Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592879 пъти)

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1260 -: 28 Юли, 2012, 15:38:30 »
0

   Глобал, знаех си, че какъвто съм кулинар  :), ще объркам сравненията. Затова си оставих "вратичка" - написал съм "...по-добре чаша горчивка / най-добре свищовска /, отколкото леещия се отвсякъде петмез..." Ако с това не си съгласна, ша са караме!  :)
   Мисълта ми беше, че предпочитам статии като тази, с горчив, но истински вкус, вместо такива с подправен / най-често подсладен / такъв. И ми харесва написаното.
   Не знам дали туй дето присветва в мрака, са последните искри на демокрацията, повече ми мяза на резултат от факта, че всички жаби у нас вече са с подкови и рипат, скачат по калдъръма с трепет и жар. Дано да греша и това да са падащи звезди, та да си пожелая нещо...
    *drinks*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1261 -: 28 Юли, 2012, 15:52:01 »
0
Добре, де! Що свищовска?  По-добре да кажеш северняшка...

А иначе, (относно демокрацията), отдавна жабите са се подковали  и рипат, ама гледам, че повечето жаби сами признават, че са се надскочили, и това което виждаш в небесата не са падащи звезди, а отблясъци от миналото им славно и еднократно величие. То не е задължително да им съчувстваш, щото всяко нещо с времето си...

Както и ние, понастоящем... *drinks*

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1262 -: 29 Юли, 2012, 00:38:56 »
0
Scyther това което си постнал е много точно и печално за съжаление. Колкото и да се експонира качеството 'черногледство' за българите УВИ за България си има основание. Онзи ден мой роднина влезе в болница ( хм..м от София е и си е плащал досега всички вноски). Историята в кратък вариант е че в неделния ден са връщали линейката с която е бил той от 5(пет) болници.... Гледах наскоро Булкан тука разпитваше за познати лекари в София, ами увеличващите се примери на лекарски (фатални) грешки. Тук таме по някй журналист като Любослава  от време на време напише нещо и сложи сол точно ама точно в раната. Но словото и перото достигат до сърцата на хора на които отдавна всичко е известно: и тенденцията и бавното заличаване на една държава. Понякога се чудя на Булкан - колко много трябва да си силен за да издържиш да живееш в татковината !

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1263 -: 01 Август, 2012, 16:31:06 »
0

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1264 -: 01 Август, 2012, 19:34:52 »
0
Даже е свръх  - интересна. Тази статия рисува битката между любителите на икономиите и любителите на растежа, но просто в един ограничен план - Естония срещу УСА ( Кругман). А тази битка тепърва ще се разгаря с нова сила. Докъде и докога?
Ще видим.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1265 -: 16 Август, 2012, 23:42:02 »
0
Е, какво искаш да кажеш с тая боза, дето си я пуснал.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1266 -: 17 Август, 2012, 09:32:54 »
0
Благодаря за което, защото тука си имаме една религиозна тема, която ми се струва напълно достатъчна. Иначе си прав, че няма какво да се пише толкова; за имотите тя работата ясна, на никой не му пука вече.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1267 -: 17 Август, 2012, 10:54:54 »
0
Имотко, бъди по-кратък, брато! Мноу дълго изказване направи, баси!
А за имотите верно нема кво толкова да се каже, тенденцията си е очертана все по-ясно....."възход и падение".......ма не по Достоевски......ако си го чувал, де!
Ас съм българче.......

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1268 -: 17 Август, 2012, 14:16:02 »
0
Благодаря за което, защото тука си имаме една религиозна тема, която ми се струва напълно достатъчна. Иначе си прав, че няма какво да се пише толкова; за имотите тя работата ясна, на никой не му пука вече.

Напоследък все ме няма и по всичко личи, че вероятно съм пропуснал поне едно важно събитие!
Имотко, братче, кажи моля те, коя работа по имотите ти се изясни, че пак ми предстои пътуване и ми се иска да съм спокоен.
Гледната точка на Собственика ли прегърна или ничия друга.
Питам, че аз догодина ще отбележа вече 10 годишен юбилей, откак ритам в празното.
Говорих за дереджето, говорих какво ще стане, после какво става, после какво се е случило и я докарах дотам, че и аз си позволявам същия израз
Цитат
за имотите тя работата ясна
,
но те продължават да се стискат и не щат да идат където им е мястото.

Но, това не е единствената гледна точка!
 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1269 -: 17 Август, 2012, 19:15:13 »
0
Цитат
за имотите тя работата ясна,  на никой не му пука вече.
Да. Иронията е, че голям медиен напън беше за "нормализиране", а сега на никой не му пука вече. Значи вече са се нормализирали нещата. Всичко зависи от гледната точка.  *drinks*

Точно там е работата!
Всички знаем гледната точка и пристрастията на  Имотко, но изявлението


   
Цитат
за имотите тя работата ясна

ме хвърля в догатки. Аз субективно долавям някаква обреченост. Не съм сигурен, че думата обреченост е най-удачната, но интонационно така ми звучи.
Формално логически "ясната работа" би могла да се асоциира и с неговата отколешна позиция, ерго - имотът е много стойностен актив, струва си да се купи, ама вие с продраните гащи ... не си и помисляйте!

Хипотези, хипотези! Нещо на пазара ли се е променило, или пък "гледната точка" е мръднала?!

Още един възможен прочит би бил следният:  Никому не му пука, но не защото е настъпило дълго лелеяното "нормализиране", а защото междувременно са се явили такива проблеми и предизвикателства, че други "периферни"  въпроси естествено са останали встрани от общественото внимание.

