Автор Тема: Хоби  (Прочетена 111276 пъти)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #345 -: 08 Февруари, 2012, 18:17:47 »
0
Много яки фотки, снимал е на бавна скорост на затвора и вероятно с някакъв филтър или бленда на софтуера на апарата. То цялата му страница е пълна с хубави снимки, сток продава човека...
I say what I do and do what I say.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #346 -: 08 Февруари, 2012, 19:20:48 »
0
Усилвател с вентилатори не е ли кофти? Звукът от вентилатор ми се е превърнал в най-дразнещото нещо. Откакто от лаптопа ми вече не се чува шум, направо няма нужда да посещавам лудницата вече. :)
Кофти е Додо......мноу кофти. Хай-фай  и хай-енд  стандарта е несъвместим с вентилатори  и мощности като 1000W! Тва е добро за дискотека, баси! Няма усилвател с претенции за натурален звук HI-END  по-мощен от 50W на канал.
Булкан, клас А е режим на работа на крайното стъпало, а не клас за качество.
Например Луксман имат техна си разработка "бета циркуит" с полеви транзистори (те с други немат), по 4 или 6 на канал, като доста греят. Такъв им е работния режим (напрегнат), на 60 до 80 волта, с което постигат динамика близка до тая на лампата. За сравнение 99% от масовите  усилватели работят (кр. стъпало) от 18 до 33 волта макс. Лампата (вакуума) се още е ненадмината като скорост на нарастване на тока (сигнала) сиреч добра динамика, при пълното отсъствие на шум и изкривявания! някои лампи работят на 800 волта! Усилвател 2х8 W създава впечатление за 2х 50W поне, динамиката е причината! А реализма и топлия звук на лампата са причината, който е слушал лампа трудно да се върне на полупроводниците! Полупроводника (транзистора, дори и полевия) има хармонични изкривявания, Мноу трудно доловими като "цвят" по скоро, придружаващи "верния" звук, ма тва вече са маниашките изгъзици, и самовнушения  на тема колко сме капризни, и колко мноу чуваме, и ни дразни, баси.....некои мноу са пренасят, в смисъл гевезят, а най-често всъщност на такива слон им е стъпил на ушите, баси!По времето, когато е създаден тоа Ротел, носителя на звук е била  лентата, гр. плоча а касетката е била  новост и рядкост. Всъщност лентата е по-добрия вариант като качество на звука и е актуална и днес според маниаци а и аз съм съгласен, щото при скорост 9 или 19 см./сек. на ролковия дек мое да се направи страхотен запис като динамика от цифров носител, но единствено шума на лентата мое да дразни капризните. За тва си има DOLBI система, но тя "реже" малко от зв. картина, щото такъв и е принципа - орязване на вредната честота на шума. Иначе, на мераклиите им е интересно, щото мое да променяш картината с подмагнитването (BIAS) и избора на лента, тва си е хоби се пак!
Но във века на цифровия 24 битов (минимум) звук най-слабото звено са боксовете като възможности, щото усилвателя мое да възпроизведе с голема динамика, примерно 97 db  от 5hz до 55000hz, а най-добрия бокс мое със същата динамика(! без завал надолу до 30db) да възпроизведе без изкривявания от 27hz до 14000hz. Сиреч, имаш слон (ц. носител, плеър, усилв.) ма "вратата" е малка и нема откъде да видиш целия слон, ми му виждаш я хобота, я краката.....я друга му работа!(hi-end шегичка) *scare* *scare*
Тва е широка тема....говорителите hi-end например, се различават мноу сериозно като конструкция и изработка от стандартния чайна боклук, но външната прилика е голема, баси.....боксовете са голема тайна.....херметичността е мноу важна......ма аде другия път за тва......
« Последна редакция: 09 Февруари, 2012, 09:03:18 от darkside »
Ас съм българче.......

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #347 -: 09 Февруари, 2012, 02:35:45 »
0

Пробвай с някой амп.от топ моделите на Ревокс, Пайъниър Референц, Сони Есприт, Онкио Интегра(!), Денон (от големите модели) и секи път ще чуеш различен саунд. А при Луксман усещането ще е, че си отворил голяма врата, която е била само леко открехната от Маранца.


Кой ли дявол ме караше да отварям приказка за тези неща... Ето нещо, което значителни би ми подобрило саунда - Luxman M 05 power amp:
http://www.thevintageknob.org/luxman-M-05.html
Вътре са два моно-блока (има 2 захранващи кабела).

В момента най-доброто предложение за такъв по Нет-а е http://www.ebay.de/itm/Luxman-M-05-Luxman-/110817630815?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item19cd3eda5f

Но тогава пък ми трябва съответният pre amp - Luxman C-05 http://www.audioscope.net/luxman-c05-pre-amplifier-p-1426.html

Много добри интегрирани усилватели изглежда да са Accuphase E-530 и 560 . Има един 530, пуснат на щатския, английския и немският Ebay и то го продава един от БГ, но доста пари му иска 6250 щ. д. Рядко излизат такива, но обикновенно се продават за около 4000-4500 щ. д.
Ето го и нашият човек: http://www.ebay.de/itm/Accuphase-E-530-with-AD-10-board-/270898566081?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D6116305558476912512 Може да се предложи и по-ниска цена на търга, може и направо да се свържа с него (да не дава комисион на Ebay), но мисля, че си гради репутация там и би държал да го продаде през тях. Този интегрираният е чист клас А, 2Х30 W
(пишат, че не било проблем, можел да захрани и мощни колони)... При всички случаи и двата варианта са сериозна стъпка нагоре от Маранците ми, но все пак малко е риск като не могат да се чуят с моите колони, а и като са на старо може да са им сменяли чаркове вътре... Ти Accuphase техника чувал ли си как звучи? Отзивите са много добри по Нет-а и рядко се намират.  Ако се вземе нещо от тези, ще трябва да се вдига нивото и на CD payer-a, не са една или две бели... Старите и на половин цена не мога да ги продам, гледам в Германия на толкова ги продават нови (още една индикация, че не са от достатъчно добър клас)... Баси :):)



Дарки, прочетох ти последният пост с интерес, надявах се да дадеш коментар за машините описани по-горе в предният ми пост - Luxman M 05 (евентуано в комбинация със С 05) и за Accuphase E-530 или E-560, има и едни E-450 (послендият е клас АВ), но пишат на доста места, че за по-малко пари не може да се намери нищо по-добро. Ако имаш време, пиши какво мислиш? Линкът за големият Ротел го пуснах като любопитен факт по-скоро :)

П.П. Чувал ли си някога усливател на Vincent (това е сравнително нова германска марка - 1995 г., която се прави в Китай), не е хай-енд, но имат усилватели, които, работят като клас А при 2 Х 10 вата - а (8 ома), а иначе са 2 Х 200 вата на 8 ома (не мога да разбера дали се превключва от клас А режим на другото каквото е там (най-вероятно клас В) или просто първите 2 Х 10 вата са като клас А, а като го усилиш повече преминава в клас В?) Сори за неграмотността... http://www.vincent-tac.de/en/product-lines/solidline/sv-234.html, а един модел работи и като 2 Х60 вата като клас А - http://www.vincent-tac.de/en/product-lines/solidline/sv-238mk.html. Имат и едни хибриди с транзистори и лампи (не знам до колко има полза от тази работа) - http://www.vincent-tac.de/en/product-lines/tubeline/sv-236mk.html

По принцип ме интересува повече какво мислиш за Luxman M 05 - С 05 комбинация и за Accuphase. Иначе един път замених моят Маранц за един Vincent SV-234 за един месец (успях да изгърмя Маранца с 2 междукомпонентни кабела накъсо, ама беше още в гаранция и го взеха да го поправят) и като, че ли Винсънта ми звучеше по-добре (ама вече Маранца го бях купил).
Като цяло си мисля, че ако реша все пак да подобрявам системата да започна от усливателя, а евентуално по-късно и от CD palyer-a. Боксовете ми се струва, че като ниво биха могли да се впишат с по-висок клас компоненти (или поне аз така си мисля) - http://www.mordauntshort.com/specifications.php?PID=5&Title=Specifications
I say what I do and do what I say.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #348 -: 09 Февруари, 2012, 11:14:12 »
0
Булкане, ето тука малко бентлита, майбахове, ламборгинита.....разчита се на същото като при колите. Богатите имат нужда от играчки отговарящи на богатството им. Има умни хора, които са се досетили и ги щавят. Вервай ми,  цената на труда и материалите е мноу далеко от продажната. И сичко е забулено в тайнственост.....тва е част от играта! Разказват например, как баща и син седем години нощем(!) разработвали, сглобявали, разглобявали, сменяли компоненти, сваляли и дигали напрежения, експериментирали и създали една единствена бройка с уникален звук, баси,  се едно картина на  Рембранд.....има по-евтини космически спътници, баси......Иначе разгледай, интересно е. 
http://www.higherfi.com/audio_amps/1
----------------------------------------------------------------------------
Luxman M 05 (евентуано в комбинация със С 05) и за Accuphase E-530 или E-560, има и едни E-450 (послендият е клас АВ), но пишат на доста места, че за по-малко пари не може да се намери нищо по-добро.
----------------------------------------------------------------------------
По принцип съм привърженик на интегрирания тип усилватели. По-малко кабели, къси вътрешни връзки е най-добре.
Не харесвам и комбинираните, щото най-често преампа е лампов, а стъпалото е транзистор. Е, ква е ползата от лампите? Малко по-добра динамика, но хармониците си ги слушаш...
При клас А имаш малка мощност и най-добро качество. Най често превключването на режима е ръчно, ако усилвателя работи в двата режима, с аналогов елемент(ключ).  Винаги ме е учудвало тва, да слагат дистанционно на усилвател с претенции.....или автоматична смяна на режима на работа. Предполагам, че тва е по-скоро някаква симулация на смяна, някаква обратна връзка, Техникс ги правеха теа номера, ма те са си "супа топчета", баси.........еталон са как не трябва да звучи усилвател....сичко им е имитация на качества и реклама.
Ще ти дам прости параметри:
Луксман, произведен в периода 95-та / 2005-та, тежащ 15 до 30 кг. 
нема лош......стига да не е пипан, да е сменян елемент с неоригинален. В тия времена мое да се намери добър усилвател за 200 до 500$ най спокойно. Нема кой да им ги купува, казваш си кво даваш и чакаш.....обикновено се обаждат след няколко дни, щот мислат бавно....ма плащаш след кат пробваш. Винаги гледай има ли разлика в каналите (пробваш и двата к. с един и съш канал от CD-то ако немаш опция "моно").......то и с имотите тва е проблема, офертните цени не мърдат, щот неандерталците им требва време да се сетат кво се случва на тоа пазар. Аз толкова  хиляди оферти "продава" не съм виждал, баси....тва е бомба със закъснител на тоа пазар, имотния.
От Accuphase нямам впечатления, нито мой познат с такъв.

Преди седмица например, един автоджамбаз ми са похвали, че продал едни колони дет били в колата като бонус (некъде към Лудвигсхафен я купил) и ми показа книжката към колоните, щот забрайл да я даде.......казах му, че колата е по-евтина от колоните, дет ги е продал за 120Е.! Щех да му докарам инфаркт, баси.....не са съобразих.  После му поръчах нещо подобно за 200Е. ако докопа, де.....Колоните беха Динаудио, двулентови, производство около 2000 г. и не от най-малките-около 40 литра обем. Тук подобни в магазина са около 6000 лева. Така, че липсата на инфо и познания води до загуби.....

П.П. Жена ти знае ли за кво си говорим? Щото тва е ерес, баси....
Мое да идем на кладата.....
http://www.hilberink.nl/codehans/luxman23.htm

http://www.hilberink.nl/codehans/luxman12.htm L 560 съм го слушал поне 5 години, мноу е готин саунда му.  М 05 трябва да е по добър, но колоните ти мое да не отговарят, да са мъчат с   него.
« Последна редакция: 09 Февруари, 2012, 16:56:50 от darkside »
Ас съм българче.......

