Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592577 пъти)

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1200 -: 27 Април, 2012, 16:14:58 »
0
Jim Rogers on Markets, Economy and China

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1201 -: 03 Май, 2012, 15:02:08 »
0
За мутрите, диктаторите и революциите

Автор: Николай Маринов - Варна  27 Април 2012 година

Революциите винаги изненадват диктаторите. Всичко е по-старому, под контрол и надежда за промяна нету. Полицията разблъсква беден продавач на зеленчуци на улицата в Тунис, Мубарак пребива поредните протестиращи, Маркос праща човек на летището да гръмне опозиционен политик. На пръв поглед нищо ново и се очаква повече от същото. Обаче не след дълго, тълпите се вдигат, лоялни доскоро поддръжници се стопяват, от чужбина почват да задават въпроси, и ситуацията е извън контрол. Скоро диктаторът е на хеликоптер за извън страната или пък в затвора, и нищо не е същото.
 
Революционният момент изненадва диктаторите: чудят се, как и защо точно сега стана така?
 
По същия начин, мутрите владеят властта на места в България, като например различни съчетания от букви в половин милионния град Варна. Имат съда, инвестициите, кмета, областния, вестници, морски бряг, определени чайки, повечето полицаи, летищa, стадиони и отскоро 2/3 от градската паркова среда. И всичко изглежда добре, съвсем добре – даже сякаш е на път да стане непробиваемо като се увенчае с перлата в короната: масивни хотели с бетониран плаж, където варненци да харчат свободните си, дотук неоткраднати, левове в казина и прочие чудесии на инвеститорското въображение.  Тъй като и кметът, съдът, областният и МВР-то си имат на свой ред мутрите, всичко това се слива в една, единна и неразделна мутренска власт.
 
Мутренската власт на Варна е на път да види цунами, за което е редно да се запитаме: откъде дойде това? Защо и как революционният момент изненада тъй - някак съвсем не на място – нашата местна власт?
 
Диктаторите разчитат на ниските очаквания и организираното лицемерие за да стоят на власт.
 
Ниските очаквания са най-общо: вземай това, то хич не е лошо, че без нас по-лошо. Мубарак ще пусне намалена захар, че и от бензина може да отбие. Кадафи ще свика среща, на която можеш да се изкажеш против всички, освен него. Китайската компартия ще ти построи нов язовир дето не му е мястото.  Мутренската власт строи на варнеци нови мастодонти от мрамор, туря им фалшиви палми и ги кани в третокласни рибни ресторанти. В замяна, варненци тръпнат пред щедрата ръка на инвеститорите и очакват новите полети на инвеститорската оскъдица на нещо като де факто идея за града и неговото развитие.
 
Ниските очаквания обаче един ден се удрят в растящите очаквания на средната класа. Без да пита никой, средната класа бавно си растяла, хората пътували - този път и отвъд Турну Магурели, гледали и мислели. И започнали да се осъзнават като граждани с особено мнение. Тези граждани в един момент се оглеждат и се сещат, че всъщност това не е най-доброто, което могат да получат, и че даже никак не добро, ама си е направо пладнешки обир от началото на схемата та до последвалото некомпетено управление. И средната класа отказва да го яде това, и преценява да си смени заведението.
 
Мутренската власт и диктаторите се питат защо точно не ги щат тези неща хората, при все че до вчера са ги яли, и не могат да си отговорят. Няма очевиден отговор. Не ги искат и толкоз: веднъж като разбереш че можеш да си поръчаш или лате или макиато или поне виенско, менюто със старата пърцуца нова бразилия просто не го бива.
 
Организираното лицемерие е вторият стожер на диктатоската или мутренската власт. При организираното лицемерие, нещата стоят горе-долу така. Ние всички приказваме едни неща които не ги вярваме. Областният приказва че е законно да продава плажна ивица, кметът си гледа в шпицовете обувките докато приказва че няма европейски пари за града и затова кани инвеститора, полицията пази джипките, прокурорите обвиняват гражданите. И това всичко е някак си съвсем нормално, особено ако четете примерно големи черноморски всекдневници, дето не стават да си завиеш старата риба с тях.
 


