Автор Тема: Дървена дограма?  (Прочетена 49931 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Дървена дограма?
« -: 11 Септември, 2012, 03:11:48 »
0
Може ли някой да препоръча дървена дограма?

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #1 -: 11 Септември, 2012, 15:24:26 »
0
Може ли някой да препоръча дървена дограма?

Додо,
Ще ти отговоря, но преди да се впуснеш в това приключение, изясни поне за себе си каква дограма ти е необходима.
Дали става въпрос за просто някаква дървена дограма от чамов материал, двоен стъклопакет или ....
Ле-ле какви чудеса има, да знаеш!

Тези вторите, луксозните дървени дограми, достигат на цена до примерно три пъти (и повече, ако глезотии) цената на добра Ал и ПВЦ дограма.

Ти поне знаеш аз какъв вид проблем решавах когато спазарявах дървена дограма и може да се окаже, че опитът ми не е интересен за теб.
При конкретното  ми търсене за едно по-бюджетно решение, в късата листа останаха :

Инос Русе
Филком 4 Пловдив
Микра Пазарджик

Струва ми се, че най-доброто като продукт предлагаха  от Микра, но поради разни причини аз не им станах клиент. Туй е друга тема. Допълнително мога да кажа, че там попаднах на един изключително приятен за събеседване човек, който много добре знаеше как да се държи с един клиент.

По-скъпи продукти и видимо добри предлагаха  поне още две други фирми, тях поне съм запомнил.
Камбера и Син София
Карабулев Плевен, той имаше със сигурност офис и магазин и в София.

Дървена дограма правят десетки знайни и незнайни фирми.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #2 -: 11 Септември, 2012, 15:53:44 »
0
Може ли някой да препоръча дървена дограма?

Дървената дограма си остава най-добрата, НО важно е от какъв сорт дърво е правена и от КОЙ е правена. Та най-добрите сортове дърво за дограма са Merbau и Meranti. Не знам в БГ кой, как и дали прави дограма от тези сортове дърво. Имай предвид, че са около 2 пъти по-скъпи от пластмасата и алуминия, но пък комфорта голям.

Както казах не само дървото е важно но и коя фирма го прави, понеже тези сортове дърво са много трудни за обработка и изискват специални дървообработващи машини, та не съм в час в БГ кои фирми и дали изобщо ги правят добре. Ако все пак се откажеш от дървената дограма ти препоръчвам алуминий облечен в пластмаса.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #3 -: 11 Септември, 2012, 20:46:31 »
0
Днес щях да ходя до Камбера, но не ми остана време. Правили са ми на едно място вратите и съм със смесени чувства - като изработка и монтаж са ОК, но като дизайн... Бяха ми казали, че ще ги направят същите като на Barausse, които имам на едно друго място, ама друг път. Пародия на копие. Но чета, че прозорците им са ОК, та ще отида да провря колко е вярно :)
И за Микра четох добри отзиви...

Аз си мислех за дъбови, че ще слагам дъбово дюшеме и да са еднакви. Не знам обаче какво става с времето - точно за дъба пише, че даже става по-хубав като старее. Докато иглолистната мисля, че се поскапва?

 *drink6*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #4 -: 11 Септември, 2012, 21:44:43 »
0
Днес щях да ходя до Камбера, но не ми остана време. Правили са ми на едно място вратите и съм със смесени чувства - като изработка и монтаж са ОК, но като дизайн... Бяха ми казали, че ще ги направят същите като на Barausse, които имам на едно друго място, ама друг път. Пародия на копие. Но чета, че прозорците им са ОК, та ще отида да провря колко е вярно :)
И за Микра четох добри отзиви...

Аз си мислех за дъбови, че ще слагам дъбово дюшеме и да са еднакви. Не знам обаче какво става с времето - точно за дъба пише, че даже става по-хубав като старее. Докато иглолистната мисля, че се поскапва?

 *drink6*

Ако харесваш и категорично и умишлено търсиш еднаквост между пода, прозорците  и вратите, прави го без колебание. Точно за този си проект не си казал изрично, че и вратите ти ще са фурнировани с дъб, но пък какви да са при положение, че пода и прозорците са дъб?

Ако не си категорично убеден, погледни като вариант също и комбиниране на по-светъл под  и с по-тъмни,  класически нюанси на дъба за врати и прозорци.
Всичко е доста субективно.

Само още една информация.
Само за сведение някъде ми показаха един особен, светъл дъб, който беше внос от Белорусия. Изключително красиво дърво. Оферта не съм искал, но стана дума, че е около три пъти по-скъпо от български иглолистен тройнослепен профил.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #5 -: 11 Септември, 2012, 22:35:19 »
0
За врати... все повече ми натежава идеята да няма врати :) Май само в банята. А иначе мислех да си поръчам масивни пак от дъб. В краен случай ако стават много тежки и опасно някой да си счупи ръцете, то си мисля вратата да е 1cm дъб, 3cm кухо/вата/ребра, 1cm дъб, без да знам има ли на пазара толкова тънки плоскости. Разфантазирал съм се.

