Автор Тема: Старата тема за влоговете  (Прочетена 17242 пъти)

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Старата тема за влоговете
« -: 19 Май, 2010, 18:47:39 »
0
Някой неща които повечето знаем, но все пак го пускам

Минчо Христов: Чуждите банки вече са изнесли над 1 млрд. лева!
http://www.blitz.bg/news/article/78332

- Но БНБ официално твърди, че опасност от финансова криза няма и че спестяванията на хората са гарантирани.
- Казвал съм на Иван Искров, че не е хубаво да се лъже. Казвам му го и сега чрез вашия уважаван вестник. Хубаво е ръководството на БНБ да прочете някои анализи на Европейския съюз и МВФ, които предупреждават България за тежки финансови проблеми. Ами 30 % от банките в България са гръцка собственост. Трябва да си пълен глупак или мошеник да твърдиш, че банките майки могат да фалират, а клоновете им в България – не. Само през последните месеци чуждите банки са изнесли повече от 1 милиард лева и това ръководството на БНБ прекрасно го знае. Вместо да обслужва хората, БНБ обслужва интересите на чуждите банки. Как иначе да си обясним, че лихвите по кредитите в България са 3-4 пъти по-високи, отколкото в останалите страни на Европейския съюз. Защо БНБ и Банков надзор не се намесят? Знаете ли, че сега

Впрочем, съветвам ви като авторитетна медия да питате Иван Искров

как Фондът за гарантиране на влоговете, в който има около 1 милиард лева, може да гарантира спестявания за близо 24 милиарда?!

В закона за гарантиране на влоговете има и друг капан, за който хората не знаят – при фалит на банка всички валутни влогове ще бъдат изплащани в левове, и то по курс от първоначалния ден на плащането. Като депутат предложих всички валутни влогове да бъдат изплащани в съответната валута. И това го отхвърлиха без никакво логично обяснение. Истината е, че по този начин искат да откраднат и валутните спестявания на хората. Целта е при евентуална финансова криза и девалвация на лева хората да получат обезценени левове, а не валутата, която са вложили.


Аз може да съм малко тъпичък, но има поне две неща в това изказване, които ме дразнят и доста се спекулира с тях като цяло.
Колко точно се очаква да има във фонда за гарантиране на депозитите?! 24 милиарда ли, защото толкова имало като депозити?! Ами естествено е, че няма как да има 24 милиарда, защото няма откъде да дойдат. Парите в този фонд са % от депозитната база на банките и този процент няма как да е много голям, защото това са пари, с които банките трябва да оперират.
Банковата система като цяло тази, която и най-разпространена, базираща се на частичния резерв се крепи само и единствено на доверието. Ако започнеш да всяваш паника и недоверие си на път да задвижиш едно Self-fulfilling prophecy, а може би това е идеята на автора да влезе в ролята на "Аз казах ли ви, че така ще стане!".
И послено и аз не мисля, че е правилно валутните депозити да се връщат в лева, както е според закона, но дори и да се стигне до изпълнението на този закон и да се стигне до такова връщане, каква всъщност ще е разликата? Ако имам 10€ депозит и банката, в която ми е депозита фалира, лева се девалвира и курса €/лв стане 1/4, то тогава ще ми върнат 40лв, но все още се предполага, че с тях ще мога да си купя 10€, защото такъв в курса.
Естествено има и сценарий, в който няма как и откъде да си купя 10€, но ако стигнем до такъв сценарий няма смисъл да коментираме.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #1 -: 19 Май, 2010, 21:36:06 »
0
И послено и аз не мисля, че е правилно валутните депозити да се връщат в лева, както е според закона, но дори и да се стигне до изпълнението на този закон и да се стигне до такова връщане, каква всъщност ще е разликата? Ако имам 10€ депозит и банката, в която ми е депозита фалира, лева се девалвира и курса €/лв стане 1/4, то тогава ще ми върнат 40лв, но все още се предполага, че с тях ще мога да си купя 10€, защото такъв в курса.
Естествено има и сценарий, в който няма как и откъде да си купя 10€, но ако стигнем до такъв сценарий няма смисъл да коментираме.

Ако евентуална девалвация е след фалита, тогава за 10 евро ще ти върнат 20 лева, в момент когато струват 40, т.е. може да си купиш обратно само 5. И в закона няма краен срок на изплащане. Има старт, но не и край. Това е като с цените "от 5 лева (но до 5000)".

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #2 -: 20 Май, 2010, 12:10:42 »
0
Ако евентуална девалвация е след фалита, тогава за 10 евро ще ти върнат 20 лева, в момент когато струват 40, т.е. може да си купиш обратно само 5. И в закона няма краен срок на изплащане. Има старт, но не и край. Това е като с цените "от 5 лева (но до 5000)".