Организираното лицемерие има един проблем и той е че някой някъде не спира да бръмчи. Искат хората документи по ЗДОИ, нищо че ги пребиват. Искат да измерят брега на града си, нищо че полицията ги пъди. Пишат се разни неща дето някой ги и публикува. Отиват петдесет души да питат за Морската градина в общината, нищо че ще ги изгонят. Областният се изсмива на подиска от 10 хиляди души (телефоните събрахте ли им?) да не им застрояват парка.
 
Съществен проблем е съвършената липса на усещане у властимащите какво всъщност се случва. Приспани от мита за собствената си недосегаемост, седят те и дават интервюта. Кадафи тъй например, реши да си избие протестиращите, и излезе по телевизията да го каже. Никак не му мина през ума, да го направи без да анонсира какво е намислил. Полицията в Египет пребива активист като го кани присмехулно да иде при приятеля си с име “Фейсбук” за защита. Какво точно е накарало главния архитект на Варна да излезе и да обясни че в по-голямата част от Морската Градина вече ще се строи? Мистерията е пълна. Добре си беше това заровено в общински заповеди, необявени заседания, СПН, графична част и византийски маркировки в стил соков оцветител: “Оз1”. Сега всичко се обърка защото вече и малките деца във Варна ще знаят какво е ЕСУТ, Оз, Ок, национален културно-исторически паметник и прочие завъртяни маневри с цел разделяне и застрояване на Морската Градина.
 
Организираното лицемерие не е стабилно и малка грешка може да го сгромоляса.
 
И после почва голямото въртене на стърчиопашки. Ама кои сега протестират? От страната на медузите или са или на октоподите? Ами ако не са от никой? И какво правим тогава? Мани, млади хора дето не разбират, нямат гръб, ще отшуми. Последното, което минава през изпосталялите мисловни функции на бюрократичната машина е че гражданите си искат парка, а защо не и града, и че знаят закона, институциите, могат да четат, пишат, и не са на заплата в Общината.
 
Най-голямата изненада е защо го правят това хората. Библиотекарка готви борш за протестиращите на мейдана в Киев, и плаче пред камера за да обясни, че за първи път се чувства, че наистина живее. Студенти дърпат конни полицаи на Тахрир от конете им, или пък раздават стикери с “готов йе” на митинг в Белград. Не знаем защо го правят, защо си позволяват да са недоволни. Може би, защото искат да живеят?
 
Революционния момент винаги идва като изненада. Написаното си е на стената, но само за който иска да чете.


Общинарите във Варна искат да застроят и Морската градина!

http://borsi.blog.bg/novini/2012/04/28/varna-v-plen-na-talibanite-2012-g.946960
« Последна редакция: 03 Май, 2012, 15:15:52 от darkside »
Ас съм българче.......

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1202 -: 06 Май, 2012, 18:42:19 »
0
Цитат
Франсоа Оланд води пред Никола Саркози

Кандидатът на Социалистическата партия Франсоа Оланд води в ранния следобед на втория тур в неделя на президентските избори във Франция. Това съобщи онлайн-изданието на швейцарския вестник "Трибюн дьо Женев" (Tribune de Geneve) в 15 часа местно време, като се позовава на социологическите проучвания. Според изданието всички агенции сочат преднина на Оланд пред Саркози, което означава, че вероятно Франция ще има нов президент.

Според данните на изданието Оланд получава 53% от гласовете, а опонентът му Никола Саркози 47%.

Догодина най-вероятно и Меркел ще си замине, а ако и в САЩ си изберат някой републиканец кукувец както се очертава, ще имаме направо цветущи 4-5 години - разпадане на ЕУ и някоя нова войничка, спретната от САЩ и Израел.

