Автор Тема: Мравки срещу скакалци  (Прочетена 21048 пъти)

Da_Champion

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 10
  • Карма: +8/-2
  • Респект: 0
    • Профил
Мравки срещу скакалци
« -: 31 Май, 2010, 00:45:20 »
-1
За който знае немски, ето оригиналът, мисля, че е доста поучително:
http://www.ftd.de/politik/international/:finanz-fabel-in-der-krise-kaempfen-ameisen-gegen-heuschrecken/50119830.html

За който не знае, ето  превод от мен с много малки съкращения:

Баснята за скакалец и мравка е позната на много хора на запад. Скакалецът е мързелив и пее цяло лято, а мравка събира запаси за зимата. Когато зимата дойде, скакалецът моли мравката за храна. Мравката отказва и скакалецът гладува. Поуката от историята: Бездействието носи бедствие.
Но животът е по-сложен, отколкото баснята на Езоп.  Днес немците, китайците и японците са мравките, а американците, британците, гърците, испанците, ирландците са скакалците. Мравките произвеждат атрактивни продукти, които скакалците искат да закупят.
На въпроса дали искат нещо в замяна, мравките отричат: "Вие нямате нищо, което да искаме, с изключение може би местенце под слънцето. Ние ще ви заемем парите. По този начин можете да се радвате на нашите продукти, а ние ще трупаме запаси.
Мравките, както и скакалците са щастливи. Мравките трупат излишъците си в сигурни банки, които отпускат заеми на скакалците. Последните от своя страна вече не трябва да произвеждат продукти, защото те им се предоставят на мравките толкова евтино. Скакалците установяват, че с всичките пари, които идват в страната, цените на земята се повишават. Така те заемат повече пари, изграждат повече сгради и харчат повече.
Мравките виждат просперитета на колониите на скакалците  и казват на банкерите си: "Дайте на скакалци още повече пари, защото ние мравките не искаме да поемаме кредити. Мравките са много по-добри в това, да произвеждат реални продукти, отколкото да оценяват финансови продукти. И така скакалците намират умни начини за опаковане на техните заеми във вид на сладки вложения за банките на мравките.
Но сега обаче немската колония от мравки се намира много близо до някои малки колонии от скакалци. Немските мравки казват: "Ние искаме да бъдем приятели. Защо да не можем всички да използвме една и съща валута? На първо място, обаче, трябва да обещаете, че ще се опитате да се държите завинаги като мравки . Затова скакалците издържат тест: Няколко години трябва да бъдете като мравки. Те правят това и получават след това разрешение за въвеждане на евро-парите.
За известно време всички са щастливи. В колониите от скакалци правителствата се радват на здравословните си баланси и казват "Вижте, мислим, че спазваме бюджетните правила много по-добре от мравките."
За мравките това е обидно. Така че те не казват нищо за това, че заплатите и цените се покачват бързо в колониите от скакалци, правейки техните продукти по-скъпи и реално лихвената тежест пада - което води до изграждането на още повече къщи и вземането на още повече заеми.
Най накрая цените на земята в колониите от скакалци достигна своята връхна точка. Както се очаква, банките на мравките стават нервни и искат парите си обратно. Това означава, че скакалците заемополучатели трябва да продават.
Това предизвиква вълна от фалити. Строителната дейност в колониите от скакалци замръзва и скакалците не харчат повече за продуктите на мравките. Работни места изчезват както в колониите от скакалци, така и в колониите от мравки, а бюджетните дефицити нарастват рязко, особено в колониите от скакалци.
Немските мравки разбират, че техните запаси не струват много, тъй като скакалците могат да им предложат само евтини къщи на слънчеви места. Банките на мравките трябва или да отпишат лошите кредити или да убедят правителствата на мравките да дадат на колониите от скакалци още повече от парите на мравките.
