Автор Тема: Срaвнение България , Естония, Латвия  (Прочетена 15982 пъти)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #30 -: 28 Септември, 2010, 00:33:52 »
0
Латвия напоследък :) за 1 година (точно 1 година от дъното) - ръст 25%


Абсолютно подвеждаща корелация, недей така, че ще те намразят  ;)

П.П. Изследвал съм няколко месеца балтийските прилики с родните и бях издирил десетки пъти повече информация от тази, които сте дали дотук ...

Сценарий за подобно движение с подобен тайминг в БГ-стан клони към нула ( макар, че някои казват: в икономиката няма невъзможни неща ). Особено па с нашите "експерти" гамени ...

 *drink10* *drink10* *drink10*
« Последна редакция: 28 Септември, 2010, 00:36:58 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #31 -: 28 Септември, 2010, 00:43:25 »
0
Е аз не правя връзка с БГ, то е вече очевидно че нямаме общо като развитие на цените с Латвия. Ние сме бавно, но славно надолу, понеже ме мързи да чертая специална графика, ще скалирам по X една от онези в тайната тема. Да се гледа зелената черта най-отгоре която е наклонена надолу - тоа е средна цена в imot.bg за последната година. Съвсем като права линия е.


marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #32 -: 28 Септември, 2010, 00:48:25 »
-1
Е аз не правя връзка с БГ, то е вече очевидно че нямаме общо като развитие на цените с Латвия. Ние сме бавно, но славно надолу, понеже ме мързи да чертая специална графика, ще скалирам по X една от онези в тайната тема. Да се гледа зелената черта най-отгоре която е наклонена надолу - тоа е средна цена в imot.bg за последната година. Съвсем като права линия е.




По принцип не се гордея, че се получава сценария, който бях дал, че ще се случи още в края на 2008 година като движение.

П.П. Нашият пазар е "уникален" определено и затова ми е хоби да го прогнозирам  ;)

 *drink9* *drink9* *drink9*

П.П.П. Мога да метна един жокер - когато сравнявате тия параметри като раб. заплата и цена кв. метър, то изследвайте по-обстойно какво точно се включва като условия на пазара на труда, разходи за болнични, условия за пенсиониране, демек осигурителен стаж, размери на осигуровки, преки и косвени данъци и т.н.

Ама, по-добре недейте, че ще се отчаяте ...  :D

Средна раб. заплата и средна цена кв. метър не дават детайлна картинка на нещата!
« Последна редакция: 28 Септември, 2010, 00:52:06 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #33 -: 28 Септември, 2010, 00:51:11 »
0
Дай връзка към прогнозата да видим какво ни чака :)  *drink11*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #34 -: 28 Септември, 2010, 00:59:51 »
-1
Дай връзка към прогнозата да видим какво ни чака :)  *drink11*


Ъм,

в инвестор-а след бурни дебати с Джоан и сие, бях дал, че Q3 на 2008 ще обърне тренда при имотките ( или т.нар. Есента на Русото - за което още ме базикат ). После им бях казал, че спада в началото ще е рязък, а после ще става плавен. Т.е. няма да има бичи капани и прочие глупости дет' се изписаха.

За момента е това, а за тайминг-а е пак според зависи, защото нашите кифли много хитреят с цифричките и неслучайно ни запраскаха с проверки и процедури от ЕК.

Прегледай ми блог-а, там съм мятал прогнози и за момента са на 6+, даже и тази за настоящата икон. година. Просто, когато я правих и заложих на спад на БВП от 8-9% за 2010 г. Дянков говореше за балансиран бюджет и затова нацепих 3 забележки. В момента пак ми излиза прогнозата, ако се разгледа като сбор от спад на БВП + появилия се дефицит от 4.8% по последната актуализация на бюджета.

