Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592549 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #885 -: 08 Декември, 2011, 15:36:34 »
0
пратиха ми някаква информация  ... абе, някой дето много ги разбирал нещата.
Без ангажимент, просто още един поглед ...

"
.....И така, какво би трябвало да очакваме тази седмица?

Мисля, че ключът към седмицата е срещата на Европейската централна банка на 8 декември. Ако банката не намали лихвите, което сега е очакването на пазара, и остави  срока на своите заеми на досегашната една година, то тогава пазарът на облигации почти сигурно ще провиди в това един знак, че централната банка няма да се намеси  в подкрепа на италианските и испанските облигации.

Ако това е решението на банката в четвъртък (днес), щях вероятно бих  решил да продам според новините  от  срещата на върха в петък, воден от убеждението, че каквото и да обяви срещата на върха, то ще е  разочароващо.

Ако Европейската централна банка се придвижи към две годишен срок на заемите, то тогава бих дал някакъв бонус (че все още има някакви съмнения, респективно надежди) на срещата на върха  в петък и ще изчакам да видя, какво  ще излезе от срещата. Ако реакцията и анализите  през уикенда са отрицателни, щях да мисля силно за продажба в понеделник.

Ако централната банка се придвижи към три годишен срок на заемите, мисля, че пазарите ще отговорят с рали почти без значение какво е обявила срещата на върха. Бих останал дълъг, доколкото действителните резултати на срещата на върха са все пак достоверни.

Какво имам предвид, като казвам "продажба". Продажба на Европейския активи ??? (European holdings),  разбира се. Ще подстрижа рискови позиции, които скочиха   в последната седмица, разбира се. (Знаеш, някои от нещата, където имаш печалби през последната седмица.) Ще отрежа също и САЩ активи, като  акции, вкл- финансови, които са показали силна връзка с Европейския криза, разбира се.

В този момент, аз няма да се простирам по-далеч от споменато горе, освен ако разбира се, срещата на върха в петък не се превръща в истинска катастрофа. Тогава  ще трябва да преоценя експозициите си в дори американските акции, както и основните позиции, с които съм  експозиран на нововъзникващите пазари.

Ралито от предната седмица  създаде определени  очаквания за решение, очаква се от  срещата на върха да произлезе важно съдържание. Ако не можем да получим нещо,  което подлежи на характеризиране (ясна оценка), па  дори и  известен бонус, като например този вид решения, то тогава, мисля, че трябва да продавате  по новините."

Някъде от инвестора било, ама не знам източника.
Вече не ща да им знам имената на безбройните разбирачи, иска ми се да имам свой и да му вярвам, ама ....


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #886 -: 08 Декември, 2011, 16:41:10 »
0
Съобщиха вече, че и двете условия са факт :
1. Свалят лихвата на  1 %.  Кой ли ти мисли вече за инфлация някаква след като сме минали през какви ли не хипотези, включително и зануляване.
2. Три годишни кредити.

Ако има идеи, интерпретирайте.
Поне не е необходимо на пожар да се правят резки движения.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #887 -: 08 Декември, 2011, 17:50:33 »
0
Викам си, няма остра драма, но .... защо, по дяволите  дакс се изсипа така.
Връщам се и чета отново, този път с повече подробности изказването на голдмановеца Драги.

И започвам да гледам малко по-различно. Да, горните решения са факт. Но ..
Същевременно става ясно, че изкупуване на проблемни бондове няма да има в значим размер.
Което не би трябвало да е изненада, защото  Германия е твърдо против, Франция и тя даде сигнали в понеделник, че е кандисала на Меркелиното.
Ерго,  ЕЦБ остава кредитор от последна инстанция за търговските банки, но не и за правителствата на страните. Те да сисе оправят.

После се обръщам към стария ни приятел  Тайлър Дърдан, който винаги в заплетена ситуация има какво да подскаже.
И там не стоят добре нещата. Тайлър пък е на мнение, че в позицията на ЕЦБ прозира нежелание да се действа както на някои им се иска и има нещо като подкана: Ако искате да правим нещо различно от това, което правим сега, променете договорите.
После следват разсъждения, които са адаптирани към предполагаемото отношение на страните към промяна на договорите.
Като се започне от финландското мнение, че промяната би била противоконституциона, та се мине през  Ирландия и Белгия, които сигурно открито си казват, защо да го правим.  Невидимко намекна, че в Ирландия направо се мисли за фалит.
Холандия пък сигурно си мислила: ние стискахме, га другите ядоха кифтета, за какво са ни промени и т.н. т.н.