 *drink6*

P.S.
Цитат
Най-малко 8 души загинаи в Пакистан в резултат на нападение на американски безпилотен апарат срещу лагер на предполагаеми бунтовници на границата между Пакистан и Афганистан, съобщават пакистанските власти.
Според американски военни, в тази местност се укриват талибани, които периодично извършват нападения срещу американски войници в Афганистан.
Властите на Пакистан отдавна призовават Вашингтон да прекратят подобни авионападения, тъй като техни жертви стават и мирни жители. В началото на седмицата съветникът на Обама по въпросите на тероризма Джон Бренън заяви, че САЩ не нарушават международното право, като използват безпилотни самолети за ликвидиране на евентуални терористи, тъй като безпилотните самолети не фигурират в нито един международен закон. Той отбеляза, че тези акции не нарушават и американската конституция.
*yahoo* Proud to be an American, God bless the USA!
« Последна редакция: 06 Май, 2012, 18:46:03 от dodo2 »

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1203 -: 17 Май, 2012, 12:30:06 »
0
http://www.ivremena.com/%D0%BD%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%B8-%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%BE/%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5?fb_comment_id=fbc_10150513274221253_23367031_10150939975711253#f525cb4c4 *scare* *scare* *scare* *scare* *scare* *scare*
"Простонародната мисъл, че един човек от престъпния свят като дойде на власт няма да се сдуши с престъпния свят, а ще го смаже, защото знае как, може да хрумне само на люде, които подсъзнателно завиждат на престъпния свят за богатствата му, но не смеят да бъдат част от него не от нравствени задръжки, а от страх.
Човекът дошъл на власт от престъпния не успява да смаже своите съперници от същия този престъпен свят, защото се опитва да го направи по своя си престъпен начин, а това в демократични условия няма как да му се получи."

Иво Беров

Иво! Приятелю! Ще стана първия българин потърсил политическо убежище в Румъния, брато! Нема майтап, баси! *yahoo* *yahoo* *yahoo*
« Последна редакция: 17 Май, 2012, 14:18:01 от darkside »
Ас съм българче.......

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1204 -: 17 Май, 2012, 13:14:27 »
0
"Простонародната мисъл, че един човек от народа ще мисли за народа, защото е човек от народа, а няма да гледа само себе си, тъкмо защото е човек от народа, може да хрумне само на някой човек от народа."


"Съмтаймс люн, съмтаймсо уин. Или пък винаги люн."


Найс, а?
« Последна редакция: 17 Май, 2012, 13:16:49 от koganev »

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1205 -: 18 Май, 2012, 11:13:18 »
0
Вери найс............
Ас съм българче.......

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1206 -: 18 Май, 2012, 12:29:38 »
0
Отварям форума и съм воден от намерение, което не искам да призная дори пред себе си  :), че всъщност смятам да поема поредната доза, която да задуши поне малко абстиненцията, но с разочарование откривам, че след като Горо е обявил малко таймаут (ша та видя, колко ще можеш да стискаш  :P), форумът последните дни е силно заглъхнал. Само другарчето Новинаров неуморно се труди.

Рекох си: трябва да се направи нещо!

Спомних си, че преди два месеца почнах да ви превеждам един материал, който се отнасяше до инфлацията.
Първо, Що е то ? Тук сме обменяли мисли. Единно виждане няма. То и не може да има. Колкото теории и школи - толкова и виждания и дефиниции. Неколкократно съм се опитвал да пробутвам  :-[ моето определение, че инфлацията значи обезценка (понижение на покупателната способност) на парите поради причина, че тяхното количество е по-голямо от потребностите за обслужване на оборота. Последица на загуба на стойност е повишаване на цените. Което значи, че не всяко увеличаване на цените е инфлация.
В тези случаи Коганев винаги задава един резонен въпрос: Понижение спрямо какво?
Продължавам да се чудя, кои точно думи да подредя, че да отговоря  :) Ако трябва сериозно, то е по отношение на активите, но пък не може да се игнорира обстоятелството, че те са различни класове и общо взето са доста разнолики.  Затруднявам се определя точна връзка с разни финансови активи, примерно. И не само. 
А междувременно, докато се чудя, ето е едно мнение на често споменавания от мен М. Хюфнер, който разсъждава по темата и мнението му ми допада, поне в голямата си част.

Hüfners седмица Коментар: Ние измерваме грешно инфлация
Hüfners седмица Коментар

Като се има предвид бързо нарастващата ликвидност, включително в Европа, темпът на инфлация всъщност трябваше да бъде много по-голям. Инфлацията се отчита  в статистиката като твърде ниска, тъй като тя се измерва само в потребителските цени. Трябва да се съобразяват също и цените на инвестиционните стоки. Експанзията на  Ликвидността продължава.  По този начин инфлацията намира продължение  и на капиталовия пазар.

