Автор Тема: Съвет  (Прочетена 36713 пъти)

dj118

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Съвет
« -: 20 Октомври, 2012, 01:26:12 »
0
Здравейте, изчетах голяма част от форума, относно цените, различните типове строителство и тн. Предстои ми покупка на имот но имам една голяма дилема. Предлагат ми на изключително добра цена панелен апартамент в Павлово, но блокът е модел общежитие. Четох, че панелните сгради са най-устойчиви, но според вас струва ли си апартамент, в блок модел общежитие, при цена на кв. в Павлово около 800-900 евро, този ще излезе на около 370-390 евро на квардрат, това е супер добра цена а квартала също е много добър. Става въпрос за такъв блок, като на прикачената снимка долу. Двустаен апартамент, предполагам направен от две боксониери. Няма Тец, асансьора не работи, вътре изглежда горе-долу с поддържани общи части, но не на всички етажи, но на етажа дори има ПВЦ дограма на коридорите. Понеже съм млад и за пръв път в живота ще купувам имот, това ми излиза по-евтино дори от наема, може ли да дадете някакъв съвет дали си струва или не. Дългите коридори и многото апартаменти на етажа не ме притесняват, като съм си вътре и ми е направено хубаво. За тези пари на квадрат дори в Люлин и Левски трудно се намира нещо, а това е в един от най-хубавите квартали все пак.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #1 -: 20 Октомври, 2012, 01:47:20 »
0
Какво значи "излиза по-евтино от наема". Да не мислиш на всичкото отгоре с кредит да го взимаш? Ако е така - НЕ.

Ако обявата е това:
http://www.imot.bg/1b133985368727909
бих отишъл на оглед заради брокера  :P
Не, ще пратя goro, че се е разгонил.

*drink6*

dj118

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #2 -: 20 Октомври, 2012, 02:04:20 »
0
Не изцяло на кредит, ще се доплаща около 20-30% от стойността(зависи колко ще заделя за ремонта, да си направя сметка), като вноската я смятахме, ще ми излезе по-малко, отколкото ми е сега наема, и да стане с потребителски заем. Мислех само за една такава боксониера, без кредити, пак по-добре отколкото да плащам наеми, но като се замисля за в бъдеще ако имам деца ще ми трябва поне още една стая и ми дойде наум две слети такива боксониери. Като квадратура е повече от стандартна панелна гарсониера, а излиза и по-евтино, а пък са си и две големи стаи. Не е това, обаче това от горната връзка също ме заинтригува, може би и то трябва да се види, това дори излиза по 311 евро на квадрат!. Брокерката е готина :)

Привлича ме квартала, много ми е удобно като местоположение, тихо и спокойно място, не искам да се забивам в Люлин например, интересува ме дали си струва като строителство, защото за млад човек все пак трябва да ми държи години напред, а пък и собственото си е друго. Всмисъл мога ли да си имам някакви проблеми в бъдеще, притесняват ме тези разпробивания на стени, които са правени за да се свързват по две боксониери в двустаен апартамент. Иначе не се съмнявам в качеството на панелната сграда, а по-скоро в тези преустройства. Направи ми впечатление, че в блока имаше и доста празни апартаменти.

Един вид да дадете съвет, на един неориентиран човек за такава покупка, на който му се е отдала възможност да вземе нещо подобно. За 17-18К друго не може да се вземе, какво остава за тази част на София. Честно казано бих отишъл да видя и другото, предложено в линка. След ремонт може да стане хубаво апартаментче.
« Последна редакция: 20 Октомври, 2012, 02:23:17 от dj118 »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #3 -: 20 Октомври, 2012, 02:23:06 »
0
Щом не е това, излиза че в този блок масово са си рязали панелите. Пък и на дали имат разрешение, така че е и незаконно?
Аз ако съм на твое място, с тез пари бих си купил таван в центъра, ще е много по-"фйешън" от която и да е панелка.
 *drink6*

dj118

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #4 -: 20 Октомври, 2012, 02:38:56 »
0
Да, то си личи на снимката и на живо, че масово където са топлоизолациите и климатиците са 2Х2 заедно и са преправяни и преустройвани, това което си дал линк хубаво е на последния етаж и не носи много, ама другите са на 4-тия и на 5-тия, че и на 1-вия и 2-рия гледам има така 2Х2 еднакви прозореца.

