Автор Тема: Дървена дограма?  (Прочетена 49921 пъти)

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #15 -: 12 Септември, 2012, 22:06:18 »
0
Всъщност не знам нищо за дървената дограма. И не ме интересува. Просто исках да кажа, ама не за прости хора, че не бива да се обръща прекалено голямо внимание на разни аксесоари , особено ако ще ги слагаш на някаква къща/апартамент/ като тази, дето я беше пуснал ти в съседната тема. На някой кимизарник да се пънеш каква дограма да му слошиш си е жива загуба на време и пари.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #16 -: 12 Септември, 2012, 23:11:57 »
0
Ако питаш мен - и на некимизарник си е жива загуба на време и пари, защото както е известно - нищо няма смисъл (след 1000 години или даже много по-рано, няма да има следа на Земята нито от хора нито от (не)кимизарници). Така че каквото се прави е просто така. Тогава въпросът остава актуален - каква дървена дограма.

Днес минах през още една смислена фирма - Сикотерм. Впечатлението ми е по-добро от Камбера, но може би защото попаднах на човек, запознат с технологиите и си говорихме час и половина. Две важни неща има (освен самото дърво) - лакът и стъклопакета.

Не писах преди това, но в Камбера с очите си видях тяхната дограма на офиса им на прозорец, който се пече от слънцето как е избелял. Нали въшната рамка покрива част от крилото - там цветът е един, а останалата част, която е изложена на слънце - значително по-различна. Казах за този феномен на човека от Сикотерм и той се закле, че с лакът, който те използват това не се случва. Фирмата от която го взимат имала била демо сайт (не уеб), където имало лакирани греди на по 10-20 години за демонстрация как не се променя и на практика не трябва да се прелакира. Това поне на приказка :) Ще искам да видя техен обект на 2-3 години за да се уверя лично, че няма промяна.

Всички фирми за дограма ползват външен производител на стъклопакети. Не говорих подробно в Канбера, но човкът от Сикотерм каза, че понеже на тях производството им е основно за САЩ, там правили тестове и покривали нормите им даже отгоре (за 6 месеца колко % молекули аргон остават вътре - намалявали съвсем малко), както и на коефициента на топлонезнамсикво. Демек гарантира и за стъклопакета, че е много хубав. На Сикотерм обаче още нямам цени интересно ми е да с сравнят с тези на Камбера. Определено не пестят - пантите също са много хубави - за разлика от стандартните, които се завиват просто с винтове за рамката, тези влизат вътре в дървото, така че тежестта се носи не от два винта в посока навън, а от самото дърво в посока надолу, което е много по-здраво. Също разделителите в стъклопакетите могат да бъдат цветни, а не това гадното с алуминиев цвят - така става много по-красиво, когато е с цвета на дървото.

Дъбът е два пъти почти по-тежък от меранти - то е леко поресто. Иглолистните съм ги изключил предварително. Те имат много чепове и самите греди имат снадки и на мен ми е грозно. Докато другите два избора са цели по цялото протежение на профила.

А imotko ако се чуди защо изобщо пиша, то е да е полезно и за другите и да не си губят същото време и те, ако им се наложи. Аз поне имам доста свободно време, падам си педант, така че ще пиша и разсъждавам колкото си искам, докато не си избера  *drinks*

Та засега клоня към втората фирма, а подозирам че и цената им ще е по-ниска.

Остава за проверка Микра, защото и тя е хвалена.

И още един проблем - у нас всичко се отваря навътре. Някой знае ли производител, който може да направи вeртикален прозорец от дървена дограма, който се отваря навън с ос горния хоризонтал?
 *drink6*

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #17 -: 13 Септември, 2012, 00:09:06 »
0
Ако питаш мен - и на некимизарник си е жива загуба на време и пари, защото както е известно - нищо няма смисъл (след 1000 години или даже много по-рано, няма да има следа на Земята нито от хора нито от (не)кимизарници). Така че каквото се прави е просто така. Тогава въпросът остава актуален - каква дървена дограма.

Днес минах през още една смислена фирма - Сикотерм. Впечатлението ми е по-добро от Камбера, но може би защото попаднах на човек, запознат с технологиите и си говорихме час и половина. Две важни неща има (освен самото дърво) - лакът и стъклопакета.

Не писах преди това, но в Камбера с очите си видях тяхната дограма на офиса им на прозорец, който се пече от слънцето как е избелял. Нали въшната рамка покрива част от крилото - там цветът е един, а останалата част, която е изложена на слънце - значително по-различна. Казах за този феномен на човека от Сикотерм и той се закле, че с лакът, който те използват това не се случва. Фирмата от която го взимат имала била демо сайт (не уеб), където имало лакирани греди на по 10-20 години за демонстрация как не се променя и на практика не трябва да се прелакира. Това поне на приказка :) Ще искам да видя техен обект на 2-3 години за да се уверя лично, че няма промяна.