Huefner

9-тото Февруари 2012 година. Франкфурт на Майн (Франкфуртската фондова борса).

В момента има толкова много пари в света, както никога преди. В Европа, балансовото число на  Европейската централна банка (мярка за разширяване на ликвидност) в последните дванадесет месеца се е повишило с 32 процента. Като се съобразява обстоятелството за стъпване в длъжност на новия президент на ЕЦБ, може  дори да се говори за  един Връх на  Draghi (виж графиката). Въпреки това, официално  инфлацията пада. В Германия, при наличие на  2%  инфлация и с оглед на официална дефиниция практически е постигната  стабилност. Как се съгласуват тези обстоятелства? Къде ще се денат всичките тези пари, ако не се отразят в цените?

Публикация
Къде се дяват всички тези  пари?

Общо активи на ЕЦБ в милиони. Евро

Източник: ЕЦБ

Според количествената теория на парите, съществува една  пряка връзка между парите и цените. Ако се увеличи количеството на  парите, то потребителите и бизнеса имат повече пари на разположение  и  могат да харчат повече. Това води в краткосрочен или дългосрочен план  до покачващи се цени. Разбира се, може да има временно отлагане – икономистите  казват, че скоростта на парите забавя. В допълнение, използването на капацитета на икономиката да бъде ниско, така че увеличаване на търсенето води първоначално до увеличаване на производството. Такова драстично разминаване между количеството на парите и цените, каквото  ние наблюдаваме в момента, все пак са необичайни. Аз лично никога не съм наблюдавал подобно нещо.

 

Най-същественото обяснение за това явление е, че парите на централна банка не достигат до реалната икономиката. Парите „засядат” в банките. Те ги използват за свои  личен (вътрешен) бизнес, за да купуват държавни облигации и / или за да се увеличава "гаранционния фонд". Показател за това е, че M3 - най-разпространеният измерител на паричното предлагане в момента, е само 1%  над нивото спрямо предходната година.  Отбелязах това обстоятелство в моя седмичен коментар в седмичното  09-46 ("Помощ, къде е ликнидността?") .

 

Има и нещо друго, обаче: Ние измерваме инфлацията погрешно. Обичайно  поглеждаме  цените на потребителските стоки и от тяхното ниво съдим доколко се е  влошила  покупателната способност на   потребителите. Колкото по-голямо е увеличението на   потребителските цени, толкова  по-висока е  инфлация.

Има, но в допълнение има и други проценти, които са важни за хората. Ние не сме единствено потребители на стоки, ние също сме и спестители. По този начин част от нашите доходи  са зависими и от   цените на активите. (Предполага се , че авторът визира ДМА. Бележка моя) Те са дори по-важно за мнозина. Тъй като те са тези, от които  зависи стойността на нашите общи активи, може би дори стойността на заделеното за пенсия.

 

Във връзка с горното може да се заяви,  че инфлацията в ДМА, е коренно различна. При  нарастващи цени на тези активи,  лицата,  които имат отношение към тях (притежават ги)  са доволни, тъй като притежаваното  от тях   има  по-голяма  парична стойност. Ако потребителски стоки са по-скъпи, обаче, е точно обратното. Но това е само отчасти правилно. Само когато има  повишение на  цените на  активите, което е основано на  реални стойности (като например растеж на компанията),  това  е нещо добро за вложителите. Ако зад този растеж на цените  стоят единствено  някакви   напомпани  пари (изливане на ликвидност),  то това са си направо селата на Потьомкин. Това е също един вид инфлация.

 

Доколкото знам, не съществува  ценови индекс за промяната на цените на  ДМА като цяло (има само такива  за отделните класове активи ассетс).  Изработването на такива индекси би било доста проблематична задача.  След като сме дефинирали  цената на капиталовите пазари,  следва да елеминираме тази компонента, която се базира на промените в ликвидността.  Това е изключително  сложен и спорен  въпрос. Второ, паричното  богатство на   домакинствата е вложено само  с  малко под една четвърт на капиталовия пазар, под формата на акции и осигуровки. Останалото се пада на  депозити в банки и застрахователни компании,  при които  движението на капиталовия пазар достига до вложителите само по  косвен  път. И накрая, цените на капиталовите пазари се колебаят с течение на времето, разбира се, много повече, отколкото потребителските цени.