Правителствата на мравките се страхуват да признаят, че са разрешили на своите банки да загубят парите на мравките. Следователно, предпочитат да ги "спасят". В същото време те казват на правителствата на скакалците, че трябва да повишат данъците и да намалят разходите.  Сега, казват те, трябва наистина да се държите като мравки. И така колониите от скакалци изпадат в дълбока рецесия.
Но скакалците все още не могат да произвеждат нищо, което мравките да искат да купят, защото те не знаят как. Тъй като скакалците не могат да заемат повече пари, за да купуват продуктите на мравките, те гладуват. И накрая, немските мравки отписват своите заеми към скакалците. Но понеже те са научили от този урок много малко, те продават своите стоки в замяна на още повече дългове на друго място.
Понеже животът иска така, и в други части на света съществуват мравчени колонии. Особено в Азия. Има богато гнездо, което изглежда като Германия и се казва Япония. Има и огромна, но по-бедна колония от мравки наречена Китай. Тези мравки искат да забогатеят от продажбата на стоки на ниски цени на скакалци и те натрупват вземания от колониите на скакалците.
Китайската колония дори определя фиксирана цена за валутата си на ниво, което гарантира, че стоките от колонията са изключително евтини. За щастие на азиатците - поне най-малко на външен вид - има една много голяма и изключително усърдна колония от скакалци, която се нарича Америка.
Всъщност, само по един белег може само да се разбере, че това наистина е колония от скакалци: Техният девиз е "Пазаруването е нашият живот." Азиатските колонии от мравки изграждат отношения с Америка, които са подобни на тези на Германия с нейните съседи. Азиатските мравки трупат планини от американски дългове и се чувстват богати.
Но има разлика. Когато в Америка се стига до срив, домакинствата спират да харчат, както и да заемат пари и бюджетният дефицит нараства взривообразно, правителството не казва: "Това е опасно, ние трябва да намалим разходите." Не, вместо това то казва: "Ние трябва да изхарчим още повече, за да има бум в икономиката." В резултат на това бюджетният дефицит достига астрономически размери.
Това кара азиатците да се изнервят. Ето защо, лидерът на китайската колония казва на Америка: "Ние, вашите кредитори, настояваме да не вземате повече кредити, както сега правят европейските скакалци."
Лидерът на американската колония се смее и казва: "Ние не сме ви молили да ни заемате тези пари. Ние дори ви казвахме, че това е лудост. Ние ще гарантираме, че американските скакалци ще имат работа. Ако не искате да ни предоставяте вече пари, повишете цената на своята валута.
След това ние ще правим за себе си това, което досега винаги сме внасяли, няма нужда да ни давате повече пари. И така Америка изнася на кредиторите си един стар урок:"Дължиш ли на банката си $ 100, имаш проблем. Дължиш ли 100 млн. долара, банката има проблем."
Китайските лидери не искат да си признаят, че огромните планини на американския дълг, който са натрупали в гнездото си, вече не струва това, което е струвал преди. Китайски мравки искат и в бъдеще да продължат да произвеждат евтини продукти за чужденци. Така Китай най-накрая решава да купи още повече дългове от САЩ.
Десетилетия по-късно обаче, китайците ще кажат на американците: "Ние сега искме да ни предложите  продукти в замяна на дълга, който имате към нас." Американските скакалци се смеят на това и безцеремонно намаляват стойността на дълговете си. По този начин това, което са спестили мравките, губи стойност, а някои от тях гладуват.
Поуката от историята: Който искате да натрупа трайно благосъстояние, не трябва да заема пари на скакалци.

