Автор Тема: Къде е мусаката?  (Прочетена 64500 пъти)

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #135 -: 31 Август, 2010, 02:11:12 »
0
От всичко което съм яла (и което се разпространява в С-я) Герма(н) е най-добро. Иначе мен ако питаш, по-добре отиди до някоя близка провинция и си вземи една гадна пластмасова кофичка от там. Въпросът е, че и тя е изляла едно кило бацили (кофичката гнусна), дето са по-вредни и от най-вредното. Абе няма оправия! Ама опитай!

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #136 -: 31 Август, 2010, 02:18:38 »
0
Много съм правила, колкото и да ти разправям, че е невъзможно и аз се пЪнах преди време да правя същите неща и ... установих, че е невъзможно. Все пак около 2 год. живях в надежда, защо да ти "трошим хатъра", дето има една приказка?!
има един виц ...

личен лекар на смяна:
- Кой е спешен? Как се казвате?
- Елена!
- Влезте!
Прегледал я.
- Следващият! Как се казвате?
- Вяра.
- Влезте!
- Ама, докторе, аз чакам от самото начало, а вие взимате пациенти преди мен!
-Как се казвате?
- Надежда.
- Ааааа, вие може да почакате, НАДЕЖДАТА умира последна!

Така че, Додко, пробвай и се надявай!  :)
« Последна редакция: 31 Август, 2010, 02:20:21 от elissa »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #137 -: 31 Август, 2010, 02:23:32 »
0
Е, ако си правила суджук, кажи откъде взима черва, бе :)

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #138 -: 31 Август, 2010, 02:43:34 »
0
Е, ако си правила суджук, кажи откъде взима черва, бе :)

Чии са червата - няма значение, важното е, да са черва, да са натурални и да ядеш месо! УжасТ!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #139 -: 31 Август, 2010, 15:51:46 »
0
Сега експериментирам тройно :) Взех по един литър от Био на Малеева, Президент и Верея. За закваска ще ползвам Био кисело, дано не лъжат че е жива и че е нашата си бактерия.

Лъжат м... им! Няма ли "Герман"?

Май са били истински в Био - подквасиха се и трите и то доста гъсто и има лееко кисел вкус като едно време, защото го държах 4 часа. Обаче трудно се яде

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #140 -: 31 Август, 2010, 16:13:44 »
0
Е, ако си правила суджук, кажи откъде взима черва, бе :)

Не провери ли в специализираните месарските магазини?

А и сега не е подходящо времето за суджуци, топло е. Е, може и да пробваш да ги сушиш в хладилника, ама там не е проветриво, както се казва "тя, козата си сака пръч".

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #141 -: 31 Август, 2010, 16:21:42 »
0
Като направите луканките, да се обадите ...  :D :D :D


 :D :D :D

Ще им кажа и една рецепта за пастърма, само да я намеря. Намери и още един чифт прибори и за мен, ако не аз ще си донеса ...  :D :D :D

..............
Пастърмата е много елементарна. Прави се през зимата. Купуваш един телешки шол и го слагаш в една картонена кутия /като кутия от обувки/
 и отвсякъде пълниш кутията с морска сол. След това я оставяш на балкона за двадесет дни. Когато я извадиш, обмиваш я малко от солта даже я накисваш защото е станала много солена и след това я натриваш с червен пипер или друга подправка по желание. После я провесваш на един ченгел пак на балкона за още ден-два, като внимаваш да не ти я откраднат съседите. После мезиш тънко нарязана с маврудче *drink1* :D
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #142 -: 31 Август, 2010, 16:28:35 »
0
Е, ако си правила суджук, кажи откъде взима черва, бе :)

Не провери ли в специализираните месарските магазини?

А и сега не е подходящо времето за суджуци, топло е. Е, може и да пробваш да ги сушиш в хладилника, ама там не е проветриво, както се казва "тя, козата си сака пръч".