 *drink6*

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #6 -: 12 Септември, 2012, 11:05:17 »
0
За вратите: защо трябва да са дебели 5 см?
3 см за масивна врата са достатъчни и вратата не става много тежка.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #7 -: 12 Септември, 2012, 11:17:57 »
0
Ами ще изглежда много рахитична :)

koganev

  • Гост
Re: Дървена дограма?
« Отговор #8 -: 12 Септември, 2012, 12:26:03 »
0
Аз съм с "кам..ра" от има-няма 5 години и не са мръднали. Дървото не знам каква марка е, но е иглолистно - по-евтино беше от широколистните... Механизмите са немски, като единият - хармоника - е "фолксваген".  Егати!! Другите не си спомням, но ги пише по самите чаркове, та мога да видя. Имам френски прозорци, имам балконни врати и обикновени прозорци, имам и хармоника - всичко е ОК.
(Сега да ми кихнат някой лев за рекламата.)

Честно, не знам предимствата на дървената дограма, освен, че е по-уютно. Преди с пвц се мухлясвахме, но то беше друг апартамент. Дали да не взема да ги лакирам или нещо, а? Не се ли налага от време на време да се поддържат, че то дървото си иска къткане, или не?

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #9 -: 12 Септември, 2012, 13:28:57 »
0
За врати... все повече ми натежава идеята да няма врати :) Май само в банята. А иначе мислех да си поръчам масивни пак от дъб. В краен случай ако стават много тежки и опасно някой да си счупи ръцете, то си мисля вратата да е 1cm дъб, 3cm кухо/вата/ребра, 1cm дъб, без да знам има ли на пазара толкова тънки плоскости. Разфантазирал съм се.

 *drink6*

Чуй повече мнения.
Масивната врата си е ..... масивна врата.  Ама за да няма после изненади, материалът трябва да е подбран, заготвен, обработен и т.н. с маниашка педантичност, пък това!!! как да ти кажа - трудно е, скъпо е!
И струва ли си !
Отговорите със сигурност са много.
Ако има големи дорвени повърхности, естествено се отива на сглобки, при много старание и голям разход на материал, фактурата отгоре може и да се докара, ама трудна работа.
Тънката врата ще олекне, но дали при тази концепция ще ти гарантират неизмятане. Абе, т еще го гарантират, но ..........
Аз затова предпочитам фурнировани врати, аме не тези, които са направени от западните т.н. технически фурнири, които са тънки и гладки до ниво, че не можеш да го различиш ясно от един един много качествен ламинат. Типичен пример са  Хьорман. Чудесни изделия, цените !!! и те чудесни, ама нещо отвътре все те яде. Абе това дали наистина е фурнир. Иди за обща култура и погледни. Магазинът на Хьорман е до (преди) Агенцията по вписванията.
Та, предпочитам старателно фурнировани във фабриката с малко по-дебел фурнир, дори да се приложи и т.н. леко надраскване на фурнира. Да се изкара по-добре структурата на дървото.
Е, при тежка механична повреда на фурнирована врата ... лошо!
Додо, да не мислиш, че те агитирам.
Нищо подобно, само споделям мъките си.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #10 -: 12 Септември, 2012, 13:51:17 »
0
Аз съм с "кам..ра" от има-няма 5 години и не са мръднали. Дървото не знам каква марка е, но е иглолистно - по-евтино беше от широколистните... Механизмите са немски, като единият - хармоника - е "фолксваген".  Егати!! Другите не си спомням, но ги пише по самите чаркове, та мога да видя. Имам френски прозорци, имам балконни врати и обикновени прозорци, имам и хармоника - всичко е ОК.
(Сега да ми кихнат някой лев за рекламата.)

Честно, не знам предимствата на дървената дограма, освен, че е по-уютно. Преди с пвц се мухлясвахме, но то беше друг апартамент. Дали да не взема да ги лакирам или нещо, а? Не се ли налага от време на време да се поддържат, че то дървото си иска къткане, или не?

Да ти кажа честно и аз още не съм ги доказал убедително предимствата на дървената. Оставяме, естествено, уюта настрана.
Ако не се проветрява и няма клапи, или климатизация, мухлясването вероятно не можеш го предотврати и с дървена. Последното по-скоро не го твърдя убедено, че опитът ми с дървена (модерна дограма) е от къща, която ползвам все още само през лятото. Конденз не се допуска, но  Чувството ми сочи натам.

