Автор Тема: Не е за недвижимост, а КАСКО  (Прочетена 48495 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Не е за недвижимост, а КАСКО
« -: 08 Август, 2012, 18:33:39 »
0
Я дайте идеи за следното:
имам застраховка КАСКО и тази зима си строших малко бронята в една преспа. Автомобилът е купен нов и още от магазина си има разни екстри отвън, води се украса или и аз не знам какво тунинг. Но не е добавяно впоследствие. Та сега една от тези "декоративни лайсни" която е на предния спойлер, е строшена и при огледа са си писали "подмяна". Обаче цената е малко над 2000 лева и разбира се както може да се очаква, се правят на задници и не искат да я платят.

Някой сблъсквал ли се е с казус на подобен отказ?

Твърдението им е, че трябвало предваретелно да се обяви това, така че да се "дозастрахова", т.е. застрахователната сума да е по-висока и съответно премията. Обаче автомобилът си е така от магазина и реално няма документ за това отделен, така че и да искаха при сключването на договора нямаше как да го измислят колко да е. Както и да е трябвало предварително, защото си правят справката по номер на рама в книгата и им излиза колко е застрахователната сума при N години овехтяване, която не включва разни екстри. Автомобилът от покупката до сега е застрахован все при тях и са си го снимали такъв вече N пъти.

В Кодекса на застраховането обаче има един член, касаещ точно такива казуси:

Несъзнателно неточно обявяване
Чл. 190. (1) Ако при сключването на застрахователния договор обстоятелство по чл. 188, ал. 1 не е било известно на страните, всяка от тях може в двуседмичен срок от узнаването му да предложи изменение на договора.
(2) Ако другата страна не приеме предложението по ал. 1 в двуседмичен срок от получаването му, предложителят може да прекрати договора, за което писмено уведомява другата страна.
(3) Ако договорът бъде прекратен, застрахователят възстановява частта от платената премия, която съответства на неизтеклия срок на застрахователния договор.
(4) При настъпване на застрахователното събитие преди изменението или прекратяването на договора застрахователят не може да откаже плащане на застрахователно обезщетение или сума, но може да ги намали съобразно съотношението между размера на платената премия и на премията, която трябва да се плати според реалния застрахователен риск.

Ал.4 казва, че при подобни случаи се прави следното: платена премия = X, премия, ако беше застраховано с екстрата = X+Y, сума за обезщетение = Z, нямат право да отказва плащане, а най-много да плати Z * X / (X+Y). Пък ако съм много стриктен разликата до Z мога да я искам от брокера, защото не е спазил Чл.185 (не ми е предоставена информация предварително и не съм уведомен за исканите алабали) и заради него влизам в разни драми.

М?

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #1 -: 08 Август, 2012, 19:49:14 »
0
Додо, ако действително колата е от магазина, няма никакво значение като какво са води спойлера. То във фактурата  е описано като стойност. И ако автомобилът е застрахован на фактурната стойност, ( а не на избрана от теб самия застрахователна стойност)  изобщо не трябваше да задаваш въпросите, които по-горе беше задал.  :)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #2 -: 08 Август, 2012, 20:39:27 »
0
Додо, ако действително колата е от магазина, няма никакво значение като какво са води спойлера. То във фактурата  е описано като стойност. И ако автомобилът е застрахован на фактурната стойност, ( а не на избрана от теб самия застрахователна стойност)  изобщо не трябваше да задаваш въпросите, които по-горе беше задал.  :)

Да, ама не. Към фактурата има протокол опис. Който обикновено не се дава на купувача. По разбираеми причини. Бегом в продавача да даде какво включва фактурата. което е отчет по договора за лизинг. И е рязко задължителен. Айефджи лизинг мизинг, почти не ме допускат до новия си офис по подобна причина. Единствено вродения ми шопски идиотизъм ми помага да се оправя с подобни гръцки лайнарчета. Миналия месец даже леки схватки се случиха с някакви които твърдяха че били охрана. Даже и значки от шейсе стинки си бяха закичили.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #3 -: 08 Август, 2012, 20:43:55 »
0
О, тук май става въпрос за лизинг? До това условие не сме стигнали. Ами нали знаем, че при лизинга, колата е собственост на лизингодателя, а не на т.нар. собственик.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #4 -: 08 Август, 2012, 20:51:35 »
0
О, тук май става въпрос за лизинг? До това условие не сме стигнали. Ами нали знаем, че при лизинга, колата е собственост на лизингодателя, а не на т.нар. собственик.

