Анкета

За колко време Интернет ще докара до фалит АНИ

1 година
1 (4.3%)
3-5 години
4 (17.4%)
5-10 години
2 (8.7%)
Вече са на ръба на фалита
7 (30.4%)
Това са митове
9 (39.1%)

Общ брой гласове: 20

Гласуването приключено: 23 Септември, 2012, 10:00:33

Автор Тема: Агенциите не вършат грам работа - само пречат  (Прочетена 108904 пъти)

georgepavlov

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +2/-1
  • Респект: +1
    • Профил
0
Много емоции, малко факти в тази тема.

Искам да коментирам довода на Додо: "Та ако не искат комисиона и от купувача, никой няма да иска да ги заобикаля".
Практиката показва, че не е така. Звучи невероятно, но е факт.

Да, услугата е основно за продавача и струва 5-6%. Оп-па, имах предвид Щатите, ама то в цял свят е така.

Моето мнение е, че професионализмът на брокерите в БГ ще се повиши, ако ексклузивните договори станат обичайна практика. Тогава брокерът ще може да маркетира имота свободно и ще се разбере колко може.

palamud

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 50
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +1
    • Профил
0
http://prodavalnik.com/apartament-v-orlando-florida-blizo-do-disni-urld-i7084485
ето тука си струва да похарчиш 100 К в лева :)
И не вземат комисионна от купувача - как живеят тез американски брокери :)

В БГ се опитват да пробутват кимизерници за същитите пари и 3 пъти по нисък наем.
« Последна редакция: 22 Юни, 2012, 10:27:38 от palamud »

palamud

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 50
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +1
    • Профил
0
опала на друго място:
http://vsi4ko.ibox.bg/ad/id_1135041838/region_6

три бани за 120 К

radul

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +2/-0
  • Респект: 0
    • Профил
0
И аз да се изокам.
От години следя пазара и се оглеждам за подходяща къща.

За сведение на влогомразците, не купувах защото
1. имам жилище 
2. периодично съм извън Бг за 1-2-3 години
сега търся защото
1. жилището отесня
2. смятам да поостана 3-4-5 години

ЗА последните 10 дни разговарях с 10-15 агенции
МЪКА, МЪКА, МЪКА, МЪКА, МЪКА!!!

В 4 агенции отказаха да ме водят на оглед????
Дават ми адреса и казват идете вижте и ако ви хареса ни се обадете пак????
Един брокер след 4 разговора се "нави" на оглед, като продължаваше да мрънка как всички идват, гледат и си отиват.... Питам го има ли проблеми с документите? Нееееее! Никакви.
На място се оказа, че къщата се ОБИТАВА! от собственик...
Тока е спрян, водата е спряна, вътре е смрад и мизериия...
По време на "огледа" собственикът крещеше, че е измамен и мошенници са му ипотекирали къщата...
Ходих и в къщата до която няма достъп. Съседа си построил къщата върху пътя??? Ама не било проблем да си пусна път през нивата????

Мисля, че вече не съм склонен да си купя къща през агенция

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Решението е да си направиш агенция. :) То е много лесно - печаташ листчета 3x4 сантиметра "СПЕШНО КУПУВАМ АПАРТАМЕНТ (КЪЩА) В РАЙОНА" и обикаляш 1 ден из града. На другия ден вече си АНИ. Не ти трябва фирма, офис, нищо. Само един джисием. По принцип АНИ не плащат данъци.

radul

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +2/-0
  • Респект: 0
    • Профил
0
Може, но не съм сигурен, че си струва...
За 2-30 кЕ може да се закупи прекрасна къщичка в още по-прекрасни краища на Европа.
А спестените пари мога да ползвам за екскурзии...
Всъщност пуснах един адвокат да отсява...
Последен шанс някое АНИ да се класира  8)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
За 2-30 кЕ може да се закупи прекрасна къщичка в още по-прекрасни краища на Европа.
За тази цена, единствената професия наоколо ще е овчар :) Ако е така, то у нас можеш да си намериш същото за под 5К Е с 1-2 декара двор по селата.

radul

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +2/-0
  • Респект: 0
    • Профил
0
Може и кръчмар:
http://www.immobilienscout24.de/expose/65559220
А и овчар в Германия е по-добра алтернатива....
http://www.immobilienscout24.de/expose/65557981

Май ще ида на море и после ще си купя самолетни билети
Отново

georgepavlov

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +2/-1
  • Респект: +1
    • Профил
+1
David Knox има един диск за клиенти "How To Select Real Estate Agent". Дискът разбира се е за Америка, но принципте са валидни и за България:

- изберете наистина добър брокер: например, ако има награди от последната година в голяма агенция;
- изберете брокер специалист по съответния вид имоти/квартали: добър брокер е като добър програмист - много е общо, вижте дали 80% от офертите му са от типа/кварталите, които отговарят на търсенето ви - това е гаранция, че познава пазара, който ви интересува;
- изберете брокер, който ползва подкрепа от колеги или партньори: за кредити, за оценки, юристи, техническо обследване (home inspection).