Лошо, дето се вика дадоха максимума от себе си, но настроенията са гадни.
Дойче падна 3 %, а Комерца 9 %, и това за нула време.

Лошшоооо. Намерете нещо добро, моля

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #888 -: 08 Декември, 2011, 18:29:45 »
0
Не разбирм какво е лошо. Това паднало, онова паднало... ами купувай... Или ако очакваш още да пада - продавай... нали така се прави на онези пазари, които съсипаха реалните пазари. Къси продажби, дълги позиции ... не знаех, че натези вълшебни пазари, на които всички забогатяват, имало и лошо


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #889 -: 08 Декември, 2011, 18:32:12 »
0
Вместо търсеното добро, потвърждава се правилото, че лошите новини не идат сами.
Все ме глождеше, какво пък толкова стана при ЕЦБ (което не г ознаем и не сме  калкулирали), та така се изсипаха нещата.

Ами, ето ти  ново  20-се.
Уж трябвало информацията да я пуснат след затваряне на евр. борси, но тя някак се просмукала.
Евр. банков надзор  изчислил, че банките в Европа имат необходимост от още минимум 115 млрд. Е. капитал и се коментирал кратък срок за набавянето му .   

Не знам, дали пък това не е някакъв театър, та да са с.овнясани максимално нещата за срещата утре.

А, де изчезнаха всички ?
Вие да ен сте тръгнали да продавате еврото  :0)))))
Аз още не съм, ей !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #890 -: 08 Декември, 2011, 18:38:16 »
0
Не разбирм какво е лошо. Това паднало, онова паднало... ами купувай... Или ако очакваш още да пада - продавай... нали така се прави на онези пазари, които съсипаха реалните пазари. Къси продажби, дълги позиции ... не знаех, че натези вълшебни пазари, на които всички забогатяват, имало и лошо

Не съм трейдър, Коганееев, та за тази работа акъл трябва, а де го ...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #891 -: 08 Декември, 2011, 18:44:01 »
0
А, видях днес, че си питал за едни дългове.
Кликнах на няколко страни и ми се струва, че темпът на нарастване и особено абсолютните нива на промяна подсказват, че това не е проста промяна.
Подозирам, че трябва да се бръкне в методиката и да се проучи, как са събрани и отразени данните.
Колежката Джоан (твоята съгражданка) много я биваше в подобни ситуации, ама не можа да се закачи тук.

Друг съобразявам, накрая има една забележка, че става дума за данни, които са преизчислени по пазарни курсове на валутата. Данните са в Щ.Д. А от 2002 до  2005 доларът май здраво падаше.

Накратко, натрупване на фактори - икономически, технически, методологически.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #892 -: 08 Декември, 2011, 19:19:45 »
0

Не знам, дали пък това не е някакъв театър, та да са с.овнясани максимално нещата за срещата утре.



  Начев, не знам театър ли е, ама ето:
  http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2011/12/08/1355981_pazarite_trugnaha_nadolu_sled_resheniiata_na_ecb/?ref=embedfp&source=www.dnevnik.bg

   Или както казва тоз другар:
   http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2011/12/08/1355790_barozu_prizova_liderite_na_es_da_napraviat_vsichko_za/
   " .... Целият свят наблюдава..."

   А аз каквото и да чета тези дни, пред очите ми все старият лаф: " Това акробати ли са, бе, п***раси *ireful*! На времето какви п***раси имаше-е, акробати!  :)
   

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #893 -: 08 Декември, 2011, 20:25:54 »
0
Вълщебници... Детето казва "дядо, дядо, виж ... вълшебник" ... егати - як виц!

