Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 592555 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1365 -: 02 Ноември, 2012, 13:02:54 »
0
Начев за нафтата в тази статия много сложно са го написали, на мен ми се струва че първо ще има едно падане до към 60-70 долара което ще се случи до 12-18 месеца а после вече ще се случват всички тези сценарии описани в статията
Ха, писал си докато отговарях на Маранди. За малко да пропусна.
Интересно, много долу го виждаш нефта. Че той вече падна около 15 % 2 месеца и аз бях склонен да вижвам обратно движение. Болшинство развит свят влиза в сезона на засилено търсене.
Интересно, как точно го връзваш с другата ти интересна теза за връзка между евро и някои активи, суровини.
Щото слаб нефт - понижено търсене на долари.
Понижено търсене долари - двойката евро:долар нагоре.
По-високо евро - какво следва.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1366 -: 02 Ноември, 2012, 13:03:46 »
0
Сори, бързах, че трябва да излизам.
А тъкмо стана интересно.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1367 -: 02 Ноември, 2012, 14:07:48 »
0
Маранди,
Аз лично,  с най-голям интерес  очаквам Втора част - Хората.

Ще си позволя да цитирам част последния пост на анонимен nn от статията ти, че ми хареса

Цитат
Смятам че има един тънък момент когато ценностите се изместват и изведнъж става по-важно просто да консумираш а не да създаваш.

Творческото и съзидателното в нас е това което ни прави истински щастливи, но по някакви си причини фокуса на обществото успява да се измести към консумацията сама по себе си като ценност. И това е убийствено - тогава дисбалансите стават големи защото всеки се стреми да оптимира единствено консумация си. Настава едно дърпане на чергата по партиен, кланов, професионален и какъвто и да е там начин. Това води до разпад, а не простата концентрация на хора на едно място.
Затова казах че ако новодошлите са с основната настройка да ползват социалните облаги на западното общество то те са "пасив" и концентрацията на такива хора е пагубна. Ако целта е добри условия за съзидателен труд - всичко е ок. Естествено това разделяне е условно - като ин и ян всеки има в себе си и двете но важното е кое надделява. Аз лично за себе си съм установил че консумацията сама по себе си ме не прави щастлив а "дебел" :)



Хората, като капитал  за обществото, и като капитал за самите себе си; осъзнаването, че всъщност този капитал е много повече, от собствените битови нужди, което пък би ги предпазило, да бъдат роби.
Наистина, ще ми бъде интересно, как ни виждаш нас, българите, в тази светлина, и дали ни отделяш от останалите народи. :)

Ай   *drink1* :)

Поздрав с един стар капитал ... :)

http://youtu.be/vyftaay-pFA

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1368 -: 02 Ноември, 2012, 14:13:02 »
0
Силен долар = слаба нафта - прави си изводите сам, това с корелацията на еврото и комодитис си се връзва с тази класическа връзка, не виждам несъответствия. Сега всички ни призовават да заемеме дълга позиция по еврото - аз се настройвам за обратното защото ефекта от QE3 вече е преглътнат и сега ще гледаме с лошо око на Европа известно време. Скоро ще се обърнат нещата, преди коледа ще има рали на силен долар

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1369 -: 02 Ноември, 2012, 19:12:18 »
0
Маранди,
Аз лично,  с най-голям интерес  очаквам Втора част - Хората.

Ще си позволя да цитирам част последния пост на анонимен nn от статията ти, че ми хареса

Цитат
Смятам че има един тънък момент когато ценностите се изместват и изведнъж става по-важно просто да консумираш а не да създаваш.

Творческото и съзидателното в нас е това което ни прави истински щастливи, но по някакви си причини фокуса на обществото успява да се измести към консумацията сама по себе си като ценност. И това е убийствено - тогава дисбалансите стават големи защото всеки се стреми да оптимира единствено консумация си. Настава едно дърпане на чергата по партиен, кланов, професионален и какъвто и да е там начин. Това води до разпад, а не простата концентрация на хора на едно място.
Затова казах че ако новодошлите са с основната настройка да ползват социалните облаги на западното общество то те са "пасив" и концентрацията на такива хора е пагубна. Ако целта е добри условия за съзидателен труд - всичко е ок. Естествено това разделяне е условно - като ин и ян всеки има в себе си и двете но важното е кое надделява. Аз лично за себе си съм установил че консумацията сама по себе си ме не прави щастлив а "дебел" :)



Хората, като капитал  за обществото, и като капитал за самите себе си; осъзнаването, че всъщност този капитал е много повече, от собствените битови нужди, което пък би ги предпазило, да бъдат роби.
Наистина, ще ми бъде интересно, как ни виждаш нас, българите, в тази светлина, и дали ни отделяш от останалите народи. :)

Ай   *drink1* :)

Поздрав с един стар капитал ... :)

http://youtu.be/vyftaay-pFA


Благодаря!