Таван не ме устройва, твърде малка е площта. На този етап съм сам, така се получи, няма кой да ми помага и не мога да си позвола голям кредит,или по-скоро така сам не смея много, за това гледам нещо за тези пари(17-18К евра) и по възможност без много да се обвързвам със заеми, но да си осигуря покрив над главата дето се вика, че нямам голям избор къде да ида. Като ми казаха че за тези пари може и двустаен апартамент в Павлово да се купи, направо не повярвах докато не видях за какво става въпрос. Така де ще го мисля хубаво, явно има някаква уловка в тези 300-400 евро на квадрат дето вървят в тия блокове, може би точно в това че са рязали панелите. Да не се окаже че наистина е незаконно и след време да трябва от едната стая в другата да минавам през коридора на блока и фабричните врати на двете боксониери  :D  :D  :D

Макар че тия блокове удържаха на 6-та степен земетресение и уж специално оглеждах и не видях да има някакви пукнатини. Най-вече в тези преустройства са ми притесненията, кой знае за толкова години това колко пъти е преустройвано, къде какво е събаряно и достроявано, а на някои места и балкони са си правили, от другата страна на 1-вия етаж са и достроявали. Като цена ясно, че е супер изгодно.
« Последна редакция: 20 Октомври, 2012, 02:47:20 от dj118 »

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #5 -: 20 Октомври, 2012, 07:47:58 »
0
Жилище на 4 или 5 етаж без асансьор?
Това, че асансьора не работи, защото не се плаща не те ли притеснява?
Не малко празни апартаменти, защо ли?

Аз мисля, че устойчивостта на сградата е най-малкия проблем.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #6 -: 20 Октомври, 2012, 10:10:07 »
0

   Да кажа и аз няколко думи сутрин на свежа глава  :)
   Струва ми се, че разбирам какви чувства те спохождат, dj118. Мислиш, че ако се откажеш, ще изтървеш една много добра възможност. Вярно, Павлово и за мен е един от най-добрите квартали / не целият /, цената няма какво да коментирам. Но от всичко, което описваш, си правя прост извод - по-добре потърси нещо друго. Дали са къртили отвори в два, пет или десет панели, укрепвали ли са или не, в крайна сметка в тази сграда си живее мазалото. Има още такива в София / със сигурност и на други места /, фирми се сдобиваха с тях по-някакъв начин и ги разпродаваха, като даваха възможност за всякакви "обединявания".
    Докато си намериш нещо наистина добро, кой знае колко пъти ще ти се къса сърцето, че си се прецакал, като не си приел предложението, пък после ще си казваш " пу-пу.." Желая ти успех!
    Между другото, въздействието на земетресението от месец май за района на София не беше нищо особено. Дори спрямо по-стари правилници и норми.

    П.С. Димитър, уважавам мненията ти, но тук не съм съгласен с теб. Един хубав ден тази сграда ще се сдобие може би и с асансьор, но ще остане едно неприятно чувство от малкия проблем с изтърбушването  :) *drinks*

dj118

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #7 -: 20 Октомври, 2012, 14:12:25 »
0
Благодаря ви за вниманието!

Иначе със сигурност ще има такива, за които съжалявам че съм ги изпуснал. Така например ми предлагаха за около 20-21000 двустаен панелен апартамент в Толстой, или Надежда 2 на границата, но там пък беше от първите 4-етажни панелни блокчета от 1961-ва година. Беше с две тераси, добро разпределение. За млад човек на 25 години ми беше неприемливо, не знам дали това нещо ще ми държи 10-ки години напред. Макар и никой до сега да не е доказал колко години може да издържи един панелен блок, на теория може и още 100 години да удържи това нещо, но като цяло съм чел че конкретно част от тези 4-етажни блокчета в Толстой и Надежда 2 са си проблемни. Проучвам хубаво въпроса.

