Автор Тема: Бъдещето на бившите малки национални държави и формирования.  (Прочетена 15072 пъти)

iaross

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +7/-16
  • Респект: -5
    • Профил
Каква според вас ще е ролята и съдбата на малките национални държави във времеви хоризонт от 50-100 години в икономически и политически план?

Причина за пускането на тази тема ми беше едно интервю в което доста подредено се излагат хаотичните мисли и опасения въртящи се в главата ми. Давам линк към него:
http://tv.km.ru/andrei-fursov-konets-neoliberaln


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
След 100 години е почти сигурно, че няма да има държави.

iaross

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +7/-16
  • Респект: -5
    • Профил
Със сигурност не е толкова просто.

Възможен, но не единствен е сценария по който отиваме към глобално правителство. По скоро развитието на кризата и яловоста на политическите предложения за излизане от нея ще засилят, а на места и ще породят, националистически и леви движения. Леви популисти и опортюнисти, както и фашизирани партии ще обират вота на недоволните от икономическото си положение. С продължаване /даже не е необходимо да се засилва/ на кризата, процентите получени от тях на демократични избори ще растат. Това ще постави под удар евроинтеграцията и отново ще се играе старата игра на протекции на собственото производство. След като допремине еуфорията от така наречените европейски ценности и по-точно, когато те станат недостъпни и лишени от смисъл за широките маси и стане ясно че Европейския съюз има за цел да брани интересите на мултинационални компании и в този смисъл на икономически най-силните държави, ще се формират и полисически партии желаещи да го демонтират. Това неиминуемо ще доведе до сблъсък на компрадорската администрация и нейните политически представители и представителите на националния капитал /до колкото ги има в отделните държави. Просто сравнете България и Гърция./. Не е невероятно, макар и слабо, вторите да одържат връх тъй като за разлика от първите ще настояват за ясно поети отговорности и наказание за неизпълнението им, съответно ще имат широка подкрепа в обществото.

ще бъде продължено....

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Снощи прегледах линка с интервюто на Фурсов.
Особено интересен беше исторически ят преглед на развитие на политикономическата картина.
Някои тези ми се сториха приемливи, други още не мога да смеля и не се наемам да коментирам.
Може би, но само ако намеря време да прочета и текста и да го попремисля. Не, че това ми е особено силна страна, де   *rofl*, ама човекът говори много бързо и залива зрителя с много инфо. Видях, че има и текстов вариант.

Да попитам. Фурсов начертава два вероятни сценария за бъдеще.  Това със световното правителство по-скоро не ми се иска да го коментирам, но  тезата за "имперо-подобни образования" ме завари неподготвен.
Как го виждате това и що е то?!
Не вдянах напълно идеята.

iaross

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +7/-16
  • Респект: -5
    • Профил
Начев, ще се опитам да ти отговоря, но имай в предвид че това са само мои интерпретации до колкото ми стига интелекта да сглобя картинката.

Според мен акд. Фурсов се опира на теорията за технологичните зони и тяхната борба за надмощие. Преди ВСВ зоните са четири: Германска, Английска, Американска и Японска. След ВСВ са две Американска и СССР, а сега е само една  *rofl* досети  се коя. В резултат на това е и кризата. При невъзможност за последваща експанзия трябва да се премине или към интензификация /всемирно правителство и масово затягане на колани за да се преразпредели или по-скоро обере богатството към власт имащия елит на последната технологична зона, включително и от периферните обслужващи го национални елити, а те едва ли ще си мълчат/ или game over- start new game /парцелиране и образуване на нови тех. зони на база най-силни регионални играчи.
Реално това ще са имперообразуванията.

Всъшност по интересно ми е следното: ще имат ли периферните елити технологията и осъзнатата нужда за формиране на тези така наречени имперообразувания?

Ще бъде продължено....

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Да ти кажа, това сега по естествен начин би трябвало да ен е толкова важен проблем, но на мен ми е доста интересно.
Един приятел - историк, с когото винаги ми е приятно да разговарям, обобщаваше в подобни случаи, че империите успяват (в някакъв етап от време) да трансформират  резултатно растящите вътрешни противоречия във външна агресия.

Аз разбирам доста добре твоята теза, но бях изненадан от намесването на категорията империя. То нали горе-долу трябваше да представлява  : някакво държавно образувание, при което някой е завладял съседите си (че може и не само тях) и се управлява от един център, воглаве с император, който получава властта по наследство. От прогимназията насам не ми се налагало да декламирам дефиниция на империя, ама дано да съм приблизително във вярната посока.

Добре, ясно е, че всъщност  "импероподобен" е нещо като символ, алегория. Няма да споря с академика.

Накрая на поста си ползваш понятието тех. зони. Това го възприемам повече. По ми иде  да видя един свят, който е конструиран полицентричмно, като някакви съревноваващи се икономически зони, но не малко на брой. С известно усилие бихме могли да си представим, кои ще са те.
Европа уж беше най-напред, но се оказа, че  моделът е сбъркан. Що така от този континент напоследък се пръкват все сбъркани модели  :-\
В Северна Америка има доста свършенаработа в тази насока.
За моя изненада преди няколко дни видях един кратък репортаж от тристрана среща между Китай, Япония и Южна Корея.  Оказа се, че още от  1999 са започнали преговори за някаква зона  за икономическо сътрудничество и свободна търговия и вече са проведени много кръгове, а тази информация тотално съм я пропуснал досега.
Централна и Южна Америка също нещо си говореха.


iaross

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +7/-16
  • Респект: -5
    • Профил
Съжалявам ако съм те заблудил, но в горния си пост интерпретирам. Нямам собствена теза, опитвам се да композирам приемлива и даваща отговори политико икономико социално историческа картина на база на научно популярни съждения и материали от автори които звучат правдоподобно.
Липсват ми системни знания и критерии за оценка на фрагментите които предоставя интернет пространството. Нямам база да започна да градя теория на чисто, но и компилацията която създавам подлагам на постоянни съмнения.
Проблема идва и от идеологическия шум в информационния или директно дезинформационен сигнал. И тъй като виртуалното общуване /във всичките му форми/ е сурогат, имай едно на ум.

П.с.: може би това ще интересно:
Международная панорама с Эрастом Галумовым

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Съжалявам ако съм те заблудил, но в горния си пост интерпретирам. Нямам собствена теза, опитвам се да композирам приемлива и даваща отговори политико икономико социално историческа картина на база на научно популярни съждения и материали от автори които звучат правдоподобно.
Липсват ми системни знания и критерии за оценка на фрагментите които предоставя интернет пространството. Нямам база да започна да градя теория на чисто, но и компилацията която създавам подлагам на постоянни съмнения.
Проблема идва и от идеологическия шум в информационния или директно дезинформационен сигнал. И тъй като виртуалното общуване /във всичките му форми/ е сурогат, имай едно на ум.


Добре казано.
И при мен е така.
Нещо ме зачовърка като почнах да те чета и да слушам Фурсов.
Щото напоследък като погледна в персоналния си ДжиПС - само нули. Проверявам връзките, захранването, тръскам го - пак нули.  :)