Автор Тема: Исландия - мястото за кеша след фалита? Асене сега ли е времето?  (Прочетена 23691 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
http://en.wikipedia.org/wiki/Iceland

Както знаем 2009-та Исландия фалира 3-те си най-големи банки и впоследствие го отнесоха много холандски спестители. Но според мене сега няколко години след фалита, Исландия отново привлича инвеститорите, плахо, но сигурно.

За сравнение с Гърция за която фалит засега не се предвижда, Исландия отново е в растеж.

Асене, дай някакво мнение ако все още четеш форума. Разбира се мнението на всеки друг съфорумец е добре дошло (стига да е по темата).

koganev

  • Гост
Исландия все още е в някакви юридически мрежи, относно това дали да изплаща исканите от холандия и  още не помня кой беше суми, или да не ги изплаща. Потърси инфо по този въпрос, пък ако излезе нещо интересно, пейстни го тука.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Исландия все още е в някакви юридически мрежи, относно това дали да изплаща исканите от холандия и  още не помня кой беше суми, или да не ги изплаща. Потърси инфо по този въпрос, пък ако излезе нещо интересно, пейстни го тука.

Разбира се, че трябва да се проучат нещата. Идеята ми е, че е много тихо на този фронт, а заговори ли се по медиите ще е вече късно или време за кеширане. Като начало потърсих инфо за имотките в Рейкявик и О изненада... каква ефтиния. Не съм очаквал, а там има много потенциал, хората правят енергия и са доста напред.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
не знам за исландия браточка...мен лично ме притегля гърция,просто още не е дошло времето....
   не го слушай фло,маранди и сие "специялисти" ......хора,които намесват национализъм,патриотизъм и цитират история,за да докажат даден аргумент в сегашно време са ниско ниво.... мозъка им е обременен и не могат да видят цялата картина,а само тази част от нея,която техния обременен мироглед им позволява......
 а бгетовец да държи "сметка" на гърчетата е меко казано смешно......звучи ми като министъра на образованието в ирак по времето на садам,който обясняваше,че когато в ирак са се изучавали науки,в америка са се стреляли с лъкове.....чудесен ризънинг,довел до неправилни заключения и СЛЕДСТВИЯ ,както и техни ПОСЛЕДСТВИЯ......
     интересно ми е ако дянков вдигне средната пенсия в бг на 700 евро като в гърция,колко ли ПЪТИ ще е по голям бг дефицита от гръцкия.....
   да дадем на маранди да го 'ИЗЧИСЛИ" .....
   мен ако питаш,придържай се към гърция!просто още не е времето,ама тва не ти пречи да си спестяваш паричките.......
една държава  и нейното развитие зависи от много фактори,не само моментното й материялно положение!
 гърците като общество се доказаха като най задружните и самосъзнателни люде!тва е много важен момент,нищо,че в момента навсякъде ще прочетеш,че тва е лошо нещо и колко щели да страдат.....
      има два вида забогатели хора-единия вид са тарикатите-те забогатяват на гърба на обедняване на обществото,а другите забогатяват от забогатяване на обществото!
  или аз мога да направя пари от теб,ако те поробя,или ако те направя по богат!!!!!
   държаваи с робско съзнание,мижаво самочувствие ,прикрито зад парадиране с исторически факти за избиване на комплекси са държави,чийто общества привличат първия вид "бизнесмени" -бгетовицата ти е крещящ пример за това.......
  държави като гърция привличат ИСТИНСКИТЕ капиталисти,а не робовладелските капиталисти-тези,които забогатяват от твоето благополучие,а не от твоята бедност!
  в гърция ти гарантирам,че ще потекат много капитали и точно от добрите капиталисти,просто те са умни и знаят кога е времето,а то ОЩЕ НЕ Е ДОШЛО!гърция ще стане приказка-имаш перфектно местоположение,имаш перфектна история,водеща до исторически и морски туризъм,имаш общество с реално самосъзнание,което НИКОГА НЯМА ДА ПОЗВОЛИ псевдо политици от ранга на бг демагозите да се появят и да съсипят държавата!!!!а добри политици водят до добри капиталисти!
   просто балона там стана,защото е прекалено добро място ,хората го оценяват и балона надут от бате ти трише със заливане с евро време оно,както и сащ и япония,които играха на обезценяване на валути с цел конкурентноспособност доведе до огромна налична парична маса ,която наду най добрите места........ и грешно разбрани "добри" места като бгетовицата.....
      гърция не само ще се оправи,ами и ще изригне....бг е обречена,защото е задушена от прегръдката на ДС и техните марионетки в лицето на днешните политици..... грешката дори самите европолитици вече осъзнават,че ни приеха в ЕС ,доказателство за осъзнатата грешка е отаза им да ни приемат в шенген,което дори е в нарушение на самата евро конституция!!!!
     та гърция ще стане велико място,но за да стане такова,всичко първо трябва там да рухне! въпроса е кога-колкото по бързо,толкова по добре за гърция..... за нас е без значение-когато,тогава!ние с теб трябва да се придържаме с умните пари,а те ще дойдат точно тогава,когато всичко рухне там и когато четеш колко е зле и как ще става още по зле......
    дай да чакаме,като дойде времето и съседи моа да станеме! аз за сега оставих европа на заден план и се преместих в лас вегас .... отдавна гледам да се преместя някъде,че 13 години на едно място са ми прекалено много,та накрая се реших да е вегас......но гърция ми е КРАЙНАТА СПИРКА.....  когато,тогава.... ама още "когато" не е станало "тогава"!
  самосъзнанието и сплотеността на гърчетата в последната година тотално затвърдиха гърция за мен като финална дестинация!
   колко нации днес са останали с такова самосъзнание?такива места дългосрочно са рай,въпреки,че временно изглеждат като ад..
        та за мен гърция ще е... ама тва са мои виждания,може да се съвпадат с твойте.аз не гледам на гърция като място за временна инвестиция за правене на пари,а за пенсиониране там...демек квото вкарам там ще си е за мен...... там ще се мре.....некъде под планината на боговете.......
      не мога да пиша,защото съм много зает в последните седмици по преместването ми ,а тепърва и ще съм зает....не че не искам да форумувам,просто нямам време.
       