Всички фирми за дограма ползват външен производител на стъклопакети. Не говорих подробно в Канбера, но човкът от Сикотерм каза, че понеже на тях производството им е основно за САЩ, там правили тестове и покривали нормите им даже отгоре (за 6 месеца колко % молекули аргон остават вътре - намалявали съвсем малко), както и на коефициента на топлонезнамсикво. Демек гарантира и за стъклопакета, че е много хубав. На Сикотерм обаче още нямам цени интересно ми е да с сравнят с тези на Камбера. Определено не пестят - пантите също са много хубави - за разлика от стандартните, които се завиват просто с винтове за рамката, тези влизат вътре в дървото, така че тежестта се носи не от два винта в посока навън, а от самото дърво в посока надолу, което е много по-здраво. Също разделителите в стъклопакетите могат да бъдат цветни, а не това гадното с алуминиев цвят - така става много по-красиво, когато е с цвета на дървото.

Дъбът е два пъти почти по-тежък от меранти - то е леко поресто. Иглолистните съм ги изключил предварително. Те имат много чепове и самите греди имат снадки и на мен ми е грозно. Докато другите два избора са цели по цялото протежение на профила.

А imotko ако се чуди защо изобщо пиша, то е да е полезно и за другите и да не си губят същото време и те, ако им се наложи. Аз поне имам доста свободно време, падам си педант, така че ще пиша и разсъждавам колкото си искам, докато не си избера  *drinks*

Та засега клоня към втората фирма, а подозирам че и цената им ще е по-ниска.

Остава за проверка Микра, защото и тя е хвалена.

И още един проблем - у нас всичко се отваря навътре. Някой знае ли производител, който може да направи вeртикален прозорец от дървена дограма, който се отваря навън с ос горния хоризонтал?
 *drink6*

додец, ела да си купиш дограма от холандия, тук всичко се отваря навън.  *drinks*

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #18 -: 13 Септември, 2012, 00:16:25 »
0
Само ако можеше да се погледнеш отстрани колко голям нещастник си. Глинените къщи ти бяха евтини и като за нас неимотковците, сега пък прекалено се занимаваме с дограма, абе за тебе освен панелния ти климизарник съществува ли нещо друго? Нещастнико, ти никога не си живял в къща и затова плюеш по живот който не познавш. Марш в гетото да копираш обяви, че току виж си изпуснал някой комисион от наем!



Всъщност не знам нищо за дървената дограма. И не ме интересува. Просто исках да кажа, ама не за прости хора, че не бива да се обръща прекалено голямо внимание на разни аксесоари , особено ако ще ги слагаш на някаква къща/апартамент/ като тази, дето я беше пуснал ти в съседната тема. На някой кимизарник да се пънеш каква дограма да му слошиш си е жива загуба на време и пари.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #19 -: 13 Септември, 2012, 00:18:42 »
0
Що навън бе, навътре ви е кухо и нищо не пречи.
ПП Навън е тъпо, има смисъл само за много малки жилища, дето няма място за прозорците. И двуплоскостно да е, при дъжд и сняг много се мокри дограмата, а може и вътре да ти влиза вода, освен в Холандия, разбира се, и особено ако си Невидим.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #20 -: 13 Септември, 2012, 00:25:07 »
0
В такава къща, като тая твоята от другата тема, определено не съм живял, няма и да живея. Как са курвите в Жасмин-а?
А панелата я напуснах през 1996г.; през живота си съм взел само един единствен комисион - 500 $ от една продажба през 1995г.  Нещо да не ти е ясно?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #21 -: 13 Септември, 2012, 00:58:12 »
0


Додо,

До скоро, и аз така мислех като Имотко - гледам да нямам излишни вещи, а тези които имам да са такива, че да не им слугувам после, да не съм роб на вещи. Например, дограмата. Супер ми е пвц, не иска никаква поддръжка по-късно, както дървената.
На единия обект се бях вманячила, след около 5 години, нещата се промениха и всичко това беше подменено с ново. След още 5 (сега) ми предстои отново да ги променям ...

Влизам в един наш музей и нищо не подозираща съзирам един голям плакат с името на единия от дядовците ми и един по-малък, заедно с работи, направени от него. Едва не седнах. Не съм ги виждала никога, само знаех, че са давани на друг музей разни документи. Ако това може да ми послужи като извинение, аз съм изтърсака и в двата рода.

Разказвам го това, не да се изхваля нещо,  а защото ми стана много мило и защото и други хора могат да видят нещо направено преди  близо 100 години. Не само българи, но и чужденци, а и носи част от приходите за музея. И защото има смисъл, макар и да не го виждаме сега.