Реално в закона е записано: "При влог в чуждестранна валута на вложителя се изплаща левовата равностойност на гарантирания размер на влога по курса на Българската народна банка в началния ден на изплащане на гаранцията по влоговете." т.е няма значение денят на фалита кога е и при какъв точно курс. Изплащането става на база на курса в деня на неговото започване. Ако курса при започването на изплащанието е 1 към 4 се изплаща при 1 към 4, а не при 1 към 2, както е било на датата на фалита.
Единствения специфичен случай, в който можеш реално да загубиш е, ако девалвацията се случи след започване на изплащане на депозити и преди да изплатят твоя депозит, именно поради липсата на краен срок на изплащане, но все пак това е по-скоро специфичен казус и не би трябвало с него да се всява паника.
« Последна редакция: 20 Май, 2010, 12:25:01 от mindless™ »

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #3 -: 20 Май, 2010, 12:26:24 »
0
Прав си ,че не бива да се всява паника и затова регулаторите трябва да изчистят точно такива „специфични казуси“,които познавайки родната действителност ми се струват много реални. ::)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #4 -: 20 Май, 2010, 12:32:47 »
0
Ако евентуална девалвация е след фалита, тогава за 10 евро ще ти върнат 20 лева, в момент когато струват 40, т.е. може да си купиш обратно само 5. И в закона няма краен срок на изплащане. Има старт, но не и край. Това е като с цените "от 5 лева (но до 5000)".

Реално в закона е записано: "При влог в чуждестранна валута на вложителя се изплаща левовата равностойност на гарантирания размер на влога по курса на Българската народна банка в началния ден на изплащане на гаранцията по влоговете." т.е няма значение денят на фалита кога е и при какъв точно курс. Изплащането става на база на курса в деня на неговото започване. Ако курса при започването на изплащанието е 1 към 4 се изплаща при 1 към 4, а не при 1 към 2, както е било на датата на фалита.
Единствения специфичен случай, в който можеш реално да загубиш е, ако девалвацията се случи след започване на изплащане на депозити и преди да изплатят твоя депозит, именно поради липсата на краен срок на изплащане, но все пак това е по-скоро специфичен казус и не би трябвало с него да се всява паника.

Да, аз започнах с "Ако евентуална девалвация е след фалита", това имах предвид.

Дано не сме свидетели нито на фалит на банка (защото тогава няма да е една, а и да не трябва да се тълкува другия текст в закона - за "промоционалните" депозити), нито на девалвация :)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #5 -: 20 Май, 2010, 13:04:57 »
0
Реално в закона е записано: "При влог в чуждестранна валута на вложителя се изплаща левовата равностойност на гарантирания размер на влога по курса на Българската народна банка в началния ден на изплащане на гаранцията по влоговете." т.е няма значение денят на фалита кога е и при какъв точно курс. Изплащането става на база на курса в деня на неговото започване. Ако курса при започването на изплащанието е 1 към 4 се изплаща при 1 към 4, а не при 1 към 2, както е било на датата на фалита.

Лошото е, че практически няма краен срок за пълно изплащане на депозита. Начален момент има, но не и краен. Могат да започнат да ти изплащат депозита и с 1000 лева, остатъка ще ти го дължат, но без да са задължени кога да ги платят.

Ако е във валута, може да се окаже проблем промяна на фиксирания курс или пък премахване на борда. Защо? Ами ето една проста сметка:

Имаш 50 000 евро на депозит, който трябва да ти изплатят от гаранционния фонд. Започват да ти изплащат по сегашния курс - трябва да ти изплатят 97791,5 лв, от които в началото ти плащат 1000 лв. Остава да ти дължат 96791,5 лв, но се бавят защото не смогват да изплатят на всички лица / не искат да ти платят (?!). Междувременно Народното събрание променя фиксирания курс и той става 1 евро за 4 лева. Тогава вече ти изплащат останалите пари. Имаш 97791,5 лв в джоба, но ако решиш да ги обърнеш обратно в евро, ще получиш 24447,86 евро.  ;)

Честито! Изгаряш с 25552,13 еврА. :o


mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #6 -: 20 Май, 2010, 13:20:58 »
0
Реално в закона е записано: "При влог в чуждестранна валута на вложителя се изплаща левовата равностойност на гарантирания размер на влога по курса на Българската народна банка в началния ден на изплащане на гаранцията по влоговете." т.е няма значение денят на фалита кога е и при какъв точно курс. Изплащането става на база на курса в деня на неговото започване. Ако курса при започването на изплащанието е 1 към 4 се изплаща при 1 към 4, а не при 1 към 2, както е било на датата на фалита.

Лошото е, че практически няма краен срок за пълно изплащане на депозита. Начален момент има, но не и краен. Могат да започнат да ти изплащат депозита и с 1000 лева, остатъка ще ти го дължат, но без да са задължени кога да ги платят.

