Автор Тема: България - перспективи в икономическото и политическото развитие до 2015 г.  (Прочетена 7209 пъти)

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
http://news.ibox.bg/pressreview/id_1785934632 - 3,46 млрд. лв. спад на ДДС в новия бюджет; Кризата изхвърли 400 000 на улицата

Съфорумци,Какво според вас ще се случи през следващите 3-5 години у нас?
Наскоро говорих с единственият преподавател по финанси в БГ, който уважавам (и за съжаление не съм учил при него) и той сподели, че не може да се прогнозира кога ще излезем от кризата, тъй като трябва да се предвиди „kolko nekadarno shte podhodi pravitelstvoto kam krizata. Ako se opitvat da zadarzhat problemite, mozhe da si ostanem zle bez da se opravjame dori 10 godini!” Също така има и шанс борда да изгърми - Правителството mozhe da reshi da "zakrepi" ”polozhenieto s zaem ot MVF i tova da otlozhi problema, no v krajna smetka si ostavame edna banrkutirala darzhava.”

Аз очаквам 2010 г и 2011 да са най-зле (особено идещата зима), за 2012-2013 очаквам стабилизиране (но не и ръст) и чак 2014 очаквам някакъв ръст в икономиката (ако дотогава ЕС не е банкрутирал – но за разлика от всички други съюзи, в които сме участвали, този път вината ще е на Гърция).  :)

За политиката изобщо е мъгляво – но ако падне правителството кризата ще бъде и политическа.

Моля споделете какво мислите по въпроса! ;)
« Последна редакция: 26 Май, 2010, 23:03:12 от antoninus_pius »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
"Фискалният резерв остава без задължителен лимит"
Резервът щял да бъде рефинансиран чрез увеличени приходи, но няма ясна схема за това

Освен това май и здравната каса била продънена..


antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Тя трудно крета от доста време - но от информацията, която имам как се краде там това не е учудващо. То една близка заведе детето си в болница с 1 направление, а я водеха, че е с гастрит. И не за друго - касата да им преведе 600 лв. в случая. И майката беше учудена, в предвид това, че малката не се оплакваше от корем.

В прочем тъй като сайтът е за имоти - аз смятам, че в т.нар топ локейшън ше има спад поне 10%, за другите райони - 30-40%. В следващите 2-3 години.

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Ето тая тема има потенциала да ни предложи кандидатурите за Нобелови лауреати по икономика :)  ;) Ще я следя с интерес, но мисля, че ще е доста трудна.
Да подкрепим фирмите работещи в България!

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
някой знае ли нещо за т.нар програма 2020?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Те май са две - на правителството и на президента. В първата още не е ясно какво пише, а във втората основна цел е до 2020 да говорим на руски. Аз понеже знам руски, съм си изпълнил норматива.

koganev

  • Гост
Аз съм чел програмата на правителството. Там пише до 2020 всички да мълчат и да не се обаждат. Заложена е една стъпка към разбирателството м/у президент и премиер - ще се разрешава да се мълчи на руски. Към ЕС също има жест - понеже сега кимаме с глава на обратно, до 2020 всяко кимане ще се възприема като съгласие.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Ама вие още четете програми за  *sheep* *sheep* *sheep*.

Усеща се липсата на пунди и рашко  *rashko*


Общото между всички програми е показано на следващия филмов материал:
Тази бабичка ме съсипа тотално xd

Scyther

  • Гост
Българският висшист в квартала на богатите
« Отговор #8 -: 08 Октомври, 2010, 12:08:34 »
0
Българският висшист в квартала на богатите
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6092696,00.html
08.10.2010

Бомбите със закъснител, които цъкат в България, не са никак малко. Най-сериозната обаче е може би образованието, което "възпитава" не шефове, а бъдещи чистачи в предградията на богатите. Коментар на Еми Барух:


През 2000 година консултантската фирма „Прайсуотърхаус” тиражира смазваща прогноза, според която на Чехия й трябват 12 години, за да настигне страните от ЕС, а на България - около 600…  Десет години по-късно  страната не само че не е успяла да намали тази пропаст, а чувствително е дръпнала назад.

Една от най-съществените причини, за която обаче не се говори достатъчно, е катастрофалният срив на образователната система във всички нейни степени. Това доведе до дефицит на качествени специалисти, до липса на подготвени кадри и на добри изпълнители.

Между Перник и Оксфорд

Тестово изследване на българските студенти, огласено преди месец от Ройтерс, показа, че България не само е далеч назад от развитите страни, но е и най-изостанала от своите съседи. Логично следствие на това е отчетената в България най-ниска производителност на труда в сравнение с останалите европейски държави и "спечеленото" първо място в клуба на бедните.

Нито един от тревожните сигнали обаче, нито един от протестите на все по-мълчаливата образована прослойка не успява да убеди кабинета, че намаленото финансиране и липсата на адекватна образователна реформа са своеобразна бомба със закъснител: престъпно нехайство, което ще осигури на днешните учащи се професионална реализация като прислужници в развитите европейски държави. Вероятно най-потискащото за част от тях ще бъде, че с университетски дипломи в джоба те ще трябва да чистят клоаките и предградията в "квартала на богатите".

Защо ли? Ами защото няма как дипломатът от Пернишкия университет да се състезава с дипломата на Оксфорд или Станфорд. Няма как новоизлюпеният Университет по библиотекознание и информационни технологии да конкурира Йейл или Кеймбридж…

Абсурдно е в сферата на висшето образование да гоним количество вместо качество. И тук, както и в останалите сфери, решенията, които взимат днешните управляващи, са със срок на годност един мандат време. Като кухи клишета кънтят фразите, че най-голямата грижа днес е грижата за младото поколение.

Тръгвайте, навън е по-добре…

Лицемерно се твърди, че днешният политически елит прави всичко възможно да задържи младите хора в страната. Фактите са съвършено различни: над една трета от завършващите училище ще кандидатстват в чужбина, заради по-доброто качество на обучението и по-голямата перспектива за реализация. Нека впрочем им пожелаем успех и на добър час - защото засега България остава непривлекателно място за младите.

Международният образователен панаир, който се открива след седмица в НДК, ще даде възможност на всички заинтересовани да се срещнат с най-големите образователни институции на Европа, САЩ, Канада и Азия. Изложението "Образование без граници" - единственото българско образователно събитие, подкрепено от Европейския съюз - ще даде шанс на амбициозните и упоритите. Но само на онези от тях, които могат да си го позволят…
 
Автор: Еми Барух, Редактор: Александър Андреев

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Безспорен добър финансист станах вече ;)


То... ако ставаше с гледане, кучето, касапин щеше да стане..., нЕма нужда от образование.
Става човек премиер и научава всичко...


Scyther

  • Гост
Става човек премиер и научава всичко...

Ако не беше станал, все тъй щеше да си остане.