Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Валутни курсове и гледане на боб, и карти "Таро"

Кои акции

(1/4) > >>

nearvana:
Здравейте съфорумци,

Мисля да се откажа от идеята да изчакам Дау да падне до 9500 за да
понакупя акции и май ще почвам да  “пълня от понеделник”. Решението ми е повлияно от някои съфорумци   :P, но няма да споменавам имена (не че не си ги знаете  :-X), за да не би да се натоварят с някаква морална отговорност – така или иначе те са споделяли необвързващо мнение и естествено не носят такава.

Аз съм привърженик на мързеливата 1/N  стратегия – инвестираш в N асетс и после просто ребалансираш за да се запази съотношението. Например ако сложиш половината в злато а другата половина в долари и цената на златото падне трабва да си купиш още злато за да се запази съотношението 50/50. Така по естествен начин купуваш евтино и продаваш скъпо, и не се налага да четеш твърде много анализи, да следиш пазара нон-стоп и така нататък – все пак повечето работим нещо друго. Естествено, обикновено не е просто 1/N ами на повече нива – например слагаш една трета в пари като от тях половината в евро и другата половина в долари ама то накрая си е пак 1/N.

 ??? Както и да е, въпроса ми е кои акции ???

Асен беше споменавал за  интел и форд. Аз съм фен на амазон – навремето добри пари паднаха от тях (бяха 30-ачка) ама сега дали си струват?


Друга идея е да се спекулира на тема: And man made life
 http://www.economist.com/opinion/displaystory.cfm?story_id=16163154

Това е грандиозен успех и тепърва ще променя живота ни – за добро или за лошо. Ей там ако сложиш правилния залог може да стане нещо голямо. Вероятно life science индустрията ще спечели от това, но не  е ясно ...

Та ще се радвам на мнения и обсъждане по темата, като естествено постовете не трябва да се разбират като съвети за инвестиция а просто като изразяване на  лично мнение.

Чиърс 
 *drink11*

Собственик 31:

--- Цитат на: nearvana в 29 Май, 2010, 21:16:31 ---Здравейте съфорумци,

Мисля да се откажа от идеята да изчакам Дау да падне до 9500 за да
понакупя акции и май ще почвам да  “пълня от понеделник”. Решението ми е повлияно от някои съфорумци   :P, но няма да споменавам имена (не че не си ги знаете  :-X), за да не би да се натоварят с някаква морална отговорност – така или иначе те са споделяли необвързващо мнение и естествено не носят такава.

Аз съм привърженик на мързеливата 1/N  стратегия – инвестираш в N асетс и после просто ребалансираш за да се запази съотношението. Например ако сложиш половината в злато а другата половина в долари и цената на златото падне трабва да си купиш още злато за да се запази съотношението 50/50. Така по естествен начин купуваш евтино и продаваш скъпо, и не се налага да четеш твърде много анализи, да следиш пазара нон-стоп и така нататък – все пак повечето работим нещо друго. Естествено, обикновено не е просто 1/N ами на повече нива – например слагаш една трета в пари като от тях половината в евро и другата половина в долари ама то накрая си е пак 1/N.

 ??? Както и да е, въпроса ми е кои акции ???

Асен беше споменавал за  интел и форд. Аз съм фен на амазон – навремето добри пари паднаха от тях (бяха 30-ачка) ама сега дали си струват?


Друга идея е да се спекулира на тема: And man made life
 http://www.economist.com/opinion/displaystory.cfm?story_id=16163154

Това е грандиозен успех и тепърва ще променя живота ни – за добро или за лошо. Ей там ако сложиш правилния залог може да стане нещо голямо. Вероятно life science индустрията ще спечели от това, но не  е ясно ...

Та ще се радвам на мнения и обсъждане по темата, като естествено мненията не трябва да се разбират като съвети за инвестиция а просто като изразяване на  лично мнение.

Чиърс 
 *drink11*

--- Край на цитат ---

==============
Това разбалансиране за което говориш ми е познато още от 1994г. Ще ти кажа какво се случи на БГ територия. Един познат реши да играе по правилата. Закупи акции на пирамидата ЛЕКС и след като и падна цената на 30% от номинала започна бясно изкупуване с цел бъдеща печалба. Само че той не знаеше че не се намира на Валстреет а на Българо-мутренска територия. Впоследствие загуби всичко. Ако не вярваш питай някой оцелял оптимист на фондовия пазар в БГ от ония години. С това не искам да правя паралел с твоите намерения, но имай едно наум!

nearvana:
Мисълта ми беше за едно 20% в акции и то основно  blue chips, или поне тъмно лилави :)

Надявам се лесно да  избегна пирамиди, но проблема ми е с избягването на балоните с цялата условност на това понятие -   привърженик съм на тезата че парите сами по себе си са финансов балон но поради прекрасното явление "инфлация" този балон не се пука а просто изпуска въздух от време на време ... през повечето време.  Сега, точно след кризата си мисля че вероятността да се нахакам на балон е сравнително ниска, но изобретателността ми в  "нахакването"  понякога ме изумява  :-[ , та затова и пускам темата: дано потече малко здрав разум  ;)

Собственик 31:
Сега вече съм настроен да ти кажа! Като имаш големи пари - гледаш да ги инвестираш мах безрисково. Ако имаш малко пара като Асен 1975 се въртиш на борсата като часовникарски колелца от най-малките или като обран евреин. В първия вариант обикновено правиш още по-големи пари. Във втория само въртиш парите, които като се завъртят намаляват :D.

nearvana:

--- Цитат на: Собственик 31 в 29 Май, 2010, 23:07:26 ---Сега вече съм настроен да ти кажа! Като имаш големи пари - гледаш да ги инвестираш мах безрисково. Ако имаш малко пара като Асен 1975 се въртиш на борсата като часовникарски колелца от най-малките или като обран евреин. В първия вариант обикновено правиш още по-големи пари. Във втория само въртиш парите, които като се завъртят намаляват :D.

--- Край на цитат ---
мерси за височайшото благоразположение, ама май нямаше нужда!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия