Анкета

Скоро излизат резултатите за цените според НСИ за Q1/2012 в София - познайте сравнено с предното тримесечие (Q4/2011) ще бъде:

3% и повече нагоре
2% нагоре
1% нагоре
без изменение
1% надолу
2% надолу
3% и повече надолу

Автор Тема: Q1/2012 - нагоре или надоле :)  (Прочетена 20723 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #15 -: 23 Април, 2012, 19:37:38 »
0
Хе, никой не позна - има повишение с 0.8% според НСИ *rofl*

Някоя агенция е пуснала информация за 1 сделка за 2000 евро/м2 и това е изменило нещата, защото НСИ за сметките работят с информация за 100 сделки на тримесечие за София, а може и по-малко да са, защото през Q1 има два пъти по-малко сделки от средното.

Хубаво, значи прогнозата ми за другото тримесечие е 6% надолу, докато НСИ се изравни с реалността.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #16 -: 23 Април, 2012, 19:44:02 »
0
Има публикувани данни и за броя сделки в Q1.

За София - 3324 (при 3644 миналата година по това време) или 9% спад за Q1, сравнено с Q1/2011.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #17 -: 23 Април, 2012, 22:47:11 »
0
*music*

За подсказка - цените за предните тримесечия в лева:

Q1/2010 = 1558
Q2/2010 = 1558
Q3/2010 = 1592
Q4/2010 = 1566
Q1/2011 = 1497
Q2/2011 = 1466
Q3/2011 = 1456
Q4/2011 = 1453

Курсът лев/евро е 1.955830.

Моят отговор е: 1399 лева/м2, 715 евро/м2 или 3.7% надолу.

СМЕШЕН , СМЕШЕН, СМЕШЕН, СМЕШЕН, СМЕШЕН , СМЕШЕН, СМЕШЕН, СМЕШЕН
 *yahoo* *yahoo* *yahoo* *yahoo* *yahoo* *yahoo* *yahoo* *yahoo* *yahoo*
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #18 -: 24 Април, 2012, 11:29:21 »
0
Хе, никой не позна - има повишение с 0.8% според НСИ *rofl*

Някоя агенция е пуснала информация за 1 сделка за 2000 евро/м2 и това е изменило нещата, защото НСИ за сметките работят с информация за 100 сделки на тримесечие за София, а може и по-малко да са, защото през Q1 има два пъти по-малко сделки от средното.

Хубаво, значи  прогнозата ми за другото тримесечие е 6% надолу,докато НСИ се изравни с реалността.
+1. И то в най-добрия случай. Кризата ще се развихри наесен,( така предполагам), по много причини...вътрешни и световни. А лятото не е силния сезон за пазара на имоти.
Ас съм българче.......

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #19 -: 24 Април, 2012, 11:41:14 »
0
А след края на 2012, когато на хората им олекне, че такова нещо като "края на света" няма, ще има ли прераждане? И когато депресията им отшуми - "незабавен и несимволичен" ръст по всички направления?

(за най-много 800 дни)


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #20 -: 25 Април, 2012, 10:39:31 »
0
Тук може да се поспори, това смятане на инфлацията като + или - при цените е много грешно.

Ако имам 100,000 EUR в едно кашонче. Инфлацията влияе ли им по някакъв начин? Не. Значи имотите не се обезценяват допълнително от инфлацията.

Ако съм имал 100К през 2008, имам 100К и през 2012 - инфлацията не ги е направила повече, за да са практически обезценени и имотите.

Т.е. ако един имот е струвал 100К и съм можел да го купя, а днес струва 80К, ще ми останат нито повече нито по-малко 20К. Ако междувременно инфлацията е била 0% или 50%, то това би повлияло само на остатъка в разликата - т.е. аз днес ще мога да си купя по-малко неща за останалите 20К сравнено с ако ги бях похарчил тия 20К през 2008. Какво излиза - на практика инфлацията прави имотът по-скъп, а не по-евтин.

koganev

  • Гост
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #21 -: 25 Април, 2012, 11:31:52 »
0
Тук може да се поспори, това смятане на инфлацията като + или - при цените е много грешно.

Ако имам 100,000 EUR в едно кашонче. Инфлацията влияе ли им по някакъв начин? Не. Значи имотите не се обезценяват допълнително от инфлацията.

Ако съм имал 100К през 2008, имам 100К и през 2012 - инфлацията не ги е направила повече, за да са практически обезценени и имотите.

