Автор Тема: Защита на обява в интернет  (Прочетена 13481 пъти)

Anchev

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Защита на обява в интернет
« -: 10 Септември, 2012, 18:35:03 »
0
Здравейте, имам следният проблем. От скоро предлагам самостоятелно един имот под наем, като няма да описвам имота за да не се приеме за реклама. Въпреки, че бях се постарал да поставя отличителни белези по снимките за да не се копират, една лъжлива агенция (не съм сигурен дали мога да спомена името и), ми открадна снимките и текста, брандира ги със собствено лого, заличаващо моето, като почна и тя да го предлага, без да има право и каквато и да е договореност с мен. Това го забелявах на следващият ден и потърсих сайтовете в които е качена обявата, като моята оригинална обява е на същото сайтове и си плащам за да е там и да е видима. Своевременно повечето свалиха обявата след като им предоставих оригиналните снимки, след контакт и след разговор дали е коректна обявата. В един от сайтовете обаче остана и от администраторите ми бе пратено писмо да подам жалба в дирекцията за авторско право към Министерство на културата, защото те сами нямали право и не можели да преценят. Това малко ме ядоса, но от друга страна след кратък размисъл стигнах до извода, че това ще донесе последствия на въпросната агенция, все пак глобата е от 2000 до 20000 за първо и от 3000 до 30000 лв за второ провинение. Все пак много от нас се натъкват на недействителни реклами, дори вчера и по новините споменаха на зачестили фалшиви обяви.
Искам да попитам за по-знаещите освен жалбата, какво друго трябва да направя ?
Мога да докажа че снимките са мой, имам оригинали неформатирани, не-рендирани и оригиналният носител. Мислех си че агенцията може да излезе, че има договорка с мен да ми представя имота, но аз нямам такава, няма и договор между нас (както и с никоя др. агенция) и само аз си представям имота като собственик.

тук описвам писмото пратено ми от сайта, а и на агенцията, като съм премахнал всичко за обявата:
Цитат
Уважаеми г-да,
На 10.Септември 2012 г. получихме електронна поща от лице, което твърди, че сте използували във Вашата обява ....... в сайта ......... снимки, направени от него и поместени в негова обява.
Без да коментираме верността на това твърдение считаме за необходимо да ви уведомим,че по смисъла на чл.3., ал(1), т.7 от Закона за авторското право и сродните му права, фотографските произведения и произведенията, създадени по начин аналогичен на фотографския са закрилян обект на авторско право. По смисъла на чл.94 от същия закон носителят на правата може да претендира за обезщетение. При подадена жалба компетентните органи могат да проверят и се произнесат, дали не се касае и за престъпление срещу интелектуалната собственост по смисъла на Особена част, глава 3, раздел VII от Наказателния кодекс на Р България.

Моля за всеки съвет който ще ми е от полза. Благодаря предварително !!!

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Защита на обява в интернет
« Отговор #1 -: 10 Септември, 2012, 19:26:49 »
0
Моят съвет е да не се занимаваш с администраторите на сайта, а да изпратиш един имейл на агенцията с искане да премахнат обявата и снимките със заплаха за съдебно преследване като им посочиш по кой закон, параграф и тн. ще ги преследваш. Поставяш им срок в който те сами да се погрижат за изтриването на обявата и ако не реагират дай газ с една призовка. Като пишеш имейл си сложи едно "адвокат" или "нотариус" пред името си, всява респект.

Аз лично обаче бих постъпил по следния начин, обаждам се като клиент и искам оглед и после глей сеир, недай си боже да ти дойде брокито на крака в къщи, бих го смлял от бой.
« Последна редакция: 10 Септември, 2012, 19:30:27 от Невидимко »

Anchev

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Защита на обява в интернет
« Отговор #2 -: 10 Септември, 2012, 19:39:37 »
0
Здравей, аз не мисля изобщо със сайта да се занимавам. Искам агенцията да си понесе заслуженото, за това и направо в Дирекция "Авторско право" мисля да подам жалбата за нарушени авторски права. Предполагам не съм първи, предполагам ако не взема някакви мерки няма и да съм последен. Целта ми е да се накаже наглостта на брокерите. Надявам се, че ще се стигне до глоба на агенцията за нарушени авторски права от тяхна страна, та да се замислят дали да копират пак чужда обява. Все пак сме в Европа и има закони, а идеята ми е да усетят, че ги има тези шмекери.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Защита на обява в интернет
« Отговор #3 -: 10 Септември, 2012, 22:21:38 »
-2
И аз мога да ти дам един съвет - гледай си здравето. Голяма работа, че някой ти пуснал скъпоценните снимки, може пък да ти доведат клиент. Восток - дело тонкое.
Не храни форумните агентофоби, те друга радост си нямат.

Anchev

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Защита на обява в интернет
« Отговор #4 -: 11 Септември, 2012, 00:04:40 »
0
Какво означава да ми "доведат" клиенти ? Та нали в същите сайтове са си поставили крадената обява. Пробвах и с обаждане да видя как реагират при молба за оглед, но се оказва че имота е отдаден, но имали много подобен в съседен квартал за малко по-висока цена. Така ако някой звънне на тях, няма да звънне на мен, мислейки че наистина е отдаден. Нагли лъжци. Не може в европейска държава да се подиграват така с хората.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Защита на обява в интернет
« Отговор #5 -: 11 Септември, 2012, 00:12:57 »
0
Аз ти казах рецептата, съгласи се на оглед на другия предложен имот и спукай от бой брокито. Ако историята се добере до вестниците проблема ще е решен. ( Ех започвам да се блазня да пусна една обява и да видя на коя агенция ще и "излезне късмета")


Какво означава да ми "доведат" клиенти ? Та нали в същите сайтове са си поставили крадената обява. Пробвах и с обаждане да видя как реагират при молба за оглед, но се оказва че имота е отдаден, но имали много подобен в съседен квартал за малко по-висока цена. Така ако някой звънне на тях, няма да звънне на мен, мислейки че наистина е отдаден. Нагли лъжци. Не може в европейска държава да се подиграват така с хората.

Anchev

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Защита на обява в интернет
« Отговор #6 -: 11 Септември, 2012, 09:56:14 »
0
Не искам да си цапам ръцете, а и така аз мога да бъда под ударите на закона. Отивам да пускам жалба днес, пък да видим какво ще стане.