Автор Тема: Къде е мусаката?  (Прочетена 63792 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #60 -: 01 Юли, 2010, 16:30:22 »
0

Моята мелничка е за отпадъци е (за боклука)

Eurolux HD 38

# Мощност (К.С.) : 1/2Hp
# Мощност (W) : 400W
# Капацитет камера - 900ml 
# Захранване : 220V/50Hz
# Клас : Class 1
# Термична защита
# Шумоизолация
# Тегло : 6,8 кг.
# Размер : 190 х 291 мм.

Старият модел на Franke (от сайта им)

Мощност 375 W - 1/2 к.с.

Новите продукти (пак от сайта)

http://www.franke-bg.com/center/new_products/NOVI_PRODUCTI.pdf

-Мощност – 780 W - 1/2 к.с.

Последното не е вярно.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B0

Обадих се, за да разбера, кое е вярното - 780W или 1/2к.с. Обясняваха ми как мощността е с по-голямо напрежение...

На втория телефон, пък ми казаха, че е поправена в каталога мощността само, а конските сили не са, така че логично е да е вярна мощността.

Влязох и в сайта на Franke, но за Англия. Там си има модели, цените на по-мощните са по-високи.

http://www.franke.com/kitchensystems/uk/en/home/products/quick_product_search.html?companyID=47&search=disposer&languageID=2&webvisibility=1

Мъчи ме сега въпросът - дали са заредили само най-евтиния модел (с най-малка мощност) и обявената мощност не е коректна.
Или, действително е толкова, но са пропуснали корекция на к.с.
 *drink11*






dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #61 -: 01 Юли, 2010, 17:25:07 »
0
Виж че новите модели са коренно различни на вид (моят е стар, от червените), така че май и снимката не са променили, а по-скоро те баламосват :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #62 -: 01 Юли, 2010, 23:49:01 »
0
  *rashko*:D

Утре:

Вариант 1:
-Добър ден!
-Добър ден!
-Вашти мелнички - сини ли са или червени
-Сини
-Добре тогава, ша я зема. Какво е небето - синьооо, морето - синьооо, Левски.... Само Левски! Оле! Оле! Олееееее

Вариант 2:
-Добър ден!
-Добър ден!
-Вашти мелнички - сини ли са или червени
-Червени
-Глей си раб'тата тогиз! Аз дан'съм комунист.... и никога няма да бъдаааа, ля-ля-ля

P.S. Мое ми идвате на свиждане.  :D  :D :D

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #63 -: 01 Юли, 2010, 23:56:51 »
0
Кюфтенца от тиквички ...

Настъргват се на ренде 4-5 тиквички, слага се и едно яйце (с белтъка), малко брашно, копърче, магданоз, черррно пиперче, малко чесън и сирене. Хубаво е наренданите тиквички малко да се поизцедят от сока преди това. Замесваме кюфтенца, пържим в олио (аз слагам и малко масълце в олиото). Може да ги залеете и с различни заливки на основата на кисело мляко или друг бял сос.
Вървят със силно охладено бяло вино!  ;)
Ако ви мързи да пържите в тази чега, може и само бяло вино  :D *drink4* *drink4* *drink4*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #64 -: 02 Юли, 2010, 00:13:25 »
0
Абе и червените са хубави, моята се държи :)

--

Ето един начин за пригoтвяне на месо без мазнина и пържене на висока температура.

Методът е mного общ и може да се фантазира като подпrавки и става различно на вкус.

Първо в една купа се прави течност за накисване. Може кокосово мляко (от консерва, а не течността от кокосов орех :) ), може обикновено мляко, все става. В него се слагат подправки всякакви (соев сос, горчица, черен пипер, чеврен пипер, джинджифил, сол, розмарин и т.н. - не от всичко накуп, а набор от 3-4-5 от тези).

Месото се оставя да седи в това нещо 1-2 часа.

Царевичен корнфлейкс без захар (досега само 1 съм виждал) както е в торбичката се минава отгоре с точилка така че да стане сравнително на ситно начупен (3-4mm). За по-перфектно след това може да се мине през гевгир, така че големината на парченцата да е равномерна.