В този в Павлово се влюбих и в квартала, изложението е добро-югозападно, и понеже отпред пред блока са повечето къщи с дворове има и уникална гледка към почти цяла Витоша. Харесва ми и, че е непреходен, но пък няма тераси. Поразходих се наоколо, тишина, зеленина спокойствие. Задължително трябва да поискам да сляза в мъзетата, да не е всичко да плува във вода вътре, че са ми разказвали и за подобни случаи.

Иначе другото на което съм се спрял е ЕПК боксониера по БДС, те са около 30 квадрата, имат отделен кухненски бокс, има варианти с тъмен и светъл бокс, и зависи от разпределението, в някои от тях могат да се направят две малки стаи по 10-12 квадрата(виждал съм така преправени) ЕПК-то е и доста масивно като строителство, може да трае още дълги години, в момента съм в такъв блок под наем и съм много доволен от този тип строителство. Обикновено боксониерите имат и тераси в този тип блокове, често имат и хубава панорамна гледка към София и Витоша, без да има какво да ти скрива гледката. Намират се за около 17 000-18 000 из Люлин, изпадат и предложения за около 20-21000 в Младост. По-скоро бих взел и такова в Младост с доплащане, макар че площа е малка. Попринцип не е супер спешно, но искам да посрещна нова година вече на мое си.

Наясно съм, че за тези пари не може да е нещо повече и не очаквам нещо повече, но попринцип ме посъветваха че в моят случай за тези пари оптималното откъм качество/цена би било ЕПК боксониера из Младост. Аргумента беше, че е хубаво да е нещо, което мога да продам сравнително лесно на добра цена след време, което не се обезценява бързо, за покупка на по-голям апартамент в бъдеще ако ми се наложи.(например вече двустаен панел или ЕПК с доплащане) ЕПК-тата винаги си държат добри цени, дори и по-старите от 60-те и 70-те години, а обикновено тези сгради са с добре поддържани общи части и околоблокови пространства.

silllveto

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-1
  • Респект: -1
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #8 -: 22 Октомври, 2012, 20:23:42 »
0
Това жилище е на пазара от миналата година. Не съм го виждала, но знам, че има течове. Цената беше мн ниска, въпреки това не се намери купувач за него. Моето мнение е - не. Макар да пожелавам на собственика да се отърве от него, само че човекът, който го купи да е наясно какво му предстои и че евтиното излиза скъпо.
И да добавя - Павлово е страшно некомуникативно място.
« Последна редакция: 22 Октомври, 2012, 20:25:16 от silllveto »

dj118

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #9 -: 23 Октомври, 2012, 00:12:27 »
0
В крайна сметка се отказах от тези блокове в Павлово, другото на 7-мия етаж, както и тези с балкон даже и не съм ходил да ги гледам(на някои им искат и по над 450-470 евро на квадрат).

Реших да бъде боксониера в блок ЕПК строителство, Младост или Люлин вече ще реша допълнително, по вероятно Младост, набелязах няколко и на двете места. По-добре малко по-малка площ, но хубав и поддържан блок, ако ще и да е на 30+ години, но без разни такива преустройства, и да има тераса.
« Последна редакция: 23 Октомври, 2012, 00:19:20 от dj118 »

koganev

  • Гост
Re: Съвет
« Отговор #10 -: 23 Октомври, 2012, 00:23:50 »
0
Момче, не бързай. Разликата между 17-18К и 22-23К не е кой знае колко голяма. По-добре се разтърси в диапазона 25К и дърпай цената до 23, а кой знае, може и до 22 да я докараш. Ако си сръчко и сам си правиш леките ремонти, няма да ти е проблем да върнеш малко повече на банката. Давай по-смело - няма всеки ден да купуваш апартамент. Евтиното сега винаги излиза твърде скъпо след време. И недей да финансираш с потребителски - ипотеката е по-изгодна за теб.
Но най-вече не се набутвай в някакви схархалясани сгради, населени от зомби - ще си съсипеш живота. Аз два пъти съм се местил заради съседи. Сган! Повтарям - не бързай. Потърси нещо наистина добро, дори да ти се види много скъпо, огледай го, поговори с продавачите, разприказвай се със хората, които живеят там... Никой не те кара да го купуваш. Направи го няколко пъти - заедно с това ще ти минат много идеи през главата как да изкараш малко повече пари. Ако трябва, рискувай малко. Освен, че трябва да живееш някъде, трябва и да ти е приятно да се прибереш у дома. Опитай се да си представиш как трябва да изглежда домът ти, за да го познаеш при огледите. Пари се печелят, няма майтап.