 

Въпреки всичко това, нека да представя едно  съвсем грубо изчисление: За последните три години, взети заедно,  цените на акциите  и осигуровки   (претеглен според  своя дял  в паричното богатство) са нараснали  приблизително с  28% . Ако вземем половината от този растеж като  "истински" създаден, така че  има увеличение в цените на активите на 15%,  или 5%  годишно. Това е много повече от увеличението  на потребителските цени през този период (1,6% годишно). Общото увеличение на цените (потребителски и капиталови цени,  всеки от тях с по равно тегло) е 3,3%  годишно.  Тоест, това е  два пъти повече от размера на процента, с който ние  иначе оперираме.

 

Ако  приемем  като активи не само  акции и  осигуровки, а цялото парично богатство  на домакинствата, то тогава повишението на цените на ДМА е по-ниско. Тогава този ръст,, отнесен към споменатия период от време,  едва ли е по-висок от инфлацията при потребителските стоки. Всички тези цифри се различават значително, в зависимост от това какъв период от време наблюдаваме.

За инвеститора

Знам, че това са "Дивашки (примитивни) изчисления)", където можете да изразите много критики. Искам да ви покажа три неща. Първо, инфлацията е най-вероятно значително по-висока отколкото  по принцип се оценява,  в резултатт на силната парична експанзия,. Второ, има  инфлация и на  капиталовия пазар. Това, между другото, се знае от повечето от нас, (дори ако те не го наричат така. Да си спомним за това   е особено важно в момент, когато централните банки  напомпват  ликвидност в паричната циркулацията в почти безкрайно количество и  на почти нулева лихва. Трето, ЕЦБ  отново през февруари ще предложи една  3-годишен репо-сделка. Това от своя страна ще има  положително въздействие след известно време върху капиталовия пазар. Нека да се порадваме на  възможните печалби. Нека не забравяме обаче, че те са по същество само резултат  на ликвидността и  след време могат да си идат.

Hüfners Wochenkommentar: Wir messen die Inflation falsch
Hüfners Wochenkommentar



Ша ме прощавате за грубичкия превод, но случаят беше много спешен (налагаше се да правя реанимация на форума)   >:(, като не се подбират средствата и повечето време си беше "уста в уста" и трябваше да се действа много бързо.



koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1207 -: 18 Май, 2012, 14:35:16 »
0
Прочетох само половината, но бързам да излизам, затова ще коментирам само части от текста.

..
Потреблението е ограничено и от полезността на потребяваните стоки и услуги. Чувал ли си за пределната полезност? Примерът е с чаша вода - ако си жаден до смърт и имаш несметни богатства, колко би платил за една чаша вода? А за втората? А за третата... и т.н. Някъде настъпва момент, в който не би платил нищо, независимо колко пари имаш.
Хората (в ЕС и САЩ) от десетилетия потребяват на границата на възможностите си, а освен това отвсякъде ги предупреждават за най-различни опасности от това (цигари, алкохол, джънкфууд) или онова (екологични настроения, знаете ли колко бедни хора има по света, пазете си парите, че ще става по-лошо) и дори фън-шуй ... Новите пари, за да предизвикат инфлация на потребителските стоки, трябва да бъдат въведени в обращение през потреблението, тоест през разни пенсии и социални плащания на по-бедните хора. А те май директно отиват в банковия сектор, откъдето по някакви кредитни линии трябва да влезнат в обращение, ама кога и как, и дали ... надали. Банките имат толкова дупки за запушване, че...
Има и друго. Потреблението и спестовността са двата компонента на бюджета на всеки човек и склонността към едно или друго у него постоянно се мени, в зависимост от облъчването, което получава от телевизора и прочие. Когато цяла Европа говори за дългова криза, хората инстинктивно започват да пестят. Това е нещо като да се стискаш при остра диария. Това е грешка на политиката. Щом има дългове, значи има и длъжници, които разполагат с парите, нали? Инфлацията е неизбежна. А когато инфлацията започне да се усеща осезаемо, тогава хората отново инстинктивно започват да харчат, защото парите им видимо се обезценяват и те могат да усетят това обезценяване реално в ежедневието си. Това засилено харчене оказва силен натиск на цените отдолу, повишава ги, което пък предизвиква още по-безцеремонно харчене за каквото и да е ("бягство от пари") и това вече е същинската част на инфлационния процес, или моментът на отпускане и началото на голямото осиране.