След изтичане на договора за лизинг, се взима протокол какво всъщност си платил на гадницитеееееее.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #5 -: 08 Август, 2012, 21:00:22 »
0
Е, нали знаеш, че сега ще ти отговоря, че въобще не знам какво си платил на гадниците!  :)
Моите съболезнования!  ;) Ако това те топли...

 Иначе, не си мисли, че не съм наясно с гадните номерца на застрахователите. Отчитам ги. И какво от туйт ???
Лоша правосъдна система, лошо правораздаване, корупция и бул шит?


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #6 -: 08 Август, 2012, 21:22:23 »
0
Беше на лизинг, сега е прехвърлен на мен, защото е свършил лизинга. Във фактурата цената беше една за "автомобил" (поне така мисля, ще я потърся), така че за мен екстри, тунинг и т.н. няма. Аз си имам автомобил и не съм длъжен да знам какво допълнително има спрямо това, което се води стандартно за този номер рама.
По принцип имаше опис. Но когато си го прехвърлях на мен от лизингодателя, се прави застрахователна оценка пак от тяхно лице, тогава обаче не са искали описа - гледа си в книгата и вика толкова, аз казах да застрахова на максимална допустима стойност, точно от тези съображения.
Та това са фактите. Ще видим какво ще стане, то вярно, че са се ококорили на тая цена 2000 лева за една пластмаса, ама аз какво съм виновен :)
Ако продължат, ще пусна един въпрос до КФН и ще се разбере, дали са корумпирани предвидливо от застраховатлите или не.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #7 -: 08 Август, 2012, 21:50:46 »
0
Е, нали знаеш, че сега ще ти отговоря, че въобще не знам какво си платил на гадниците!  :)
Моите съболезнования!  ;) Ако това те топли...

 Иначе, не си мисли, че не съм наясно с гадните номерца на застрахователите. Отчитам ги. И какво от туйт ???
Лоша правосъдна система, лошо правораздаване, корупция и бул шит?

Проблема е че никой не знае какво е платил на лизингодателите. За застрахователите си е друга история.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #8 -: 08 Август, 2012, 22:02:31 »
0
А да ми препоръчате някой адвокат по застрахователно право? Да се консултирам има ли смисъл да се правя на интерсен или не. Защото като чета текста на 190 съм в правото си, ама друго е практиката - сигурно може да го извъртят, че не важи при дадните обстоятелства.

koganev

  • Гост
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #9 -: 08 Август, 2012, 22:16:48 »
0
Трябва да има снимки на автомобила при сключване на каското или при допълване на полицата. Задължително има! На мен винаги са ми ги снимали колите, независимо че са в идеално състояние. Ако повреденият елемент е на снимката и е в изправност, значи има покритие. Ако не е на снимката - баси лайсната, 2000 лв... Аз сложих на един ван прагове и почти веднага спрасках десния, а не бях се натуткал още да отида до офиса на застр. - чаша студена вода винаги помага в такива случаи. Иначе за всички драскотини и по-сериозни работи съм нямал никакви проблеми, освен един - боядисаха ми една цяла врата в различен цвят... Ама то това е куриоз, не е практика.
 
Със застрахователите не ти трябва да се съдиш за дребни работи. Те пращат по съдилищата едни отракани адвокатчета и изобщо не им е гадно, а ти си късаш нервите. Радвай се, че нямаш повод да си търсиш по-сериозни суми, а и дано да нямаш за в бъдеще.   

