Автор Тема: Камъшитен покрив?  (Прочетена 54619 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Камъшитен покрив?
« -: 31 Май, 2012, 14:02:00 »
0
Някой да знае българска фирма с опит в правенето на камъшитени покриви? Както и по-голям производител (берач) на материал?


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #1 -: 07 Юни, 2012, 10:56:59 »
0
Додо здрасти! Едно от първите неща, на които попадам след като се прибирам е твоето питане за камъшитен покрив.
При споменаването на тази дума обикновено се асоциира с традиционното предприятие Камъшит Силистра, но нямам идея, какво се случи с него след приватизацията. Освен това правеха май мебели и вещи само.
Знаеш, че имам предстоящ покривен проблем  :) и съм гледал във всички възможни посоки за решаването му.
Спрях се на един много консервативен вариант, който включва традиционни, стари керамични керемиди. Няма да се ползва подпокривно, изолация само над тавана на последен етаж.

Истински камъшитен покрив в Бг не съм виждал. Вероятно не е невъзможно да се направи - с много подготовка, огромно търпение и не по-малко любов (както и всичко в живота), но аз за себе си символично съм сложил един "минус". В смисъл, че не го вярвам - ей така да платиш някому договорена цена и да вярваш, че ще получиш безукорен покрив. А и да не се забравя, че цената ще е дебеличка.
Това ми вярване беше формирано след като съм чел разни неща. Едно от тях го има в нета на български и може да го знаеш:

Ето  ТУК 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #2 -: 07 Юни, 2012, 12:23:01 »
0
Аз твърдо съм решил да е такъв, защото гоня по-скоро някаква визуална цел, отколкото функционална :) По принцип изпълнен както трябва е много добро нещо, но тъй като у нас няма такава практика се съмнявам да има фирма, която ги прави. Въпреки, че технологията на поставяне е елементарна (ползват се инструменти, които са се ползвали и преди 1000 години), все пак има майсторлък и хич не мисе иска някой да се упражнява за моя сметка :)
Имам план да видя кой е приватизирал/откраднал Камъщит Силистра, поне за материал.
А самия покрив има два варианта - традиционния, при който има само скара през 50 или даже повече cm и отгоре 30 cm камъшит (и това нещо не пуска вода!) или пък камуфлаж - дървен покрив с малко изолация и мушама и отгоре десетина сантиметра - така ще може всеки циганин да го направи без да се притеснявам за пропуски, а видът ще е горе долу същия.
У нас засега имам пример само за една къща каквато искам - тази в Бургаско, доколкото виждам там покривът е по втория ми начин направен:




nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #3 -: 07 Юни, 2012, 12:57:32 »
0
Додо, при положение, че гониш предимно екстериор, задачата е напълно и реалистично изпълнима. Мисля си, че ако се постави за цел, може и да се справиш далеч по-добре от показаното на снимката. На тази снимка категорично е реализиран вариант 2. Не знам, как е захваната тази тръстика за покрива само може да се гадае.
Хидроизолацията може да я изпълниш със залепване на някаква мембрана. Въпросът е как сигурно да се закрепи отгоре тръстиката, но да се пази и мембраната.
Дървените летви, които са монтирани успоредно на стрехата, не ми харесват като решение. Проникнала през тръстиката вода ще се задържа при летвата с лоши последици. Може би си заслужава да помислиш за двойна скара, като горният ред ще служи за захващане на сноповете. Долният ред  (перпендикулярно на стрехата) ще се закрепи върху мембраната, но местата на пробив може грижливо да се изолират, а проникналата вода така или иначе ще си изтича естествено надолу. Има и вентилация, което също е много важно.
С малко повече грижа може да се направи така, че само ти да знаеш, че отдолу има модерна хидроизолация.

Сега се сещам нещо! Преди години се връщах с кола към Бг и минахме през Румъния. На Калафат беше страшна драма и с кой акъл решихме да тръгнем към моста при Русе и аз не знам. Не ме питай, през какви места минахме, беше още ранната демокрация. Там в Румъния, в някакви попътни села, съм виждал къща с някакъв вид такъв покрив.
Съобразявам, че предприятието в Силистра не случайно е там. Вероятно ползват суровина, която расте около Дунава. Доколкото делтата на Дунав е в Румъния, там се предполага, че имат много повече суровина, а вероятно и опит в този занаят, може да има и някакви фирми. Граници за бизнеса така или иначе няма.
Вероятно не е удачно да се  стига чак дотам, но би било някакъв вариант.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #4 -: 07 Юни, 2012, 19:41:01 »
0
Да, Румъния произвежда такова и май си го ползват и за покриви :) Все пак е по-добре да си внеса от там, отколкото от Германия (които са си внесли от Румъния). OwnerBG скоро ми прати едно видео за румънците:

http://www.economynews.bg/-news17246.html

Има и китайски материал :)
Но се надявам да има и в Силистра, все пак и там по Дунав сигурно има заблатявания с тръстика, щом цяло предприятие са направили едно време.