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #349 -: 09 Февруари, 2012, 17:04:51 »
0
Дарки, абе жена ми знае за форума, ама не знае за това, за което си пишем (по принцип няма проблем, но все пак не звучи особено нормално за повечето хора колата ти да е 10 пъти по-евтина от стерео системата) :):) Тези супер скъпите системи съм ги разглеждал и преди, май и твоят линк съм го виждал - дават ги даже на изплащане - само по 2-3 хиляди долара на месец за 7-8 години (все едно купуваш къща) :):) Навремето един ми беше казал "абе ще ти намерят винаги нещо за парите ти". Това си е така и съм напъло съгласен с теб. Има си едно разумно ниво, до което обаче има смисъл да се стига (в зависимост от потребностите и възможностите на човек). Както и с всичко останало, което не е сериозно произведение на изкуството и/или инвестиция - коли, часовници и каквото и да било (потребителски продукти). За мен часовник до 600-800 долара, примерно Tissot с кристално стъкло (не се драска), супер точен, да става за гмуркане под вода, тяло и верижка от здрава неръждавейка си струва парите, такъв имам от 1996 година, веднъж на 3-4 години го нося да му сменят батерията и да го пробват после във вода под налягане (20 кинта за всичко). Той вече отдавна се е изплатил, нито се е счупил, нито ще се счупи (може само да се изгуби или да ти го отраднат, ама като влизаш и в морето с него е по-малко вероятно). От там нагоре ако си купиш по-скъп Tag Heuer например за мен лично вече няма смисъл - правят ги в същата фабрика, само купуваш марка и престиж. Не говорим за Ролекси, Патек Филип (или Филип Патек ли беше там) и пр. Това всичко е само за престиж, има си една граница, от която по-скъпото просто не е по-качественно или не е осезаемо. Но разликата от Техникс до Луксман е много осезаема, както и има смисъл да дадеш повече пари за Тойота отколото за същият клас Хюндай (но не си струва да дадеш повече пари за Мерцедес от класа на Тойотата, вместо за Тойота - марките като пример само). Не говорим за колекторски неща, които след време можеш да ги продадеш по-скъпо отколкото си ги купил или за произведения на изкуството, които са едни от най-сигурните инвестиции (трябва много да разбира човек там). Веско Пантелеев (Ешкенази) навремето убеди Дойче Банк да купи убиец Страдивариус и да му го даде да го ползва. Не са го направили от любов към свиренето на Веско, ами са си направили сметката - цената се е вдигнала няколко пъти и няма борса да се манипулира като ценните метали, застраховали са я яко, та каквото и да стане са ОК, постоянно се свири на нея (иначе и падат качествата - не е като да я купиш и да я сложиш в сейф). Веско си свири на супер уникат, един от най-добрите в света без да дава милиони за това, банката си удвоява милионите на няколко години. Той си е еврейче все пак, хем умее много добре всичко, хем знае цената на парите. Един път ми разправяше за някакъв хит-ресторант в Манхатън, където му се наложило да влезе заради други хора от компанията и като дал на сервитьора 150 долара бакшиш (15% както си е прието) онзи казал "нещо не беше както трябва ли?", та вика "баа тоя сервитьор, той мозъчни операции ли прави" :)

Та идеята ми беше, че си има едно ниво за консуматорските стоки, до което нещата си струват доста парите, от там нататък се дават много пари за минимално подобрение и/или за престиж (то вече няма накъде).

Имотите са друга бира, там играят много други фактори като законодателство, данъци, но най-вече фактора, че са недвижими - ето нашият човек от БГ продава Accuphase усилвателя с около 2000 $ над обичайната цена, но го продава по Ebay, т.е. по цял свят, може да го вземе някой от Бруней например (плаща му едни 30-40 евро шипинг и готово). Пазара му е цял свят и това, което продава е качественно по световните стандарти. Пак трудно ще го продаде за толкова, защото ще се намери някой пък да го продава и за по-малко (той затова е и сложил опция да се предложи цена, аз вече намерих един по-евтин в Италия). Къде е качеството по световните стандарти на една панелка в Люлин? Че даже и на жълтите павета - пак трябва да е някой, който да го ползва тук (не, че няма желаещи, но е много свързано с локалната конюнктура) или пък да могат да се изкарват добри доходи от инвестицията.

Доста хора, особено нашенците не могат и да си помислят, че от нещо може да се се спечели малко или нищо при продажба, да не говорим за загуба и да си кажат "пре***ах се с това, чистя и нататък" (което си е нещо нормално). Лощо няма, всеки си търпи последствията от едно или друго решение. Имаше един виц за боят, изяждането на лай*ата и чак тогава плащането, с което е могло да се избегнат първите две :):):)
I say what I do and do what I say.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #350 -: 11 Февруари, 2012, 00:32:36 »
0
.................. като дал на сервитьора 150 долара бакшиш (15% както си е прието) онзи казал "нещо не беше както трябва ли?", та вика "баа тоя сервитьор, той мозъчни операции ли прави"...................
Направо ме разби с тая приказка, жестоко!
Знаеш ли кво ми напомня? Като мина на касата в Кауфланд накрая при плащането, квито и каръци да са станали, а те си  стават, касиерката винаги пита "доволен ли сте от пазаруването,беше ли сичко на ред?" се едно има смисъл да и казвам, че са им скапани плодовете и са за боклука и не са hi-end, а исках да купя.......... шефа и ша го премести дет са вика в другия крачол.....
« Последна редакция: 11 Февруари, 2012, 09:31:07 от darkside »
Ас съм българче.......

