Анкета

Скоро излизат резултатите за цените според НСИ за Q1/2012 в София - познайте сравнено с предното тримесечие (Q4/2011) ще бъде:

3% и повече нагоре
2% нагоре
1% нагоре
без изменение
1% надолу
2% надолу
3% и повече надолу

Автор Тема: Q1/2012 - нагоре или надоле :)  (Прочетена 20721 пъти)

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #30 -: 25 Април, 2012, 18:20:39 »
0
Аз имам една много по-проста теория и тя не е свързана с икономика по никакъв начин, а само с психология.

Работниците имат нужда от развитие, искат всяка година увеличение, за да се чувстват ОК. Иначе или ще са нещастни или ще си търсят друга работа, което не е добре за работодателя. Той дава увеличението за поощрение. И така новата година работникът има повече пари за харчене.


Ето тук: http://www.fimoti.com/index.php/topic,11.msg21561.html#msg21561 преди година съм писал за тази "черта" на хората.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #31 -: 25 Април, 2012, 19:46:24 »
0
Коганев, ти изкара работодателите направо невинни агънца, (в бг сигурно са херувими), пък Додо мина в сферата на парапсихологията премесена с иначе верни факти за разбойничеството на "търговците"...  ;)
Търговците ли?

В отговор на Коганевото твърдение е и логиката на днешната оупенска политика - всичките реформи провеждани в Гърция Португалия и пр. са в посока на разрушаване на отдавна РАЗРУШЕНОТО трудово законодателство. Те са в тази посока от времето на Тачър.
Залюляха махалото толкова надясно, че то вече е на път да направи 270 градуса... ;)
(У нас пък трудово законодателство, реално от 1944 година не е имало - профсъюзите още тогава бяха превърнати в чираци на управляващата олигархия, независимо от постсоциалистическата носталгия и "Кодекса на труда".)

Много ми е интересно как го определяте това "нискочело" животно - работника.
И това "хуманно" животно - работодателя?
Ако не ви мързи, спокойно можете да поразлистите Дикенс или Зола - струва ми се, че блестящите им портрети и на двете животни тепърва ще стават актуални.

Трябва също да призная, че всички сте прави! Всеки през своя поглед.
И несъмнено прав е и Серсемина, а аз ще заема от него само една думичка "дисбаланс".
Може би трябва да се сложи в мн. число.

... дисбалансите на днешната ни цивилизация.
Взех (писах го вече) да препрочитам Тойнби. Той има една теория за "творческото малцинство" превръщащо се в "доминиращо малцинство"... И... разпадане.
Патрик Кенън, ако го перефразирам, ("Залезът на демокрацията", без да използва същата терминология, а вероятно и без да се е спирал на Тойнби - нямам книгата пред мен за да видя библиографията) 30 години по късно, застъпваше тезата, че западната цивилизация или това което разбираме под страните от 1вия свят е, "застрахована" от подобно разпадане поради пропускливостта на социалната и структура, позволяваща непрекъснато обновяване на "творческото малцинство" така че последното да не се превърне в "доминиращо" малцинство...

Спирам, не само защото дълбоко се съмнявам в тази "застраховка" при условие че старта на две новородени човешки същества може да бъде от толкова диаметрални позиции, разстоянието между които да се измерва в няколко милиарда (не зимбабвийски де, а да не говоря, че и няколко милиона са много при това без да разглеждаме отношението пари-власт)...

п.п.
Един словесен шарж, преди Дочо да ме обвини в как се правя на много чел... Аз него няма да го обвинявам, че е чел главно дЪрвин...  :D
Дочо!  *drinks*



Ако разгледаме обществото като аналог на човешкия организъм или... обратното...

Гледам си пръстите на краката - грозни, невъзпитани и космати - мързеливи неработни животни.
Пръстите на ръцете ми - справящи се с неумолима лекота с клавиатурата - неуморни творци на форумни словоблудствания напоследък...
И се чудя!
Заслужават ли пръстите на краката ми кожените обувки дето им купувам?
Дали да не взема сатъра!