Както и да е, ще драсна нещо пояснително в блога си, ама да минат още 2-3 месеца, че да се видят движенията по-ясно какво съм имал предвид:

http://marandi.blog.bg/biznes/2010/03/29/prognoza-za-proletta-na-2011-godina.519862

П.П. Прегледай коментарите, там съм посочил процесите, които ще се случат, но ми писна от партийните тролове и отсвирих. Ще забележиш, че всичко се случва 1 към 1 досега, както съм го прогнозирал. Иначе прогнозата съм я правил в март, когато бяхме на балансиран бюджет и от април вече щяхме да сме се "оправили" по думите на Дянков  ;)

Поздрави!  *drink11* *drink11* *drink11*

« Последна редакция: 28 Септември, 2010, 01:20:48 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #35 -: 28 Септември, 2010, 01:40:12 »
0
Хмм... открих ти едно противоречие :) "- спад в цените на недвижимите имоти от още 25-30%" (а освен това казваш, че ще е равномерно)..

Засега спадът е много по-малко (в София), -9.2% на годишна база и -4.6% за последните 6 месеца (поне в офертните цени в imot.bg). Т.е. за да се изпълни планът в следващите 6 месеца трябва да има 20-25% спад, което ще си е голям шок.

Но историята с лошите кредити е лоша и си мисля, че може да има неприятни неща зимата, кой знае.

 *drink11*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #36 -: 28 Септември, 2010, 01:57:40 »
-1
Хмм... открих ти едно противоречие :) "- спад в цените на недвижимите имоти от още 25-30%" (а освен това казваш, че ще е равномерно)..

Засега спадът е много по-малко (в София), -9.2% на годишна база и -4.6% за последните 6 месеца (поне в офертните цени в imot.bg). Т.е. за да се изпълни планът в следващите 6 месеца трябва да има 20-25% спад, което ще си е голям шок.

Но историята с лошите кредити е лоша и си мисля, че може да има неприятни неща зимата, кой знае.

 *drink11*

"- спад в цените на недвижимите имоти от още 25-30% ( като най-голям в абсолютни стойности ще бъде в четирите най-големи града: София, Варна, Пловдив, Бургас спрямо средния спад за страната )"

Къде "видя" да казвам, че ще е равномерен? :)

Визирал съм, че ще има населени места, където статистиката ще отчита ръст, както Сахибов го изкара повод за гордост след последните данни на НСИ. Т'ва е и е нормално, предвид смешната ликвидност. А, па на теб да обяснявам какво значи спад на база абсолютна стойност спрямо средна стойност предвид познанията ти, ми се види малко ... нагло  ;)

Иначе не знаех, че офертните цени вече са критерий за пазара на имотки в БГ-стан, даже май във всяка статия дрънкат простотии за "отстъпките", на които били склонни продавачите на база офертни цени. Та, кое е "вярното"?!? ( може би накъдрената смешна графика от първа страница на имоти.нет дет' числата едни и същи от месеци, а линийката прави нЕкви комични, рязки движения нагоре-надолЕ )  :D :D :D

Там са за Оскар, а Камелия е за Грами с панелките по 1200, ама както и да е - прост народ - слаба държава.

Не ми се изпада в подробности, дали дадено число ще е 10 или 15, или 7.5 да кажем. Просто съм очертал процесите, които ни очакват и учудващо те тотално контрастират с тогавашната розова визия за "оправяне" на Дянков и Ко.

Човешката памет е къса и затова не се сърдя на никого, че вече е забравил простотиите от него "време", които изчетох по това време от типа ( бюджета ще е балансиран, няма да се вдигат данъци, няма да се взема дълг, от 1-во тримесечие ще сме излезли от рецесията, демек ръст на БВП, после от 2-ро, после няма да се актуализира бюджета, купувайте имоти - според Дянков и прочие и прочие ... ).

