Автор Тема: Нотариален акт и вписана квадратура.  (Прочетена 14295 пъти)

huffman

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Нотариален акт и вписана квадратура.
« -: 15 Октомври, 2012, 12:41:01 »
0
Здравейте,
искам да попитам - възможно ли е да съществува
нотариален акт от 70те години на жилище /в стара софийска кооперация/
в който нотариален акт да не е вписана квадратура?
Брокерът твърди, че това се случвало често в старите документи!
Аз не съм специалист, но ми звучи малко нелепо... :-[

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Нотариален акт и вписана квадратура.
« Отговор #1 -: 15 Октомври, 2012, 19:00:15 »
0
Само да тествам дали съм разбрал.
1. Жилищен имот в гр. София, който е построен отдавна (може би дори много отдавна), Не се споменава кога.
Няма информация за даните, които се съдържат в документа за собственост.
2. На следващ етап Имотът е бил предмет на прехвърлителна сделка през 1970 г.  В акта от 1970 няма отбелязана квадратура.
????? Това ли е  ?

Дали е възможно да съществува такъв НА. За 1970 не знам. По-скоро съм склонен да се съмнявам.
За старите документи за собственост имало какво ли не.
Имаше такъв един случай. Стара, богаташка къща в центъра на София.  Била собственост на един човек, подробно описан адрес, парцел, съседи, но квадратура на къщата не. След приватизация, я дават на двама наследници, които правят доброволна делба на двата съществуващи етажа и разни други помещения.
Подробности не знам. Аз се явявях от страна на наемател на единия етаж и съм чувал от собственика (стар мастит адвокат) за разни разправии по казуса. Не съм надавал ухо. Не ми беше важно. Но в договора писахме, .... м2 по данни от допълнително архитектурно заснемане.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Нотариален акт и вписана квадратура.
« Отговор #2 -: 15 Октомври, 2012, 19:30:32 »
0
"Често" - брокерът е минал начален курс по "убеждаване на клиента" :) "Я тук тече от тавана на комшиятя" - "То това се случва често, няма проблем"!

Със сигурност има асоциирана квадратура на апартамента в общината, защото е обявен и се плащат данъци (вероятно). Ползваш за отправна точка от данъчата оценка и сравняваш с реалността. Ако е повече декларираното - добре. Ако е по-малко - не е добре :)
За голяма част от сградите има планове в общините. Ако ще купуваш, караш собственикът да има официален документ, който казва каква е площта. А не и в твоя акт да няма кваратура и после да каже, че ти е продал всичко без кухнята и му дължиш още :)

 *drink6*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Нотариален акт и вписана квадратура.
« Отговор #3 -: 15 Октомври, 2012, 19:46:13 »
0
Аз съм виждала такъв НА - 3 етажна къща (кооперация ?) от 70-те , по 1 апартамент на етаж, с общо стълбище. Беше описано само, че е на втори етаж, съседи от горе и отдолу ...
Когато е трябвало да се декларира квадратурата, собственикът беше мерил само светлата част на жилището, без зидове, без тераса, без стълбище.

 *drink11*

huffman

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Нотариален акт и вписана квадратура.
« Отговор #4 -: 16 Октомври, 2012, 09:17:28 »
0
Начев, точно така е.
Брокера твърди, че нотариалния акт е от 74 г., но кооперацията със сигурност не е строена тогава, а е по-стара според мен.
Стандартна софийска кооперация на 4 етажа с предполагам 8 апартамента. Не е от 70те, но не е и прекалено стара.
Предполагам най-много от 30те стара.
Понеже обявената квадратура в обявата ми се стори прекалено голяма, реших,
че са си добавили мазета и тавани, както обикновено правят.
И писах мейл на брокера да го питам за цифрата в НА.
При което отговора беше, че в НА от 74 г.  липсвала квадратура.
Което често се случвало по това време  :o
И още ми написа, че те били наели инженер да сметне квадратура и така била излязла цифрата на обявата.
Както и да е, няма да се занимавам повече с тази обява...
Благодаря!
« Последна редакция: 16 Октомври, 2012, 10:10:17 от huffman »