Автор Тема: конкурентоспособност - цени  (Прочетена 4278 пъти)

dedepene

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +5/-0
  • Респект: +1
    • Профил
конкурентоспособност - цени
« -: 20 Май, 2010, 00:18:06 »
0
Дискутирани са всякакви корелации - наеми, продажби на нови автомобили и т.н. Мислите ли, че има корелация м/у цените на имотите и конкурентоспособността на БГ икономиката? Колко силна е тази корелация? При силна такава, следва ли цените да се установят на нива 2004....?

Срив на конкурентоспособността на България показа: Икономическият ръст се оказа кух

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: конкурентоспособност - цени
« Отговор #1 -: 20 Май, 2010, 00:38:32 »
0
Донякъде да - на мен това ми е основанието за сривльовщина. Парите се изсмукват за "имоти" и остава мързелива маса. Ако част от парите (поради по-ниски цени) оставаха в излишък, вероятно щяха да се използват за друг вид бизнес и съответно = повече конкуренция.

dedepene

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +5/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: конкурентоспособност - цени
« Отговор #2 -: 20 Май, 2010, 01:07:35 »
0
Додо, това ясно...мене ме интересува обаче, колко силна е корелацията според вас....т.е. ако е близо до 1 (както аз съм склонен да мисля), то цените би трябвало да се установят на нива 2004....

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: конкурентоспособност - цени
« Отговор #3 -: 20 Май, 2010, 01:41:29 »
0
Сигурно никой не знае, защото "конкурентноспособност" как се мери, с каква рулетка? :)  *drink5*

"Акцентът е поставен върху тяхната фирмена конкурентоспособност, анализирана и оценена въз основа на показателите: конкурентност на продукта, иновационна активност, производителност на труда и качество на фирменото управление."

Всички тези неща са твърде относителни.

Също толкова са неизвестни и цените на реалните сделки.

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Re: конкурентоспособност - цени
« Отговор #4 -: 20 Май, 2010, 20:09:47 »
0
При този цитат от статията: ""Данните показват, че растежът след 2004 г. е бил неустойчив и кух, базиран на недвижими имоти и кредитна експанзия, а не на повишаване на капацитета за добавяне на стойност", е коментарът на ЦИД към доклада.", може грубо да съпоставим натрупаната инфлация до сега и ръста на работната заплата ( то и тя пък пада сега  :( ) и да видим какво ще се получи ама ще е МНОГО условно ::).
За този кух растеж в ОНЯ форум се говореше още преди 3, че и повече години и то точно от Асен, ако не се лъжа. Идва ми и аз като ББ да питам къде са били тези икономисти тогава? Защо са мълчали тогава? Е гати икономистите :-\
Да подкрепим фирмите работещи в България!

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: конкурентоспособност - цени
« Отговор #5 -: 21 Май, 2010, 00:56:21 »
0

koganev

  • Гост
Re: конкурентоспособност - цени
« Отговор #6 -: 21 Май, 2010, 10:13:07 »
0
Балоните са организирани законни грабежи.
Балоните отблъскват сериозните инвеститори.
От това спада конкурентността.

това е зависимостта м/у балонирането и конкуренцията.

България е на последно място по този показател, защото е балонирана държава в политически и в икономически смисъл. Строителството е просто една малка далаверка, но ще се задръстват медиите с него и с разни парцели на Приморско, за да не вземе да се заговори за балоните в енергетиката, в тютюнопроизводството... Че там главата пада преди да се е отворила устата.