Автор Тема: Старата тема за влоговете  (Прочетена 17243 пъти)

valio1900

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
  • Карма: +11/-11
  • Респект: +7
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #15 -: 31 Юли, 2010, 18:29:59 »
0
Гледам сега по Нет-а, че ПИБ и КТБ продължават да предлагат старите нива на лихви по депозити. ПИБ - 7% в EUR и BGN за тримесечни, а КТБ 7.5 в EUR и 6.5 в USD безсрочни (осчетоводяват се в края на годината, но при закриване на влоговете могат да се изтеглят по всяко време, само трябва да е 30 дни след откриване на депозита). Наш Асен може и да прави много повече по борсите, но 'орицата в цивилизацията (които не разбират, като мен) за такъв процент си купуват акции. Та имам известни изкушения да "върна" някъвки пари в БГ банковата система примерно до Нова година, като си оставя и сума в чужбина (почти на нулева лихва), но пък ако "изгоря" тук, ще имам известна финансова резерва. Какво мислят съфорумците по въпроса? Гледам, че се вдига процента на лошите кредити, ама като не знаем къде е "точката на пречупване"... От друга страна си мисля, че едва ли ще оставят банки да фалират.

И как точно ще изгориш? Не вервам да сложиш повече от 50000EUR в една банка.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #16 -: 31 Юли, 2010, 19:02:07 »
0
Гледам сега по Нет-а, че ПИБ и КТБ продължават да предлагат старите нива на лихви по депозити. ПИБ - 7% в EUR и BGN за тримесечни, а КТБ 7.5 в EUR и 6.5 в USD безсрочни (осчетоводяват се в края на годината, но при закриване на влоговете могат да се изтеглят по всяко време, само трябва да е 30 дни след откриване на депозита). Наш Асен може и да прави много повече по борсите, но 'орицата в цивилизацията (които не разбират, като мен) за такъв процент си купуват акции. Та имам известни изкушения да "върна" някъвки пари в БГ банковата система примерно до Нова година, като си оставя и сума в чужбина (почти на нулева лихва), но пък ако "изгоря" тук, ще имам известна финансова резерва. Какво мислят съфорумците по въпроса? Гледам, че се вдига процента на лошите кредити, ама като не знаем къде е "точката на пречупване"... От друга страна си мисля, че едва ли ще оставят банки да фалират.

И как точно ще изгориш? Не вервам да сложиш повече от 50000EUR в една банка.

Няма да сложа повече в един влог и в една банка, но темата е дълга, тук и в имоти.нет сме я дъвкали доста време :) :) Има си пролуки в закона за защита на влоговете (в случай на фалит има срок за започване на изплащането, но не е упоменат срок за завършавне, както и не се гарантират влоговете в съответната валута). То вярно, че бая неприятни неща трябва да се случат едновременно, за да "изгори" човек, ама все пак... Просто попитах ако някой следи горе-долу банковата система и ако има някъкви "движения".
I say what I do and do what I say.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #17 -: 03 Август, 2010, 13:55:43 »
0
Попадна ми нещо интересно. Да благодарим на status  за поста:

================================================================
status
  в-к Банкеръ 
   
  Банките се въртят в омагьосан кръг 

  Банковата система е изпаднала в пълен ступор - финансовите й показатели   се влошават непрекъснато, но пък никой не посочва полезен ход, който да   доведе до подобряване на ситуацията. При сегашната криза кредитните   институции са съсредоточили усилията си върху запазването на депозитите и   по възможност - тяхното увеличаване, както и върху привличането на   платежоспособни кредитополучатели. Тази цел преследват и повечето   провеждани в момента и планирани до края на годината рекламни кампании.   Прави впечатление обаче фактът, че независимо от големите усилия за   набиране на депозити от граждани и фирми през последните един-два месеца   банките не бележат особени успехи. Сериозен ръст бе постигнат само през   първите два месеца на годината. За януари 2010-а те са се увеличили с   половин милиард лева, а през следващия месец - с още около 1.1 млрд.   лева. След това обаче при депозитите има спад от 300 млн. лв., който   през април е частично компенсиран с ръст от 130 млн. лева. На фона на   общия обем привлечени средства от граждани и фирми - 44.61 млрд. лв.,   тези движения са почти незабележими. 
   
