Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Юридически казуси относно недвижимостите

Не е за недвижимост, а КАСКО

(1/9) > >>

dodo2:
Я дайте идеи за следното:
имам застраховка КАСКО и тази зима си строших малко бронята в една преспа. Автомобилът е купен нов и още от магазина си има разни екстри отвън, води се украса или и аз не знам какво тунинг. Но не е добавяно впоследствие. Та сега една от тези "декоративни лайсни" която е на предния спойлер, е строшена и при огледа са си писали "подмяна". Обаче цената е малко над 2000 лева и разбира се както може да се очаква, се правят на задници и не искат да я платят.

Някой сблъсквал ли се е с казус на подобен отказ?

Твърдението им е, че трябвало предваретелно да се обяви това, така че да се "дозастрахова", т.е. застрахователната сума да е по-висока и съответно премията. Обаче автомобилът си е така от магазина и реално няма документ за това отделен, така че и да искаха при сключването на договора нямаше как да го измислят колко да е. Както и да е трябвало предварително, защото си правят справката по номер на рама в книгата и им излиза колко е застрахователната сума при N години овехтяване, която не включва разни екстри. Автомобилът от покупката до сега е застрахован все при тях и са си го снимали такъв вече N пъти.

В Кодекса на застраховането обаче има един член, касаещ точно такива казуси:

Несъзнателно неточно обявяване
Чл. 190. (1) Ако при сключването на застрахователния договор обстоятелство по чл. 188, ал. 1 не е било известно на страните, всяка от тях може в двуседмичен срок от узнаването му да предложи изменение на договора.
(2) Ако другата страна не приеме предложението по ал. 1 в двуседмичен срок от получаването му, предложителят може да прекрати договора, за което писмено уведомява другата страна.
(3) Ако договорът бъде прекратен, застрахователят възстановява частта от платената премия, която съответства на неизтеклия срок на застрахователния договор.
(4) При настъпване на застрахователното събитие преди изменението или прекратяването на договора застрахователят не може да откаже плащане на застрахователно обезщетение или сума, но може да ги намали съобразно съотношението между размера на платената премия и на премията, която трябва да се плати според реалния застрахователен риск.

Ал.4 казва, че при подобни случаи се прави следното: платена премия = X, премия, ако беше застраховано с екстрата = X+Y, сума за обезщетение = Z, нямат право да отказва плащане, а най-много да плати Z * X / (X+Y). Пък ако съм много стриктен разликата до Z мога да я искам от брокера, защото не е спазил Чл.185 (не ми е предоставена информация предварително и не съм уведомен за исканите алабали) и заради него влизам в разни драми.

М?

global:
Додо, ако действително колата е от магазина, няма никакво значение като какво са води спойлера. То във фактурата  е описано като стойност. И ако автомобилът е застрахован на фактурната стойност, ( а не на избрана от теб самия застрахователна стойност)  изобщо не трябваше да задаваш въпросите, които по-горе беше задал.  :)

OwnerBG:

--- Цитат на: global в 08 Август, 2012, 19:49:14 ---Додо, ако действително колата е от магазина, няма никакво значение като какво са води спойлера. То във фактурата  е описано като стойност. И ако автомобилът е застрахован на фактурната стойност, ( а не на избрана от теб самия застрахователна стойност)  изобщо не трябваше да задаваш въпросите, които по-горе беше задал.  :)

--- Край на цитат ---

Да, ама не. Към фактурата има протокол опис. Който обикновено не се дава на купувача. По разбираеми причини. Бегом в продавача да даде какво включва фактурата. което е отчет по договора за лизинг. И е рязко задължителен. Айефджи лизинг мизинг, почти не ме допускат до новия си офис по подобна причина. Единствено вродения ми шопски идиотизъм ми помага да се оправя с подобни гръцки лайнарчета. Миналия месец даже леки схватки се случиха с някакви които твърдяха че били охрана. Даже и значки от шейсе стинки си бяха закичили.

global:
О, тук май става въпрос за лизинг? До това условие не сме стигнали. Ами нали знаем, че при лизинга, колата е собственост на лизингодателя, а не на т.нар. собственик.

OwnerBG:

--- Цитат на: global в 08 Август, 2012, 20:43:55 ---О, тук май става въпрос за лизинг? До това условие не сме стигнали. Ами нали знаем, че при лизинга, колата е собственост на лизингодателя, а не на т.нар. собственик.

--- Край на цитат ---

След изтичане на договора за лизинг, се взима протокол какво всъщност си платил на гадницитеееееее.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия