Автор Тема: „Стар панел”, „нов панел”, „немски панел”- какво означава?  (Прочетена 25809 пъти)

bulsan

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 1
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Здравейте, в много оферти за продажби на панелни жилища се срещат термини като „стар панел”, „немски панел” и „нов панел”. Досега обаче не съм намерил точна информация какво означават. Интересува ме какви са разликите между видовете панелни блокове. Някои ги свързват само с годината на построяване на сградата, други- и с някои особености на конструкцията: дали са с балкони или лоджии, дали над най-горния етаж на сградата има изолиращо помещение или не, и т. н. Например блокът, в който живея в „Младост-3”, пуснат в експлоатация през 1979 г., е само с лоджии, с високо (около 1 метър или повече) изолационно помещение между покрива и последния етаж, с вътрешна отточна система на покрива с PVC тръби (няма външни улуци, както някои други панелни блокове).  Бихте ли ми дали някаква информация по въпроса за видовете панели и какъв тип панел според вас е блокът, в който живея? Благодаря ви предварително.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
дебамамамудеба! Сичко над 8 етажерки треа се следи! Само панелките са яки!!!
http://dnes.dir.bg/news/ruse-ranena-fasada-blok-lermontov-11530336?nt=4
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

alex

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +2/-1
  • Респект: 0
    • Профил
Здравейте,

термините са малко размити, но примерно - "старите" панели са с мозаечна фасадна облицовка, новите без. Немски панел за всеки май значи различно, но би следвало да са от най-първите панели от '60-те, произведени по немска технология и под надзора на немски технически ръководители. В момента терминът "немски панел"се използва от агенциите за внасяне на нотка романтизъм при описанието на стари панелни сгради, най-често без никакво друго основание, освен тяхната възраст  *sheep*  *sheep*

Това, което описвате ми звучи като Бс-69-Сф и няма нищо немско в себе си.

Ето една тема, в която има доста информация за панелните сгради, особено в района на София:
http://forum.gtsofia.info/index.php?PHPSESSID=15e4d44de5784f12d2b4073dda8754f5&topic=2991.0

Погледнете също и в Wikipedia: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE
Programming is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs,and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far,the Universe is winning.

silllveto

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-1
  • Респект: -1
    • Профил
Всъщност въпросът ти е, в готин блок ли живея, отговорът е - не.
Доколкото си спомням от едно инфо, което сега не можах да открия, немският панел е по-различен като изпълнение - оприличавам го на сандвич и вътре с нещо като газобетон.

дебамамамудеба! Сичко над 8 етажерки треа се следи! Само панелките са яки!!!
http://dnes.dir.bg/news/ruse-ranena-fasada-blok-lermontov-11530336?nt=4


Няма по-калпаво и мизерно строителство от панелното. ЕПК-то е най-устойчивото и именно за това, няма панел или тухла ако щеш, с етажността на ЕПК.
« Последна редакция: 29 Октомври, 2012, 23:58:26 от silllveto »

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Всъщност въпросът ти е, в готин блок ли живея, отговорът е - не.
Доколкото си спомням от едно инфо, което сега не можах да открия, немският панел е по-различен като изпълнение - оприличавам го на сандвич и вътре с нещо като газобетон.

дебамамамудеба! Сичко над 8 етажерки треа се следи! Само панелките са яки!!!
http://dnes.dir.bg/news/ruse-ranena-fasada-blok-lermontov-11530336?nt=4


Няма по-калпаво и мизерно строителство от панелното. ЕПК-то е най-устойчивото и именно за това, няма панел или тухла ако щеш, с етажността на ЕПК.


Сложих ти " - " ,заради щуротията ти,ние не сме "оня форум"  *rofl* *rofl* *rofl* :P
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

silllveto

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-1
  • Респект: -1
    • Профил
По-добре щуротия, отколкото глупост. Явно тук се тачат панелките и различното мнение се награждава като в забавачката. Извинявам се за спама, но след горния също такъв, емоционалната ми същност не се удържа.
Хубав ден!

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
По-добре щуротия, отколкото глупост. Явно тук се тачат панелките и различното мнение се награждава като в забавачката. Извинявам се за спама, но след горния също такъв, емоционалната ми същност не се удържа.
Хубав ден!