Наистина в блог-чето пишат доста качествени хора и това е радващо.

П.П. Не знам дали ще покрия очакванията. Първа част я пуснах, защото мацката, която ми помогна с конкретните числа 2 месеца ме чака и ми даваше зор  :)

През това време й пратих 5-6 от разработките ( като "скелет" ) и по колко страници са изписани и тя тогава се хвана за главата като видя за какво иде реч. Т.е. от около 100-200 страници и десетки графики ми е най-трудно изведа фокус на 1 страничка на разбираем за всеки език.

Т.е. казвах й, че статията въобще няма да изглежда така, но просто като "мостра" и да добие представа. Отделно, че измъчих една камара хора с въпроси, докато намеря сравнително точни данни към днешна дата.

За Част 1-ва ( Природата ) махнах всички политически препратки, махнах историческите препратки - т.е. че Османска империя навремето поради бурната съпротива запалват Родопите при нашествието си, махнах че 2-рата Световна война сме плащали на Германия в дървесина, а сме получавали хартии "насреща", че имат да ни дават - т.е. изнасяли са ни активите и ресурсите като съюзник срещу "обещание", че някога ще ни платят.

След като те губят войната тия ангажименти отпадат на Германия към нас, а после победителите осъждат България за репарации да плащаме пак в дървесина, освен злато, златни франкове и т.н. ( но това е цяла отделна тема ).

Сумите са за милиарди, но архивите са покрити и ми е много трудно да извадя прецизни числа, защото трябва да мога и да ги докажа веднага - но това, което прегледах хич не е малко и щеше да стане политически панаир вероятно.
--------------------------------------------------------
 
Част 2-ра ( Хората ), а уж съм експерт, т.е. теоретик и практик - дано да успея да оправдая доверието. В момента съм на фаза "кастрене", т.е. как 100 страници и 30 графики да станат на 1 страничка с 2 графики - демек кое да остане и кое да се маха. Там се бавя най-много - при редакциите за окончателен вариант  *girl*

Поздрави!  *drink9* *drink9* *drink9*
« Последна редакция: 02 Ноември, 2012, 20:09:53 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1370 -: 02 Ноември, 2012, 20:25:31 »
0
Начев ( приятелю ),
---------------------------------------------------------------------
за съжаление нямам дар словото на Асенката и може би изглеждам малко "рязък" отстрани. Пази Боже да се пръкне някое "германче" кат' "гърчето" Жорко и да обиди българите и ще видиш какво ще последва.

О, не съветвам никое "германче" да нададе поучителен гласец.
Почвам го веднага, на езика на Гьоте, ако е необходимо!

А иначе, знаеш, че съм фен на блога ти!

Поздрави,
 *drink5*

Благодаря за подкрепата!  *girl*

П.П. Германия в момента има демографски срив, заплашителен % емигранти ( турски - ислям особено ) и сбъркан финансов модел, който от година-две взеха да проумяват, че не е дообмислен - т.е. за тях е добър по време на икономически подем - но при икономически спад става страшно за всички.

Възхищавам им се от много неща, но не харесвам опита да се прекрои цял континент спрямо тяхната народо-психология като единствена и уникална - демек "най-правилна".

Темата е дълга и жалко, че ще страдат 'орицата - т.е. безработицата и затриването на Европа ще продължи с пълна сила и в следващите 10-20 години, което върви в "невидим" режим, поради подмяната на коренното население с такова от други континенти и става още по-ескалиращо.

П.П.П. Надявам се България да прояви разум, докато все още не сме атрактивни, поради финансови причини за "тълпата". И в момента въртя на убийствени обороти да се стопират процесите, поне на наше ниво.

 *drinks*


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1371 -: 02 Ноември, 2012, 23:18:37 »
0
Има официално нареждане и на катаджиите е забранено да спират, без да си направил нарушение (с автомобила, т.е. дали си пил няма как да разберат). Така че като те спрат пък ти питай да ти кажат името на акцията, само тогава може да спират - ако има "акция".

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1372 -: 02 Ноември, 2012, 23:30:51 »
0
муза, изненадах се да  прочета поста си от блогчето на марандя тук ... в началото почти не го познах

консумеризма е морковчето което гоним и заради него плащаме с единствения "капитал" който имаме - времето си.   за себе си съм стигнал до извода че се чуствам по-щастлив когато създавам а не когато консумирам. 