   
   

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Асене, виждам, че ще си пиеме узото заедно някъде в гръцко. Кой какво казва във форума винаги е интересно, но мен лично по-интерсно ми по какъв начин дадена личност достига до собствено заключение. При тебе ми харесва свободата на мисълта ти необременена с клишета и заучени наизуст неща. Както и да е, за мене Гърция също е мястото за живеене от април до ноември, но зимата планувам да съм си в Банско. И на мене започнаха да ми тежат 15 години в Холандия на душата, но при мене е по-трудно с местенето (жена, деца, къща... и тн.)
Идното лято планувам да съм на о-в Лефкас или Лефкада щото там и вълка сит (става за летене с парапланер) и агнето цяло (жената и децата долу на плажа). Та така...
Жалко, че не си се поинтересувал за Исландия, аз гледам ната с чисто временни интереси, но ми е някак си доста непозната и чужда и затова така разпитах.
Все пак Исландците си фалираха държавата без много много да се церемонят, докато гърците незнайно защо се оставят политиците им да се ебават с тях? Но ти прав, когато - тогава

П.С. Драсни поне няколко реда за това как виждаш еврото в 1-2 годишен таймфрейм, че досега се чувствах комфортно, но вече ме сърбят пръстите да се скатавам в шведски или норвежки пари...
« Последна редакция: 08 Март, 2012, 01:00:03 от Невидимко »

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Да Гърция е правилно място, за мен главно поради факта, че ще мога да си ходя по къси гащи още няколко месеца повече, иначе не е кой знае какво, морето не ме кефи, голите им каменясали баири също. В БГ планините са милион пъти по красиви, е морето си го усрахме сами, ама ако не се интересуваш от море кво ти пука. И понеже и аз нямам време да им следя сагата на комшийте гърци, ще ви помоля като сметенете че време да се инвестира там, просто свирнете някъде тук на форума, да не пропуснем да се включим на празника и ние. *beer*

gost74

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Стана ми интересно понеже живея в Исландия,та реших да се включа в дискусията.Гърция ,какво толкова я мислите то и на децата стана ясно ,че с тези милиарди отпуснати от ЕС ще я бъде.Отначало плашат гаргите и после развързват кесията.Аз лично много,много не ги харесвам тея Гърци ама това е друга тема.Сега за тук,нещата не са розови ,цените пак взеха да хвърчат нагоре,но аз го отдавам на цената на бензина,защото няма седмица със една и съща цена.Исландската крона също тръгна леко надолу,но не знам дали не е трик.Едно евро струва точно 169.27крони по курса на Исладсбанки, много дълго време бяха застопорили кроната на 164-166 за евро,но сега от месец някъде тръгна пак да пада.Сега за цените на имотите ,хич не са евтинки,както беше писал някой.Може да погледнете тук:http://fasteignir.visir.is/ също така и :http://www.fasttorg.is/ а също така и:http://www.remax.is/ ,Ако някой иска да си купи "евтенко"апартаменче съм насреща .Ако трябва да бъда искрен е много изгодно да имаш апартамент тук и да го отдаваш под наем,Апартамент от 80кв се дава за не по малко 800-1000 долара на месец,Ако някой има други въпроси съм насреща .

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
добре дошъл/-ла

можеш ли да кажеш доколко е вярна тази статия: http://30dumi.eu/2011/11/revolyutsiyata-v-islandiya-i-zashto-ne-znaem-za-neya/

има някои явни за мен неточности, като че е член на ес

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
То там преди кризата беше фрашкано с поляци, те са малко като циганите - където има далавера винаги първи са там, може да се ползват като лакмус. Като стана лошо там цели самолети пълнеха и се прибраха в Полша, нямам сведения да са се върнали пак масово назад, значи няма вече далавера там а и е студено.

gost74

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
добре дошъл/-ла

можеш ли да кажеш доколко е вярна тази статия: http://30dumi.eu/2011/11/revolyutsiyata-v-islandiya-i-zashto-ne-znaem-za-neya/