Какви панелки,какви тухли  :o
Аз ти казах,че не сме онзи форум,ама не разбираш.Не видях някой да ти задава лично въпрос,ти се изцепи за това в какъв блок живееш.Съобщи ни,че панелките са най-калпавото и мизерно строителство без никакъв аргумент,как да не те наградя с " - ".Сега пък взе,че се фръцна.Аман !
Аз живея в къща  *rofl*
Хубав ден и на теб !
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

alex

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +2/-1
  • Респект: 0
    • Профил
Доколкото си спомням от едно инфо, което сега не можах да открия, немският панел е по-различен като изпълнение - оприличавам го на сандвич и вътре с нещо като газобетон.

Това важи за абсолютно всички панели, произвеждани някога в България. Различават се по спецификации - размер и вид на топлоизолацията, но имат.
При проектирането на тези конструкции изчислителната стойност за топлопроводимост е била 0.66 W/m2K за фасадните панели, кое не е толкова повече от 0,35 W/m2K в сега активната наредба номер 7.

Няма по-калпаво и мизерно строителство от панелното. ЕПК-то е най-устойчивото и именно за това, няма панел или тухла ако щеш, с етажността на ЕПК.

Старите сгради, в т.ч. панелните,  всъщност са много качествено строени. В България няма паднала такава, въпреки тоталната липса на поддръжка в повечето, а също така - въпреки премахването на куп стени, които не трябва в много от тях :)
Аз не съм на мнение, че има перфектен вариант за избор на жилищна града в родината ни. Всичките си имат предимства и недостатъци и се налагат компромиси с едно или друго. Избирането на този баланс, или компромис,  е въпрос изцяло на личен избор. Всеки от нас има пълното право да заяви, че "сградата от тип X е най-добрата за мен", но да се налага това мнение на всички е глупаво.

Всъщност единственият фактор, който наистина е общ между всички типове стари сгради (30+ годишна ) е нивото на поддръжката им.
Programming is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs,and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far,the Universe is winning.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Това важи за абсолютно всички панели, произвеждани някога в България. Различават се по спецификации - размер и вид на топлоизолацията, но имат.
При проектирането на тези конструкции изчислителната стойност за топлопроводимост е била 0.66 W/m2K за фасадните панели, кое не е толкова повече от 0,35 W/m2K в сега активната наредба номер 7
Стана ми интересно казаното от теб. Възникват въпроси. Ако прочетеш и не те затруднявам, сподели няколко думи.

Повод е фактът, че преди време ходих на едно квартално събрание, организирано от Общината по повод на програмата за енергийна ефективност и поемане на 50 % от разходите с европейски средства за реализиране на одобрен  проект.
Имаше питане: А каква ще е съдбата на вече изпълнена външна изолация и сменена дограма, които са платени от съответен собственик?
Без много подробности споделям само най-главното от отговора: има начин да се приспадне от евентуално бъдещо задължение на съотв. собственик във връзка с проекта. Същевременно намекнаха, че изолации изпълнение по инициатива на отделен собственик от незнайни фирми и без проект, водят до доста шарени резултати. Примерно, един сложил миналата година 10 см. тежка каменна вата, а друг до него  4 см. лек стиропор преди 10 години, при това неизмазан (само леко зашпаклован).
През годините изискванията и нормите са се променяли. Знам, че в момента дори качествен стиропор, дебел 5 см., положен върху тухлена зидария не покрива нормите. И това се изтъкна на събранието, но не се задълба за вида стена под него.

Въпросът ми към теб. 
Ако  се изходи от 0,35 W/m2K според наредба № 7, знаеш ли какви са приблизителните необходими дебелини на най-масово използвания изолационен материал - стиропор със средно качество, за да се постигне заложения норматив?
При панели
При ЕПК
При газобетон
При тухлена зидария.
Говорим все за обичайни дебелини, Игнорираме разните там жб греди, шайби и т.н.  Става дума само за зиданите външни стени.
Ясно ми е, че често генерализиран отговор е невъзможен.
Може и съвсем приблизителен да е (с толеранси, или  ... не по-малко от ).

alex

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +2/-1
  • Респект: 0
    • Профил
Мога да споделя единствено личното си мнение по въпроса :)

А то е - едни хора трябва да вземат едни пари :)
Има мъгляви обещания, че ще вградят съществуващата изолация, ако отговаря на норматива. Проблемът е, че в момента се "приема" колко е топлопроводимостта на панелите на база изчислителната им + някакъв фактор, заради "лошо изпълнение". Този фактор, естествено, ще бъде колкото е удобно на мераклиите. Готов съм да заложа дребна сума, че ще бъде 2 см повече от масово поставяната от всики  *valcho* *sheep* *sheep*