Но един вътрешен глас ми нашепва, че някои хуманисти харчат за ноктите на кучетата си, и главно за кучетата си, повече отколкото моя милост за грозните си, невъзпитани и космати пръсти.
Хуманист съм.  ;)
И се отказвам.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #32 -: 25 Април, 2012, 20:00:16 »
0
При наличие на конкуренция едно от нещата е - да си първи за даден вид стока и да я наложиш като мода. След това, като се накачулят другите...

... и си правят картели :)

Оня ден каква статия имаше: от август месец гражданска отговорност се вдига с 10%. Ми нали има 20 затсрахователя, как едновременно ще вдигнат с 10% :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #33 -: 25 Април, 2012, 20:14:33 »
0
goro, може би с погрешно впечатление си останал, че съм някакъв абсолютен егоист. Не е така.

Да продължим твоят пример - ако получиш инфекция на палеца на крака и има опасност за живота ти заради гангрена - хич няма да се замислиш да го отрежеш. Ами ако тоя пръст има наглостта и да ти се подиграва примерно "аз нарочно се заразих, защото съм сигурен, че ти ще ме излекуваш"?

Ясно е, че всяко общество има слаби и не ги пуска на вълците, защото му пречат. И трябва да им се помага.

Обаче едно общество като се развие дотам, че да започне да осигурява понякога по-сносен живот на слабите и "слабите" (нарочно слагам два вида) и те всъщност започват да живеят по-добре от работещите, тогава вече аз имам против. И с това като започне да се злоупотребява? "Защо да работя като мога и да не работя". То направо чист комунизъм си имаме.

Не разглеждай егоистично под "обществото" само това, обособено в една държава. На Земята има 7 милиарда, не игнорирай 80% от населението при разсъжденията за хуманизъм. Китаецът, значи, може да се бъхти по 16 часа на ден за да живее, за да може европеецът да получава "помощи" с които биха живяли 50 китаеца предоволно. Има нещо нередно тук.

Мързеливите трябва да живеят еднакво лошо навсякъде. А пък като започнат и здравите и прави да се правят на мързеливи, защото обществото им го позволява, е тогава вече ставам антихуманист.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #34 -: 25 Април, 2012, 21:26:24 »
0
goro, може би с погрешно впечатление си останал, че съм някакъв абсолютен егоист. Не е така.

Да продължим твоят пример - ако получиш инфекция на палеца на крака и има опасност за живота ти заради гангрена - хич няма да се замислиш да го отрежеш. Ами ако тоя пръст има наглостта и да ти се подиграва примерно "аз нарочно се заразих, защото съм сигурен, че ти ще ме излекуваш"?
...

Дочо!
Никакви погрешни впечатления нямам!
Смятам те 99% за хубаво момче!
Но като се вържеш, се "вдъхновявам", щото ти по принцип не изглеждаше да се връзваш, а и мислех, че носиш...  ;)

Майтапа обаче няма нищо общо със становището ми относно някои твои становища.
Та, ако продължа с примера и без да припомням приказката за рибата и главата и, мисля, че не ми е палеца на крака за рязане, а палеца на ръката.
Той е гангренясал.

Само един пример (с Гърция, щото аз Гърция познавам).
Бомбандират народа напоследък с налудничавите сметки за невероятно скочилите разходи за труд в Гърция през последните 10 години за да приеме орязването на правата му.

Не казват за кой труд?
За заплатата на бутафорния президент дето взима повече от американския или за заплатата на шефа на държавното тото - 500.000 доскоро?
Или за заплатата на българските, албанските, гръцките и пр. берачи дето дневната надница се движи между 25 и 35 евро без каквито и да е осигуровки? Или смяташ, че те ограбват китаеца?
Гръцкия бачкатор дето бачка 2100 часа в година или немския с 1450! ... за другите браншове по-скоро не знам, но за моя твърдя и съм го мерил. Гърка бачка поне 2 пъти по интензивно от немеца!

Та... според това което се прави на политическо и управленско ниво излиза, че гангрената е във вторите, според теб вторите  са мързеливи, а според мен си спукват задниците от бачкане и първите са некадърници!!!

п.п.
Не се сещам в коя тема Ивел беше писал, какво не и харесваме на България.
Няма да споменава колко пъти ме обираха мене - частника, освен последния път - мен физическото лице.
Събуди ме комшийката за да ми каже, че колата ми е простряна без гуми. (Предната вечер бяха дигнали резервната гума на комшията от багажника)
Когато докараш едно общество до там, че на индивида да му е по изгодно да открадне четири гуми  или една, отколкото да работи, никакво добро бъдеще не го чака това общество...
А един мой съсед във връзка с кражбата на кабели казва, че глада бил по-силен от тока!

Та... Това са "социални" кражби!

Е... в момента управляващите оупенски некадърници са тръгнали да градят такова общество и в Гърция. Мен не ми харесва. Предпочитам да имам лукса да мога да си забравям колата отключена на улицата, както често я забравям сега.

Тези, дето си мислят, че могат да се обградят с високи зидове някъде в покрайнините са просто неграмотни, чели твърде малко и дори дЪрвин са го попрескачали.  :D

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #35 -: 25 Април, 2012, 22:36:39 »
0
При наличие на конкуренция едно от нещата е - да си първи за даден вид стока и да я наложиш като мода. След това, като се накачулят другите...

... и си правят картели :)

Оня ден каква статия имаше: от август месец гражданска отговорност се вдига с 10%. Ми нали има 20 затсрахователя, как едновременно ще вдигнат с 10% :)


Монопол и картел, твърде близко са, а и в твоя пример се отнася за 1 нещо. Не може да му сложиш финтифлюшка и да кажеш - ето това е е по-бързо, с по-добри качества, ново.


А като стана дума за различните темпераменти на хората. Има една малка група хора, предприемачи, която има непрестанната нужда да се движи напред, и само напред. Без почивка. Такива като Бъфет, Сорос и тнт., които на 60-70 години продължават да увеличават и окрупняват. Тези хора, както по-горе споменах имат нуждата да получават всеки ден повече от предишния. Независимо колко много излишък вече са натрупали. Обаче проблеееем - другата по голяма част от хората не искат с толкова големи крачки да се движат. Искат да бъдат прости изпълнители, без отговорност, да си пият биричката веднага след работа, а уикендите да прекарват за риба. И растежа на заплатата за прослужените години напълно ги устройва. И изпадаме в патова ситуация, в която първите пришпорват вторите и им викат: давайте, бре, давайте, ще ви дадем повече пари. Вторите им отвръщат: ааа, не щем. Аз лекичко, тука, по малко, афиф-афиф.


Това го има вече и при нас, без да имаме Соросци и Бъфетци. Къде е нашенският корен, аз така и не можах да си обясня?
Никаква мотивация не е играе, важното е да не си дава зор и ако може по-малко работно време. Като направи 3-4 години, ако не бъде съкратен, иска да го съкратиш, че да си починел. Отива на борсата, не търси работа, получава по-малко пари, ама е хепи - не работи, баровец. Тези помощи от къде идват? От будалите, които работят.
Сори, ама и аз не съм съпричастна със несгодите от тяхната бедност. Ето и към днешна дата, продължавам да съм убедена, независимо от кризата - бедността е въпрос на личен избор. Изключвам болните, инвалидите и пенсионерите. На тях трябва да се помага.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #36 -: 25 Април, 2012, 22:57:36 »
0
Муза,
а понятията беден-работещ и беден пенсионер (с 40 години стаж) изключваш ли ги?

Щото аз все си мисля, че този дето го устройва борсата е взимал заплата като от борсата...  ;)
Т.е. е бил беден-работещ и е предпочел известно време да бъде беден-неработещ - в края на краищата за да взима от борсата си е плащал вноските - не си му ги плащала ти.
Та поведението му е повече от логично!

И... извинявай - това ти ли го измисли? (чак не ми се вярва)
Цитат
продължавам да съм убедена, независимо от кризата - бедността е въпрос на личен избор
Познавам една камара хора, които си спукват задниците от бачкане на по две работи и са бедни като църковни мишки.
« Последна редакция: 25 Април, 2012, 23:00:46 от goro »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #37 -: 25 Април, 2012, 23:19:27 »
0


Жоро,
Първо, нека си да уеднаквим понятията за бедност. Аз наричам бедност - едната вечер хляб с твърд маргарин, другата вечер за разнообразие - хляб с течен маргарин. Здрави прави хора? Че и да идат да копнат нещо на село им е под  достойнството? Работа под достойнство?!