  Ефектът на "замръзването" 
   
  се обяснява с факта, че и през 2010-а банките продължиха, макар и бавно,   да намаляват лихвите по депозитите. Средният размер на доходността по   левовите спестявания на гражданите намаля от 7.5 до 6.25% годишно, а по   тези в евро - от 6.09 до 5.24 процента. Това доведе до охлаждане на   ентусиазма на населението да вади парите изпод дюшеците. Пък и в тази   криза свободните пари на хората започнаха да привършват. 
   
  За банките обаче 
   
  спестяванията на населението 
   
  останаха като че ли единственият източник, на който могат да разчитат.   Финансирането им отвън е все така ограничено, а за някои кредитни   институции - дори недостъпно. Повечето фирми пък не разполагат със   средства, за да посрещнат текущите си плащания и да обслужват   задълженията си по вече взети заеми, камо ли да оставят пари по банкови   сметки и депозити. Ако и източникът - пари от населението, пресъхне,   тогава банковата система наистина ще изпадне в доста сложна ситуация. Тя   ще бъде принудена да отпуска кредити само до размера на вече събраните   вземания от стари длъжници. В такова положение банките бяха поставени   през 1996 г., когато много от тях подписаха специални меморандуми с БНБ и   бяха задължени да не предоставят повече заеми, отколкото са събрали. Е,   сега положението е малко по-различно. От намесата на БНБ няма   необходимост, защото кредитните институции се съобразяват с реалностите   на пазара. Въпреки това те сякаш се въртят в затворен кръг. 
   
  Опитват се да преструктурират кредитните си портфейли и да компенсират   свиването на приходите, като търсят платежоспособни клиенти, на които да   отпуснат нови заеми. И, разбира се, това са хората, готови да ползват   ипотечен кредит, защото обезпечението по него - ипотеката, го прави   по-нискорисков. Проблемът е, че кредитните институции не могат да   предложат атрактивна - разбирай ниска цена, за да привлекат достатъчен   брой нови кредитополучатели. Вярно е, че  банките започнаха да намаляват лихвата  по ипотечните заеми - от началото на годината до края на април средният й размер се е свил от 9.72 на 9.16% годишно. Като   прибавим към нея таксите и комисионите, цената на един 15-годишен   ипотечен заем в лева отива над 12% годишно. Това означава, че ако едно   семейство вземе, обезпечен с имот, заем от 70 000 лв., месечната му   вноска по него ще е над 700 лв. (8400 лв. годишно). Подобна сума може да   си позволи домакинство, чиито сигурни месечни доходи са не по-малко от   1500 лева. А кризата бързо стопява броя на този тип семейства. 
   
  За да разширят обхвата на потенциалните платежоспособни ползватели на   ипотечни заеми, банките неизбежно трябва да намалят както лихвите, така и   таксите и комисионите. Но те не могат да пристъпят към подобен ход, без   да намалят цената, по която привличат депозити от граждани и фирми.   Прибягнат ли към по-чувствително свиване на лихвите по депозити, пък има   опасност гражданите да започнат да теглят парите си, местейки ги от   банка в банка, което на свой ред ще доведе до проблеми с ликвидността.   Това обяснява защо кредитните институции се въртят в омагьосан и доста   порочен кръг. Истината е, че в момента те нямат полезен ход освен да   крепят крехкия баланс между приходите и разходите си, без да правят   "резки движения" в политиката си. 
   
