ако беше останало Еврото.
Пазарите на  акции и облигации са слаби.

В страните с по-нисък е дълг, обратно на горните, ще има поскъпване на валутата,  както по отношение на трети страни, както и за страните от досегашната  еврозона. Инфлацията остава ниска, може би има дори временно дефлация. Колебанията във всички финансови пазари е висока. Евро облигации от държавите, по отношение на които има поскъпване на новата им валута, ще намалят стойността си, което ще доведе до необходимост от съответните  отписвания от банките. И Тук също може да се очаква, че поне в началния период, ще има намаление на  цените на акциите. Пазарите на облигации обаче ще бъдат благоприятни.

Ще бъде ли поне светът едно по-добро място, когато Еврото се срути ?
Не !
На пръв поглед кризата на еврото щ е е приключила, но проблемите ще останат нерешени.  Дълговете няма да станат по-малки. Инфлацията няма дасе понижи. . Растежът няма да е по-голям. Износът ще е по-труден. Обменните курсове ще се колебаят  по-скоро с по-големи отклонения . И Европа няма да стане по-добра.

Коментари или предложения? Мартин Huefner търсите с нетърпение да говоря с вас: redaktion@deutsche-boerse.com

© 1 Декември 2011/Martin Huefner

Мартин W. Hüfner е главен икономист в Assenagon Асет Мениджмънт АД Той е продължение на много години главен икономист и старши икономист в Deutsche Bank и HypoVereinsbank. В Брюксел той оглавява престижната икономически и парични въпроси на главния икономист на Европейската банкова федерация. Huefner пише за големи международни вестници като Neue Zürcher Zeitung или швейцарската икономика и финанси, както и за големите вестници в Германия. Той е автор на няколко книги, включително "Европа - Силата на утрешния ден" и "завръщане за Германия".



Не съм се престаравал с превода, сори!

Оригиналът ТУК
 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #864 -: 07 Декември, 2011, 14:49:20 »
0
Някак  ми е дискомфортно да подминавам дискусията, която се е заформила от колегите в социологическия раздел :-)) на форума.

Изглежда не ми се ще да пиша по тази тема, но няколко подхвърляния.

Обществото много често е изправено пред решаване важни проблеми, понякога дори много сериозни (или остри и належащи) проблеми. Аз не се наемам да правя опити дори за отграничаване на важни от много важни (съдбовни) въпроси.

Понякога характерът на проблема е такъв, че въпросът за решаването може да се формулира директно и просто : "За" и "Против",   "Да" и "Не". В повечето случаи важните проблеми не могат да се поставят за решаване, при което възможният отговор е само "да" или "не". Дори и ако обществото разполага с ресурс да разбие големия проблем на множество въпроси (необходим и достатъчен брой, при това), които подлежат на кратък и прост отговор, кой ще е този, дето ще определи теглата така, че да е безспорно ясен резултатът.

Понякога дори при формулирането на въпроса няма много пространство за подвеждащо формулиране, политически хитрувания и др., ама колко са тези случаи ?!

Понякога дори е възможно да се случи, че при впрягане на целия специализиран (политически) и професионален и морален  ресурс на елитите, не може да се стигне до явен превес в полза на някакво решение.

Понякога при вземането на решения могат да се предвидят частично връзки, зависимости, последици, но това е моного трудна работа.

Понякога и не много доброто но бързо решение е по-добрият вариант от блестящото но забавило се решение.

Много е хлъзгав този терен, да знаете .....

Емоцията в мен вика  "За",  главата и опитът подшушват  "Чакай малко, че .... 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #865 -: 07 Декември, 2011, 15:24:54 »
0
По парливия въпрос !

Забравих да  цитирам колегата  Атила, който списва в инвестора. Снощи беше написал нещо кратко, но сролучливо.-


Аватара на ATILA
Мнения: 4,768
   
Вчера, 20:42    



"Текат крупни разпродажби на франкове, а от скоро и на паунди - основно през евро/паунд... Мисля, че големите пари (или част от тях) закриват хеджовете си... т.е. имат очкаване за добър завършек на евроколизията... поне в краткосрочен план...

Същевременно не е и случаен повишения интерес към комодитис валутите - независимо от неприятните за тях данни - озито-с кътната лихва, канадеца - с изявлението на гуверньора за повишен финансов риск и забавяне на икономиката... "

Днес новините, които чета по разни сайтове, звучат по-скоро успокоително за утрешната среща.
Не знам, но .. а дано !

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #866 -: 07 Декември, 2011, 16:01:08 »
0
И още нещо.
Цял свят е пълен с хора, които не са избрали точния човек или институция, която да им управлява парите и са ги загубили.

Светът не е идеален... Ако знаеш начин за избиране на точния човек, дай да го обсъдим. 