Минах през един предстителен на някаква кланица от плевенско и те нямаха, казаха че си ги купуват на едро от Пловдив.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #143 -: 12 Септември, 2010, 23:54:40 »
0

Много са развалили домашна лютеница на Олинеза.  :(

Jim,

Поздрави жена си и и предай моите благодарности за Marco. Не бях вземала до сега от нея.  :)

Filip

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1026
  • Карма: +89/-9
  • Респект: +332
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #144 -: 15 Септември, 2010, 04:13:16 »
0
Братя Кулинови - Шкембето
   :) *beer*

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #145 -: 15 Септември, 2010, 15:22:43 »
0
Към специалиститииии! ...  Как да направя сурова туршия от чушки, моркови и т.н. Ама подробно трябва да ми кажете, че хич ме няма в туршиите  ::)

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #146 -: 15 Септември, 2010, 16:02:23 »
0

 Ели,аз я правя по следния начин:
 Купувам зелени доматчета / набоцквам ги с вилица /,чушки-севрия / не им махам дръжките,само ги резвам-чушките от долу на горе около 4-5 см. /,морковчета / гледам да са по - малки и тънки /,карфиол / накъсвам го на розички /, малки корнишончета,бамя /ако харесваш /,една или две зелки / нарязвам ги на парчета / и листа целина. Всички продукти ги нареждам в бидонче и ги заливам с разтворена морска сол и вода,морската сол е толкова,че когато се разтвори във водата и пуснеш сурово яйце да изплува на повърхността с големината на старите 5 ст.Ако солта се е разтворила добре във водата е най-добре,но така или иначе ще трябва и едно маркуче да се пусне на дъното на бидончето и в началото по-често се духа през него/ един вид претакаш туршииката/
Ако сега ще я слагаш,гледай да е на по-хладно място.Не ти пиша нищо за теглото,защото това зависи от големината на бидончето и твойте предпочитания за продуктите.
 И аз съм голям любител на суровата туршиика,но ще я направя някъде около 15.10.  :)
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

Скорпи999

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 141
  • Карма: +40/-8
  • Респект: +71
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #147 -: 15 Септември, 2010, 22:44:42 »
0
.........и към това се слага и шепка черно пиперче и бахарче, стръкове целина, доста скилидки чесънче......

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #148 -: 16 Септември, 2010, 00:08:34 »
0

 Ели,аз я правя по следния начин:
 Купувам зелени доматчета / набоцквам ги с вилица /,чушки-севрия / не им махам дръжките,само ги резвам-чушките от долу на горе около 4-5 см. /,морковчета / гледам да са по - малки и тънки /,карфиол / накъсвам го на розички /, малки корнишончета,бамя /ако харесваш /,една или две зелки / нарязвам ги на парчета / и листа целина. Всички продукти ги нареждам в бидонче и ги заливам с разтворена морска сол и вода,морската сол е толкова,че когато се разтвори във водата и пуснеш сурово яйце да изплува на повърхността с големината на старите 5 ст.Ако солта се е разтворила добре във водата е най-добре,но така или иначе ще трябва и едно маркуче да се пусне на дъното на бидончето и в началото по-често се духа през него/ един вид претакаш туршииката/
Ако сега ще я слагаш,гледай да е на по-хладно място.Не ти пиша нищо за теглото,защото това зависи от големината на бидончето и твойте предпочитания за продуктите.
 И аз съм голям любител на суровата туршиика,но ще я направя някъде около 15.10.  :)

Мерси, Регатка!
Проблемът е, че съм набрала една торбичка люти чушлета, една съмнителни ... и си стоят в хладилника. Крайно време е да направя нещо с тях.  Сега ще купя останалото и ще пробвам. Ще опитам и с бамя, харесвам я. Пречиства кръвта.  ;) :D

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Къде е мусаката?
« Отговор #149 -: 21 Септември, 2010, 21:59:54 »
0
Ето така се белят картофи за мусака!  ;) :) :)

Ето как се белят кaртофи!