  Тук обаче идва следващият проблем. И той е, че  сегашното крехко равновесие  не може да продължава дълго. Ясно е, че ако икономическата конюнктура не   се подобри, разходите за провизии по просрочените кредити ще стават все   по-големи, а приходите от стари и нови заеми ще намаляват, докато в   един момент банковият сектор в България не излезе на загуба. Според   по-оптимистичните прогнози, ако кризата в икономиката ни продължи и през   следващата година, секторът ще започне да отчита загуби след юни   2011-а. Песимистите обаче са на мнение, че това може да се случи още   през септември тази година. 
   
  В момента, в който публикуваният от БНБ отчет за приходите и разходите   на банковата система покаже, че тя е на загуба, на дневен ред ще застане   въпросът: колко дълго тя може да понася отрицателен финансов резултат.   Според някои експерти кредитните институции у нас - като цяло,   разполагат с капиталов буфер от около 3.2 млрд. лева. Толкова загуби те   могат да си позволят преди да изпаднат в дълбока криза. Само че този   буфер е твърде относителна величина. Първо, защото, според финансисти, в   момента банките заделят много по-малко провизии, отколкото трябва. И   второ, защото някои кредитни институции могат да си позволят годишна   загуба от 200-300 млн. лв., но за други и 10 млн. лв. отрицателен   финансов резултат е достатъчен да ги срине. А случи ли се подобно нещо с   една банка, целият сектор ще започне да трещи по шевовете. Ето защо   основният въпрос оттук нататък е: 
   
  какъв е изходът от омагьосания кръг 
   
  И още какво трябва да се направи, за да се избегне кризата в банковата   система. Отговорът на тези въпроси обаче е неразривно свързан с   икономиката. А на нея са й необходими свежи външни инвестиции - при това   не по-малко от 2 млрд. евро годишно. Така "топката" се оказва в   "полето" на правителството и от него зависи дали ще успее да създаде   достатъчно добри условия за тяхното привличане. 
 
================================================================

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #18 -: 03 Август, 2010, 16:03:21 »
0
Много умерено написана статия :) Ако acen1975 беше писал на тази тема, щяхме да си направим дружно харакири :)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #19 -: 03 Август, 2010, 16:05:12 »
0
Мерси на Dimitar и Status за статията.
I say what I do and do what I say.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #20 -: 03 Август, 2010, 17:06:47 »
0
Е и какво правим от тук насетне.
1. Бързо бягаме в банките и закриваме (дърпаме) всичко от там, без разлика след това къде ще ги сложим тези пари.
2. Нищо не правим (кучето си лае, кервана си върви)
3. Приемаме сведенията, че нещата започват да се поклащат и наблюдаваме по-изкъсо с повишен интерес, но парите си остават там.(банковата система е на 3 ракии ама има поне още 3 да изпие ако иска да се грохне съвсем). Започваме да търсим други надеждни алтернативи за около десетина процента годишно без риск и ангажименти (сладка работа), докато ни просветне с някоя високорафинирана бизнес идея (далавера). Не съм пушил скоро трева, обикновенно като се напуша хубаво съм генерирал най-продуктивните неща които съм реализирал в живота си до сега. Ще излеза довечера да си купя от хубавата.
 
Вие как мислите

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #21 -: 03 Август, 2010, 17:34:53 »
0
"В момента, в който публикуваният от БНБ отчет за приходите и разходите на банковата система покаже, че тя е на загуба, на дневен ред ще   застане въпросът: колко дълго тя може да понася отрицателен финансов   резултат."

Не бих чакал да разбера колко дълго ще издържи банковата система, когато е на загуба. Започнат ли печалбите да стават символични -- "левовите в марки и в Бурканбанк".