Освен това, само част от осигуровките се са от него, другата част от работодателя. Какво значи от него - никой разумен работодател няма да допусне, когато процентът им се увеличава, да му падне нетното възнаграждение. Като е на борсата, държавата му внася осигуровки, включително и за пенсия. И така, като си "изхарчва" периодично внесените от него, кой ще му плаща пенсията? Или пак ще се казва - ами аз съм си "внасял".

Много, ама много по-малко взема от борсата и въпреки това!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #38 -: 25 Април, 2012, 23:38:03 »
0

Жоро,
Ще ти дам съвсем пресен пример.
Закриват банковия клон до нас, на служителите са им връчили предизвестия. Аз ги питам - има ли работа, нещо не ви предложиха? А, те - не са ни предложили, ама не си и търсим работа. Да си починем на борсата. Преди да работиш в банка беше добре, а сега е лудница, много работа...

Преди време, влетявам 4:35 и ги питам - абе вие работите ли, че обърках, коя банка до колко работи с клиенти?
-До 5 сме, на друго място работят до 4 и още 2:30 -3ч. почват да се приготвят. Само ние работим толкова много.

Сега ги питам - ами на "онова" място, с малкото работно време, няма ли позиции?
-И да има, малко са парите там...

Това е, и питам - накъде вървим, наистина, като общество? Може и да намериш оправдателна и логична причина, но аз не я намирам.

По-горе написах и пак ще повторя - изключвам болните, инвалидите и пенсионерите. На тях трябва да се помага!!!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #39 -: 26 Април, 2012, 00:04:19 »
0
Жоро,
Първо, нека си да уеднаквим понятията за бедност. Аз наричам бедност - едната вечер хляб с твърд маргарин, другата вечер за разнообразие - хляб с течен маргарин.
...

Значи Муза, твоето понятие за бедност е същото каквото е било през средните векове, ако не и по рано. Да не казвам, че и тогава такава бедност - едната вечер хляб със сланина, а другата със свинска мас е била изключение, поне по нашите географски ширини и без щедрите "субсидии" на китайците  ;) по дочо!

Е... че какво му е чудното тогава, че сме се запътили към средните векове!

Аз пък казвам, че е бедност, когато работещ мъж над 40 не може да си позволи да си купи нов автомобил или още по-лошо - да не може да издържа тричленното си семейство.

п.п.
Това със работодателска и работническа вноска в соц. осигоровките на прост език се казва сол ташак.
Извинявай за израза.
И двете са част от стойността на труда в крайния продукт т.е. едно и също, но промиването на мозъците е сериозно нещо, превърнато почти в наука днес.
А държавата е длъжна да добавя в соц касите, щото също взима от всички - включително и от тези на които дава. От тези дето са на заплати - обикновено най-много.
Да ти разкажа и аз един случай.
В една видна софийска фирма преди години, дори тоалетната хартия за домашно ползване осчедоводяваха за сметка на фирмата. Нито един на заплата няма възможността да си приспада по този начин облагаемите доходи.
Толкова за предприемаческата етика в днешно време.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #40 -: 26 Април, 2012, 00:18:56 »
0
Жоро,
Средни не средни векове, това е реалността. Има такива хора и никак не са малко. И забележи, че могат, имат възможности да не е така. Ама си седят в средните векове. Това ако не е състояние на духа, какво е? Щото по друг начин не мога да си го обясня. На такива, какво да им помогнеш, дори и да искаш? Мисията е невъзможна. Пробвала съм, но ме гледа някак с празен поглед. Някои изпадат в сериозна депресия.

А пък твоя критерий... как да ти кажа. Не е влязъл под моя "борд", не си е купил нова кола.  :D  Ама аз ще го разубедя, щото ... да не навлизам в едни дебри ...  :D

Приятно ми беше да си полафим! :) Лека нощ! :)

 *flower2*

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #41 -: 26 Април, 2012, 00:43:22 »
0

Гърка бачка поне 2 пъти по интензивно от немеца!