Т.е. ако един имот е струвал 100К и съм можел да го купя, а днес струва 80К, ще ми останат нито повече нито по-малко 20К. Ако междувременно инфлацията е била 0% или 50%, то това би повлияло само на остатъка в разликата - т.е. аз днес ще мога да си купя по-малко неща за останалите 20К сравнено с ако ги бях похарчил тия 20К през 2008. Какво излиза - на практика инфлацията прави имотът по-скъп, а не по-евтин.

Е, ама то не може така... Ами ако си нямал? Ами ако си имал да даваш 100 000Е?? Как разглеждаш една хипотеза, а отхвърляш останалите?

Инфлацията не намалява броя на парите, а тяхната покупателна способност. Ако си имал сто хилки в куфарче през 1995 и го отвориш чаааак през 1999 там пак ще са сто хилки, но официално ще са деноминирани в сто кинта. Дънки можеш да си купиш, ако не си претенциозен. А периодът е същият като сега - 4 години.
Инфлацията кара хората да харчат по-голямата си част от доходите за ежедневни и краткосрочни нужди, а това означава по-малко пари за дългосрочни нужди. Като цяло по-малкото пари обособяват по-малко търсене. В частност това може да означава по-малко търсене на НИ, а това означава спадане на цената на НИ - в сравнение с преди, изчислено в покупателна способност. Тоест ти може (евентуално, но е все по-малко вероятно да искаш) да си купиш с онези сто хилки НИ, но продавачът на НИ няма да може с тези пари да си купи онези неща, които би могъл да си купи преди.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #22 -: 25 Април, 2012, 11:43:54 »
0
Да, от гледна точка на продавача, инфлацията има значение и реално неговият имот е поевтинял със спада + инфлацията. Но от гледна точка на купувача, това не е така. Не може да се твърди и да се добавя автоматично стойността на инфлацията към абсолютния ръст или спад за определен период. Донякъде щеше да може, ако всичко се индексираше еднакво с дадения процент инфлация - както цените на стоките, така и заплатите. Което е далеч от реалността.

koganev

  • Гост
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #23 -: 25 Април, 2012, 13:39:23 »
0
Да, от гледна точка на продавача, инфлацията има значение и реално неговият имот е поевтинял със спада + инфлацията. Но от гледна точка на купувача, това не е така. Не може да се твърди и да се добавя автоматично стойността на инфлацията към абсолютния ръст или спад за определен период. Донякъде щеше да може, ако всичко се индексираше еднакво с дадения процент инфлация - както цените на стоките, така и заплатите. Което е далеч от реалността.

Абсолютно! Аз само те поправих, че имотът по време на инфлация дори и да има по-висока цена по номинал (възможно е, по едно време цените бяха в стотици милиони... преди деноминацията), все пак е поевтинял в разменно отношение.
В протичането на инфлационните процеси много важно е кой пръв има достъп до новите пари и по кои канали тези пари ще се влеят в потреблението. Да не забравяме, че инфлацията не е естествено явление, а е човешки продукт. По-скоро продукт на политиката, която едни идиоти (уточнявам, щото не всички хора биха предизвикали инфлация) с власт и без грам съвест провеждат. В този смисъл е и едно определение за инфлацията като процес на преразпределение на парите в стопанството - ограбване демек. Ако, да речем, парите тръгнат през военните доставки, тогава всички, свързани с този бизнес, ще бъдат облагодетелствани от инфлацията (в началото, когато ще имат едни сто хилки в кутия  ;)  ). Ако тръгнат през пенсионните фондове, тогава пенсиите са най-доволни и всички магазини започват да продават слухови апарати и зъбни протези. Тоест, не може да се прехвърля автоматично върху ръст или спад и не за всички инфлацията е непременно лошо нещо, поне за известно време.
Но все пак НИ, като дълготрайни ... активи (извинявам се), стават по-малко търсена стока в началото на инфлационните процеси и цената им (в смисъл разменната им стойност) би следвало да се понижи. Но с колко точно и за какви периоди - зависи от политиката във всяка отделна страна, в която има инфлация, както и от разни други лесно обясними неща.

Това може ли да се преведе на някакъв по-як език, като унгарски или естонски?