Вероятно. за който по-слабо е запознат с материята тия простотии, на които се наслушах тогава, едва ли са му направили впечатление, но за мен си бяха доста дразнещи :)

П.П. В БГ-стан няма механизъм и методика, по която да се отчитат коректни данни за имотките, така че не се "вторачвай" в числата ми, а в посоката, щото ако те хлъзна по плоскостта какво аджаба измерваме и въпреки прекрасните ти статистически умения, ще се учудиш на колко много "детайлчета" не си обърнал внимание досега и оттам се деформират данните.

Чиърс  *drink9* *drink9* *drink9*
« Последна редакция: 28 Септември, 2010, 02:09:41 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #37 -: 28 Септември, 2010, 03:04:40 »
-1
Взех да зяпам един филмец, ама да не кажеш, че съм голословен се върнах тук и затова ще поясня какво имах предвид:

При твоите данни/графики, както и на имоти.нет, тия на НСИ, офертни/пазарни и прочие не се отчитат много фактори.

- цена на изповядване ( пазарна, данъчна, ликвидационна, търгова и т.н. ) - щото има значение в крайната цена;
- с кредитен ресурс или в кеш;
- коя цена на кв. метър се обхваща - тая от преди 1996 г. със старите нотариални актове и описани площи и ли настоящите еквилибристики;
- "картинки" за 1-ни, 2-ни, 3-ни и т.н стайни е ясно, ама какво строителство и от коя година;
- обзаведен, на шпакловка и замаска или за основен ремонт;
- с паспорт за енергийна ефективност или без;
- с фунционираща инфраструктура ли или с бъдеща такава някога си;
- на общинска земя или на частен парцел, щото има значение ...

Има и още много други "дребни" детайли, които статистата в БГ-стан не лови. Т'ва е и шанса на паразитите по веригата, които се присламчват към понятието "средна" цена или "медиана" - все тая ... важното е да има продажби и пазарЯ да се лашка, че нещо уж се случвало.

Та, к'во се сравнява с тия числа от "графиките" по-точно, че аз не се сещам? Ако ми извадите статистика с тия параметри да кажем - няма проблем ще се съглася, че методиката е качествена. Но не и да четем, че НСИ не обхваща жилища ново строителство, а те да са част от офертните цени, после да се правят "корелации" между тия графики. После, в момента вървели обзаведените жилища при продажби, което не е същото като жилище на шпакловка и замаска или амортизирано за основен ремонт, налЕ? Та, за теб спада е 9.2% по "твоята" методика, а па за мен си е колкото съм го дал на годишна база и хайде обори ме, че не е така?

Пример веднага: Едно бившо гадженце си купи хапартамент във Варна преди месец в центъра, ама ... напълно обзаведен ( т'ва равно ли е на офертните обяви за Ш/З или за ремонт и как е отразено в графиките, щото за мИня разликата е чувствителна ). Поръчала си една етажерка в банята само, всичко друго си го е имало като настилки, покрития, кухни, бани, спални, холове, бяла, черна техника, климатици и обзавеждане, даже било на високо качество и на 2 години обзавеждането. Цена 850 евро/кв двустаен 65 кв ( чисто със стените ) + изба и общи части, щото е строен 2006 г. Та, т'ва как го отразявате в графиките си, щото довършителните работи и обзавеждането понякога са по-скъпички от т.нар. БДС?

Лека и спокойна от мИня, ще си догледам филмеца  *drink9* *drink9* *drink9*
« Последна редакция: 28 Септември, 2010, 03:16:07 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #38 -: 28 Септември, 2010, 03:18:04 »
0
Ааа реалните стойности за БГ ги знае само дедо боже. Даже си мисля, че и той не знае какво е Български Кваратен Метър, защото той си мени стойността в широки граници :)

Аз преди време като си правих ремонт в един апартамент останах много изненадан от реалната му площ, признавам си. :) То това е както много от мъжете са много заблудени колко точно е 20 сантиметра, защото мерят по ... хехехе