Хора всякакви има навсякаде. Но понеже говориш по принцип за гърка и германеца - инензивността и високата производителност до голяма степен са свързани с организираност и дисциплина. Това едно на ръка. Относно времето прекарано в работа - от колко чАса се състои гръцкото денонощие? Вечер до колко има хора по улиците и по таверните, сутрин в колко започва час пик по магистралите? Нощен полет до Франкфурт, кацане към 06.00 ч. сутринта, самолета пробива облаците и аз се облещвам - до където ми стига погледа магистралите пълни с коли. В Атина кьорав човек няма по улиците по това време, за задръстване да не говорим. Пробвай да сравняваш гърците с нещо по-близко - италианци, португалци. С германците недей, че са двете крайности в ЕЗ.


Е... в момента управляващите оупенски некадърници са тръгнали да градят такова общество и в Гърция. Мен не ми харесва. Предпочитам да имам лукса да мога да си забравям колата отключена на улицата, както често я забравям сега.

Важното е причините да се търсят винаги навън. Защо европейските некадърници не строят такова общество в Швеция, например. Грешката за ЕС е, че подцениха разликите в националните култури. Трябваше да си остане Европа (не слагам в сметката бившите соц. страни) както през 80-те и 90-те - кой откъдето е. Отидеш в Испания - пезетите евтини, отидеш в Гърция - драхмите евтини (спрямо доларите и марките тогава). Всички щяха да са доволни и местните и туристите.

П.П. Следващата ти закономерна стъпка е да напишеш колко работливи са гърците в сравнение с японците...
« Последна редакция: 26 Април, 2012, 00:57:09 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

koganev

  • Гост
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #42 -: 26 Април, 2012, 01:01:42 »
0

Коганев, ти изкара работодателите направо невинни агънца, (в бг сигурно са херувими)

....

Ааа, няма такова нещо. Само изброих последователността на процесите, които предизвикват един вид инфлация, защото това беше темата. Както сам можеш да видиш, никого не защитавам и не взимам страна. Просто така са се случвали нещата и ти знаеш много добре какво имам предвид, щом спомена Тачър. Процесите са следствие на събития и обстоятелства, за които нищо не съм споменал. Освен това в БГ такива процеси все още не са се случвали, а според мен никога няма и да се случат, за да замесваш местната фауна.
За БГ работодателите, въпреки, че съм такъв аз самият, мога да кажа такива отвратителни неща, че дори ти ще се опиташ да ги защитиш. Има и изключения, разбира се, но като цяло положението е трудно за възприемане. Нямам причина да смятам, че някъде е по-различно, освен може би в някаква степен. Ако искаш, отвори тема и ще си обсъждаме спокойно - имам какво да споделя, повярвай ми, а и ще ми е мното интересно и поучително да разбера как е в ГР.
 Но и за профсъюзите имам мнение и то от първа ръка - преговарям с тях прекалено често. И за тях не мога да кажа почти нищо положително. Със сигурност аз защитавам интересите на моите колеги (наети) по-добре от техния профпредседател, който постоянно ме врънка за пари, компютри и прочие благинки, но не за работниците, а за него самия. И други примери мога да дам за профсъюзите, но ти вероятно знаеш. Та, няма невинни в тези процеси. Правенето на пари не е етична работа, ще горим в ада - то е ясно, но май няма друг начин все още да се пълни хазната, освен от данъците (ни). 

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #43 -: 26 Април, 2012, 01:13:57 »
0
Жоро,
Средни не средни векове, това е реалността. Има такива хора и никак не са малко. И забележи, че могат, имат възможности да не е така. Ама си седят в средните векове. Това ако не е състояние на духа, какво е? Щото по друг начин не мога да си го обясня. На такива, какво да им помогнеш, дори и да искаш? Мисията е невъзможна. Пробвала съм, но ме гледа някак с празен поглед. Някои изпадат в сериозна депресия.