Та на въпроса къде са парите, отговорът е - ще се появят.

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1208 -: 18 Май, 2012, 20:23:27 »
0
начев, коганев  а не може ли тая инфлация за която всички говорят вече да е станала преди 2007ма.  тоест увеличения баланс на ецб/фед просто да компенсира влошения баланс на банките  като държи цените на активите им на приемливо ниво? Затова и тия нови пари не се вливат в икономиката - те само запълват дупки дето са следствие на спукания кредитен балон. В такъв смисъл получили сме си порцията инфлация преди ийзинга ... ма то и кредита е точно тва: пари (инфлация) преди да сме ги изкарали.
... е ясно е че и ще се поулеят малко както си ги знаем та няма да се мине и без спирачни следи в гащите ама основната доза вече е минала.

не знам дали е така.

поздрави
 *drink11*
« Последна редакция: 18 Май, 2012, 20:25:10 от nearvana »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1209 -: 18 Май, 2012, 20:45:42 »
+2
Опростено обяснение на теорията за относителността:
Приближаваш се до някого и му вкарваш един пръст в гъза. Сега и той е с пръст в гъза, и ти си с пръст в гъза. Просто ти си в относително по-добра позиция.
*drink6*

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1210 -: 18 Май, 2012, 22:16:20 »
0
начев, коганев  а не може ли тая инфлация за която всички говорят вече да е станала преди 2007ма.  тоест увеличения баланс на ецб/фед просто да компенсира влошения баланс на банките  като държи цените на активите им на приемливо ниво? Затова и тия нови пари не се вливат в икономиката - те само запълват дупки дето са следствие на спукания кредитен балон. В такъв смисъл получили сме си порцията инфлация преди ийзинга ... ма то и кредита е точно тва: пари (инфлация) преди да сме ги изкарали.
... е ясно е че и ще се поулеят малко както си ги знаем та няма да се мине и без спирачни следи в гащите ама основната доза вече е минала.

не знам дали е така.


поздрави
 *drink11*

Ами виж някаква статистика. Инфлацията нали се отчита и се публикува някъде...
Заблуждващото е, че инфл се отчита година за година в проценти. Знаеш ли как се смята сложна лихва? Така се смята инфлацията за дълги периоди.
Евтиното кредитиране, платено чрез дефицит по текущата сметка, слага началото на инфл процеси, но това би трябвало да е предвидима политика и инфл трябва да е контролирана с малки отклонения. Доколко обаче се контролира е трудно да се каже. Съкращенията на държавните разходи, които са предвидени да се случат през следващите години в ЕС, ще попритиснат потреблението и евентулно големи суми ще отидат за попълване надупки в бюджетите. Тоест, напълно възможно е основната доза да е минала, но това не е естествен процес, а зависи от политиката в следващите няколко години.
 

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1211 -: 19 Май, 2012, 09:50:57 »
0
Официалната инфлация в долари е около 30% от 2001г насам, нека реалната да е 50-60%. Баланса на ФЕД е скочил тройно за периода  *scare* . Явно мегдан за оакване колкото искаш.
 
Разликата се компенсира от това че скоростта на парите е малка щото хората/фирмите/банките спестяват и връщат дългове. Затова и няма 300% поскъпване за периода.  Нали сме в рецесия на балансите (balance sheet recession http://puzzleviews.blogspot.com/2012/05/blog-post_09.html ). Докато е така няма опасност ама тръгне ли слуха/усещането че кеша е опасен нещата ще се развият доста бързо.
Понеже все пак тия дългове са към някого и той би трябвало с времето да акумулира пари ако се изплащат вероятно е и точно от там да се тръгне - парадоксално но това пак са банките. Тоест би трябвало първо да видим рязко покачване на индексите (едновременно комодитис и акции) преди да дойде удара в стоките. Тва всичкото при положение че все пак дълговете се изплатят и банките изплуват от под водата където са в момента. Ако това не се случи едва ли ще видим рязко поскъпване без огромен нов ийзинг. там само може да се спекулира но аз лично мисля че ще го видим и то скоро. Интересно само под каква форма ще е. Например гърция излиза от еврозоната и за да се стабилизират останалите се налива яко от двете страни на океана а гърция поради наглостта на ципрата и глупостта на вързалите му се служи за лош пример на другите кандидати.