 *drink11*

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #39 -: 28 Септември, 2010, 08:07:00 »
0
На горският метъра е най-много 90 см. а на брокера поне 1.20 а за това мъжкото дето си писал по-добре да се използват сравнения а не мерки.  *beer*

koganev

  • Гост
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #40 -: 28 Септември, 2010, 11:27:38 »
0
Маранди е изказал в доста кратък вид наистина важни неща. Особено внимание да се обърне на факта, че държавния дефицит за година може да се превръща в БВП, ако това е целта за пред медиите, а от там и за пред хората. Пренасянето на цифри по тази формула е много подмамващо, но все пак е опасно. Особено за държава, в която няма потенциал за скорошно оздравяване и по-далечното бъдеще на която не е никак благоприятно за дългосрочни инвестиции. Пък и е във финансов съвет или както му викаха.

Трендовете са много по-важни от дробите. Наклонът е опасен при визуализация, а градусите са въпрос на прецизни измервания. Решенията в стратегически аспект се вземат на база визия, а тактическите ходове се нуждаят от прецизността на дробите, но тук Маранди е подчертал, че и за данните на уравненията трябва много да се внимава. Бих казал НАЙ-ВЕЧЕ за данните да се внимава. Липсата на единна методика е не само пропуск, но и предпоставка за неточни изчисления, а графиките на база неточни данни са статистически проблем, следствието на който е незаинтересованост от страна на едри и стратегически инвеститори. "Големите пари" нямат време да играят на парче. Нямат и желание.

Нещо ново се случва в БГ. На фона на тежката социална обстановка, милиционерщината взима връх и все още работещи фирми ще трябва да затворят, заради документни пропуски и прочие бумащини... Всеки ден излизат нови наредби, нови подробности за най-различни дейности, между другото се обнародват нови глоби за стари неща и нови изисквания за съществуващи лицензи и разрешителни. Айде, за новите изисквания, иди-дойди... ще се справим. Обаче глобите... Глобите за тези неща отидоха на десетки хиляди левове. Администрацията, която е напълно неподготвена, няма капацитет да поправи или тепърва да създаде бази данни, а държавните органи проверяват с небивала страст. Един акт на стойност 15 000 лв. практически затваря всяка малка фирма, а парите така или иначе НИКОГА няма да влезнат в държавната хазна - просто такава ни е събираемостта. Но милиционерската логика е следната: всички са престъпници, трябва да ги изловим и да ги унищожим. Дебелашки се пропуска фактът, че разнебитените фирмени документи също са наследство от Станишефф, при когото проверки не се правеха, държавните служители само цоцаха заплатки, фирмите свалиха гарда и се получи тази бъркотия. При Станишката нямам нито една проверка, с изключение на периодичните, а сега през 2-3 седмици ме проверяват. Виждам настървението да се открие липсваща запетайка или грозен почерк, за да се хванат за нещо... дори имах случай, в който инспектор направи забележка на служителка, че документацията й не е подредена така, както на НЕГО му е по-удобно да я провери. Докато аз съм някакаво изключение и почти всичко ми е наред, по най-различни причини и отчасти и поради разбирането ми за преходност, то у повечето от фирмите, които наемат доста работници, документацията е пълна скръб. Повтарям - не е умишлено, просто администрацията е слаба, поради крайно ниските изисквания към нея. Масово се запълваха места с разни пачаври, в най-добрия случай се наемаха роднини, но не и добри администратори.
Ако това ви е интересно, понеже се отнася до малкия и среден бизнес, който ГЛАСУВА МАСОВО за ББ, то направете си прогноза как ще се развият нещата на следващите избори и как ще се отрази това на икономическата прогноза в БГ за следващите ... 2000 години.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #41 -: 12 Ноември, 2010, 19:48:01 »
0
0% ръст в Латвия


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Срaвнение България , Естония, Латвия
« Отговор #42 -: 12 Ноември, 2010, 19:57:03 »
0
(класика:

)

та те са в края, ние още се пързаляме, докато НСИ се мъчи да обърне тенденцията :)