А това с 10-те сантиметра вата не го вярвам особено. Аз търсих тази година плочи за фасадна изолация, както и за покривна. От последните не чух някой да има в наличност. Плочи над 7 см. от който и да е вид не намерих никъде в наличност. Вероятно със същия успех можеш да си купиш панирани хлебарки от кварталния магазин  :-X

Има и още една дребна подробност относно частичните фасадни изолации - те са незаконни по същество. Липсва проект и одобрение от общината. Аз имам огромното желание да си направя дори за частична топлоизолация, но шансът подобно нещо да бъде разгледано, камо ли одобрено от общината са ... вероятно нула процента. Т.е. единствено страхът от революция би спрял същите мераклии да изринат всико съществуващо :)

За конкретни стойности може да ползваш някой калкулатор, има налични в нета:

Първият точно в момента не изглежда да работи, но иначе е доста удобен за кръчмарски сметки от неспециалисти.

Ето и една тема от друг форум, в която има конкретни препоръки за отделните типове панелни сгради: Панелните сгради и енергийната ефективност.
Информацията в нея смятам за напълно изчерпателна (както и всичко друго, пуснато там от този конкретен човек)

цитат оттам:
Цитат
1) Постигането на стойностите на нормативния коефициент U е възможно чрез полагане от външната страна на фасадните стени и фасадни калканни стени, независимо от номенклатурата на панелната сграда, на топлоизолационен слой, както следва:
- с дебелина 5 см при коефициент на топлопроводност 0.03 W/mK


Масовият  EPS е с ламбда ~0.040, т.е. ще са нужни 7 см.
Neopor и другите графитни EPS са с ламбда ~0.031, т.е. 5 см. са малко под необходимото.

За себе си лично съм решил да монтирам 8 или 10см Neopor, при което само изолационният слой е съответно ~0.36W/m2k или 0.31 W/m2k. Във вторият случай никой не би могъл да оспори ефективността на изолацията, но остава варианта с обявяването й за незаконна.
Тъй като цената на самият материал е под 50% от стойността на цялата услуга (отделно има труд, мазилка, козирки, дюбели, мрежа) бих посъветвал всеки да си положи поне 8 см. изолация, по възможност графитен EPS.
« Последна редакция: 10 Ноември, 2012, 15:30:20 от alex »
Programming is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs,and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far,the Universe is winning.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Мога да споделя единствено личното си мнение по въпроса :)

А то е - едни хора трябва да вземат едни пари :)
Има мъгляви обещания, че ще вградят съществуващата изолация, ако отговаря на норматива. Проблемът е, че в момента се "приема" колко е топлопроводимостта на панелите на база изчислителната им + някакъв фактор, заради "лошо изпълнение". Този фактор, естествено, ще бъде колкото е удобно на мераклиите. Готов съм да заложа дребна сума, че ще бъде 2 см повече от масово поставяната от всики  *valcho* *sheep* *sheep*

А това с 10-те сантиметра вата не го вярвам особено. Аз търсих тази година плочи за фасадна изолация, както и за покривна. От последните не чух някой да има в наличност. Плочи над 7 см. от който и да е вид не намерих никъде в наличност. Вероятно със същия успех можеш да си купиш панирани хлебарки от кварталния магазин  :-X

Има и още една дребна подробност относно частичните фасадни изолации - те са незаконни по същество. Липсва проект и одобрение от общината. Аз имам огромното желание да си направя дори за частична топлоизолация, но шансът подобно нещо да бъде разгледано, камо ли одобрено от общината са ... вероятно нула процента. Т.е. единствено страхът от революция би спрял същите мераклии да изринат всико съществуващо :)

За конкретни стойности може да ползваш някой калкулатор, има налични в нета:

Първият точно в момента не изглежда да работи, но иначе е доста удобен за кръчмарски сметки от неспециалисти.

Ето и една тема от друг форум, в която има конкретни препоръки за отделните типове панелни сгради: Панелните сгради и енергийната ефективност.
Информацията в нея смятам за напълно изчерпателна (както и всичко друго, пуснато там от този конкретен човек)

цитат оттам:
Цитат
1) Постигането на стойностите на нормативния коефициент U е възможно чрез полагане от външната страна на фасадните стени и фасадни калканни стени, независимо от номенклатурата на панелната сграда, на топлоизолационен слой, както следва:
- с дебелина 5 см при коефициент на топлопроводност 0.03 W/mK


Масовият  EPS е с ламбда ~0.040, т.е. ще са нужни 7 см.
Neopor и другите графитни EPS са с ламбда ~0.031, т.е. 5 см. са малко под необходимото.