В чиния се слага корнфлейксyt и в него също подправки (задължително малко сол) + черен пипер и каквото там още има.

Фурна се затопля само до 100 градуса.

Месото се овалва и притиска в корнфлейкса, така че да има отвсякъде. Накрая се нарежда върху решетката във фурната и така си седи на 100 градуса 45-60 минути.

Ако някой не му пречи мазнината, може да се разтопи малко масло и с лъжичка се слага по съвсем малко върху всяко парче месо към средата на печенето.

Става хубаво за пиле и риба с друго не съм пробвал. Като се сменят подправките става съвсем различно на вкус всеки път.

Filip

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1026
  • Карма: +89/-9
  • Респект: +332
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #65 -: 02 Юли, 2010, 15:51:33 »
0
Пилешки дроб по селски

 

Продукти: 1 пакет пилешки дробчета, 2 големи глави  лук, 1 връзка зелен лук(ако има), 1 голям морков,  гъби и 1-2 чушки, 1 чашка вино, 1-2 с.л. соев сос (по желание), черен пипер, червен пипер,  чубрица, 2-3 с.л. доматено пюре или ½  буркан домати от консерва(може и 2 пресни средни домата), връзка магданоз, 1-2 скилидки чесън,олио и малко вода

 

Приготвяне: Пилешките дробчета се почистват добре,измиват се,подсушават се и се овалват в брашно. В по-дълбок тиган или тенджерка ( не е лошо да е тефлонова или с незалепващо покритие) се загрява олиото и се изпържват леко дробчетата( да не се зачервяват). Внимава се при пърженето,защото много пръскат.Така си прее@ах една тениска ,която вардих за чеиз  ;) След това към тях се добавя нарязания кромид и зелен лук, Разбърква се. Добавя се настъргания морков и изчистени и нарязани на ивички гъби и чушки (ако слагате такива). Разбърква се и се запържва още 5-7 мин. на по-тих огън. След това се прибавя 1 чаша вино (по-добре бяло), по желание 1-2 с.л. соев сос, сол на вкус, 1 к.л. черен пипер, 1 ч.л. червен пипер. Разбърква се. Слагат се и 3 с. л. доматено пюре ( пресни обелени и нарязани на ситно домати или намачкани домати от консерва). Отново се разбърква и ако се налага се долива малко вода. Оставя се да къкри на бавен огън около 30 мин. докато остане почти на мазнина. Накрая се слагат 1-2 скилидки настърган чесън(по желание) и нарязан магданоз. Разбърква се и след 1-2 мин се сваля.

Тази рецепта може да се приготви и на фурна,което е по-лесния,но не по-малко вкусен вариант. Тогава изчистените дробчета се слагат в тавичка с мазнина и  вода да се позапече (да не се зачерви обаче). През това време се приготвя сос от останалите продукти като се запържва леко първо лука, след това се добавят гъбите,моркова и чушките.След като се запържи още 5 мин. се слагат подправките и доматите и с този сос се заливат дробчетата. Пече се на умерена фурна ,като се разбъркват от време на време. Наздраве  *drink7*

Filip

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1026
  • Карма: +89/-9
  • Респект: +332
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #66 -: 02 Юли, 2010, 16:08:17 »
0
Сякаш в този форум не е пускана тази песен 
Zamunda Banana Band - Musaka
   *drink4*   :)

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #67 -: 02 Юли, 2010, 22:33:23 »
0
Пилешки дроб по селски

 

Продукти: 1 пакет пилешки дробчета, 2 големи глави  лук, 1 връзка зелен лук(ако има), 1 голям морков,  гъби и 1-2 чушки, 1 чашка вино, 1-2 с.л. соев сос (по желание), черен пипер, червен пипер,  чубрица, 2-3 с.л. доматено пюре или ½  буркан домати от консерва(може и 2 пресни средни домата), връзка магданоз, 1-2 скилидки чесън,олио и малко вода

 