поздрави
 *drink11*


 

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1373 -: 02 Ноември, 2012, 23:58:58 »
0
муза, изненадах се да  прочета поста си от блогчето на марандя тук ... в началото почти не го познах

консумеризма е морковчето което гоним и заради него плащаме с единствения "капитал" който имаме - времето си.   за себе си съм стигнал до извода че се чуствам по-щастлив когато създавам а не когато консумирам. 

поздрави
 *drink11*


Лелей,

огромно съжалявам за постовете ми преди 2-3 години, просто не знаех, че си ти - а ми е писнало от анонимници и хейтъри. Вероятно съм прозвучал "рязко"  :D :D

Разбирам ти гледната точка тогава и креативността на емигрантите в УСА, наистина бях благодарен, че пусна презентацията за читателите - просто икономиката на УСА и тая на ЕС, Азия и т.н. е различна, ако се разглежда кат' "консуматорство" или сектор услуги/спрямо БВП, както го наричат в наши дни.

П.П. Колкото и да е странно, но въпреки че беше анонимен тогава, заради твоите коментари ми се наложи да пусна доуточняваща статия, че вече Европа ( ЕС ) не е точното място за прииждащите скакалци:

http://marandi.blog.bg/biznes/2012/05/08/novo-bylgarsko-vyzrajdane-chast-2-ra.951151

Цитат от нея:

"Вече започна процес на отместване на Цивилизацията с отправна точка днешните Китай и Индия, скоро те ще бъдат световните номер 1 като икономически сили и някой трябва да каже на Меркел и Саркози ( политически пътници вече ), че техния икономически модел вече издиша и е “заразен” необратимо като среда, който се опитват да налагат с “лъскавите” фрази ЕС, ЕЗ и Шенген. Т.е. превзеха ги отвътре, защото не дойдоха да ни питат нас, които имаме Историята и Опита, а се държаха като варвари с нас и си позволиха да ни наричат как ли не и с какви ли не обидни епитети като крадци, корупция, прости и не знам си какво....."

П.П. Поздрави за Империята, както дума бебе Скити  *drinks*

И наистина съжалявам за поведението си тогава  *sheep* *sheep*

« Последна редакция: 03 Ноември, 2012, 00:10:00 от marandi »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1374 -: 03 Ноември, 2012, 00:12:17 »
0
муза, изненадах се да  прочета поста си от блогчето на марандя тук ... в началото почти не го познах

консумеризма е морковчето което гоним и заради него плащаме с единствения "капитал" който имаме - времето си.   за себе си съм стигнал до извода че се чуствам по-щастлив когато създавам а не когато консумирам. 

поздрави
 *drink11*

хехех  Твой ли е? Светът е малък ... :)

А, аз и не се изненадвам, че е твой! :)

 *drink1*


nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1375 -: 03 Ноември, 2012, 00:39:22 »
0
@муза   света е и голям и малък ... зависи дали го гледаш от голямата или от малката му страна  ама размера няма значение стига да се намираме   *drinks*

@маранди разбира се че не е било рязко ... всъщност аз понамалих писането щото като пиша кратко и звучи рязко. позасегнах тоя и оня и то от куртоазията да се ИЗкажа по някъв си там въпрос. Безмислица ...

 а за империите - мани тея пущини гледай човеците. свободните, независимите ценящи собственото си време повече от чест слава и айфон.  в тях ми е надеждата а не в поредната империя, модел, ЕС, ООН, СБ, гугъл ... Малко като бълхи на гърба на куче сме и спорим коя плешка е по-цивилизована и е номер едно.

поздрави и стига сте дращили клавиатурата в петък вечер  ;)
 *drinks*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1376 -: 03 Ноември, 2012, 02:56:01 »
0
@муза   света е и голям и малък ... зависи дали го гледаш от голямата или от малката му страна  ама размера няма значение стига да се намираме   *drinks*

@маранди разбира се че не е било рязко ... всъщност аз понамалих писането щото като пиша кратко и звучи рязко. позасегнах тоя и оня и то от куртоазията да се ИЗкажа по някъв си там въпрос. Безмислица ...

 а за империите - мани тея пущини гледай човеците. свободните, независимите ценящи собственото си време повече от чест слава и айфон.  в тях ми е надеждата а не в поредната империя, модел, ЕС, ООН, СБ, гугъл ... Малко като бълхи на гърба на куче сме и спорим коя плешка е по-цивилизована и е номер едно.