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #351 -: 11 Февруари, 2012, 16:43:52 »
0
.................. като дал на сервитьора 150 долара бакшиш (15% както си е прието) онзи казал "нещо не беше както трябва ли?", та вика "баа тоя сервитьор, той мозъчни операции ли прави"...................
Направо ме разби с тая приказка, жестоко!
Знаеш ли кво ми напомня? Като мина на касата в Кауфланд накрая при плащането, квито и каръци да са станали, а те си  стават, касиерката винаги пита "доволен ли сте от пазаруването,беше ли сичко на ред?" се едно има смисъл да и казвам, че са им скапани плодовете и са за боклука и не са hi-end, а исках да купя.......... шефа и ша го премести дет са вика в другия крачол.....

Според мен това са две различни неща. Първото със сервитьора показва място, където няма как качеството на храната и обслужването да отговарят на цените, съответно и на бакшишите (бакшиша пак е висок, нали по обичай си е 15 % от сметката), но сервитьора не е доволен и затова пита дали нещо не е било наред (разочарован, иска повече бакшиш). T.e. става дума за надплащане заради престижа. То и аз как обяснявам, сякаш си малоумен, баси, ама да съм сигурен, че съм разбран :):):) Как беше там вица... "аз знам, че не съм просено зърно, ама дали кокошката знае" :)

Докато в Кауфланд просто менъджмента им е набил в главите на момичетата на касата да задават "дежурните" въпроси. На шефа му е ясно и най-вероятно го мести от единият крачол в другият, но на типичният клиент на Кауфланд (не казвам, че това си ти) му става приятно, че все пак са му обърнали внимание и са го попитали нещо, даже и да не го е осъзнал в момента, му е оставило някъква следа в мозъка и представа за "добро обслужване". Трикове хиляди, програми за обучение на персонала, специални хора, които само това следят и пр. На по-високите нива (става въпрос за ниво на клиенти, не по-висок оборот и печалби - в повечето случаи масовите продукти с голям брой клиенти печелят повече) - магазини, фирми, банки, авиолинии и каквото и да било същността е същата, само методите са малко или много по-рафинирани в зависимот от нивото на масовите им клиенти (не-масовите нямат особено значение, защото от тях идва малък процент от оборота). Аз съм се обаждал в централата на най-голямата канадска банка да искам обяснение за нещо, след като в клона не можаха да ми обяснят, казаха ми, че след малко ще ми се обадят и наистина се обади една жена, която специално е тренирана да говори 15 минути без да каже нищо по същество т.е. извикали са някоя, която е "по-тренирана" в обясненията и звучи като, че е дала обяснение (въпреки, че не е). Преценили са, че така все пак е някък си по-добре, отколкото директно да ти кажат, че не са длъжни да ти дават обяснения :)

Отплеснах се, но първоначално исках да напиша, че двата случая (сервитьора и момичето на касата) според мен са съвсем различни неща:) Иначе темата за "врътките" на корпоративните политики на големи компании и отношението им към "обслужването на клиенти" е много обширна, съвсем скоро се разправях с персонала на авиокомпания номер 2 в света, която прави цигански номера, каквито и повечето от нискобюджетните не правят, не за друго, ами защото не могат да си позволят - нямат бюджета за реклами по CNN и пр. и разчитат на едната точност, реклама от клиент на клиент и желязна дисциплина. Имам скорощни впечатления и от една такава, която за няколко години сигурно се е разрастнала поне 10 пъти, за нея не спирам да говоря на приятели, познати или да я споменавам из форумите на Trip Adviser и Lonely Planet. Дано не се изпортят като се "нагрухат" повече :):):)
« Последна редакция: 11 Февруари, 2012, 18:01:07 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #352 -: 15 Февруари, 2012, 14:37:33 »
0
Направих тая асоциация, щото и в двата случая да се чудиш кво да им кажеш, баси......иначе са диаметрално противоположни....сервитьора е наглец, а момичето е проводник на seal menagement-а на компанията за която бачка.
П.П.
Отивам да посвира на един ъгъл, слагам шапката и докат не сбера за нета нема да са откажа, баси.........освен ако некой не ми даде двойно да спра да пея, тва е мноу вероятно....
« Последна редакция: 15 Февруари, 2012, 19:40:31 от darkside »
Ас съм българче.......

