Автор Тема: Аргументи за покачване на цените?  (Прочетена 47389 пъти)

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #30 -: 31 Май, 2010, 10:41:49 »
0
Ето основен аргумент за покачване на цените. Снощи по ТВ Европа даваха репортаж за джакпота. Питаха един човек (и по вид и по говор си личеше, че би могъл да пасе 2 крави, не повече) какво ще прави с парите, ако спечели. Сигурно вече се досещате - щял да си купи 3-4 апартамента и да ги дава под наем. Това е "бизнеса" който го "могат" всички, ама не всички разбират колко е "печеливш" в момента и в бъдеще.

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #31 -: 31 Май, 2010, 14:27:15 »
0
Да ,безспорно стадния принцип е фактор на имотния пазар,на всеки му се иска ;).Но сега и да ти кажа защо това не е аргумент за покачване на цените,защото джакпота е само един и няма да може да огрее всички :). *drink1*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #32 -: 31 Май, 2010, 15:19:18 »
0
Твърдо надолу. И за продажните цени, и за наемните. Сега ми предстои да свалям наем за втори път от нова година. Неприятно ми е, но ще го сваля, иначе наемателят ще избяга и пропуснатите ползи ще са повече. :-\

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #33 -: 31 Май, 2010, 16:01:31 »
0
Осем причини защо имотите няма да падат (много)
http://www.profit.bg/news.php?cid=1&id=64979
31 Май 2010 | 12:10

1. Ясни признаци за размразяване на банковото кредитиране.

Не случайно започваме с този фактор. Именно замразеното кредитиране от страна на банките допринесе за това свободно падане на цените (които разбира се бяха стигнали и едни неразумно високи нива).

Банките набраха значителен по размер и скъп ресурс, който се опитват в по-голяма степен да заработи и оправдае цената си. Разбира се, няма да станем свидетели на „безусловното" и донякъде „безумно" кредитиране, което също съдейства за балонизиране на цените на имотите.

Кредитирането също така ще съдейства за нормализирането на бизнеса, включително и на строителния сектор, намаляване на съкращенията и спиране на ръста на безработицата, както и повишаване на потреблението.

За първите 4 месеца новоотпуснатите жилищни кредити, са точно толкова, колкото са били миналата година - 400 млн.
2. Понижение на лихвите.

Намаляване на лихвите по ипотечните кредити е естествен процес на банковото „размразяване". Трябва да се спомене, че към момента нивата на лихвите по ипотечните кредити са на нива от 2006 година, или преди бума в сектора. Намаляването на лихвите може да е друг стимул за покупка на имот за потенциалните купувачи, търсещи основно жилище.
Според  индекс моитепари, ГПР по ипотечни кредити е 9,41 % -  нивото от Октомври 2008
3. Много нови проекти са замразени, голяма част от „слабите ръце" ги няма.

Силното предлагане и значителният превес над търсенето в последните две години също бяха сред факторите, които оказваха силен натиск върху цените на имотите надолу. Кризата, обаче, е на път да обърне донякъде тенденцията.

Много проекти, които трябваше да излязат на пазара през следващите две години, бяха до голяма степен замразени. Това съдейства в посока на поизравняване на търсенето и предлагането в посока на намаляване на предлагането и стартиралите нови проекти.

Трябва да се отчете и факта за излизане от пазара на много спекулативни играчи, които продаваха преди година две почти на всяка цена.

Тоест, може да се каже, че пазарът до голяма степен се е поизчистил от „слабите ръце", или хората, които просто искаха да трупат печалби от спекулативното поскъпване на имотите с бързи темпове и в кратки срокове.

4. Охлаждане на имотния сектор.

Кризата „изчисти" пазара и от предприемачи, на които строителството не бе основна дейност. Предлагащите ниско качество на конкурентни цени вече не са сред играчите, като голяма част от тях напуснаха пазара, след претърпени загуби. „Прегряването на имотния пазар" по отношение на предприемачеството и търсенето на печалби в двойни или тройни размери, вече като че ли е в историята.

На пазара има много проекти и продукти, които предлагат качество на „приемлива цена". Като вземем в предвид и силното свиване на маржина на строителите, то и в тази насока няма много резерви за силно понижение в цените на имотите, което би могло да е реалност само срещу сериозен компромис срещу търсеното качество от страна на купувачите.