поздрави и стига сте дращили клавиатурата в петък вечер  ;)
 *drinks*

Не са безсмислици - хубаво е да има "опозиция"  *girl*

П.П. Досега търсих една фраза на Макиавели, но не успях да я намеря. По памет беше нещо от типа: Колкото повече се увеличава населението - толкова повече проблеми при ръководенето му. Но колкото повече намалява населението - въпрос на време е да попадне в чужда зависимост, т.е. робство.

Не се обиждай, но това не са "примери", които ги даваш - поне се надявам да правиш разлика между държавна и икономическа империя. Колко време са просъществували ЕС, ООН, СБ, гугъл и прочие, спрямо БГ, та ги даваш за пример? И утре като излезе "новия" Айфон и него ще даваме за пример, налЕ?

П.П.П. Понякога се ужасявам, как смело се говори за Никейска империя ( едва 50 години просъществувала ), Латинска, т.нар. "Византийска", "Османска" и прочие, а никой не вижда Българска империя. Пиша ги в кавички, защото са много измислени като исторически факти.

Тоя манталитет ме ужасява и ще се опитаме да го коригираме скоро как всички били по-велики, нищо че вече ги няма отдавна  *girl*

Не понасям хора, които се самобичуват постоянно и се прехласват по всичко чуждоземно ( дори и вече да е изчезнало отдавна ), а оплюват постоянно себе си и нямат грам самочувствие.

Правих 1-на статия по години за Европа ( Стария континент ) за всички признати държави към днешна дата - с точните числа по години коя на колко години е.

Де юре и де факто няма по-стара империя от вас в Света към днешна дата.

Но се уморих от неверие, негативизми и комплекси. Просто не знаете какво "съкровище" притежавате и как всички други страни мечтаят и се облизват за него - т.е. Историята.

П.П.П. Ще те помоля да разговаряме с факти и аргументи:

1. Т.е. БГ Империя ли е и от кога?
2. Може ли да назовеш по-древна Империя от БГ в Европа и Света, просъществувала под едно и също име?

Останалото е твое мнение, което меко казано ми звучи негативно и не почива на факти, а просто за да се оплюе БГ.

Поздрави! 

« Последна редакция: 03 Ноември, 2012, 03:07:13 от marandi »

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1377 -: 03 Ноември, 2012, 03:33:13 »
0

П.П.П. Ще те помоля да разговаряме с факти и аргументи:

1. Т.е. БГ Империя ли е и от кога?
2. Може ли да назовеш по-древна Империя от БГ в Европа и Света, просъществувала под едно и също име?

Останалото е твое мнение, което меко казано ми звучи негативно и не почива на факти, а просто за да се оплюе БГ.

Поздрави!

1. никъде не съм казал нищичко  конкретно за БГ камо ли да оплювам. като говоря за империи, гугъл, ес нямам предвид изключително БГ  :D а  големи организации

2. Просто казах че съм против да се издига една организация (империя или ламперия) над личността.  Мнението ми е “майната им на империите ... важното е да се грижим за хората“.  Обичам родината си но го намирам за безмислено да се гордея с историческите успехи на хората живяли по нашите земи. Свалям им шапка но за съжаление или радост не съм участвал в събитията и е меко казано безмислено да си пъча гърдите за неща които не съм сътворил. Както и нямам намерение дълбоко да се гордея когато националния ни отбор по футбол бие ... не омаловажам нищо, просто тва не са мои заслуги за да се гордея. Самото просъществуване на Ламперията за мене няма особено значение. Важното  е дали хората живеещи в нея са щастливи.  Това е.
 Китай може да е изгряваща империя ама питай китайците дето  бачкат за супер малко пари при нечовешки условия дали се гордеят  когато  партийните им лидери се бият в гърдите на гърба на техния ограбен живот ...

поздрави
 *drink11*


marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1378 -: 03 Ноември, 2012, 04:10:39 »
0

П.П.П. Ще те помоля да разговаряме с факти и аргументи:

1. Т.е. БГ Империя ли е и от кога?
2. Може ли да назовеш по-древна Империя от БГ в Европа и Света, просъществувала под едно и също име?

Останалото е твое мнение, което меко казано ми звучи негативно и не почива на факти, а просто за да се оплюе БГ.

Поздрави!