Приготвяне: Пилешките дробчета се почистват добре,измиват се,подсушават се и се овалват в брашно. В по-дълбок тиган или тенджерка ( не е лошо да е тефлонова или с незалепващо покритие) се загрява олиото и се изпържват леко дробчетата( да не се зачервяват). Внимава се при пърженето,защото много пръскат.Така си прее@ах една тениска ,която вардих за чеиз  ;) След това към тях се добавя нарязания кромид и зелен лук, Разбърква се. Добавя се настъргания морков и изчистени и нарязани на ивички гъби и чушки (ако слагате такива). Разбърква се и се запържва още 5-7 мин. на по-тих огън. След това се прибавя 1 чаша вино (по-добре бяло), по желание 1-2 с.л. соев сос, сол на вкус, 1 к.л. черен пипер, 1 ч.л. червен пипер. Разбърква се. Слагат се и 3 с. л. доматено пюре ( пресни обелени и нарязани на ситно домати или намачкани домати от консерва). Отново се разбърква и ако се налага се долива малко вода. Оставя се да къкри на бавен огън около 30 мин. докато остане почти на мазнина. Накрая се слагат 1-2 скилидки настърган чесън(по желание) и нарязан магданоз. Разбърква се и след 1-2 мин се сваля.

Тази рецепта може да се приготви и на фурна,което е по-лесния,но не по-малко вкусен вариант. Тогава изчистените дробчета се слагат в тавичка с мазнина и  вода да се позапече (да не се зачерви обаче). През това време се приготвя сос от останалите продукти като се запържва леко първо лука, след това се добавят гъбите,моркова и чушките.След като се запържи още 5 мин. се слагат подправките и доматите и с този сос се заливат дробчетата. Пече се на умерена фурна ,като се разбъркват от време на време. Наздраве  *drink7*

Продължението ...

След като се убедите, че дробчетата са сготвени, все пак нещо трябва И да се яде. Меткате скарата на балкона, меткате и 2 вратни пържолки и ... след 15 минути всичко е готово!  :D :D :D
 *drink5*
« Последна редакция: 02 Юли, 2010, 22:53:58 от elissa »

Filip

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1026
  • Карма: +89/-9
  • Респект: +332
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #68 -: 02 Юли, 2010, 22:49:51 »
0
Хе-хе ,вратните пържолки са по-добре на скара...  ;)

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #69 -: 03 Юли, 2010, 00:04:30 »
0
Girls Just Want To Have Fun   ;) ;)
Cyndi Lauper - Girls Just Want To Have Fun

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #70 -: 03 Юли, 2010, 00:13:09 »
0

Я, към пържолките, една китка за напитка... оппааа...

Китка за напитка!


И... наздравееее ...   *drink10* *drink4* *beer*


elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #71 -: 03 Юли, 2010, 22:49:45 »
0
Рецептите на баба Пенка ...  :) ;)

http://www.babapenka.com/index.php/site/recipes

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #72 -: 03 Юли, 2010, 23:06:03 »
0
Рецептите на баба Пенка ...  :) ;)

http://www.babapenka.com/index.php/site/recipes


Тученица... Изобщо нямах представа, че се яде. Че и полезна била... Ееее, аз уж съм тревопасна, а да не знам.

А, към граха с картофките, слагам доста копър. Най-вкусен е замразеният грах.

 :) *drink11* *drink9* *flower2*

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #73 -: 10 Юли, 2010, 01:34:06 »
0
Lazy Town - Cooking by the book (Karaoke)


 ;) *drink11*

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #74 -: 11 Юли, 2010, 00:22:52 »
0
Използвам заглавието да се оплача. Жена ми винаги като прави мусака, я прави с много тънка и твърде запечена заливка. А аз я обичам с доста дебела яйчена заливка и винаги мрънкам поради този факт. Едва днес 10.07.2010г. за вечеря я направи с доста дебела заливка, като ми обясни,  че от години грешката и е била, че я е загрявала от горе и отдолу равномерно.
Сега е опитала първо отдолу и след това само за малко отгоре.
По традиция тя когато готви мусака, винаги прави и таратор. Това е закон. Винаги се храним с тази комбинация. И винаги ми е много вкусно. Познайте колко тежа? ;)
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.