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #22 -: 03 Август, 2010, 17:58:39 »
0
Е и какво правим от тук насетне.
1. Бързо бягаме в банките и закриваме (дърпаме) всичко от там, без разлика след това къде ще ги сложим тези пари.
2. Нищо не правим (кучето си лае, кервана си върви)
3. Приемаме сведенията, че нещата започват да се поклащат и наблюдаваме по-изкъсо с повишен интерес, но парите си остават там.(банковата система е на 3 ракии ама има поне още 3 да изпие ако иска да се грохне съвсем). Започваме да търсим други надеждни алтернативи за около десетина процента годишно без риск и ангажименти (сладка работа), докато ни просветне с някоя високорафинирана бизнес идея (далавера). Не съм пушил скоро трева, обикновенно като се напуша хубаво съм генерирал най-продуктивните неща които съм реализирал в живота си до сега. Ще излеза довечера да си купя от хубавата.
 
Вие как мислите

Като се напушиш гледай да запомниш какво ти е просветнало и да ни напишеш после :):):) Аз ще гледам тези дни да поговоря пак с един-двама познати по "горните етажи" на банки и ще споделя тук, въпреки, че предварително почти съм сигурен какво ще ми кажат - че няма страшно.
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #23 -: 04 Август, 2010, 15:09:06 »
0
Може би е лято и никой не написа за предния месец какво каза статистиката за кредитите?

1. Лошите потребителски = 15.5% (миналия месец = 15.2%) - ръст с 2.4% - забавяне на ръста с 48%
2. Лошите ипотечни = 13.5% (миналия месец = 13.2%) - ръст с 2.4% - забавяне на ръста с 52%
3. При фирмите = 15.4% (миналия месец = 14.8%) - ръст с 4.5% - забавяне на ръста с 49%
« Последна редакция: 04 Август, 2010, 23:47:36 от dodo2 »

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #24 -: 04 Август, 2010, 15:11:07 »
0
Barba - от тук може да направиш по достоверен стрес тест :)
 http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_download/bs_201006_a1_bg.xls

За първите 6 месеца-

Приход от лихви   2 533 783
Разход за лихви   -1 110 888
Приходи от такси и комисионни   403 137
Административни разходи   -819 639
Обезценка   -566 030
-------------------------------------
Печалба       352 123


satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #25 -: 04 Август, 2010, 18:38:35 »
0
Може би е лято и никой не написа за предния месец какво каза статистиката за кредитите?

1. Лошите потребителски = 15.5% (миналия месец = 15.2%) - ръст с 2.4% - забавяне на ръста с 48%
2. Лошите потребителски = 13.5% (миналия месец = 13.2%) - ръст с 2.4% - забавяне на ръста с 52%
3. При фирмите = 15.4% (миналия месец = 14.8%) - ръст с 4.5% - забавяне на ръста с 49%

Сигурно си копирал 1) в 2), защото са с еднакви "имена". Или аз нещо пропускам ?

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #26 -: 04 Август, 2010, 19:57:52 »
0
Индиректни маркери по темата - искането на правителството всички разплащания да минават безкасово.
 Банките търсят спасение в поредната промяна на закона, уж в интерес на бюджета и събираемостта на вземанията, а всъщност целящ да спаси банките.
 Основните приходи на банките са в таксите им. Това е истината. Не случайни бяха скандалите около това, кои банки ще са тези, в които ще влизат приходните сметки на НАП (мита, ддс, акцизи, такси). Просто за пример, вижте какви са банковите комисионни за различните им услуги - там е голямата лапачка за банките, а не в лихвите по раздадените кредити. ;)
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #27 -: 04 Август, 2010, 23:25:01 »
0
http://www.fincity.bg/show.php?storyid=946
Вижте последната дума, на последната точка на последната заблуда...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #28 -: 04 Август, 2010, 23:47:59 »
0
Да, оправих, второто е ипотечни.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Старата тема за влоговете
« Отговор #29 -: 22 Август, 2010, 15:43:13 »
0
Позволявам си един цитат на Гоголчо от негова тема, плюс малко въпроси и персонални предположения от мен, постовете се дублират в двете теми, ако това ви дразни, пишете, ще изтрия някой от двата (става въпрос за моите постове):


gogolcho

 
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #137 -: Днес в 11:39:47 »

   
Попаднах на едно изказване на Стоян Александров на някаква дискусия от преди година. Четете от 34 стр.

http://finance-varna.com/files/Events/Roundtable_FINAL.pdf
* Roundtable_FINAL.pdf (403.55 kB - свалено 1 пъти.)