п.с. Скакалци, залавяйте се за работа!

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #1 -: 31 Май, 2010, 02:09:05 »
0
Чудесна статия и благодарско за превода (с измъченият си немски, едва ли щях да мога да я прочета).  :D

Доста ясно са показани нещата. Не съм съгласен само с едно - не могат да се сравняват европейските скакалци с американските скакалци. Щатите до не много отдавна, за разлика от южна Европа бяха най-мощната индустрия в света, да не говорим за ноу-хау. Исторически втората световна война беше спечелена точно от американската индустрия (и руската жива сила де). Строяли са се повече транспортни кораби за конвоите през Атлантика, отколкото германските подводници са успявали да потопят, същото се отнася и за товарите на тези кораби. Японците също са "яли пердах" тогава, нищо, че техните самолети (поне в началото на войната) са били по-добри от американските. Много щатски фирми изнесоха свои производства в Китай (и на други места) поради евтината работна ръка и желанието за по-голяма печалба. Това не пречи обаче на HP примерно да си прибира печалбите от произведените в Китай продукти. Докато южна Европа традиционно (в последните 200 години) никога не е имала нито много мощна индустрия, нито някъкво ноу-хау.

Има голяма разлика и м-у германските/японските мравки от една страна и китайските от друга. Китайските живеят в една все още тоталитарна система, сериозно увредено от комунизма общество, без истински свободно предприемачество и права на работещите. Всякакво ноу-хау е взето/заето или от американските скакалци или от германските/японските мравки. Всичко просто се опира на огромното по брой население, ниското заплащане и желязната хватка на държавата. Никой от развитите държави не емигрира в Китай да блъска за 3 купички ориз на ден, а много китайци емигрират при американските скакалци, други пък отиват да учат там в най-престижните универскитети в света (още една голяма разлика с европейските скакалци, най-добрите от германските мравки и те се борят да учат/специализират в САЩ, голяма част остават и да живеят там после - имат по-добра реализация).

Иначе като цяло статията е много добра и ясно и просто са показани нещата.  *beer*
« Последна редакция: 31 Май, 2010, 02:14:05 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #2 -: 31 Май, 2010, 02:36:31 »
0
Страхотно! Голям плюс от мен за Da_Champion!   *drink7* *drink11* *drink7* *drink11*

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #3 -: 31 Май, 2010, 03:07:15 »
+1
когато един писател тръгне да пише басни,които правят асоциация с неща,които авторът не разбира,след време се получава поредната сказка,която някога е имала "авторитет" на банся.

само един въпрос имам къв автора-как така американския дълг се е обезценил ,след като в момента е рекордно скъп за всички времена????????
  с други думи,как автора ще обясни,че в последната петилетка инвестицията в щатски ДЦК(лошите скакалци) е една от най добрите инвестиции???????хем целия свят от време оно чака скакалците да фалират,хем хората инвестирали в тях трупат добри печалби????????
     че аз от години наред се чудя как така навсякъде пише колко зле са сащ и колко тъпи са китайците,че инвестират в ус трежърис,пък кога си отворя платформата на СМЕ дълговите деривативи,че оставам "изненадан" и свалям шапка не само на  сащ,а на китай,как така поддържат "световното" мнение ,че са балъци,а реално се сцепват от правене на кинти???????????
    за еуропата съм съгласен с баснословеца,там няма две мнения,а ако бе написал баснята кога му бе времето,цена нямаше да има......ама след дъжд качулка и баба мара моа да обясни нещо,което вече СЕ Е СЛУЧИЛО.....
  къде бе баснословеца,когато сащ щаха да фалират,а еврото щеше да е новия долар?

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #4 -: 31 Май, 2010, 04:14:23 »
0
Забавни са ми подобни авторчета.

Когато аз съм писал във форума на инвестора, че наближава "сблъсъка" между спестовния Север и Юга с редките пръсти, дисбалансите в Европа още не бяха избили. По памет на Пешо Лукса от Немско се опитвах да му го обясня в имотните теми, щото много ми се кикереше, че е в Мюнхен и се мислеше за "безсмъртен" и то преди годинка време още съм писал за това. Демек, че наближава времето да го издухат, нищо че е Джърмани. На Афтър Дарк-а от Гръцко, па още в 2008 г. се бях хванал на бас, че ако БГ-то си цака картите правилно, а не гаменски чрез Искров, Орешарката и ся тоя новия корифей, до 5-7 години БГ-то може да издуха Гърция по стандарт. Къде беше тоя "автор" тогава, че не е разбрал какво се случва?

Отделно, от тогава нещата се промениха драстично, МВФ стана пак световен фактор и се "изобрети" инструмента СПЖ ( специални права тираж ), където кошницата от брой валути са "само" 6 на брой в едни интересни пропорции и критерии за "активиране" ( по памет това, понеже помня само механизмите и технологията, другото за мен са подробности ).

Да, пишеш подобна статия точно в този момент означава, че си пълен неграмотник и изобщо не си в час какво се случва.

П.П. Иначе отличен за литературния стил и алегориите на автора, сякаш ще е по-успешен, ако се насочи към попрището на романите или поне има данни за "майстор на късия разказ" - за това има талант. Откъм икономика - слаб (2). Казаха ви 200 пъти поне, не четете "днешните" вестници, щото ламБата няма да ви светне от тях, а отгатвайте какво ще пише в "утрешните".