За себе си лично съм решил да монтирам 8 или 10см Neopor, при което само изолационният слой е съответно ~0.36W/m2k или 0.31 W/m2k. Във вторият случай никой не би могъл да оспори ефективността на изолацията, но остава варианта с обявяването й за незаконна.
Тъй като цената на самият материал е под 50% от стойността на цялата услуга (отделно има труд, мазилка, козирки, дюбели, мрежа) бих посъветвал всеки да си положи поне 8 см. изолация, по възможност EPS.

Така стоят нещата, както си ги описал.
Благодаря за напомнянето за калкулаторите, наистина бях забравил за тази възможност.

Иначе и аз за своето лично жилище (стара тухла) избрах графитния Неопор, но държах монтажът да стане със скеле, а не от алпинисти.  Присъединиха се съседи и първоначално мислех, че това е плюс, но в момента на избор на дебелината на изол. материал, започна лек разнобой.  Аз направих компромис съгласявайки се на 7 см.,смятах, че е удачно да е 10), а другите мръднаха нагоре - от 5 до 7 см. Оказа се, че търговците предлагат материал през сантиметър, по поръчка на клиента, но  5  и 7 см. имаше на склад, а за всичко друго следваше да се чака. Идеше зима. Избраният доставчик работи с Неопор от  гръцката фабрика и ми изглеждаше "по-истински".

А по отношение на програмата, казвам ти веднага, че няма да я бъде.
Опидох там с надежда да открия мотиви, с които да помогна на съсобствениците  да вземат "правилното" решение. Истинска и пълна рехабилитация е нещо, което просто трябва да се случи, ама "на дали"!
Само като чух, че се поставя условие за учредяване на сдружение, аз самият вече казах "не".
Абсолютно неприемливо е да стана съдружник с една значителна част от другите.
Принудителната съсобственост е достатъчно голямо бреме. 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
А, забравих да ти кажа, че на няколко места съм виждал 10 см. каменна вата.
Винаги на къщи, обаче.
Единия път дори се заговорих с чорбаджията, беше в Банско.
Не ми обясни подробно откъде, но каза, че я е поръчал индивидуално и струвала много пара >:(
« Последна редакция: 10 Ноември, 2012, 15:18:43 от nachev »

alex

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +2/-1
  • Респект: 0
    • Профил
Аз се добрах до дистрибутор на Rockwoll, но не ме устройваше месец чакане, при това заявен малко уклончиво.
Колкото до цената на ватата - не е чак толкова огромна на квадрат, по спомен за 10см Rockwool Hardrock (покривна) ми дадоха ~24 лв/м2. Просто къщата има несравнимо повече площ за изолиране от апартамент, още повече ако апартамента няма калкани. При мен има около 23 m2 фасадни стени (без площта на прозорците), а  при такива количества скъпотията се преживява относително по-лесно.

Другото което ме притеснява лично мен, е че съм високо, а собственото тегло на каменната вата е голямо. Ако, недай си боже, монтажът е компрометиран и това вземе, че се свлече от 8 етажа върху някого ... Не искам да ми тежат такива неща на съвестта, нито да ги мисля :) Тук между другото няма гаранция дори при наличие на проект и лачен изпълнител - справка блокът във Владиславово, Варна. Другото основно предимство на фасадната изолация с каменна вата - негоримост - също се компрометира ако само аз поставя. Т.е. при пожар няма да ме стопли особено, че ще ме натрови горящата изолацията на съседа отдолу, вместо моята.

Ако се съберат всички и се разберем за цялостна изолация с каменна вата - бих гласувал с 2 ръце, но частична бих си поставил само Неопор.
Programming is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs,and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far,the Universe is winning.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил


Ако се съберат всички и се разберем за цялостна изолация с каменна вата - бих гласувал с 2 ръце, но частична бих си поставил само Неопор.
От частична ползата е почти нулева, вервай ми. Щот съм Краля на Изолациите!  И щот съм скромен, баси! 
Самовнушението е велико нещо........ *yahoo*
Ас съм българче.......