5. Постепенно завръщане на спекулативните капитали.

Световната икономика проявява своите първи признаци на възстановяване. Инвеститорското внимание разбира се напълно логично започва да се привлича от развиващите се пазари.

И макар и в Европа (където нещата, като че ли в момента са по-лоши от останалия свят и в частност Азия), ние се причисляваме към тези пазари.

България цените на жилищните имоти са намалели с 19% на годишна база според статистиката на GPG. За сравнение в Ирландия понижението е 16%, а в Тайланд (-20%).

В същото време има признаци, че другите пазари, които година след година отчитаха спад, са достигнали дъното, се казва в доклада. Сред тях са Испания (6% спад на годишна база), Исландия (-14% на годишна база), Литва (-22% на годишна база) и Латвия (-32% на годишна база).

Например в Латвия цените на жилищата се повишиха с 10.7% за последното тримесечие спрямо предходното. Трябва да се има в предвид, че икономиката ни е значително по-стабилна от тези на останалите развиващи се страни на „стария континент", което рано или късно ще се отрази и от чуждестранните инвеститори.

6. Инфлацията.

Опасността от инфлация (която е реална в случай че възстановяването на световната и родната икономика в действителност се случат), може да окаже благотворно въздействие върху вземането на решение за покупка на имот сред потенциалните купувачи.

Високата инфлация води до намаляване на реалните доходи на населението. А покупката на жилище, особено за живеене е едно от най-добрите средства за защита от инфлация. Така вие застраховате бъдещите си приходи, с които ще можете да си купувате все по-малко и по-малко.
Инфлацията в еврозоната се забавя, паричното предлагане пада
7. Препоръките на специалистите.

Все повече специалисти в сферата на имотите, както и от банковия сектор твърдят, че момента е подходящ за покупка на основно жилище. Силното понижение в цените на имотите, както и възможността на този етап купувачът да е в по-силната позиция и да поставя своите условия пред продавачите, са сред основните мотиви за това.

Мнозинството от пазарните участници в имотния сектор изразяват мнение, че в момента могат да се купуват имоти с качество и на цени невиждани в новата история.

Разбира се много от тях предупреждават, че е възможно цените да регистрират още известен спад, но не е ясно, дали при такива случаи изборът ще е толкова богат. Трябва също така да се има в предвид, че добрите имоти, предложени при изключително изгодни условия от примерно изпаднали в затруднение собственици се продават в рамките на няколко седмици.

Купувачите биха могли да се застраховат срещу това да не уцелят точно дъното с евентуално договаряне на „приемлива отстъпка" с продавача.

8. Ясни признаци на стабилизиране на цените на имотите.

Спадът на цените на имотите се забавя с всяко тримесечие. Все по-ясни са признаците на активизиране в сектора, като брокерите отчитат повишен интерес и огледи от страна на потенциалните купувачи.

Разбира се, трябва да се има предвид, че лятото е най-активният сезон за пазара на имоти, така че е напълно възможно да станем свидетели не само на спиране на спада на имотите, но дори и на леко повишение.

Дори и такова да не се случи, позициите на купувачите биха се влошили и само поради невъзможност за договаряне на отстъпки от страна на продавачите, които бяха валидни през зимата и пролетта.


Не че съм съгласен с голяма час от причините, но ги поствам
« Последна редакция: 31 Май, 2010, 17:27:46 от Imotenbalon »

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #34 -: 31 Май, 2010, 17:27:29 »
0
Някакво медийно облъчване има, може би е свързано с наближаващото изсипване на жилища от банките, т.е. да се опитват да приберат парите от бурканите, преди да е станало късно.

А относно точките:
1 и 2, както е написал имотен балон са си откровенна лъжа.
3 - замразиха много проекти, но строителството нарастна именно в края на бума, а един строеж отнема 2 години. Така че предлагане не само, че има ами се води свръхпредлагане :)
4 - за какво изчистване става въпрос, като именно последните години се построиха доста едно- и няколко фамилни жилища. Просто цената на труда и материалите паднаха в пъти и именно дребните, които строят със свои пари се възползваха. Наскоро имаше статистика за това как последната година застроената площ на сграда е намаляла драстично.
5 - аз пък не виждам да има ръст на ПЧИ, ама нещо се говори, че депозитите на чужденци в наши банки почнали да се изпаряват с голяма скорост.
6 - с тази инфлация ни плашат от началото на кризата, ама то инфлацията беше по време да бума, сега има дефлация, по простата причина, че няма пари...
7 - препоръки на изплашени кредитори, които имат проблеми с взиманията на над 12% от раздадените кредити.
8 - графиката е повече от показателна, но все пак това медиино облъчване успява да подведе много хора. Имам познат на когото родителите са решили, че кризата е минала и са си набухали спестяванията в нещо на акт 15, дано поне да вземат акт 16 след 6 месеца, както са им обещали.
« Последна редакция: 31 Май, 2010, 17:29:21 от Negramoten »