Чиърс на бебетата сладки!  *drink11*
« Последна редакция: 31 Май, 2010, 04:29:02 от marandi »

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #5 -: 31 Май, 2010, 06:26:55 »
+1
Забавни са ми подобни авторчета.

Когато аз съм писал във форума на инвестора, че наближава "сблъсъка" между спестовния Север и Юга с редките пръсти, дисбалансите в Европа още не бяха избили. По памет на Пешо Лукса от Немско се опитвах да му го обясня в имотните теми, щото много ми се кикереше, че е в Мюнхен и се мислеше за "безсмъртен" и то преди годинка време още съм писал за това. Демек, че наближава времето да го издухат, нищо че е Джърмани. На Афтър Дарк-а от Гръцко, па още в 2008 г. се бях хванал на бас, че ако БГ-то си цака картите правилно, а не гаменски чрез Искров, Орешарката и ся тоя новия корифей, до 5-7 години БГ-то може да издуха Гърция по стандарт. Къде беше тоя "автор" тогава, че не е разбрал какво се случва?

Отделно, от тогава нещата се промениха драстично, МВФ стана пак световен фактор и се "изобрети" инструмента СПЖ ( специални права тираж ), където кошницата от брой валути са "само" 6 на брой в едни интересни пропорции и критерии за "активиране" ( по памет това, понеже помня само механизмите и технологията, другото за мен са подробности ).

Да, пишеш подобна статия точно в този момент означава, че си пълен неграмотник и изобщо не си в час какво се случва.

П.П. Иначе отличен за литературния стил и алегориите на автора, сякаш ще е по-успешен, ако се насочи към попрището на романите или поне има данни за "майстор на късия разказ" - за това има талант. Откъм икономика - слаб (2). Казаха ви 200 пъти поне, не четете "днешните" вестници, щото ламБата няма да ви светне от тях, а отгатвайте какво ще пише в "утрешните".

Чиърс на бебетата сладки!  *drink11*

тъй де,обаче когато литератори биват взети за икономисти,след време "четящите" остават "изненадани"(за пореден път)
и аз се "прикачам" към оценката ти,ма много ми се ще да поспоря с теб,пробема е,че тук разногласия нямаме.

п.п.
спомням си ги и афтъра и пешо швабара,дето пешката бе в инвестора с  още няколко други продукти на мюнхенския икономически институт...все специялитси със "германско" образУвание и бг самочуФствие......
   разбира се напоследък всичките са "изчезнали",или може би са се преродили в други никове с разбира се "други" виждания......
     с всичките съм спорел НЕуморно(луд умора нема)
  "възпитаниците" на мюнхенската икономическа "академичност" разбираха от икономика колкото и аз от простиране на дрехи(нямам простор,а драйър).....та вместо да понаучат това онова,ги беА научили,че американците са тъпи и прости-винаги се стигаше до там,когато нямаше кво повече да кажат......беше стандартната фраза,особено за мюнхенския специалист с мастърс в деривативс "Вола",който и до ден днешен не можа да ми обясни как така само в сащ има ванила опшъни.......въпреки че американците са тъпи,а германците вундеркини......
момчето даже вече завършваше и го гложеше дилемата-да стане спекулант,или портфолио мениджър ........
  както казва пунди-мечтите са безплатни!
с неговите двойни опшън делти на валутите и 'кънвършъните" му за лонг зиробонд шорт АТМ кол,и най посредствения аматьор опшън спекулант в сащ ще му каже,че в главата му има бръмбари,а не мастърс в деривативс.....
      смятах да му предложа да си търси "кариерата" в бг-там оценят дипломите(по дрехите посрещат и по дрехите изпращат) и  ще бъде вълк сред оФци(българономистите),ама спеца изчезна от форумите бързо,бързо.....
      Маранди,да знаИш,не само в бг промиват мозъци и вместо знания ,се преподава самочувствие......
  след няколко годинки в икономическите форуми на БФБ(инвестора),стигнах до заключението,че българономистта е понятие,което съществива не само в бг,ами се разпростира и в цяла европа......май ще требе да се създаде и ново понятие ЕВРОномика и еврономист........
  май тепърва ще бъде свидетели на последствията от науката еврономика върху европееца......и разбира се,главния еврономист-дедо трише.
  в сащ още 2008 го бяха обявили за кукуригу номер едно ,обаче в ЕС още си го тачат и пазят.....
        да им е честито,няма да смея дори и да питам дедо трише как я мисли тая с 300% дълг на родината му и как тва ще се изплаща.....нито пък ме интересува колко още скрит дълг имат франсетата към фед от суапови сделки.....
    некъ си го пази в тайна......а ний ще се правиме,че нИ знаим .......щот у америката сме тъпи......
   тришетката ако знае как го обират в момента при защитата на еврото.....всъщност той знае,ама няма как.......очаквам пак барзоу да му подаде ръчичка и да каже,че еврото пада заради лошите спекуланти,а не защото европа е пред фалит.........
само лошата меркел нещо напоследък почна да се опУща в изказванията си......ама гайднър веднага прелетя в европата да й набие канчето.......
 от сащ са разрешили на европата да говорят как ще фалира сащ и колко зле е там,бернанки и гайднър разрешение за лоша приказка срещу еврозоната от евро политиците НЕ СА РАЗРЕШАВАЛИ!
   пречат срещу ниския долар тези приказки!
в сащ притесненията не са срещу това,да се говори,че сащ е зле,напротив!обаче гайднър и бернанке като чуят от европолитик да твърди,че ЕС е зле,вседнага почват едни полети до китай и до германия(по случайност разбира се).......


vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #6 -: 31 Май, 2010, 10:00:22 »
0
2008+5-7 години=2013-2015 година не бързай бе Барба може в последните една две години да наваксаме(ако го махнат тоя последния корифей де ::)).

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #7 -: 31 Май, 2010, 10:16:04 »
-1
На Афтър Дарк-а от Гръцко, па още в 2008 г. се бях хванал на бас, че ако БГ-то си цака картите правилно, а не гаменски чрез Искров, Орешарката и ся тоя новия корифей, до 5-7 години БГ-то може да издуха Гърция по стандарт.


Значи до 2010 "БГ-то" е "издухала Гърция по стандарт" с 30%. Така ли е ?


Барбов,

пиша от ляво надясно и от горе надолу при разполагане на символите. Ти как четеш, ако не е тайна, да се коригирам?

Иначе аз не влагам страсти при анализите си, да не си помислиш, че имам нещо против братята гърци?

Ей, тук съм писал малко какви процеси са започнали според Русата ми тиква ( пасаж от статията ми ):

"....официалните статистики не отчитат бъдещите колосални разходи за пенсии и здравеопазване, които ако се добавят към досегашните критерии, нещата биха изглеждали по следния начин като “извънбалансови” пасиви на правителствата на развитите в Света:

-         дългът на Гърция би достигнал 875% от нейния БВП, а не 120%, каквато е официалната прогноза;

-         За Европейския съюз като цяло подобни изчисления биха показали около 434% от БВП общи задължения ( дълг + здравеопазване + пенсии при демографски срив );

-         добавяме и петте най-развити от ЕС - за Испания общ пасив 244% от БВП, за Германия – 418%, за Великобритания – 442%, и за Франция – 549%;

-         за САЩ – 890%.

Като цяло договора за здравно осигуряване, социално осигуряване и пенсии е обществен и всяка държава ( политик ) може да го пренаписва по всяко време, но никой не отчита източника на проблема, а само го отлага във времето..."

http://marandi.blog.bg/biznes/2010/04/07/bylgariia-i-velikoto-preselenie-na-narodite.524223

П.П. Сега да не вземеш да сравняваш Гърция и УСА при наглед близките стойности, че ще ми стане още по-забавно ;)


goro

  • Гост
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #8 -: 31 Май, 2010, 11:18:45 »
0
marandi,

как го сметна гръцкия дълг, че аз събирам, събирам и ми е трудно да го докарам до 800%
Общия дълг на Гърция, държавен и частен, и с дълга на държавата към осигурителните каси, от различните статистики дето съм чел е между 204 и 210%