А пък твоя критерий... как да ти кажа. Не е влязъл под моя "борд", не си е купил нова кола.  :D  Ама аз ще го разубедя, щото ... да не навлизам в едни дебри ...  :D

Приятно ми беше да си полафим! :) Лека нощ! :)

 *flower2*

Чакай сега, да ти го обясня както ми го обясни на мен комшията в София преди 20-тина години.
Тогава, моя милост надъхан млад предприемач - света превземах!  ;)

Оплаквам му се аз един ден, че не мога да проумея тази философия - кафенета и кръчми пълни, оплакват се някои от безпаричие и пр., а аз работници не мога да намеря...
Комшията, на тез години дето съм аз сега ме поглежда хитро и ми казва долу горе следното:
- Ако това, което ти остава от заплатата след посрещането на елементарните нужди стига за една ракия или едно кафе, просто отиваш и пиеш една ракия или едно кафе. Щото колкото и години да го събираш - то пак за една ракия само стига. Виж, ако имаше надежда да събереш за кола или апартамент, тогава не стъпваш в кръчмата - събираш за кола или апартамент! ...

Разбира се - далеч съм от мисълта, че заплатата е единствената мотивация за работа. Сигурно има много други фактори с не по-малко значение и според мен основното е ценностната система на обществото. А ценностната система се дресира (според Тойнби) от "творческото малцинство" или "доминиращото малцинство"...

Когато на върха на ценностната система поставиш печалбата и направиш болницата търговско дружество - труда, независимо творчески или изпълнителски, сам по себе си престава да бъде мотив. А щом няма печалба, що да работя - ще карам на хляб и маргарин и ако мога да дигна гумите на тоя ахмак дето бачка и спи като заклан през нощта, що не!


Беше ми драго и на мене!
Лека нощ!


Булкан - при прегледа видяху че си писал.
Не говоря празни приказки.
Говоря за един конкретен бранш в който смятам, че съм сред най добрите и в който лично, по метода на Тейлър съм правил измервания.
Нито в производителността, нито в интензивността може да става и дума за сравнение. Вярно, че понякога това е за сметка на качеството.
Числата които съм посочил (1450 срещу 2100) пък никак не съм ги измислил аз, нито гърците.

Часовете пик в Солун са между 6:30 и 9 сутринта и между 3 и 6 след обяд.
По едно време правих снимки за форума даже, но не ги качих, щото кой ли го интересува.
Къде по лесно е да папагалства човек след такова доказателство като кака.

За Атина не знам.
Но ми се струва, че говориш на аба! Бил съм много пъти и много дни в Германия.


п.п.
Коганев, не беше да те  коря...
Опитах да обърна внимание - че нещата не са едностранни.
Виж това за "доминиращото и творческото малцинство" при Тойнби. Ще ми е интересно мнението ти като имаш време.

"Отивам" да потърся снимките от Солун през август -  отпускаркия месец, в 6 сутринта и да ги постна в темата за Гърция за Булкан.
« Последна редакция: 26 Април, 2012, 01:17:01 от goro »

koganev

  • Гост
Re: Q1/2012 - нагоре или надоле :)
« Отговор #44 -: 26 Април, 2012, 01:15:04 »
+1
...
 Отидеш в Испания - пезетите евтини, отидеш в Гърция - драхмите евтини (спрямо доларите и марките тогава). Всички щяха да са доволни и местните и туристите.

...

А това означава, че марката е скъпа. Значи гърците и испанците ще изберат други индустриални доставчици, а не германските. При равни други условия германските индустриални продукти винаги са за предпочитане, щото са надеждни и супер дуракоустойчиви, а и са без мито и прочие. Много е близко до ума, че ако валутата в Испания и Гърция е същата като в Германия, то автоматично отпада причината германските индустриални доставчици да се притесняват за пласмента на продукцията си в една бъдеща еедновалутна Европа. И ето ти го еврото и еврозоната - бъдещето на ЕС, според ... германците и французите, основни доставчици на индустриално и военно оборудване.

Не е никак лесно да се обяснят нещата с прости механични движения. Едните били работливи, а другите не чак толкова - добре, дори и така да е, това е от векове. Как пък точно след създаването на еврозоната едните задлъжняха на друтиге с половин трилион от новите пари?

Но това трябва да е в друга тема. Тук се отплеснахме.