Купувачите трудно осъзнават, че най-голямият разход/инвестиция на брокера е оглеждането и ъпдейта на офертите на пазара. Падат се около 100 на брокер, а ако са бавноликвидни (къщи, парцели) - до 300. Не избирайте брокер, който има 1 оферта подходяща за вас. Той няма какво да направи, освен като вас да влезе в imot.bg - за какво ви е?


Та така.. предварително е ясно, че 90-95% от брокерите в София не са подходящи за конкретния купувач. Липсата на навик за правилна предварителна селекция е много важна причина за разочорованието на клиентите.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
-2
Я, тука ми стана интересно колко дилетанти са се изказали по темата без да са помирисали имот през живота си, пък ходят по огледи за самочувствие. Странна работа!
Единствено крайно нередовния кириз-гастарбайтера се издаде, че всичката му инфо ет нета, щото сбърка меситес с месутис. Сите други се правят, че все едно през ден се срещат с брокери и търсят претенци в народопсихологията, тарикати били и т.н, пък от друга страна си признават милите, че никога на никой не са предлагали комисиона.
Истината е тази:
http://www.sofia.imotibg.com/%D0%B7%D0%B0%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D1%8F%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE_%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%B5%D1%80_%D0%BD%D0%B0_%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B8%D0%B6%D0%B8%D0%BC%D0%B8_%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8_%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0_%D1%81%D0%BA%D1%8A%D0%BF%D0%BE-news72-573582.html
Ще ми се тука да пишат прецакали се заради вашите писания кандидат купувачи. А и продавачи. Да споделят как заради шепа гащници във "Форума за икономиката на Гърция"/така съм си го маркирал/ се опитват да убедят голяма вече аудитория , че посредника е ненужен. Ами вие участвате в търговска сделка бе аланкоолус!!! Трябва пазалрък и надиграване. И аз съм срещал най-различни брокери и собственици, но винаги се пазаря и използвам прийоми като на най-мизерния мангал. Такава е играта и като сте вързани и безкешови никой не ви е виновен. Посредничеството в недвижимостите е като всяко посредничество. В БГ нивото вярно не е на висота, но в коя търговия е. И аз като си взех магистратурата по Туризъм нещата в Гранд хотелите изглеждаха по един начин, сега в хотели със същите звезди виждам недупостими за клиентите практики. Ама както казва Имотко какво да обяснявам на хора които са купували единствено хляб и сирене!
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

palamud

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 50
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +1
    • Профил
0
Ясно е защо агенциите пречат цените да падат - така и така няма сделки, поне тези които се случват да са на що-годе добри цени...
може би са прави, но тва пречи на всчики останали - продавачи и купувачи. Да не говорим колко пречи на икономиката, строители, ремонтаджии и производители на мебели/материали.... ит.н. български бизнес

предлагам всички тези браншове да се съберат и организират Протест против вредните практики на АНИ пред министерски съвет!

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
0
Ясно е защо агенциите пречат цените да падат - така и така няма сделки, поне тези които се случват да са на що-годе добри цени...
може би са прави, но тва пречи на всчики останали - продавачи и купувачи. Да не говорим колко пречи на икономиката, строители, ремонтаджии и производители на мебели/материали.... ит.н. български бизнес

предлагам всички тези браншове да се съберат и организират Протест против вредните практики на АНИ пред министерски съвет!

Ами пречат, по-скоро агонизират в предсмъртната битка за оцеляване. Така както и доста от набълбукалите се ипотекари.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
-2
Агенциите в София са си много добре, ни Мирела, ни Явлена, ни Адрес са тръгнали на умиране. Нито пък те могат да влияят на цените. На който са му високи цените - да не купува.
Да чака второто пришествие, верно, позабави се, ама ще дойде.........

palamud

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 50
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +1
    • Профил
0
Последно попаднах на имот, който не се е продал на първи търг при ЧСИ. Сега продава агенция...
На какво изобщо се надяват?...?? не стига че цената не е много по ниска от ръга, ами и комисионни искат да прибират.... луда работа... а да и таксата на ЧСИ си остава дължима :)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
0
Последно попаднах на имот, който не се е продал на първи търг при ЧСИ. Сега продава агенция...
На какво изобщо се надяват?...?? не стига че цената не е много по ниска от ръга, ами и комисионни искат да прибират.... луда работа... а да и таксата на ЧСИ си остава дължима :)

На това му се казва "Булгериан кънтри мурафет"  *rofl*