Ако е във валута, може да се окаже проблем промяна на фиксирания курс или пък премахване на борда. Защо? Ами ето една проста сметка:

Имаш 50 000 евро на депозит, който трябва да ти изплатят от гаранционния фонд. Започват да ти изплащат по сегашния курс - трябва да ти изплатят 97791,5 лв, от които в началото ти плащат 1000 лв. Остава да ти дължат 96791,5 лв, но се бавят защото не смогват да изплатят на всички лица / не искат да ти платят (?!). Междувременно Народното събрание променя фиксирания курс и той става 1 евро за 4 лева. Тогава вече ти изплащат останалите пари. Имаш 97791,5 лв в джоба, но ако решиш да ги обърнеш обратно в евро, ще получиш 24447,86 евро.  ;)

Честито! Изгаряш с 25552,13 еврА. :o

Да това е точно така, но както и аз написах това е единствената ситуация, при която губиш. Все пак в нея има доста условности. Първо не ти изплащат цялата сума, после девалвацията се случва след началото на изплащането. То реално ако трябва да сме черногледи и да всяваме паника стига да се отбележи само, че няма срок на изплащането т.е дават ти 1000лв. от твоя пример и толкова, канят те 2050-та година да си получиш останалите. Честито изгаряш с повече!

Реално винаги съм се дразнил на мнения на "специалисти" като тоя Минчо Христов, които нищо ново не казват, но го казват по начин, по който, ако някой вземе думите им впредвид ще доведе единствено до отрицателни реакции и допълнително утежняване на ситуацията.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #7 -: 20 Май, 2010, 13:26:28 »
0
Реално в закона е записано: "При влог в чуждестранна валута на вложителя се изплаща левовата равностойност на гарантирания размер на влога по курса на Българската народна банка в началния ден на изплащане на гаранцията по влоговете." т.е няма значение денят на фалита кога е и при какъв точно курс. Изплащането става на база на курса в деня на неговото започване. Ако курса при започването на изплащанието е 1 към 4 се изплаща при 1 към 4, а не при 1 към 2, както е било на датата на фалита.

Лошото е, че практически няма краен срок за пълно изплащане на депозита. Начален момент има, но не и краен. Могат да започнат да ти изплащат депозита и с 1000 лева, остатъка ще ти го дължат, но без да са задължени кога да ги платят.

Ако е във валута, може да се окаже проблем промяна на фиксирания курс или пък премахване на борда. Защо? Ами ето една проста сметка:

Имаш 50 000 евро на депозит, който трябва да ти изплатят от гаранционния фонд. Започват да ти изплащат по сегашния курс - трябва да ти изплатят 97791,5 лв, от които в началото ти плащат 1000 лв. Остава да ти дължат 96791,5 лв, но се бавят защото не смогват да изплатят на всички лица / не искат да ти платят (?!). Междувременно Народното събрание променя фиксирания курс и той става 1 евро за 4 лева. Тогава вече ти изплащат останалите пари. Имаш 97791,5 лв в джоба, но ако решиш да ги обърнеш обратно в евро, ще получиш 24447,86 евро.  ;)

Честито! Изгаряш с 25552,13 еврА. :o

Да това е точно така, но както и аз написах това е единствената ситуация, при която губиш. Все пак в нея има доста условности. Първо не ти изплащат цялата сума, после девалвацията се случва след началото на изплащането. То реално ако трябва да сме черногледи и да всяваме паника стига да се отбележи само, че няма срок на изплащането т.е дават ти 1000лв. от твоя пример и толкова, канят те 2050-та година да си получиш останалите. Честито изгаряш с повече!

Реално винаги съм се дразнил на мнения на "специалисти" като тоя Минчо Христов, които нищо ново не казват, но го казват по начин, по който, ако някой вземе думите им впредвид ще доведе единствено до отрицателни реакции и допълнително утежняване на ситуацията.

И аз съм за това да не се всява паника, но все пак това си е огромна дупка в закона, и ако не искат спекулации нека я оправят.
Нека няма начален срок , а да има краен срок .


mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #8 -: 20 Май, 2010, 13:36:40 »
0
И аз съм за това да не се всява паника, но все пак това си е огромна дупка в закона, и ако не искат спекулации нека я оправят.
Нека няма начален срок , а да има краен срок .

С две ръце съм ЗА да оправят закона, но като се има предвид и днес каква бозичка сътвориха нашите избранници при гласуването на закона за здравето си мисля, че не им стига капацитета просто.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #9 -: 20 Май, 2010, 14:53:36 »
0
Всяка законова възможност МОЖЕ да бъде използвана. Тази конкретно трябва да се има предвид (да имаме едно наум), разбира се, без да се всява паника. Щото ако всички вкупом тръгнем да си теглим 25-те млрд от банките, сещайте... :-\

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #10 -: 20 Май, 2010, 21:39:15 »
0
В Русия този закон за защита на депозитите е разписан значително по-ясно и най важното се е доказал че работи. Около пиковете на кризата
преди около година и кусор гръмнаха двайсетина банки там, обаче ощетени вложители нямаше. Всичко си бе изплатено точно и в срок. Има ясно
указани срокове за изплащането начало не по-рано от 14 дена след фалита на конкретната банка, и за 3  дена всичко трябва да бъде
изплатено.