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #867 -: 07 Декември, 2011, 16:13:15 »
0


Начев,

Разпродажбите на франкове, може би, да не е свързано с оптимистични очаквания, а им трябват евро за долари.

http://darikfinance.bg/novini/67141/%D6%E5%ED%F2%F0%E0%EB%ED%E8%F2%E5+%E1%E0%ED%EA%E8+%EF%F0%E5%E4%EF%F0%E8%E5%EC%E0%F2+%EA%EE%EE%F0%E4%E8%ED%E8%F0%E0%ED%E8+%E4%E5%E9%F1%F2%E2%E8%FF

Цитат
В най-общи линии схемата прави така, че например ЕЦБ продава евра на ФЕД, в замяна на това получава долари при преференциална цена. В същото време ЕЦБ се ангажира да купува обратно евра при същата преференциална лихва. Това глобално усилие увеличава ликвидността в долари и най-вероятно ще понижи курса на долара спрямо основните валути, но пък ще доведе до ръст в цените на останалите активи.


Развитието ...

http://darikfinance.bg/novini/67465/%CA%EE%EE%F0%E4%E8%ED%E8%F0%E0%ED%E0%F2%E0+%E0%EA%F6%E8%FF+%ED%E0+%E1%E0%ED%EA%E8%F2%E5+%ED%E5+%E2%EE%E4%E8+%E4%EE+%EF%EE%ED%E8%E6%E5%ED%E8%E5+%ED%E0+%EB%E8%F5%E2%E8%F2%E5

Цитат
Много е възможно сред множеството финансови операции, чрез които ще се опитат да постигнат предписанията, банките да използват и опцията за влагане на парите на депозити. Тоест, вместо да предадат надолу по линията изтегления по суапови линии от ФЕД по-евтин ресурс в долари, те да го задържат в депозити.


Доларът не е поевтинял, а обратно.

 *drink11*

iaross

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +7/-16
  • Респект: -5
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #868 -: 07 Декември, 2011, 16:14:03 »
0
Сьжалявам, но не притежавам нито един универсален критерий. С удоволствие ще изслушам твоето виждане по въпроса.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #869 -: 07 Декември, 2011, 16:56:51 »
0


Начев,

Разпродажбите на франкове, може би, да не е свързано с оптимистични очаквания, а им трябват евро за долари.

Цитат
В най-общи линии схемата прави така, че например ЕЦБ продава евра на ФЕД, в замяна на това получава долари при преференциална цена. В същото време ЕЦБ се ангажира да купува обратно евра при същата преференциална лихва. Това глобално усилие увеличава ликвидността в долари и най-вероятно ще понижи курса на долара спрямо основните валути, но пък ще доведе до ръст в цените на останалите активи.

Развитието ...

Цитат
Много е възможно сред множеството финансови операции, чрез които ще се опитат да постигнат предписанията, банките да използват и опцията за влагане на парите на депозити. Тоест, вместо да предадат надолу по линията изтегления по суапови линии от ФЕД по-евтин ресурс в долари, те да го задържат в депозити.


Доларът не е поевтинял, а обратно.

Наздраве и на теб !
Дай да похортуваме докато малко се поохлаби напрежението, че ... иначе пломби падат :-((((
Да ти кажа направо, не мога да вляза в повествованието и делата на големите банки.
Просто ти постави един много смислен въпрос, че отколе при задаване на кризи, опасности или просто неяснотии, мнозина рефлекторно посягат към долар (дълго беше универсална защита, сега вече не знам какво е) или към шв.франк.
На фона на цялата оправия франкът обаче взе да поскъпва прекалено. Ако някой се е заредил с по-евтини франкове (да речем  от диапазона  1,40 - 1,30) сега може да е по-спокоен сънят му.
Да, ама франкът взе моного да поскъпва и в един момент на ШвЦБ и писна и май беше в диапазона  1,12 1, 13 и имаше всички изгледи да се изравни с еврото, те казаха: Баста, ще се съсипе де що е останал износ в тази страна.  И казаха, ще печатаме и изсипваме неораничено количество франкове, ако курсът се повиши под 1,20 Шв.Ф за Евро.  Естесвено пазарът реагира ведната и тези, дето са купували в интервала 1,20 до 1,12 изгоряха.
При това тази си акция изглежда не беше съгласувана по никакъв начин с ЕЦБ. Това не го знам, естествено, но срещнах тогава едно х ладно и кратко проскърцване прзе зъби от ЕЦБ.
Това си е тяхна работа, взимаме под внимание. Толкоз.

Оттогава се мотка  1,22 1,23 и тъдява. Не е плътно залепено за котвата  1,20, което значи, че пазарът си има едно на ум и за франка
Да, ама нещо напоследък тръгнаха  слухове, че могат при същите условия да заявят = ако се повиши вече под 1,25.
Междувременно маржовете  се повишиха естествено и евентуално купуване на франкове е рисковано.
Всички са в шах.
Аз така ги виждам нещата с простата си кратуна

Ако намесим и долара  (поради суаповите сделки с ФЕД) много комплицирано става.  Можеи да си права по отношение на причините да се купува евро, но аз от франкове  страня. Много са ми шарени и неясни.