Да ви кажа... форумът стана прекалено наситен с лоши очаквания дори за умерен песимист като мен. А аз очаквам в следствие на очакваната от вас криза да се случат все хубави неща. Да се осъзнаят приоритетите на европейските народи. Хората започнаха да бъркат благоденствието с прахосничество. Започнаха да се присмиват на трудолюбието - защо да работят за малко пари, като могат да си чешат гъзовете пред телевизора и да живуркат на социални... Производството в Европа стана толкова скъпо, че с нетърпение очаквам девалвация на еврото.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #894 -: 08 Декември, 2011, 20:33:02 »
0
  Начев, не знам театър ли е, ама ето:
 

След като признах пълната си безпомощност да обясня случващото се и да предложа (макар неангажиращо) някакви подходящи ходове, то по-скоро полемично изказах предположение за разиграване на театър.
Може би е редно да кажа 2 приказки за предполагаемя театър.
Не знаем за договореностите  между Германия и Франция. Нещичко ни доподсказаха в понеделник, но за скритите договорености не знаем нищо.
Големите ще имат необходимост от подкрепа, нищо, че са големи.
А в Европа г и има всякакви. Включително и вироглавци, с които не може да се излезе наглава по никакъв начин. С последното не искам да намекна, че е редно големите да упражняват диктат.
Но, опитът ми житейски  подсказва, че в определени ситуации трябва да има някой, който да свие юмрук, да тропне и да посочи път като вкрючително поеме и за своя сметка последиците от евентуална глешка.  По естествен начин в тази роля влизат големите.
В международни отношения между суверенни държави тази работа е трудно осъществима или направо неподходяща.
И няма да се изненадам, ако в последните часове се изпълняват ходове, който натягат обстановката, ескалират неяснотата и страха и евентуално биха посяли почвата, щото утре да се направят  отстъпки, да спре ненужната говорилня, да се вземат някакви тежки решения.

 
Цитат
Или както казва тоз другар:
   http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2011/12/08/1355790_barozu_prizova_liderite_na_es_da_napraviat_vsichko_za/
   " .... Целият свят наблюдава..."

   А аз каквото и да чета тези дни, пред очите ми все старият лаф: " Това акробати ли са, бе, п***раси *ireful*! На времето какви п***раси имаше-е, акробати!  :)

 
Другарят Барозу демонстрира литературен патос, но какво от това !?!
По-добре да беше казал, предлагам да се съкрати наполовина бюджетът за издръжка на европейската бюрокрация (и пак ще им е много).
Може и да му обърна внимание тогаз.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #895 -: 08 Декември, 2011, 21:16:50 »
0

  Начев, благодарен съм на хора като теб, споделящи разсъжденията си, защото съм аматьор в материята. А и мъглата е много гъста, поне за мен . Надявям се да не си ме разбрал неправилно  *drinks* А изказването на Барозу го пуснах като пример за пустословенето на повърхността, не можах и между редовете да открия нещо ново.

  Коганев, с вълшебници ли беше вица, позабравил съм...Въпреки, че в случая и едните, и другите все...... :)
  Дано си прав в очакването си и за такъв ефект от кризата. Но бая морални ценности са затрити и не знам как / и дали / ще се възродят. Може да съм черноглед, но какво пречи на тези, дето се чешат пред телевизора, да си кажат: " Е видиш ли го Едикойси работягата, от години се счупва от бачкане, и сега кво - изгоре...."  Или прекалявам....
 
  Приятна и спокойна вечер на всички!

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #896 -: 08 Декември, 2011, 22:17:54 »
0
Ама те се чешат, щото може. Когато парите за здрави и прави безработни станат колкото за един хляб дневно, тогава нека се чешат... Както методиката за определяне на безработните, така и помощите трябва и ще се променят. И това е само мъничка част от от цялата псевдо социална политика по раздаване на пари за нищо.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #897 -: 09 Декември, 2011, 12:52:26 »
0
Гледам, че всички срамежливо си мълчат, та нека пак аз да кажа 2 приказки накръст за среднощните изнурителни преговори в ЕС и за решенията.

- 23 страни искат да вървят в посока на сближаване на чрез т.н. фискален съюз. ФС е просто символ, словосъчетание. Юридическото съдържание още е мъгливо, предстои изработване  на договори, което ще трае поне до  март, април и то при оптимистичен сценарий,
-  Великобритания казва: не щем ви еврото, не щем ви Шенген, на добър път.
- Чехия, Унгария и Швеция казват : М-мммм, не знаем със сигурност, ще си помислим.
- Наред със системата за подпомагане  ЕСФС, завишават  ролята на защитния механизъм (познат като защите чадър) ЕСМ.
- ще се работи в тясно сътрудничество с  МВФ .