Пиша ти по-скоро за друго. Когато поръчвах, много път извървях, много глупости изговорих :)
Едно е сигурно, обаче.
Модерната дървена дограма си иска поддръжка! Колко и каква, още не знам с категоричност. Вероятно зависи и от вида на дървото, от конструкция, пакет и т.н.
При иглолистната (и моята е такава) се срещнах с твърдения за задължителна поддръжка  след 1-2 до 5 години.
Неприемливо голяма разлика, но .... това е.
Най-систематично по въпроса бяха подходили от Микра. Казаха, че предлагат някакъв комплект за поддръжка, който съдържа препарат за почистване и препарат за подхранване и защита на дървото. И това трябва да се прави често. Изглежда беше на 1 - 2 години, забравил съм

От другата страна (крайност) ми казаха някъде. Препоръчително ежегодно почистване с мек парцал и неагресивен препарат за дърво. Неназован точно.
А веднъж на 5 години мазане с нещо, което помня само, че е на водна основа, но дали беше безцветен лак  за специална поддръжка или същия лак, с който е направен финиша ???
Още нямам 5 години. Ама добре, че попита, та да се поинтересувам при сгода.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #11 -: 12 Септември, 2012, 16:29:16 »
0
Сега бях в Камбера.. за поддръжката - същото какво са казали и другите - 1 път в годината с два препарата. Питах кога все пак лакът отвън ще стане такъв, че да е грозно и да трябва да се поправя - казаха примерно след 5 години. Шлифова се и се лакира отново и всичко е ОК. Чакам да ми пратят цена и за тази работа, че искам да знам какви ще са разходите. Сигурно ще може и да с отложи във времето, ако се поддържа годишно с другите два препарата :)

Иначе за вариант от меранти излиза 540 лева/м2, а дъбов - 670 (бяло и Ка стъкло) :) Не знам много ли е, малко ли е, сега отивам към една друга, да имам сравнение, ще пиша и на тези от Пазарджик и ще си избера. Uw излиза към 1.3 на тези в Камбера, като разлика между меранти и дъб почти няма.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #12 -: 12 Септември, 2012, 17:51:16 »
0
Сега бях в Камбера.. за поддръжката - същото какво са казали и другите - 1 път в годината с два препарата. Питах кога все пак лакът отвън ще стане такъв, че да е грозно и да трябва да се поправя - казаха примерно след 5 години. Шлифова се и се лакира отново и всичко е ОК. Чакам да ми пратят цена и за тази работа, че искам да знам какви ще са разходите. Сигурно ще може и да с отложи във времето, ако се поддържа годишно с другите два препарата :)

Иначе за вариант от меранти излиза 540 лева/м2, а дъбов - 670 (бяло и Ка стъкло) :) Не знам много ли е, малко ли е, сега отивам към една друга, да имам сравнение, ще пиша и на тези от Пазарджик и ще си избера. Uw излиза към 1.3 на тези в Камбера, като разлика между меранти и дъб почти няма.
Нещата стават приблизително ясни.
Ще опитам да ти дам оше малко допълнителна информация, както си я спомням и в реда на поднесено от теб.
Поради някаква незапомнена причина ми отказаха да коментираме троен стъклопакет.
Отидох на двоен, който както при запитването ти беше бяло и Ка стъкло.
Коеф., който ми оферираха беше 1,1 с аргон и 1,4 с въздух. Аргон - ала-бала!
Това ме подсеща да ти предложа да питаш, кой произвежда стъклопакетите и как този производител може да демонстрира, докаже качеството си.  Поне някакъв ИСО стандарт да имат въведен.
Знаеш, че от изолац. гл. точка стъклопакетът е всичко, другото е впечатление, уют, гъдел, лекота и надежност на боравене.
По отношение на цената, мог ада проверя ида ти пиша, че така дадено на м2 по-скоро нищо не ми говори.
Това за отваряемо и с ДДС ли е? Или нещо средно?
Аз имам в главата си общата цена, която съм платил, но убий ме не можах да си спомня брутната квадратура. Отгоре на това вътре имаше и една балконска врата, която беше примерно 50 % остъклена.
При мен имаше и особеност, че аз не исках да махам старите каси. Рамката оставиха зазидана във фасадата, от вътрешната страна изрязаха панти, фалцове и стърчащи неща и за старата каса хванаха новата. Шантавия, но имах причини да настоявам да стане точно така.
Моята беше иглолистен тройнослепен профил. Поръчах всичко,: демонтаж, преработка, докарване ново, монтаж и отвършване с дървени декоративни лайсни, които обрамчват прозорците и от външната страна  и от вътре.
В Микра Пз човекът, който трябва да търсиш се казва Кръстанов.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #13 -: 12 Септември, 2012, 20:18:48 »
0
Дали не отделяте прекалено много внимание на някаква дограма? Аз поне смятам, че не трябва да се вманиачаваш за дограми, мазилки, плочки и прочие такива неща.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #14 -: 12 Септември, 2012, 21:37:07 »
-1

Абе ей задник тъп. Човек пита за информация. Ако искаш и знаеш пиши, ако не изчезни от този форум. Баси и нещастното броки...


Дали не отделяте прекалено много внимание на някаква дограма? Аз поне смятам, че не трябва да се вманиачаваш за дограми, мазилки, плочки и прочие такива неща.