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #35 -: 31 Май, 2010, 17:42:23 »
0
Към точка 5 , къде е ръста ?
Чуждестранни Инвестиции
Операции с недвижими имоти, наемодателна дейност и бизнесуслуги
Тримесечни данни; България; Свят (всички институционални сектори); Финансова сметка, Преки инвестиции в страната; Некоригирани данни по отношение на сезонността и броя на работните дни; Всички валути; Евро; Нетни трансакции; Операции с недвижими имоти, наемодателна дейност и бизнесуслуги; Общо (Милиони)
БНБ

2009-Q1    2009-Q2    2009-Q3    2009-Q4    2010-Q1
182.2        187.3         121.4         162.3         51.0

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #36 -: 31 Май, 2010, 23:53:11 »
0

2. Понижение на лихвите.

Намаляване на лихвите по ипотечните кредити е естествен процес на банковото „размразяване". Трябва да се спомене, че към момента нивата на лихвите по ипотечните кредити са на нива от 2006 година, или преди бума в сектора. Намаляването на лихвите може да е друг стимул за покупка на имот за потенциалните купувачи, търсещи основно жилище.
Според  индекс моитепари, ГПР по ипотечни кредити е 9,41 % -  нивото от Октомври 2008


Не че съм съгласен с голяма час от причините, но ги поствам


Лихвите по кредитите пак тръгнаха нагоре
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=5967&sectionid=16&id=0000102

Кредитите през април отново са поскъпнали въпреки чувствителния спад на лихвите по депозитите. Това сочат данните от статистиката на БНБ. Причината е, че трезорите се опитват да компенсират лошите кредити и се въздържат да кредитират евтино нестабилни клиенти, които утре могат да останат без работа, коментираха експерти.

Хората, които са изтеглили потребителски кредит в левове през април, са го взели на по-висока цена в сравнение с късметлиите, които са получили парите през март. Годишният процент на разходите по тези заеми (който включва не само лихвата, но също таксите и комисионите) се е качил средно от 14.26% на 14.38% през април спрямо март. Подобните заеми, но в евро, също са поскъпнали - от средно 11.51% на 11.63%. Една от малкото банки, които промениха условията по потребителските си заеми през април, беше Общинска банка. Тя вдигна някои от таксите при теглене на заем.

БНБ е регистрирала априлско покачване на лихвите и при левовите заеми за покупка на дом на старите клиенти. От 9.24% процентът е скочил на 9.41% средно. Една от банките, която през април оскъпи вече изтеглените заеми, беше УниКредит Булбанк. Тя повиши лихвата на част от старите си клиенти с 2.50%, а на друга част - с 1%. Но при заварените потребителски кредити за последната година почти няма промяна. Същото важи и за изтеглените жилищни заеми в евро.

Видимо е, че цените на кредитите по договори отпреди 2-3 години не падат, а дори отново се покачват, за да могат банките да абсорбират нарастването на необслужваните кредити. Според шефа на Асоциацията на банките в България Виолина Маринова лошите кредити, по които няма плащане над 90 дни, вече са 9.2% от всички отпуснати заеми. "За момента процентът не е рисков. Надяваме се, че ще го задържим", твърди Маринова.

"При влошаването на икономическата ситуация има хора, които си губят работата и не могат да си посрещат вноските. Това води до загуби за банките и се изразява в една компенсация във вдигане на надбавката", обяснява шефът на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян. При новите кредити, особено потребителските, цените се задържат високи не заради липсата на ресурс, а поради тревогата на банките за бъдещето на икономиката и оттам - за финансовото положение на хората, които теглят кредити.