има някои явни за мен неточности, като че е член на ес

 Благодаря, мисля че всичко е точно така,но тя не е член,като България и останалите 26 страни във Евросъюза а е някакъв член на Европейски икономически съвет или нещо такова,та и от там идва объркването.А отностно присъединяването по голяма част от Исландците са против,даже има по пътищата билбордови,на които има доста груба агитация,звучи така“ Европейски съюз-Не благодаря“. Много ми се иска да вярвам,че нещата тук ще се оправят а и не само тук,но май сме още в изходна позиция.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
http://ekipbg.com/2012/04/04/iceland/

Като стана въпрос за Исландия, ето как трябваше да постъпят гръцките политици

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Вчера имаше цяло предаване посветено на Исландия. От цялото предване ме впечатли отношението на исландците към ЕС. На въпрос дали искат ЕС? Те твърдо казаха НЕ! Не желаели ЕС кораби да ловят риба в техни води и да им налагат квоти, да им плащат за да не са рибари. А както е известно Исландия е ном.1 по износ на риба в света.

Яд ме е на гърците, че не постъпиха като исландците, фалит и след 2-3 години възход на чисто. От друга страна това е добре за нас с бай ви Асеня. Ние сме се наточили да пазаруваме по-ефтинко в гръцко.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Исландия се отърсва изненадващо бързо от пепелта на финансовата криза
http://www.dnevnik.bg/biznes/2012/05/28/1820273_islandiia_se_otursva_iznenadvashto_burzo_ot_pepelta_na/

Цитат
Растежът на исландската икономика, който се очаква да достигне 2.6 на сто тази година, ще заслепи дори отличници като Швеция. "Това е една от най-големите цифри в Европа", коментира финансовият министър Стенгримур Сигфусон. "Понякога е по-лесно да обърнеш посоката на малка лодка отколкото на голям кораб".

Обезценяването на местната валута обаче е само част от картината. Контролът върху капиталите, прогресивното данъчно облагане и внимателното настройване на мерките за икономии също са ключове към завръщането на икономиката към нормалното й състояние. Така бюджетният дефицит от 10 на сто от БВП се върна почти до нулата. Исландия направи и нещо, което други от Европа не посмяха – да остави банките си да фалират. Това имаше своята цена, но принуди чуждите кредитори да поемат по-голямата част от удара. Похвалени от някои икономисти, че са предприели нетрадиционни мерки, за да възстановят, за да поправят икономиката си, други я сочат като единствен пример, който е трудно да бъде следван.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Iceland triumphs in Icesave court battle

An unexpected Icelandic victory in the Icesave legal battle should boost the Nordic island’s economic recovery by removing one of the biggest uncertainties dogging the country, ministers and economists said.
The court of the European Free Trade Association ruled that the Icelandic state was not obliged to repay the British and Dutch governments for failing to honour deposit guarantees for savers in Icesave because the country suffered a systemic financial crisis.

“Having this issue unresolved has hampered the economic recovery of Iceland, where steady progress has been made nonetheless.” said Katrín Júlíusdóttir, the Nordic island’s finance minister. “This ruling removes uncertainty and I firmly believe that our credit rating will reflect this outcome and our strong economic performance.” .
Lars Christensen, the Danske Bank economist who warned in 2006 of impending doom in Iceland, said the ruling should boost the economic recovery that began in 2010.
“We would expect [the] ruling to give a considerable boost to Icelandic consumer and business confidence.”
The Icesave saga has dragged on for four years after Iceland refused to compensate UK and Dutch depositors lured by high interest rates from the web offering of Landsbanki, a lender that subsequently collapsed. The UK and Dutch governments instead paid the savers and claimed the money back from Iceland. But spurred on by anger at the use by the UK of antiterrorist legislation, the Icelandic public twice rejected repayment terms at referendums.
The ruling raises a doubt as to the effectiveness of deposit guarantee schemes when there is a big financial crisis. Iceland had argued that such schemes were designed to protect people when single banks failed rather than the entire system.
The EFTA court, which makes rulings only for Iceland, Norway and Liechtenstein that are not binding on the EU’s European Court of Justice, said the ruling could have been different under the latest version of the deposit guarantee directive issued in 2009, after the Icesave case.
European officials tried to play down the significance of the ruling for the wider EU but admitted that it could knock confidence in a deposit guarantee system which was still being constructed. The European Commission has proposed that member states put aside funds equal to 1 per cent of insured deposits.
Michael Waibel, a law lecturer at the University of Cambridge, said: “The court put the ball back into the legislator’s court where it properly belongs. Whether to provide deposit insurance with a state guarantee in the single market, just like the currently controversial question of joint deposit insurance in the eurozone, is a matter for the parliaments that represent their taxpayers, not for the courts.”
The British and Dutch governments are still likely to get most, if not all, of their money back. Landsbanki’s estate has already paid back IKr585bn ($4.6bn) of the IKr1,166bn claims from Icesave, equivalent to more than 90 per cent of the minimum deposit guarantee that the two governments were obliged to pay.
It intends to repay the full amount but will only pay interest for about six months, because of an Icelandic supreme court ruling, rather than the full length of time that the two governments demanded.