поздрави
 *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1212 -: 21 Май, 2012, 12:01:24 »
0
Ами аз разлаях кервана  :) и после се покрих.  Не е добре така, но пък беше направено без зла умисъл. В петък форумът ми се видя доста тъжен и ... рекох. Не съобразих, че иде краят на седмицата и няма да съм в състояние да взема участие.

И По тази тема в голяма степен нещата допират дотам, че е подходящо да се придържаме към присвоеното на думите значение, което се ползва обичайно. Аз самият скоро пледирах за нещо такова и изразявах несъгласие с "пасивните имоти". Ето на - пускайки превод на статията на Хюфнер, когото очевидно повече подкрепям, отколкото да изразявам несъгласие, аз в известен смисъл си противореча.
Защо? Известно е, че колчем е ставало дума за инфлация, то тя се опредметява и оразмерява с разните там CPI, което дава информация за промяна в цените на потребителските стоки, а очевидната теза на Хюфнер (макар, че той в статията не си е направил труда да дефинира директно понятието инфлация, което пък е известна, макар и разбираема слабост) е, че инфлацията трябва да се мери и по отношение на промяна в цените и на други активи.  Кои точно други?? Тя темата е безбрежна.  Човекът е дал определени примери, но естествено не е могъл да разсъждава по отношение на разни други класове  и видове  активи.

Та, за да сме сигурни, че се разбираме, редно е да се договорим, какво точно разбираме при употребата на думата инфлация. В противен случай винаги ще има съмнения за недоразумения, някакви потенциални противоречия.

Аз продължавам да съм склонен да се придържам към моята си дефиниция, че инфлацията е процес на обезценка на парите, добавям по отношение на другите активи, което има за последствие  повишаване на цените.
Тук рисковата дума е  другите . Изкушавама се да отговоря : всички други видове активи, но усещам, че може и сериозно да сгреша по отношение на някои от тях.
Всички материални активи, обаче, със сигурност са вътре.

Сега  ще обърна внимание на още един въпрос, който в първия миг изглежда нелеп. Що е то пари.
Всъщност е много важен. Обръщам внимание, че тези си мнения споделям в светлината на моите схващания за парите като  "знаци на кредита". Ерго, става дума за съвременните "нестокови пари". С други думи - не визирам златото като пари.
Модерните пари съществуват само и единствено доколкото един  "агент" има да получава, а друг има да дава, а пък обществото има някакви механизми да осигурава и стимулира случването на "даване-получаване". Изчезне ли кредитът, изчезват и парите.

Откъде идат парите ?! Както и други неща, раждат ги майките им.  :) Кои са майките на парите ? Централните банки. Как точно ги раждат.  Сега това вероятно става с няколко  натискания на клавиши на клавиатурата, което е съпроводено и от вкарването на някакви кодове, при ползване на някакви правила и поредност. Не  знам подробно. За да сме коректни, не трябва да се подценява все още, че една част от родените пари се пръква и чрез поръчка към монетните дворове.

След анализ на положението някъде при определен порядък се решава, че на системата са и необходими още пари. Раждат ги.  Вече споделях, че те се появяват по актива в баланса на централната банка като наличност по сметка. Интеаресен е въпросът, какво стои в пасива, но този въпрос го пропускам отново.
Следващата стъпка е тези пари да бъдат "дадени" на търговските и инвестиционните банки (според вида банкова система). Това са пари, които се предоставят срещу лихва и трябва да бъдат върнати на ЦБ.