*drink6*

Градското чедо си има мазоли днес :) Обаче моторният тример върши 100 пъти пове работа от електрическата пародия...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #5 -: 07 Юни, 2012, 20:22:10 »
0
Хе, Додо, цяло чудо е, че някъде от далечните кътчета на спомените ми изрових някакъв блед спомен.
Пък си мислех, че съм вече твърде изпърдял. А иначе от онова време изникнаха и други любопитни спомени.
По румънските пътища имаше често едни огромни талиги, теглени от всевъзможен добитък, а горе на шофьорското място седяха едни много живописни и достолепни възрастни господа, които носеха нещо като ямурлук и огромна вълнена гугла. Всичко това, заедно със сламени покриви в гарнитура, ми изглеждаше смущаващо и екзотично едновременно. А ето, че сега търсим начин да се върнем там!!
Материалът от Оунъра потвърждава, че Румъния е възможно решение, но при такова потенциално търсене и цени, за които се говори в материала, не вярвам условията да са приемливи. Просто го провери, ще ти коства няколко мейла и бързо ще стане ясно.

Иначе, Дръж се и към "българската връзка". Щом си го решил, ще го направиш.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #6 -: 07 Юни, 2012, 20:25:12 »
0


Виж и тук. Преди сами си произвеждаха (добиваха) материала. Вероятно и сега.

http://prolet-bg.eu/index.php

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #7 -: 13 Юни, 2012, 20:34:23 »
0
Thatch roof technique

По бреговете на Варненското езеро има стотици декари с камъш.Да правят от там рогозки е поминък на поне няколко фамилии роми.Предполагам,че е възможно на място  да се заготвят снопи на определена дължина и дебелина ,така,че след транспортиране да остава само реденето.Другото ,което е необходимо покрива или предварително снопите да се третират с одобрени от пожарникарите антипирени.След като се наредят  на покрива за финал е добре да се импрегнира със спрей  от течен ланолин.Течният ланолин е восък  от овча вълна с точка на запалване над 450 градуса и е много силно водоотблъстващо средство , гони инсектите и специално термитите.Оптималният разход е 1 литър за 10-30 квадрата.Натуралното е the best,тъй да се каже :)
Сещам се и за още едно технологично "побългаряване": камъша добре взаимодейства със цимента и така при припокриването ,на "ленти " със циментово лепило може да се лепи горния слой към долния в зоната на началото на горния припокриващ слой ,освен  връзването с тел.
« Последна редакция: 13 Юни, 2012, 21:52:15 от Фло »

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #8 -: 14 Юни, 2012, 18:23:49 »
0
    Додо, виж това, може да ти е полезно.
    http://julkaisut.turkuamk.fi/isbn9789522160379.pdf

    Аз мисля, че по-реалистичен е вторият ти вариант, съмнявам се да намериш у нас изпълнител с тези специфични умения и съответния опит, но може и да греша.
     *drinks*

     П.С.  Около Балатон също има доста къщи на годинки с такива покриви, красиви са. Търси инфо и от този регион. Успех!
« Последна редакция: 14 Юни, 2012, 18:26:19 от чи-чов-ци »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #9 -: 14 Юни, 2012, 19:22:39 »
0
Замислям се да си викна някоя фирма от UK или Германия, само материала от тук. Като гледах филмчета за технологията, двама души правят за един ден един покрив с големината на нашенските по селата (40-50м2).

Ама първо ще видя архитектът какво ще измисли и как ще изглежда и втория вариант и може да остане с него, ще видим :)

 *drink5*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #11 -: 20 Септември, 2012, 00:03:13 »
0
Между другото камъшитеният покрив еволюира в нещо друго :) Познайте какво, пак естествен материал. (Така някой може да ми подхвърли и нова идея.)

А причината - сметнах наум, че без пожар не може :) А понеже лично без да искам съм запалвал къщичка със сламен покрив, знам как ефектно изгаря. Иначе може да се реализира и узакони (то у нас всичко се узаконява), условията са ОК (зима, лято), обаче после да го мисля кой ще му види сметката нарочно или не, не ща. Та затова.

*drink6*

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #12 -: 20 Септември, 2012, 07:26:35 »
0
Каменни плочи?



Някъде бях чел за сламенни къщи, ползват бали слама вместо тухли. Та тази пресована слама не била никак лесна за запалване. А някъде другаде твърдяха, че дървена къща издържа повече време на пожар преди да рухне от метална.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #13 -: 20 Септември, 2012, 10:08:14 »
0
И каменни ми харесват, но стават много тежки а и покривът трябва да е полегат иначе ще се изсипят ако наклонът е по-голям. Не камъни.

Иначе има и импрегнанти за сламата, ама сигурната работа си е сигурна.

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Камъшитен покрив?
« Отговор #14 -: 20 Септември, 2012, 14:00:03 »
0
Някъде бях чел за сламенни къщи, ползват бали слама вместо тухли. Та тази пресована слама не била никак лесна за запалване. А някъде другаде твърдяха, че дървена къща издържа повече време на пожар преди да рухне от метална.
Е то една стоманобетонна конструкция пък въобще няма да падне при пожар. Не случайно са станали масовия тип строителство. Какъв е този мерак по технологии от преди векове, дето вече и специалисти няма по тях, това си е просто много скъпо хоби.