Така че, прави както трябва.  :)  *drink6*


Защо К стъкло? Проучвал ли си за синержи, или сега май му казват - 4 сезона. Запазва постигнатата температура в помещението.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #22 -: 13 Септември, 2012, 01:20:45 »
0
Що навън бе, навътре ви е кухо и нищо не пречи.
ПП Навън е тъпо, има смисъл само за много малки жилища, дето няма място за прозорците. И двуплоскостно да е, при дъжд и сняг много се мокри дограмата, а може и вътре да ти влиза вода, освен в Холандия, разбира се, и особено ако си Невидим.

За да има барплот и прозорецът да не пречи.
 *drink1* *drink3* *drink5* *drink2* *drink6*


K стъкло, защото каката в Камбера така написа, но я чакам да ми прати и другите варианти. С човекът от Сикотерм точно обсъдихме, че е по-добре това, което казваш - то спасява от UV лъчите и жегата лятото, а в голяма степен има и ролята на К стъклото относно топлото зимата. К стъкло се слага на прозорци които са северни.

Сега като видях дървената дограма (в двете фирми е качествена такава) се замислям да сменя и ПВЦ-то където живея сега. Уж когато я смених преди беше супер-хипер, ама ако ще и марсианска да е, като я е лепил бай Стамат с една ръка, а другата се чешал някъде си на турска машина правена от бай Демир в гаража - вече е сцепена (не помня кога я смених, 5-10 години). Миналата зима под прозореца си държах купчинка листчета от тия офисните и при по-силен вятър на затворен прозорец горното листче ми го отвя, защото вероятно уплътненията са от 0.50 лева метъра и са отишли на кино!  *rofl* Но от друга страна нали е хубаво да влиза чист въздух. Вярно, че плащах 2-3 пъти повече за парно от съседите, но....

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #23 -: 13 Септември, 2012, 11:05:05 »
0
Додо, добре се справяш!
Аз смятам, че (особено при нашите условия) това е пътят!
Остави го Имотко. Той работи за един мозъчен тракт :), където са прихванали дори и черновата на речта на Барозу за Федеративна Европа и в близките шест месеца трябва да и направят спешен анализ за  водача. Работи се по 24 часа в деня.
На този фон някак понятно стои неразбирането му за нашите дребнави, плебейски занимания.
Да не говорим, че после идва ред и на анализ на политико-икономическите аспекти на решението на герм. конституционен съд.
Шега си правим ние, но работата е дебела.
То, и аз ако бях на неговото място с 5-цифрена месечна заплата (след данъци и др.), гарантирана до живот при това, така щях да приказвам. Да проявим разбиране.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #24 -: 13 Септември, 2012, 11:13:24 »
0
Забравих нещо.
По отношение на аргона. Той работи, въпросът е да го "накарат" да стои вътре между стъклата.
Когато някога проучвах темата с новите дограми, преди вероятно повече от  10 години, попаднах на човек, който без заобикалки ми обясни, че има някакви важни физически причини, поради които до година-две след пълненето на пакета, в него не остава и следа от аргон. Нещо беше свързано с големина на молекулата, физически свойства на разделители, лепила, силикони и бла-бла.
Оттогава аргона го драснах.
Дори преди година поръчвах ПВЦ  за друго място и отказах разговор за аргон. Не си направих труда да чуя мотиви за него.
Ама те нещата не стоят гарантирано все на едно място, може пък да има новости.
Ако се явят такива, викай.
Това, което са ти казали, за "дим да го няма" на половината за 6 месеца по-скоро говори, че новости масово няма, но знае ли човек.
« Последна редакция: 13 Септември, 2012, 11:16:54 от nachev »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #25 -: 13 Септември, 2012, 11:19:23 »
0
Цената за пълнене с аргон е 1 лев на м2, така че нищо не пречи да се сложи просто така.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #26 -: 13 Септември, 2012, 11:35:35 »
0
Цената за пълнене с аргон е 1 лев на м2, така че нищо не пречи да се сложи просто така.
Това е новост, някога не беше така. Думичката аргон въздействаше малко магически, почти космически.
А космическите неща, нали знаете, скъпички са ... ама вие си решавате!

Ясно, слагаш!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #27 -: 13 Септември, 2012, 12:02:58 »
0
Да и аз помня, че беше доста повече - преди десетина години бях слагал и ми искаха по 30 лева на м2, май. А сега за ефекта, който се твърди, че се постига, 1 лев не е нищо.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #28 -: 13 Септември, 2012, 14:06:09 »
0
Аргон - може, а лед - задължително трябва. Или на челото, докато я мислиш цялата тая работа, или в чашата, след като най-сетне я измислиш. Успех.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дървена дограма?
« Отговор #29 -: 13 Септември, 2012, 14:25:37 »
0
След последното залитане - ще е криптон. От Велукс казаха, че могат да ми направят това, което искам. Там пък лошото е, че са само бели и с прозрачен лак. Остава дизайнерската част и да реша това с цветовете.
 *drink6*