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #10 -: 08 Август, 2012, 22:36:14 »
0
Има снимки - още при застраховането като нова, до днес все си е такава. Обаче не - трябвало специално да се обяви. Просто им се вижда много сумата и се опитват да се измъкнат. Ще намеря някой адвокат поне да си напиша хубаво възражението и една жалба до КФН, ако пак ме отсвирят. В съд чак няма да е, за толкова пари. (Няма иконка за чаша вода) :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #11 -: 08 Август, 2012, 23:36:42 »
0
Додо,
Първо почни с лизингодателя. Поискай си описа с добро. Ако не - подпукай го с нотариална покана, в която му поставяш срок да ти предаде описа, като леко се позоваваш на чл. 319 от НК

Цитат
Който унищожи, скрие или повреди чужд или не изключително нему   принадлежащ документ с цел да причини другиму вреда или да набави за   себе си или за другиго облага, се наказва с лишаване от свобода до три   години или с пробация.
Пак леко, посочваш, че следващата стъпка ще е сезиране на прокурора, включително и КФН.

Колкото повече документи събереш, толкова по-добре.

P.S. Адвокатът може да ти измисли и още неща, като например иск за нещо си, морални щети и т.н.  :D

 *drink6*
« Последна редакция: 08 Август, 2012, 23:50:07 от Muza »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #12 -: 09 Август, 2012, 00:13:37 »
0
Направо - днес цял ден ходя разстроен, замалко да се метна от балкона :) Хоп 100К иск!

Абе, сега гледам официалния ценоразпис, тази лайсна е 620 лева, а не 2000, тия в сервиза са объркали part.no. в проформата вероятно или някой се опитва да гепи 1400 лева печалба от въздуха за моя сметка. Аман. Но и 600 няма да платят вероятно, та ще си я купя сам, за 600 лева няма да си правя нерви.

Иначе опис мога да си взема от продавача (ако нямам), лизингодателят няма повече документи от мен.

*drink6*

Но и с опис - просто правилата са, че тунинг нещата се декларират отделно, просто никой не ми е казал "декларирай", аз откъде да им знам правилата. Нали много мрънкам срещу малките букви, сам съм си виновен - на листа А4, който е за КАСКО пише отдолу "Декларирам, че съм запознат и са ми предоставени общите условия" - ама аз такива не съм видял, предполагам и никой друг не е от вас, нали? Теглиме директно подписа и хайде.

Сигурно и тук може да се мине като при банките - щом няма изрично подписани общи условия, значи се приема, че лицето не е дало съгласието си с тях и не трябва да се съобразява с тях. Това да го знаете, че е полезно - докато се занимавах с търговските дела видях много съдебна практика с този казус и съдиите ги отсвирват хей така (особено една фирма за бързи кредити, явно тъпи адвокати са им правили схемата и са пропуснали това с общите условия).

Ама за 600 лева такива неща не си струват.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #13 -: 09 Август, 2012, 01:10:17 »
0


600 лв са си 600лв. Те и на това разчитат - да не им се занимава на хората. Щото не си струват нервите, времето ...
То и аз съм изправена пред нещо подобно, направо сапунка - 6 месеца, с едни други изедници, но за повечко парички. Tам си струва много и изобщо не са жалене. Даже може и да пусна тема, ама не ми се товари допълнително сега. До тук сме на размяна на преписки. Последната, готова, адвокатът ми я написа, аз трябваше да я дам, а отлагах, отлагах...  Щото на мен ми е доста непривично, досега съм ходела при адвокати, за да избягвам дела, а сега - обратното. Макар че, от мен зависи - дали да се занимавам или да махна с ръка.  :)

 *drink6*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Не е за недвижимост, а КАСКО
« Отговор #14 -: 09 Август, 2012, 01:19:37 »
0
Аз затова си имам финансов "фонд простотия" - един пари прежалени годишно за подобни неща. Според мен нервите са по-ценни. Разбира се до някаква граница :)
Докато не започнат да ценят малко повече консуматорите, ама като гледам у нас скоро това няма да се промени - народът е свикнал да го таковат, а той да се радва, че не са го таковали и по-зле.
Ето аз сега се радвам че са 600 лева, а не 2000, даже утре ще ида да им благодаря :)
 *drink11*