Сега нека се върна на въпроса : Накъде вървим ...... ?
Нирвана ми задава един изключитено любопитен въпрос:
Цитат
начев, коганев  а не може ли тая инфлация за която всички говорят вече да е станала преди 2007ма.  тоест увеличения баланс на ецб/фед просто да компенсира влошения баланс на банките  като държи цените на активите им на приемливо ниво? Затова и тия нови пари не се вливат в икономиката - те само запълват дупки дето са следствие на спукания кредитен балон. В такъв смисъл получили сме си порцията инфлация преди ийзинга ... ма то и кредита е точно тва: пари (инфлация) преди да сме ги изкарали. 

Тук търся емотикон на човече, което настойчиво и безпомощно се чеше по главата.
Не мога да отговоря веднага (око въобще). Каква е ролята а ЦБ.  Доста спорехме едно време с колегата Афтър Дарк от инвестора. Моето мнеие е, че ЦБ се грижи за стабилността на цените, надеждно функциониране на паричната система и трябда да създава условия за (устойчив) разтеж. Той беше категоричен, че икономическият растеж по никакъв начин не е грижа на Цбанкери, а имаше и други забележки. Това е само вметка, да го оставим настрана. Все пак този въпрос има отношение към някакъв отговор на въпроса на Нирвана.
Ако през 2007 е имало (висока) инфлация, то би могло да се предположи, че тога ЦБ е трябвало да отговорят със свиване на паричното предлагане и повишаване на цената на парите за да поохладят картината. Хубава ще е някой да ни поприпомни за полигиката на Грийнспан и Трише от времената до преди 2008 , че да не говоря наизуст, но ми се чини, че този век е белязан с правилото: напомпвай здраво пари, а ако нещата видимо се сговнясват, напомпай още.
Връщам се по-горе. Банките засмукват пари, но това е дълг към ЦБ. Те трябва да изкарат пари, че да си покрият разходите, да дадат дивидент на акционерите (след като са си платили на фиска, естествено) и да върнат на ЦБ. Това става чрез надаждни кредитополучатели. А самият ти казваш, че банките са с влошен баланс. Което пък значи, че  имат много съмнителни (или направо лоши) вземания, а задълженият аса  ясни и безспорни.
Та така, Нирвана. Разсъждавайки по темата и въпроса ти, стигам да извода, че е по-вероятно преди 2008 г. да не може да става дума за липса на ликвидност или много ниско обращение (велосити) на ресурса. Ако правилно схващам въпроса ти, предполагаш (позитивно спекулираш), че това лудо помпане на пари в момента може и да е някакъв закъснял отговор на естествената наеобходимост на паричната система от здравословен ресурс поради инфлация, която вече се е състояла в минало време, а органите по някаква причина са пропуснали да регистрират.
Струва ми се, че по-скоро става дума за съгласувано между политици и банкери отлагане на сгромолясването. Надуват балансовото число на ЦБ и подкрепят  търговските, щото последните да са в състояние да си посрещат падежираните  задължения, но това само по себе си не подобрява баланса. 

Имам и още за разправяне по повод на постовете на  Нирвана и Коганев, но днес толкова.
 

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1213 -: 21 Май, 2012, 13:16:26 »
0
начев, коганев  а не може ли тая инфлация за която всички говорят вече да е станала преди 2007ма.  тоест увеличения баланс на ецб/фед просто да компенсира влошения баланс на банките  като държи цените на активите им на приемливо ниво? Затова и тия нови пари не се вливат в икономиката - те само запълват дупки дето са следствие на спукания кредитен балон. В такъв смисъл получили сме си порцията инфлация преди ийзинга ... ма то и кредита е точно тва: пари (инфлация) преди да сме ги изкарали.
... е ясно е че и ще се поулеят малко както си ги знаем та няма да се мине и без спирачни следи в гащите ама основната доза вече е минала.

не знам дали е така.

поздрави
 *drink11*
Не съм се включвал отдавна :)
На това печатане на пари Ацен му казваше балансиране :) Къде се изгуби тоя човек

А Краси Петров Дефинираше инфлацията, като нарастване на паричното предлагане в резултат на което се повичават цените на стоки, активи..

Поздрави

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1214 -: 23 Май, 2012, 17:36:13 »
0
нахвърлях мислите си относноинфлация / дефлация в блога ... не ми се пишеха фермани тука

http://puzzleviews.blogspot.com

поздрави
 *drink11*
« Последна редакция: 23 Май, 2012, 17:39:58 от nearvana »