В осигурителните каси е останала само плюнка - по думите на днешния социален министър.
И все пак:
На обвинението, че сметките на осигурителните каси са профукани на борсата през 2000г. наскоро излязоха данни за притежаваните от тях акции и облигации на компании от целия свят, освен държавните, както и на имотите им.
Гърция има около 5млн официално работещи (2млн пенсионери) и поне за 2 десетилетия решен демографски проблем (за 2 десетилетия страната от 9 гони 11млн.)
Увеличиха пенсионната възраст от 37 на 40 години.
Говорят за 90млд сива икономика и между 10 и 30млд несъбрани данъци годишно.
Също ми е интересно и сравнението спестовен север - разточителен юг. Какво му е интересното - направо е смешно - представям си банковата сметка на средния грък и средния германец.  :D

С новите мерки образец стройната меркел, съм сигурен че ще застрелят много бизнес. В момента се отпущат заеми за изплащане на задължения към държавата.  ;D
Та ако новите мерки, които със сигурност качват дълга, го изтрелват към то 1000% интересна ми е методологията на изчисленията.

И накрая - не вдявам от макроикономика. Но гледам няма държава незадлъжняла.
На кого?

п.п.
много ще се радвам българия за 5-6 години да издуха гърция. От 20 години обаче наблюдавам обратния процес и в момента единствения сектор в който виждам българските фирми да са малко по добри е софтуера - с много условия. Иначе - на око - около 50% от бизнеса в българия е гръцка собственост.  това дето не го знае е колко от тизи 50% са бивши червени пари, но като знам гърците и нашите червени кратуни, вероятно на последните е останал нищожен дял в съвместния бизнес.

koganev

  • Гост
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #9 -: 31 Май, 2010, 11:38:09 »
0
М/у другото САЩ са колос в агропродуктите, заради скакалците, които са имали добрината да ... изчезнат някъде към 1880 г. Дотогава скакалците, типично за всеки мързел и нехранимайко, изяждали реколтата на работливите хора в няколко щата, като за нашествието през 1880 се предполага, че облакът от скакалци е бил 1800 мили дълъг... Егати!
И после изчезнали.
И после работата като тръгнала...

(Стават чудеса в САЩ, още повече когато през 1994 година българският национален отбор по футбол... и т.н. ... Абсолютно чудо!)


Da_Champion

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 10
  • Карма: +8/-2
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #10 -: 31 Май, 2010, 12:01:15 »
0

само един въпрос имам къв автора-как така американския дълг се е обезценил ,след като в момента е рекордно скъп за всички времена????????
  с други думи,как автора ще обясни,че в последната петилетка инвестицията в щатски ДЦК(лошите скакалци) е една от най добрите инвестиции???????хем целия свят от време оно чака скакалците да фалират,хем хората инвестирали в тях трупат добри печалби????????

Асене, американският дълг не се е обезцнил, засега. Авторът казва, че това може да стане след деситилетия(виж най-долу). Аз имах един професор в Германия (и аз го подкрепям), който казваше, че не можеш вечно да поддържаш такъв огромен търговски дефицит, разчитайки че ще можеш да го финансираш с продажба на ДЦК. Някой ден това ще стане невъзможно, ако продължава да има такива дисбаланси. А засега, на фона на проблемите в Европа, Америка стои добре.
А иначе статията с поуст-нах, понеже разпознах България като колония от скакалци, която има слънчеви имоти и почти нищо друго и която скоро трябва да вземе да произвежда нещо, ако не иска да гладува. Е, ЕС може и да ни помогне, а може и да не ни помогне. По добре сами да си помогнем, но при всички случаи ще е много трудно и болезнено.




marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #11 -: 31 Май, 2010, 12:09:07 »
-1
marandi,

как го сметна гръцкия дълг, че аз събирам, събирам и ми е трудно да го докарам до 800%
Общия дълг на Гърция, държавен и частен, и с дълга на държавата към осигурителните каси, от различните статистики дето съм чел е между 204 и 210% ...

...Увеличиха пенсионната възраст от 37 на 40 години...

"Сметките" не са мои, а на едно хамериканче Jagadish Gokhale.

Т'ва за увеличената пенсионна възраст не го разбрах така, както е написано?