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #24 -: 25 Април, 2012, 14:30:17 »
0

...Да не забравяме, че инфлацията не е естествено явление, а е човешки продукт. По-скоро продукт на политиката, която едни идиоти (уточнявам, щото не всички хора биха предизвикали инфлация) с власт и без грам съвест провеждат. В този смисъл е и едно определение за инфлацията като процес на преразпределение на парите в стопанството - ограбване демек. А...
Не съм съгласен с горното.
Инфлацията, според мен, е единственият спасителен клапан на съвременните финансови взаимоотношения.

Без инфлация спестителите ще извадят парите от финансовата система и ще ги наврат по влогове, дюшеци, фризери... или където там си ги навират. И нищо не може да ги накара да ги върнат отново. Предполагам че само за десетина години и в системата ще остане да циркулира едва 10% от паричната маса. Защото процесът е каталитичен. Колкото повече намалява паричната маса, толкова по-ценни стават самите пари. Колкото по-ценни стават, толкова повече спестителите започват да ги събират и стискат. И стигаме до финансов ступор, мъртва точка.
Единственото спасение от горния процес е инфлацията - парите губят покупателна стойност с времето.
Моето мнение е, че дори сегашната световна инфлация е твърде бавна и слаба като темп, но това е друга тема.

koganev

  • Гост
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #25 -: 25 Април, 2012, 15:02:01 »
0

...Да не забравяме, че инфлацията не е естествено явление, а е човешки продукт. По-скоро продукт на политиката, която едни идиоти (уточнявам, щото не всички хора биха предизвикали инфлация) с власт и без грам съвест провеждат. В този смисъл е и едно определение за инфлацията като процес на преразпределение на парите в стопанството - ограбване демек. А...
Не съм съгласен с горното.
Инфлацията, според мен, е единственият спасителен клапан на съвременните финансови взаимоотношения.

Без инфлация спестителите ще извадят парите от финансовата система и ще ги наврат по влогове, дюшеци, фризери... или където там си ги навират. И нищо не може да ги накара да ги върнат отново. Предполагам че само за десетина години и в системата ще остане да циркулира едва 10% от паричната маса. Защото процесът е каталитичен. Колкото повече намалява паричната маса, толкова по-ценни стават самите пари. Колкото по-ценни стават, толкова повече спестителите започват да ги събират и стискат. И стигаме до финансов ступор, мъртва точка.
Единственото спасение от горния процес е инфлацията - парите губят покупателна стойност с времето.
Моето мнение е, че дори сегашната световна инфлация е твърде бавна и слаба като темп, но това е друга тема.

Защо им са на хората пари? Отговорът на този въпрос ще ти изясни къде бъркаш.

Твоята теза се гради върху статичното допускане, че парите винаги са били повече, отколкото е необходимо. А това не е вярно. От момента, в който парите са започнали да стават повече, което си е в резултат на човешко действие, започва и заиграването с инфлацията. Парите, ако не са безконтролно печатани и пускани в обращение, не могат да стоят по скринове и дюшеци, защото са необходими за размяната в едно стопанство. Без пари няма да може да се извършва справедлива (в някаква степен, а не фундаментално) размяна. Хората могат да крият излишните си пари, но това е хипотеза, която абсолютно изключва стопанската инициатива или предприемачество. Но те съществуват и те са моторът на съвременните стопански, включително и финансови взаимоотношения. Инфлацията е само статистическа величина. Тя отчита разни неща, които са резултат на разни действия на разни хора. Именно тези действия на тези хора пораждат проблемите, които ти смяташ да лекуваш с инфлация.

И какво ако в системата останат 10% от паричната маса? Важното е колко пари има в обращение и каква е скоростта на оборотите, а не с какви пари са се нагъчили банките. 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #26 -: 25 Април, 2012, 16:08:44 »
0
Аз имам една много по-проста теория и тя не е свързана с икономика по никакъв начин, а само с психология.

Работниците имат нужда от развитие, искат всяка година увеличение, за да се чувстват ОК. Иначе или ще са нещастни или ще си търсят друга работа, което не е добре за работодателя. Той дава увеличението за поощрение. И така новата година работникът има повече пари за харчене.

Продавачите на стоки и услуги обаче знаят, че работниците разполагат с все повече пари, и вдигат цените. (В сектора с електроника се подхожда по-иначе - там цените падат, но всяка година се предлага нов продукт, за който има желаещи, пак заради психология - "искам по-хувабо от предното"). С част по-голямата шечалба, компенсират своите работници, които също искат повече, а самите те отчитат ръст на приходите, защото така трябва.