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #353 -: 27 Февруари, 2012, 09:41:42 »
0
Булкане, отдавна се канех да драсна нещо на тема хобито....
Слабия момент в системата по принцип са боксовете, по-специално говорителите. Те все още ограничават звука като честотна лента и динамика, другите компоненти надхвърлят значително възможностите им. Последните 30 години те нямат принципна промяна като конструкция, само се усъвършенстват материалите от които са направени, магн. поле е по-фокусирано (неодимов магнит), правоъгълен проводник на шпулата от мед-алуминий-титан за олекотяване на системата.....но нещо принципно ново засега в масов тираж няма. JBL и Вега са в ниския клас като вярност на звука, Динаудио и Босе са в средата и над средата, зависи от модела, а сичко друго е ръчна изработка, има мноу добри  постижения, но няма индекси на говорителите, се едно е тайна...и то си е. Има отдавна опити с кондензаторни говорители, плазмени говорители, но са твърде сложни конструктивно. Аз преди време мноу сериозно експериментирах на тая тема. Имах намерение да изобретя нещо различно, революционно, да стана велик откривател, да патентовам......не успях, баси, ма научих мноу неща. Например за обема на бокса. Изчисленията се разминават с практиката. На принципа "пълнене с вода" (едни руснаци ме светнаха) се оказа, че мое да се намери оптималния обем за най-добър бас, прототипа естествено е прежален, колкото да се установи обема. Той е валиден обаче за определен тип говорители с които правиш теста. Смениш ли ги картината се променя. Изчисления обем се разминава с действителността обаче винаги. За тва са тайна и старите цигулки...."душата" на боксовете и тя идва от ръката майсторска!
« Последна редакция: 27 Февруари, 2012, 12:54:12 от darkside »
Ас съм българче.......

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #354 -: 27 Февруари, 2012, 16:20:00 »
0
Дарки, мисля, че сме на много различни позиции спрямо въпросното хоби. Аз съм просто един ценител-потребител в рамките на възможностите си, а ти си мислил начини да промениш/ подобриш принципа на който работят говорителите. Нямам познанията да коментирам и обсъждам техинческата същност на нещата. Мога само да споделям как звучат определени колони/ компоненти/ кабели (тези, които познавам), кое с кое се връзва (от това, което съм опитвал и съм чувал/ виждал по приятели и магазини или пък каквото имам или съм имал преди). Останалата ми информация е от ревюта и мнения в Нет-а или по списания.

За боксовете не очаквам да излезе нещо масово, което много ще промени нещата. То и техниката на роялите не е променяна последните 70-80 години сигурно (Стенуей или Бьозендорфер са си ги правели по начина, по който и сега се парвят). Най-много някой да се "прицели" да достигне сравнително подобно ниво на сравнително по-ниска цена (Ямаха го правят). Развитие има голямо при кийбордс, но то е друго (все едно компютърните технологии или мобилните апарати). Без да разбирам технически особено за боксовете, просто слушам в определен ценови диапазон какво според мен е най-добро за моят вкус (е, първо чета за да мога да имам насоченост, а и не може да се чуе всичко произведено). Не знам за обема правилата какви са. Най-добрите, които аз имам са с неправилна форма - долу широки, нагоре се стесняват, изляти са от някаквка смола и са с алуминиеви говорители. Последните две са явни предпоставки за "метален" и "сух" твърд звук. Ако ги чуеш без да ги гледаш обаче може да се закълнеш, че няма и капка метал в говорителите и са от дърво "сандъците". Звъчат хем меко, хем "концентрирано" и показват много детайл. Аз на тази цена (10 К лева) по-добри или по-близки до това, което ми харесва не съм чувал, по-скоро си мисля, че мога да вдигна нивото с по-добър усилвател и плеър, но за сега не искам да влизам в "надпревара във въоражаването", че едното после иска и друго и знаеш нататък как е... :):):)
I say what I do and do what I say.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #355 -: 28 Февруари, 2012, 11:25:40 »
0
Булкане, тия боксове Mordaunt-Short Performance 6 ги разгледах в сайта им. Този тип бокс по принцип е най-добър за акустична музика, с голяма детайлност и натурален звук и предполагам, че тва си търсил.
Не са за мощен усилвател, а за подходящ, е по-точно казано.
А иначе който и компонент да смениш ще чуеш различен звук. По-скоро от тук нататък е "въпрос на вкус"!
Ас съм българче.......