П.П. Чест и почитания към всички българи зад граница, които се реалират и помагат на близките си в БГ-то. Поклон!  *drink11*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #12 -: 31 Май, 2010, 12:27:08 »
-1
На Афтър Дарк-а от Гръцко, па още в 2008 г. се бях хванал на бас, че ако БГ-то си цака картите правилно, а не гаменски чрез Искров, Орешарката и ся тоя новия корифей, до 5-7 години БГ-то може да издуха Гърция по стандарт.

Значи до 2010 "БГ-то" е "издухала Гърция по стандарт" с 30%. Така ли е ?

... пиша от ляво надясно и от горе надолу при разполагане на символите. Ти как четеш, ако не е тайна, да се коригирам?
Иначе аз не влагам страсти при анализите си, да не си помислиш, че имам нещо против братята гърци?


Драги Маранди,
Аз чета по метода top-down, не е нужно да се коригираш. И аз не влагам страсти, само формули. И тъй като си мисля, дали да инвестирам в България сега, чета разни "прогнози" - на Асен, други, стигнах и до твоята. За да я приложа,  преведох си я на понятен на мен език:

Ако (Предикат) то КоефициентНаИздухване(t) = СтандартНаБългария(t) / СтандартНаГърция(t)
и КоефициентНаИздухване(2008) = 0

Ти сигурно си имал предвид КоефициентНаИздухване(2008+6) > 1, но аз приех по-песимистичния вариант: КоефициентНаИздухване(2008+6) = 1 и линейно развитие на Стандартите, от което следва, че ПромянатаНаКоефициентаНаИздухване(от 2008 до 2010) = 0.3333... т.е. +33.33%.

P.S. Моите почитания за чудесния ти блог http://marandi.blog.bg/ :)
П.П. Има малка грешка в граничните стойности, но няма значение :)


Възможно е да си отместя малко тайминг-а на прогнозата, но през това време как изглежда макрото.

Ако, условно приемем, че има 3 плоскости за корекция: бюджетен дефицит, държавен дълг и заиграване с данъците, то може да сравним какво се случи за близо 2 години в двете страни.

Тук вметвам само, че през 2008 г. Русата ми тиква да се изцепи, че Гърция ще се разклати доста сериозно икономически, си беше в сферата на фантастиката и отнесох много шеги и закачки по мой адрес във форума на инерстора. А, ся вече от половин година всички са "специалисти" по Гърция ... та, както и да е.

Оттам гледаме какво се случва в момента, от една страна Гърция трябва да овладява бюджетен дефицит ( демек, този механизъм отива в лево ) и й остават останалите два ( данъци и още дълг ) + орязване доходите. Ако се разиграят числата условно, може и да го докараме дотук до спад в стандарта с близо 1/3 за една година, демек "грешката" ми е по-скоро вярна.

В БГ-то през това време, икономиката все още пада, но от трите мерки за момента се ползва само тази за увеличаване на бюджетния дефицит, която е сравнително "мека" при относително задържане на доходите до момента да кажем. Демек остават още две за ползване: дълг и данъци. Предполагам, че ще се стигне и до тях, но това пък ще принуди БаМков да вдига доходи тогава.

Та, има доста време дотогава, нещата са динамични, но от гледна точка тенденциите, то развитите страни с дългове, ще трябва да кълцат от публичния сектор и да се свиват доходите, а в БГ-то като доходи едва ли ще се слезе ( най-много да висим замразени ) и малко цинично звучи, но т'ва което имам предвид е, че при нас проблема не е толкова публичния сектор ( освен ранното пенсиониране на някои прослойки ), а твърде големия дял на преразпределение от държавата като дял от БВП в рамките на над 40%.

Демек, там трябва да се рИве да се престане с тази централизация, щото даже при Тройната ламя делът на държавата при преразпределянето беше около 38%.

Колкото и да съм Рус е видно, че колкото повече се намесва държавата, толкова по-зле става.

Уфф, дано е станало разбираемо какво имам предвид, че правя и едни други неща едновременно и спирам за малко, че ще се омотам така - хихи

Чиърс на бебетата сладки!  *drink11*
« Последна редакция: 31 Май, 2010, 12:33:21 от marandi »

goro

  • Гост
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #13 -: 31 Май, 2010, 12:30:04 »
0
marandi,

как го сметна гръцкия дълг, че аз събирам, събирам и ми е трудно да го докарам до 800%
Общия дълг на Гърция, държавен и частен, и с дълга на държавата към осигурителните каси, от различните статистики дето съм чел е между 204 и 210% ...