5. В какой срок Агентство выплачивает вкладчику возмещение по вкладам?
 
Согласованная с вкладчиком сумма страховки выплачивается Агентством в течение 3 дней со дня представления вкладчиком в Агентство необходимых документов, но не ранее 14 дней со дня наступления страхового случая


http://www.asv.org.ru/guide/faq/index.php?PAGEN_2=2#nav_start

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #11 -: 31 Юли, 2010, 15:11:52 »
0
Да поотворя малко една от любимите теми на "влогарите" :):)  ;)

Какво става с банките в БГ последният месец? Някой следи ли инфо, данни, тенденции?

Според вас сега по-опасно ли е да се държат пари на влог в банка, отколкото преди 3 месеца да речем?

Те и лихвите по депозитите поспаднаха, ама пак се "неприлично високи" в сравнение със западни банки :)
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #12 -: 31 Юли, 2010, 15:24:59 »
0
Ето тук правят картинки по данните от БНБ:

http://www.bgbanks.com/

обаче още няма последното тримесечие

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #13 -: 31 Юли, 2010, 18:08:43 »
0
Гледам сега по Нет-а, че ПИБ и КТБ продължават да предлагат старите нива на лихви по депозити. ПИБ - 7% в EUR и BGN за тримесечни, а КТБ 7.5 в EUR и 6.5 в USD безсрочни (осчетоводяват се в края на годината, но при закриване на влоговете могат да се изтеглят по всяко време, само трябва да е 30 дни след откриване на депозита). Наш Асен може и да прави много повече по борсите, но 'орицата в цивилизацията (които не разбират, като мен) за такъв процент си купуват акции. Та имам известни изкушения да "върна" някъвки пари в БГ банковата система примерно до Нова година, като си оставя и сума в чужбина (почти на нулева лихва), но пък ако "изгоря" тук, ще имам известна финансова резерва. Какво мислят съфорумците по въпроса? Гледам, че се вдига процента на лошите кредити, ама като не знаем къде е "точката на пречупване"... От друга страна си мисля, че едва ли ще оставят банки да фалират.
I say what I do and do what I say.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #14 -: 31 Юли, 2010, 18:28:24 »
0
Гледам сега по Нет-а, че ПИБ и КТБ продължават да предлагат старите нива на лихви по депозити. ПИБ - 7% в EUR и BGN за тримесечни, а КТБ 7.5 в EUR и 6.5 в USD безсрочни (осчетоводяват се в края на годината, но при закриване на влоговете могат да се изтеглят по всяко време, само трябва да е 30 дни след откриване на депозита). Наш Асен може и да прави много повече по борсите, но 'орицата в цивилизацията (които не разбират, като мен) за такъв процент си купуват акции. Та имам известни изкушения да "върна" някъвки пари в БГ банковата система примерно до Нова година, като си оставя и сума в чужбина (почти на нулева лихва), но пък ако "изгоря" тук, ще имам известна финансова резерва. Какво мислят съфорумците по въпроса? Гледам, че се вдига процента на лошите кредити, ама като не знаем къде е "точката на пречупване"... От друга страна си мисля, че едва ли ще оставят банки да фалират.

Преди месец един приятел, счетоводител в банка сподели (под влиянието на малко алкохол  :P ), че нещата при НЯКОИ банки са доста зле, но засега се изкарват на печалба със счетоводни приьоми (той потвърди един пример на Асен1975, ако не се лъжа, за това, че ако банката не си събира кредита, то начислява и наказателни такси. Не че и тях успява да събере, ама така се изкарва на печалба. Като го питах БНБ защо го допуска, ми отговори, че ако се публикуват данните хората ще почнат масвово да теглят и ще трябва да се закрият някои банки.
То такива трикове се правят по цял свят за да си вземат мениджърите бонусите  *valcho*  *sheep* (2009 Обама наложи висок данък след като отпуснаха милиарди на няколко закъсали фирми).
Аз лично очаквам със сигурност от 70% това да се случи, до 1 година резервите да свършат и после борда да се катурне. Трудно е обаче да се хване точният момент кога да теглиш от банката депозита си (ако не си във властта). Предполагам, че ще се почне с масови поръчкови статии, колко стабилен е борда. Тези, засега са единици.
Където има висока доходност има и висок риск.
« Последна редакция: 31 Юли, 2010, 18:44:51 от antoninus_pius »