1. никъде не съм казал нищичко  конкретно за БГ камо ли да оплювам. като говоря за империи, гугъл, ес нямам предвид изключително БГ  :D а  големи организации

2. Просто казах че съм против да се издига една организация (империя или ламперия) над личността.  Мнението ми е “майната им на империите ... важното е да се грижим за хората“.  Обичам родината си но го намирам за безмислено да се гордея с историческите успехи на хората живяли по нашите земи. Свалям им шапка но за съжаление или радост не съм участвал в събитията и е меко казано безмислено да си пъча гърдите за неща които не съм сътворил. Както и нямам намерение дълбоко да се гордея когато националния ни отбор по футбол бие ... не омаловажам нищо, просто тва не са мои заслуги за да се гордея. Самото просъществуване на Ламперията за мене няма особено значение. Важното  е дали хората живеещи в нея са щастливи.  Това е.
 Китай може да е изгряваща империя ама питай китайците дето  бачкат за супер малко пари при нечовешки условия дали се гордеят  когато  партийните им лидери се бият в гърдите на гърба на техния ограбен живот ...

поздрави
 *drink11*


Виж, болднах ти нещо от поста, което мисля, че е в интерес на всеки.

По принцип в коментара ти има страшно много противоречия, отнесени към днешна дата и настоящия икон. модел - накратко го наричат Корпоративна идентичност със своите плюсове и минуси.

Дали изхождаш от личния момент към общия или от общия към личния е сложно жонглиране. Т.е. икономистите го наричат семейството срещу държавата или обратно. Бизнесът го нарича: реален сектор срещу фиск и т.н.

Т'ва противопоставяне е безумно, но често срещано в исторически план, даже и немски класически философски школи се пръкнаха покрай т'ва. За житието-битието и обратно. Кокошката и яйцето и обратно.

Линк с графиките, където съм ви извел зависимостта: висок жизнен стандарт население/форма на държавно устройство/история в години.

http://marandi.blog.bg/biznes/2012/02/08/preporyki-kym-bylgariia-chast-3-ta.897704

П.П. Ламперията е важна да я знаят всички 'орица с българско самосъзнание - не защото ще им изригне битието в следващите 5-10 години, но ще успеят да си сравнят съзнанието, спрямо останалите.

Когато Ламперията стане естествена част от съзнанието им и информират останалите народи, то и нивата на заплащане на труда им ще изригнат нагоре - оттам ще се промени и битието им без значение в коя точка на света се намират. Т'ва в икономиката се води продукт с висока добавена стойност.

Примерно: В Швейцария сравнително най-добре се плаща на музикантите в Европа. Съотношението цена/качество доскоро оценяваше труда на италианците най-скъпо. После на пазара им се появиха словенци и българи и вече италианци там не останаха. Вървят с различни ставки като цена/труд по народности. Демек нашите подбиха жабарите, а па хърватите подбиват нашите с по-ниска цена качество/труд на него пазар.

Сега си го представи по всички гилдии и от кои избираш да си? От калпавите и най-евтино платени или в някои други ценови сегменти, само заради произхода си, който ще ти е трудно вече да промениш? Т.е. понякога името би могло да работи позитивно като националност, а не само негативно. Въпрос на визия и повярвай ми и "чужденците" имат 2 ръце и 2 крака и не сме по-смотани от тях - но останалите народи са си извоювали по-престижно място в стълбицата на заплащане да го наречем, което скоро ще се поправи  *girl*

Спокойна нощ от мИня! И нека Ламперията бъде с тИбя  *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*

 



« Последна редакция: 03 Ноември, 2012, 04:30:29 от marandi »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1379 -: 03 Ноември, 2012, 09:01:34 »
0


П.П.П. Ще те помоля да разговаряме с факти и аргументи:

1. Т.е. БГ Империя ли е и от кога?
2. Може ли да назовеш по-древна Империя от БГ в Европа и Света, просъществувала под едно и също име?


Населението на БГ е била имперско 1800 години в състава на двете най-дълго просъществували Империи-Римската и Османската.

 Римската ламперия е просъществувала 1000 г.,Османската 800 г. при това ние сме били в състава и на двете във времето. Аз ,ако взема да си изкопам мазето по-дълбоко с метър-два ще мина и през двата културни пласта на тези две ламперии. Те са били успешни, понеже са използвали един и същи модел: на моркова и тоягата.На новите територии първо показвали тоягата с обещанието за морков.Моркова бил по-апетитен от малкото, с което се задоволявали местните или давали им статут на римски граждани съответно един голям пазар,свободно предвижване на стоки и хора.Същото прави и новата ЕС  ламперия.Разликата със сега е,че ако тогава местните ставали римски граждани а управителя им си бил баш от града на хълмовете,то сегашната управа си е местна и по тая причина неефективна.Технологията по изпълнение на модела е сбъркана и вероятно ЕС ламперията няма да  изкара дълго време.