Като за 2 приказки - толкова.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #898 -: 09 Декември, 2011, 13:41:36 »
0
Начев виж и този кометар

Marc Faber: Dissolve the EU

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #899 -: 09 Декември, 2011, 14:04:43 »
0
Гледам, че всички срамежливо си мълчат, та нека пак аз да кажа 2 приказки накръст за среднощните изнурителни преговори в ЕС и за решенията.

- 23 страни искат да вървят в посока на сближаване на чрез т.н. фискален съюз. ФС е просто символ, словосъчетание. Юридическото съдържание още е мъгливо, предстои изработване  на договори, което ще трае поне до  март, април и то при оптимистичен сценарий,
-  Великобритания казва: не щем ви еврото, не щем ви Шенген, на добър път.
- Чехия, Унгария и Швеция казват : М-мммм, не знаем със сигурност, ще си помислим.
- Наред със системата за подпомагане  ЕСФС, завишават  ролята на защитния механизъм (познат като защите чадър) ЕСМ.
- ще се работи в тясно сътрудничество с  МВФ .

Като за 2 приказки - толкова.

Начев, от общото към личното - смяташ ли да се разделяш с парите си в евро в близките месец-два? "На педал" ли си в това отношение? Аз лично все още съм на грубо 2/3 в евро (не много завидно положение) и започнах да се чудя какво да правя. Мога да реагирам всеки работен ден, но решението не е лесно. Би ли прегледал евентуалните възможности и дал мнение? (допитването е до всички съфорумци). Сори за малко оф-топика, но не ми се отваря нова тема заради някакъв си мой личен въпрос, а и не е като съвсем да не е свързан поста с темата.

1. Мога да обърна еврото в CAD (съответно и да ги изнеса в Канада), но съм в БГ, поне за сега и ще имам достъп до средствата само чрез дебитна карта от банкомат, т.е. по малко на ден, освен ако не реша след време ако е по-спокойно да направя обратно банков превод. Канадският долар последните месеци генерално пък падна спрямо Щатския. В такъв случай лихвите по депозита ще са почти нула, но вероятността от проблеми с банката клонят към нула също.

2. Мога да обърна обърна парите в евро или половината от тях в USD, няма да напускат банката, просто преминават от един влог на друг и лихвата пада от 7.5 на 6.5 %. USD също е "болен", може да спадне спрямо други валути, но поне няма да изчезне като валута.

3. Да обърна в някъква друга Европейска валута, в която може да се отвори сметка в БГ - в кои банки можеше да се отварят сметки в CHF? Предполагам, че в GBP никъде в БГ не отварят сметки.

4. Една приятелка от Франция ме убеждава да купя НИ в Ница - можела да помага в избора и евентуално при менажиране за отваване под наем. Твърди, че ликвидността е много добра - при нужда може да се продаде бързо без особени загуби (освен таксите по сделката), та даже и с печалба. Ако се купува имот в чужбина си мисля, че е добре да не е далеч и да е на място, където би се ползвал (ако по накъква причина не може да се отдаде под наем). Ако в момента живеех в Канада, бих си взел къща във Флорида без да се замисля, но от БГ е доста далеч, а и във Флорида нямам приятели да я "наглеждат"... Не се ли отдават под наем обаче НИ извън БГ са с по-високи данъци и започват да излизат на загуба, освен ако не им се вдига цената (capital gain).

5. Естественно има и вариант нищо да не се пипа - 2/3 да си стоят в EUR, останалата 1/3 - 70% USD, 30% CAD.

Освен това през Януари няма да ме има за около 24 дни т.е. през това време няма да мога да реагирам ако има резки промени - всичко изглежда много динамично последните 2-3 седмици.

Някакъв съвет? Въпросът е към всички съфорумци.

П.П. Закупуване на НИ имот в БГ не ми е в листата като ход за запазване (или намаляване на загубата) на стойността на парите.
I say what I do and do what I say.