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #356 -: 29 Февруари, 2012, 03:10:21 »
0
Да, по принцип това търсех и наистина дават много детайл и мек звук, но никак не звучат лошо ако "издъниш" и рок силно ("Yes", "Kansas"), фънк и фюжън също са добре, защото дават много яка "атака" на звука. Играх си с разни марки кабели за да извадя колкото се може повече детайл - сега са тройно обжичени с Nordost Red Dawn. Тези кабели са много добри, да знаеш, просто не исках съвсем да се набутвам с още по-високите им модели (разни викингски имена бяха, не си ги спомням), че щяха да надминат цената на колоните, което не е нормално :) Кабелите ги взех от един от Австралия (иначе са щатски), съгласи се да намали малко от цената (втора ръка бяха) ако "прескочим" Ebay. На юнашко доверие му изпратих парите, но ги получих (кабелите). На тях се дължи до голяма степен и детайла на звука, много от спецовете съветват по ревютата да не се комбинират със същият модел интеркънект (м-у компонентите), че ставал прекалено "аналитичен" и "клиничен" звука за сметка на общия обем. Вярно е, че се вадят всички "кирливи ризи" на кофти записи, които са си ОК на по-непретенциозни системи, но пък добрите просто звучат перфектно. Абе като ми остане време ще пробвам пак 2-3 други интеркънект-а, поне лесно се сменят, а и отдавна не съм го правил, може нещо да ми се е променил вкуса, баси :):)

П.П. На вниманието на другите съфорумци (ако някой изобщо ни чете простотиите) - да знаете, че всички кабели (както за колоните, така и м-у компонентите) си имат посока, даже и най-евтината жица. Аз до преди 6-7 години не знаех. :) Ако не е означена посоката със стрелкички, било то в краищата на кабела или на места по протежението му, гледайте посоката на надписа, ако няма и надпис го обърнете два-три пъти и слушайте кое звъчи по-добре, вЕравайте ми, разлика има :):)
« Последна редакция: 29 Февруари, 2012, 03:15:17 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #357 -: 05 Март, 2012, 11:48:23 »
0
За посоката си прав. Тва е така нареченото вълново съпротивление на кабела.
А фабричния диск не е гаранция за качеството на записа. То зависи главно кога е записвана "майката" , дали е от аналогов източник, колко пъти е имало презапис и обработка (аналог-диджитъл,  диджитъл-аналог-диджитъл(, но най качествените "плочи" са в последните години....още в студиото имаш направо диджитъл, а при цифровото прехвърляне, когато е 1:1 нямаш загуби, даже може да бъде повдигната динамиката без никаква промяна в "картината"....мое да чуеш тва, което е чувал и "балансирал" тонрежисьора в студиото.
Но чрез твоя слух! Два чифта еднакви уши нема! Тва е като пръстовите отпечатъци.......И чрез твоята техника в къщи, на която позицията "линеен звук" нема как да отговаря на "линейния" в студиото......но са мноу близо, нюанси......
Моа да ти кажа бандите кат идват в София на концерт, си носат само саункартата за диджитъл миксера......мноу напреднаха технологиите, баси!
Хадад само мушка в слота на миксера (Ямаха) картата на Уайтснейк с техния саунд-тонкорекции на сичките им инструменти по входове на миксера, само требва да си отговарят входовете, да не ги разменят(инструментите). После,  половин час след Уайтснейк излезоха на сцената Дев Лепард с техния си саунд (карта). Мноу удобно и лесно, баси....Дадох тоа пример, щото две мноу различни банди свириха на една сцена с една и съща апаратура и си звучаха сяка една за себеси автентично, и смяната не беше повече от 30 минути и то главно на сцената-маршали, дигитални барабани (Дев Лепърд) и т.н........При звук над 100квт. удара в стомаха е приятен!........
Ас съм българче.......

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #358 -: 05 Март, 2012, 17:23:50 »
0
Ша спазваме омерта, тва е......
Ас съм българче.......

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #359 -: 05 Март, 2012, 19:11:48 »
0
Изтрих......Регатке, ае мамо, бъди добро момиче,  *yahoo* да трийнеш и ти цитатчето, а?
Ас съм българче.......