И така нагоре. Останалото са странични ефекти по принуда от тези взаимоотношения. Важното е да се достига поносимата граница на купувача, при която казва "тази цена ми е угодна".

Защо цената на петрола е такава? Защото има картел и защото я ръчкат на същия принцип до поносими нива.

Иначе как е възможно да се говори електормобилът как возел за 10 пъти по-евтино? При положение, че енергията за него се прави някъде, после се пренася до жилището, там в батерии, после от батериите в мотора - хем има много загуба на енергия по този път, хем пак е 10 пъти по-евтино от бензина. Изводът е - цената на петрола е надута многократно, но понеже е поносимо да харчим X пари на месец, значи става. Догодина ще имаме повече приходи и ще можем да си позволим и по-висок разход за петролни продукти. И за всичко останало.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #27 -: 25 Април, 2012, 17:28:37 »
0

Додо,
Не съм съгласна с частта, че "търговците знаят, че работниците имат повече пари и затова вдигат цените".  Вдигат я, защото са се повишили разходите за труд и осигуровки. Вдигане на цена драстично,  може да стане единствено и само ако е монополист или ако е първи, и като такъв, е единствен. Появи ли се конкурент, един, втори, трети, цената е надолу. Нещо повече, има си един ценови предел, при който стоката се продава добре. Намаляването и още, не води до увеличаване на оборотите, броя на продажбите. При първият намалил ще се получи за кратко време (ден,  два, три), докато и другите намалят.
При наличие на конкуренция едно от нещата е - да си първи за даден вид стока и да я наложиш като мода. След това, като се накачулят другите, може да смъкваш цената, за да се изчисти "модното" за следващото "модно" и така да ти се осредни печалбата и да си освободил парите за следващото "модно".

Какво предизвиква инфлацията - повишаване на основните суровини и материали, девалвация на собствената валута и чак тогава повишаване на заплатите. При девалвация на собствената валута, инфлацията е при нея, а има дефлация спрямо другите валути. Още една причина - пускане на едни папа пари ...

 *flower2*

koganev

  • Гост
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #28 -: 25 Април, 2012, 18:07:25 »
0


За работните заплати е малко по-особено, но напълно разбираемо. Значи, работниците се сдружават в профсъюзи. Те натискат работодателите да дават повече пари, работодателите дават повече пари без от това да расте производителността, повечето пари повишават търсенето, това повишава цените ... и работниците пак искат повече пари. И те ти инфлация (на разходите). Обаче работодателите не могат да издържат на тормоза на профсъюзите и на големите разходи, освобождават хора от работа и започват да внасят много по-евнини еквиваленти на стоките от Китай, безработицата расте и те ти стагфлация. Правителствата започват да печатат пари и да субсидират наред - ето ти ЕС.

Някой да каже какво следва.



 

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #29 -: 25 Април, 2012, 18:13:04 »
0
... Парите, ако не са безконтролно печатани и пускани в обращение, не могат да стоят по скринове и дюшеци, защото са необходими за размяната в едно стопанство. Без пари няма да може да се извършва справедлива (в някаква степен, а не фундаментално) размяна. Хората могат да крият излишните си пари, но това е хипотеза, която абсолютно изключва стопанската инициатива или предприемачество.

Това би било вярно при две условия:
- ако всички получаваха еднакво възнаграждение
- ако всички имаха еднаква склонност да се презапасяват

В момента положението, обаче, не е такова. Има хора, които изкарват за ден толкова, колкото 100-тина други за година. Това е огромен дисбаланс. Тези хора дори да иска, не могат да похарчат толкова много пари. А те не искат. И ги задържат от обръщение.

По втората точка - някой хора са по-малко склонни да харчат. Парите в дюшека им дават сигурност. И те ги трупат там в захлас. А когато имаме индивиди съчетаващи двете категории - става страшно.

Ти говориш за велосити на парите, но само си представи - с колкото по-голяма скорост превърташ парите, с толкова по-голяма скорост те изчезват. Защото на всяка врътка спестовниците задържат някакъв процент. И в един момент парите изчезват.

И какво ако в системата останат 10% от паричната маса? Важното е колко пари има в обращение и каква е скоростта на оборотите, а не с какви пари са се нагъчили банките.
Шегуваш се, нали?