Банкерите през последните месеци обещаваха лихвите да паднат. "Нашите очаквания са да наблюдаваме плавно понижение на лихвените проценти - както по кредитите, така и по депозитите. Основания за това ни дават, от една страна, първите сигнали, които показват началото на преодоляване на икономическите трудности в световен и европейски мащаб, а от друга - високата ликвидност на банковата ни система", каза преди месец изпълнителният директор на ПИБ Матю Матеев.

Фактът, че лихвите по кредитите в банковата система като цяло се задържат високи, противоречи на оптимизма на финансовия министър Симеон Дянков, че кризата отминава. На пръсти се броят банките, които са предложили по-изгодни жилищни заеми на клиентите си през април. По-ниски лихви по част от продуктите си за нови клиенти предложиха Първа инвестиционна банка и СИБанк. Няма гаранция обаче, че 1-2 месеца след изтеглянето на заема процентът няма да се вдигне.

Отпор

Партия "Атака" вече е внесла предложенията си за въвеждане на таван на лихвите по кредитите, така че те да се задържат на приемливо за бизнеса, по-ниско ниво. От БНБ обаче вчера заявиха, че се отнасят резервирано към подобна идея.

СПЕСТЯВАНИЯ

На фона на задържащите се нива на лихвите по заемите процентите по новооткритите влогове със срок до 1 година през април са паднали сериозно. При фирмените депозити в левове доходът само за месец е паднал от 5.29 на 4.71%, а в евро - от 4.44% на 3.61%. Новите персонални левови влогове със срок до 1 година през април са носили 6.28% средна лихва срещу 6.57% през март. В евро процентът е паднал от 5.52% на 5.25%.

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #37 -: 01 Юни, 2010, 12:26:31 »
0
"При влошаването на икономическата ситуация има хора, които си губят работата и не могат да си посрещат вноските. Това води до загуби за банките и се изразява в една компенсация във вдигане на надбавката", обяснява шефът на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян.

Ако продължим мисълта на видния банкер - някои хора не могат да плащат, затова вдигаме вноската на тези дето все още плащат. Естествено и от тия дето плащат някои ще спрат, тогава ще вдигнем още вноската на тези дето могат. И така ще я вдигаме докато лихвата стане поне 200% и всички спрат да плащат. Чудно ми е защо в тази държава масово договорите ги нямат за нищо. Дори проститутките на околовръстното имат повече морал от тези така наречени банкери - казва ти мацката Х пари за Y услуги и това е, договорено и изпълнено. Няма написани с малки буквички допълнителни условия, че може да си вдига таксата според международното положение и фазите на луната,

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #38 -: 01 Юни, 2010, 12:51:01 »
0
Как ще коментирате спада на безработицата ??


koganev

  • Гост
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #39 -: 01 Юни, 2010, 13:49:54 »
0
Ще коментираме, когато имаме данни за заетостта, за структурата на заетостта, за побългаряването на методиката за изчисляване на безработицата. Последното е много важно!
После ще я сравним с безработицата по това време на миналата година, щото в БГ сезоните са натоварени по различен начин.
После пък ще си помислим колко хора не са виждали през живота си трудов договор, но се водят на работа. Особено в субсидираните на бройка дейности.
Няма да е лошо и да погледнем колко юридически лица си имат управители, без да развиват каквато и да е дейност. Пък и свободните професии да преброим, няма да сгрешим.
После може и да се върнем назад, за да погледнем плахо онези стари стойности колко са достоверни, понеже имаше време, когато по строежите никой не ебаваше да подписва трудови договори, демек безработицата ще да е била много по-ниска поради огромния сив строителен сектор.
И студентите не са за пропускане.
А живеещите в чужбина? И тях...


После ще сравним официалните данни с полученото от нас и ще разберем нещо, което и децата вече знаят - тая държава лъже, маже, но истината никога не казва. Всеки от нас познава поне по трима от изброените горе групи, които нямат един лев доходи, но не са безработни.

