Автор Тема: Кои бяха движещите фактори за покачването на цените на НИ 2000 - 2008?  (Прочетена 3553 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
За да изясним дали ще има скорошно раздвижване на пазара на НИ, нека помислиме логично:

1. Кои бяха движещите фактори за покачването на цените на НИ 2000 - 2008?

Аз мисля, че движещите фактори бяха чуждите капитали (инвестиционни или спекулативни), като визирам директно англичаните. Защо англичаните? Ами много просто: Защото само английските банки отпускат ипотеки за придобиване на имоти извън УК.
Вторият движещ фактор беше препирането на големи количества пари.
И третият фактор беше, масовата истерия или психоза и очакването за изравняването на цените на имотите с европейските.

Има ли сериозна обосновка за очакване на трите фактора да се повторят. Според мене НЕ.

2. Ще има ли търсене и ще има ли финансов ресурс за подкрепа на това търсене?

След като разбрахме, че външно търсене няма да има, остава да разберем дали вътрешният пазар който логично остава основният движещ фактор ще е в състояние да покачи цените на НИ? Според мене това няма как да се случи при съотношението цени/търсене/предлагане, като при това се има предвид и свитото банково финансиране.
В дългосрочен план ситуацията ще се влоши още по-силно ако демографския срив продължи със сегашните темпове.

Заключение: Не дойдат ли я китайци, я руснаци, я марсианци, цените ще са точно такива каквито куку ги предрече, имайки предвид вътрешният жизнен и ценови стандарт.

iaross

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +7/-16
  • Респект: -5
    • Профил
Интересен въпрос /поне за мен/, но все си мисля че има поне 3 отчетливи периода на повишение на цените. Според моята хронология те са 2001-2 до 2004-5, 2004-5 до 2006 и от 2007-2008. И ако не се лъжа съвпадат с степента на нарастване на кредитирането в сектора.Не че го смятам за единствен фактор, но за основен, задаващ тон. Вътрешно търсене на имоти винаги е имало и невиждам скоро да изчезне, но дали и до колко е платежоспособно? Само за илюстрация на горното твърдение помислете за стремежа на хората към по нова и по модерна кола, пералня, телевизор и т.н..Друг е въпроса с ресурса, личен и привлечен, неговата наличност и достъпност. Та да се върна на темата, без систематизиране на факторите /например икономически, социални, психогогически .../ и критерии за оценка на тяхното въздействие сме за никъде. И тъй като това е форум за имоти, моля по мъдрите и знаещи да вземат думата.

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Демографските процеси за ужаааааасно бавни. Затова и статистическите прогнози за демографията са сравнително лесни. Ерго - не очаквай чудеса там.
Аз не се сещам за реален фактор който може сериозно да промени демографския модел в момента. Евентуално война, но (слава богу) шанса за нещо такова е пределно малък.

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
За какво говорите не моА ви рАзбера! Строителните сривльовци сега реват, че са взели кредит през 18 ... и пуническите войни, няма ни връщане, ни печалба. МИ НЯМА! Не си ли пазихте предните парО-ци?! Ми да сте ... Кво мрънкате и ревете?! Някакв проблем ли ви се очертава? Аз ли ви карах да строите, или аз - да се трепете?! Айде сега ревете си и уревавайте 80 теми ... Аз ли съм ви виновна?! Вийте, хапете си ноктите, като сте отворенГЯС .... Дръжте си фафлите, няма кой да ги купи ... хайр да са ви! Да им се радвате ЦЯЛ ЖИВОТ!