BulCan

   

Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #138 -: Днес в 15:11:00 »

   
Четох изказването на Стоян Александров с интерес. Доколкото разбрах с моите все пак ограничени познания във финансите е, че според него, банките в БГ са се втурнали да вдигат лихвите и по кредитите и по депозитите, което от една страна води до заключване на свободни пари в банкови влогове (както той казва "кой е луд да инвестира в каквото и да било, при условие, че има гарантирани 9-10%"), а от друга до невъзможност на някои кредитополучатели да си изплащат кредитите при повишените лихви и при увеличена безработица и загуба на доходи. Според Александров процента на признатите лоши кредити от банките е занижен чрез счетоводни трикове, позволени от някъква поправка/допълнение към някакъв закон (номер 9 май беше, не ги разбирам), но това не може да се прави вечно, ако кризата продължи примерно година или две. Изказването е от преди година. Интересни са ми коментарите ви (най-вече на автора на поста - Гоголчо, а и на всички останали) относно какво според вас се случва една година по-късно (т.е. сега). Аз като лаик какво забелязвам:

Повечето банки свалиха лихвите по депозитите от 5-6.5% до 3-4%. Не съм се интересувал какво се случва точно с лихвите по кредитите, с колко са паднали и колко е реалната им цена като се включат различните видове такси по усвояване и обслужване. Това ме интересува до толкова, доколкото се опитвам да направя "бакалска" сметка дали парите, които получават при процента необслужвани и разсрочени кредити в момента са значиелно повече от лихвите, които изплащат по депозити, кредитите, които дължат към банки-майки или други финансови институции и разходите им. Грубо казано - какво влиза и какво излиза като парични потоци.

Другото, което ми се набива на очи е, че единственно 2 банки (от тези, които следя де) са запазили висок лихвен процент по депозитите (едната 7% в евро и лева и 4.5% в щатски долари, другата 7.5% в евро и 6.5% в щатски долари). Това, което е очевадно е, че тези банки са български, нямат банки-майки в чужбина. Какво мислите по този въпрос? Моята логика е, че тези банки не могат да се финансират на нисък процент от банки-майки в чужбина и нямат друг избор, освен да държат висок процент на лихвите по депозитите, за да привличат по-голямата част от спестяванията на българите, а защо не и на чужди лица. Да, ама нали като дават високи лихви по депозити, трябва и да вземат високи лихви по кредити за да балансират? Ако другите банки са свалили лихвите по кредитите, кредитополучателите няма ли да си рефинансират кредитите при тях? На какво разчитат? Нямат друг избор? Сметките им за момента поне излизат? Евентуално "подпиране" от държавата, защото банките са на "свои хора"?

Опитвам се да си изясня картината до някъква степен, имам някъкви средства извън БГ на символична лихва, които не мисля, че ще са ми нужни до 8-9 месеца, та се чудя дали да не ги прехвърля в БГ да събират някъква лихва (то и 3-4% е повече от 0.7, например), дали пък да не се рискува една част да се "набучи" в банките с по 6.5-7.5% лихва по депозитите? Интересно нещо е човешката психика - преди 7-8 месеца се чудехме как да изкараме парите в чужбина на сигурно място, сега пък се замислих дали да не върна част от тях...  :D :D *drink11*

П.П. Ясно ми е, че банките печелят много и от всевъзможни такси в-у банкови услуги - парични преводи, обслужване на сметки, преводи при плащания към бюджета, при плащане на глоби и пр. Дали това би им компенсира загубите от необслужвани кредити? Пак се повтарям, но основно ме интересува какво мислите за разликите м-у изцяло българските банки с високи лихви по депозити (няма да ги назовавам, но те се знаят) и тези с банките-майки, които свалиха тези лихви?
I say what I do and do what I say.