Може ли някой да ми даде пример в коя държава, освен България, един човек хем се брои за зает, хем няма доходи? Че и па-па-па има...
« Последна редакция: 01 Юни, 2010, 13:57:45 от koganev »

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #40 -: 01 Юни, 2010, 14:49:25 »
0
Летен сезон,просто временна заетост.

koganev

  • Гост
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #41 -: 01 Юни, 2010, 15:24:00 »
0
За един случай на работник без тр. договор вече се налага 15 000 лв. глоба. Я сега да видим дали някои "работодатели" не са сметнали, че върху тази глоба рушветът също ще е в хилки? Сметнали са, ами, как да не са... На всичкото отгоре ББ като каза, че ще реже жива плът, цялата държавна администрация е хукнала по проверки и ПИШЕ АКТОВЕ, че да отчете дейност. От ББ изявлението за сеч до сега през мен минаха бюрото по труда, икономическа полиция и съвсем изненадващо ми премериха шума и вибрациите - независима лаборатория по инициатива на здравната служба...

Престараването е друга характерна черта за БГ. Преструваш се цяла година, че работиш, пък веднъж-дваж годишно се престараеш...

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #42 -: 01 Юни, 2010, 15:45:32 »
0
Ще коментираме, когато имаме данни за заетостта, за структурата на заетостта, за побългаряването на методиката за изчисляване на безработицата. Последното е много важно!
После ще я сравним с безработицата по това време на миналата година, щото в БГ сезоните са натоварени по различен начин.
После пък ще си помислим колко хора не са виждали през живота си трудов договор, но се водят на работа. Особено в субсидираните на бройка дейности.
Няма да е лошо и да погледнем колко юридически лица си имат управители, без да развиват каквато и да е дейност. Пък и свободните професии да преброим, няма да сгрешим.
После може и да се върнем назад, за да погледнем плахо онези стари стойности колко са достоверни, понеже имаше време, когато по строежите никой не ебаваше да подписва трудови договори, демек безработицата ще да е била много по-ниска поради огромния сив строителен сектор.
И студентите не са за пропускане.
А живеещите в чужбина? И тях...


После ще сравним официалните данни с полученото от нас и ще разберем нещо, което и децата вече знаят - тая държава лъже, маже, но истината никога не казва. Всеки от нас познава поне по трима от изброените горе групи, които нямат един лев доходи, но не са безработни.

Може ли някой да ми даде пример в коя държава, освен България, един човек хем се брои за зает, хем няма доходи? Че и па-па-па има...

Не познавам нито един който да се води на трудов договор, а да няма 1 лев доходи. Какъв е смисъла на цялата галимация? Но познавам доста без трудов договор ама с доходи. :)

koganev

  • Гост
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #43 -: 01 Юни, 2010, 15:57:13 »
0
А познаваш ли някой, който е с договор за управление? Например управител на ООД, което не работи. Човекът е зает, дори ВНАСЯ едни пари за осигуряването и прочие, обаче няма приходи.

А сега - хем е зает и дори се осигурява, хем няма приходи... И трудов стаж няма, ама това е съвсем друга тема.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #44 -: 25 Юни, 2010, 11:25:33 »
+1
300 хил. братушки се заселват у нас
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-06-25&article=329956

300 000 руснаци имат имоти у нас. Реалните собственици са около 100 хиляди, а останалите са членове на семействата им. Това съобщи генералният руски консул във Варна Юрий Соловьов. Повечето руски имоти у нас са по Черноморското крайбрежие, но има и купени къщи в Рупите, каза Александър Анисимов, председател на новосъздадената асоциация на рускоезичните собственици на имоти в България "Альоша". Да стане неин почетен член ще бъде поканен Филип Киркоров. Руската мегазвезда купи 6 луксозни апартамента в тузарския комплекс "Слънчев ден", като два от тях са за бившата му съпруга Алла Пугачова. Новата руска асоциация подготвя списък на некоректните строителни фирми, които не са изпълнили задълженията си към руски купувачи въпреки платените авансово пари за имоти. Вече има 5 сигнала за потърпевши от фалирали заради кризата компании, посочи Анисимов. У нас инвестират представители на средната класа в Русия, свързани с добива и производство на нефт. Тяхното състояние се повишава заради растящите цени на черното злато през последните 6 години. От май до октомври цели семейства живеят в страната, а след пенсионирането си много от тях остават завинаги тук. България е рай за руските пенсионери. Те вземат пенсии по 250-300 евро, а цените в Русия са в пъти по-високи от българските. Затова възрастните хора продават имоти в родината си и си купуват у нас. Тук ги привлича природата, близостта в езика, гостоприемството и температурите, които не са прекалено високи като в Турция.

В имот.бг има 275 000 оферти - още 300 000 руснаци ще ни решат всички проблеми ..