...Увеличиха пенсионната възраст от 37 на 40 години...

"Сметките" не са мои, а на едно хамериканче Jagadish Gokhale.

Т'ва за увеличената пенсионна възраст не го разбрах така, както е написано?

П.П. Чест и почитания към всички българи зад граница, които се реалират и помагат на близките си в БГ-то. Поклон!  *drink11*

Оф,
объркал съм го - за стажа за пенсиониране става въпрос - от 37 на 40години!

Аз за това говоря за мерки ала стройната меркел - сума ти народ ще спре да се осигорява в момента (осигуровките при свободните професии почват от около 300 евро и преди пенсиониране надминават 1400е месечно, на служители и работници - средно 300-1000)
Ама да беше само това - с мед да го поръсиш.


Та ако са верни сметките на мургавото американче - може да са верни и твоите.  :D

п.п.
Хич не я разбирам тази макроикономика - единственото което ми е станало ясно е, че европа тотално (не че някои не  трябваше да бъдат спасени де - ама тоталиризма ма плаши) спасява тлъстите финансови задници без оглед на цената. Да отивам да бачкам на микроравнище и нито стотинка на спасителите докато това продължава.

 *beer*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Мравки срещу скакалци
« Отговор #14 -: 31 Май, 2010, 14:30:47 »
-1

п.п.
Хич не я разбирам тази макроикономика - единственото което ми е станало ясно е, че европа тотално (не че някои не  трябваше да бъдат спасени де - ама тоталиризма ма плаши) спасява тлъстите финансови задници без оглед на цената. Да отивам да бачкам на микроравнище и нито стотинка на спасителите докато това продължава.

 *beer*

Аз съм Рус и тоже не Фдявам, ама поне ми ходи ;)

Разликата в тезите между тази на автора и моята е още в заглавията. Той говори за мравки и щурци, а моята е малко по-различна ( аз говоря за Човекът социално "животно" или най-големият хищник )?

Даже ся кат' се загледах още в април месец съм отговорил в коментарите под моята статия по следния начин:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10.04 15:00
Мисля, че повече от ясно съм си извел тезата. Когато се създаде фабрика за мечти, то винаги се намират "скакалци", които хукват към нея и опоскват всичко по пътя си.

Ел Дорадо го дадох като една от причините за рухването на Испанската империя, как Мадрид за само 3-4 поколения спада от 400 хил. на 150 хил. Щом това се е случило със столицата им, представям си какво е било в останалите части на страната. Стига се до загубата на Великата Армада, губят и териториални провинции като днешна Холандия, провинциите им в днешна Северна и Южна Америка, Индия и т.н. и следва залеза на Испанската империя, която е била едноличен господар на Европа и Света през 16-17 век.

През този златен век Испания става известна като единствената империя, където слънцето никога не залязва, която е съществувала някога в Света.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
В статията си съм визирал и кои 5 държави в Европа създават "фабриките за мечти" с подробни % при т.нар. Корпоративна идентичност като пазарен дял.

Ся ти казвам и кое се дъни в тезата на тоя юнак. Писана е за масовия германец и е "открил" врага. Демек му е опъвал струната на страховете да не обеднее и лека "подготовка" за този момент.

От цялата работа на моята Руса тиква па ми е интересно като са толкова нещастни "мравките" защо не пусна данните за печалбите на ФЕД, ЕЦБ и АЦБ ( демек на централните им баМки ) за 2009 год. щото резултатите им са умопомрачителни.

Та, с две думи всеки си "сапунисва" и промива електората и когато се зададе криза т'ва е идеалния момент за поредния грабеж на населението им, а никой не обелва дума за печалбите на кредиторите за същия период. Къде става манипулацията в случая, Германия почти беше замразила заплатите на електоратЯ си през 5-годишния бум ( по памет 1.5% имаха увеличение за 5 години ). Но е по-удобно да се "гледат" доходите на 'орицата в момента, а не печалбите на концерните им.

Капиш?

Чиърс пак!  *drink11*
« Последна редакция: 31 Май, 2010, 14:46:03 от marandi »