Така и не разбрах, какво е имал като идея, но дали е и толкова важно?!
Поне малко да отменим колегата Новинаров, че само той, горкият, бачка в жегата.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1270 -: 17 Август, 2012, 20:08:29 »
+1
   А, и ние бачкаме, колега Начев, благодаря за вниманието.
   Аз август само на планина ходя, за по три-четири дни. На море през юли в България, юни или септември в Гърция, през август на море никога. А и харесвам София през август, топло, празно, няма навалица, ерго няма конкуренция.
   Та за имотите - на пазара нищо не се е променило, ама съвсем нищо. И гледната ми точка не се е променила. Наистина за имотите всичко е ясно, на фона на кризите от всички видове цените им леко, ама много леко и почти незабележимо си падат. Срив няма да има, скокове скоро също не се очакват. Какво да им е интересното. За който иска да продава си има начини, не е много трудно. Купува се лека-полека, който иска да продаде сваля под офертните цени 10-15% и работата става. Купува се и всичко новопостроено /поне с акт 15, рядко на зелено/, разликите са две в сравнение от 2005-2008г: продава се по-бавно и с по-малки маржове за предприемачите. Поради което и строителството е малко. И кредити взема народа, скромно, но взема. Сега купуват жилища набори 80+, има си търсене. Моят нотариус тази седмица /специално проверих Начев, заради теб/ има повече от 20 сделки, от тях поне 17-18 продажби, а пък от тях 70% гарсониери и прочие 50 квадратови неща, последните по 25-40 000 евро парчето. И това са сделки без кредити, той не работи с банки. А един друг нотариус, една кака, дето работи с повечето банки, има поне по 5-6 сделки с кредити на ден.   
  По трудно е за който иска да купува, защото повечето кандидат-купувачи, който разполагат с време и имат жилище, очакват да намерят нещо на изгодни или поне по-ниски цени от тези в момента. А истината винаги е била, че няма нищо хубаво и евтино, независимо от моментните нива на цените. Та на тези купувачи ще пожелая приятно чакане и дано дочакат.  И аз чакам нещо по-изгодно, та ще чакаме заедно.
  И никакви проблеми и предизвикателства, никакви избори-мизбори, бомби и терористи, евро и долари не могат да спрат пазара на имоти. него винаги ще го има, та затова казвам - за имотите нищо ново. 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1271 -: 17 Август, 2012, 22:19:19 »
0
   А, и ние бачкаме, колега Начев, благодаря за вниманието.
   

Няма значение, кой е съгласен и кой не.
Важното е, че приказката ти е хубава, за което и аз благодаря! Има какво да се научи.
Наздраве
 *beer*

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1272 -: 18 Август, 2012, 09:39:57 »
0
В момента край имотния пазар минава последния влак. Тва е влака,на  който се качват глупаците, които смятат, че имота е сигурен актив, запазващ стойността на парите им.  Сигурно тая група хора преценява нещата векове напред! Щото пазара бил цикличен!...И не са чували за инвестиционното злато....
Имотко, офертните цени във секи един отрязък от време отразяват моментното мислене на една колосална вече по обем група хора - продаващите имот. А те не блестят, поне болшинството със некакви супермисловни заложби. Имам преки впечатления.

Никой не иска да загуби! Никой не възприема и собствената си смърт, тва е психология, брато! За тва много бавно пазара ще продължи да се СРИВА, т.е. цените ще вървят по своя път надолу със скорост Х евро/на тримесечие, в зависимост как се изменя мисленето на продавачите. На тях им влияят секакви  медийни изцепки, събития и "авторитетни" мнения в ефир. Но главен двигател е страха, както във сички други сфери. Страха да не се минат, и страха от "утре"!
Иначе, погледнато отгоре, се едно Господ кво вижда: стотици хиляди имоти обявени за продан, и дето вика Имотко, тук-там пет-шест сделки на ден.......сто да са, двеста да са......тва  не влияе на общата картина. Се едно в морето да изсипа 1000 тона(!) захар, и да са чуда що пак е солено, баси!
А такова колосално предлагане на имоти за продан по тия земи не са е случвало....големо немане сме се заимали, тва е.
Ас съм българче.......

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1273 -: 17 Септември, 2012, 11:47:03 »
0
Знаете, че винаги съм споменавал проф. Кр. Петров с добра дума.
С това влизам в задочен спор с мнозина, но това не е важно.
Важно е - накъде вървим, накъде отиваме.
Аз самият  ужасно не харесвам някои от неговите възгледи и убеждения, но това никак не променя цялостното ми отношение и по никакъв начин не изключва въ зможноста той да е много прав, а аз много да сгреша. Дори, като си помисля, това би било в значителна степен напълно естествено. Типичен пример е  неговото изключително позитивно отношение към инвестиция в злато.
Отдавна не съм имал възможност да го следя.
Някога публикуваше често, сам или в съавторство.
 

Ако някой чете негов, блог, сайт, препоръчани статии, др. може да сподели някакви впечатления. Линкове изглежда имам, но време нямам да погледна зод тях.

Лошо, отново ми предстои пътуване, няма да мога да реагирам на евентулни коментари.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1274 -: 17 Септември, 2012, 17:51:42 »
0
Начев, здрасти! Случайно гледах едно предаване по Bulgaria on Air (Boom&Bust) с него. Имаше интересни неща, макар че според мен човек е започнал леко да изкуква. Търсих го на сайта им ама май не са го качили още. Е тук пише за него - търси го някъде ако е качено или го чакай на сайта на телевизията. Иначе там има някъкво по старо с него. Той си пее една песен където и да го пипнат, де да знам може пък и да стане така ама нещо ми се вижда много тендециозно. Е това е старото:

http://bgonair.bg/bg/boom_bust/boom_bust_/investiciite_po_vreme_na_kriza/