И пак - не бързай! Каквото и да ти говорят брокерите, не забравяй, че техният интерес е да изкарат някоя пара, а твоят е да си направиш дом.

dj118

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #11 -: 23 Октомври, 2012, 01:51:24 »
0
По принцип не ми е проблем вноската за доплащане с потребителски кредит-смея да твърдя, че съм на сериозна и стабилна работа, и все пак малко ме е страх с ипотечен, макар и по-изгоден. То всъщност доплащането евентуално ще е 20-30% и няма как да е ипотечен.

Наистина е доста трудно решение, ще приема съвета и да не бързам, но в буквалният смисъл освен в наетият от мен апартамент няма къде да живея.

Иначе прави сте че заблуждават. На няколко огледа се наслушах на" Решавай бързо, защото предложението е много изгодно, има много обаждания и още утре някой ще остави капаро", или от рода на "Взимай го, защото боксониерите много се търсят, а трудно се намират и веднага ще го купят, наплива е голям и трудно ще се намери друга", както и "Сега е момента да купуваш, защото може от догодина цените да скочат отново" Разбира се отначало ме плашеха тези работи, после взех да го приемам като търговски трик за убеждаване.

Благодаря отново за съветите, наистина трудно решение и ще го мисля. Надявам се че ще намеря оптималното решение, но наистина откъм качство/цена ЕПК-то е най-добре, за това и на такова съм се спрял. За съжаление съседите няма как да знаеш какви ще са. В ЕПК-тата са по 6-7-8 апартамента на етажа, а във времето си проличават истинските качества на съседите. Евентуално може да се съди по това колко е поддържан входа и етажа, например гледам дограмата на входа е сменена, влиза се с чип карти, коридора на етажа е освежен и боядисан, етажната врата към стълбището също е сменена, това говори за добри съседи и разбирателство.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #12 -: 23 Октомври, 2012, 07:23:53 »
0
Радван се, че си се отказал да купуваш това жилище.
Koganev и Scyther са ти дали чудесни съвети, вслушай се в тях.
Съседите са по-важни от роднините, защото живееш с тях, както сам си отбелязал, разбират се какви едва като мине време и поживееш с тях. В този ред на мисли една идея, не е моя: наемаш жилище в даден блок, след време ако ти хареса квартала, съседите и всичко друго, което има смисъл за тебе, купуваш в блока. Не си притиснат от някакви обстоятелства, така че спокойно може да чакаш "на пусия".

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #13 -: 23 Октомври, 2012, 08:33:21 »
0
Имаш ли представа каква драма е да си купиш жилище, примерно, в Павлово, а жена ти след седмица да си намери чудесна работа в Дружба?
Защо ти е да се закотвяш. Животът е пред теб.
Хората непрекъснато ни облъчват със своите искания, желания и неосъществени мечти, докарвайки ни до състоянието да вярваме, че това са наши желания и мечти. Вменяват ни нужди. Смятат, че щом те силно искат нещо, което не са постигнали, то, вероятно, това нещо е много хубаво и би трябвало всеки да го иска. Бе мани, езикът е беден да се обяснява, но се надявам да схванеш идеята...

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Съвет
« Отговор #14 -: 23 Октомври, 2012, 09:33:42 »
0
По принцип не ми е проблем вноската за доплащане с потребителски кредит-смея да твърдя, че съм на сериозна и стабилна работа,

Смея да твърдя, че нема как да си сигурен докога ша си на тая серьозна работа........по-скоро мое да  разчиташ на друго....например банковата система да са срине тотално и да не връщаш нищо. Ма тва последното е по-малко вероятно от среща с извънземно от трети вид. *scare*
А стойноста на инвестицията ти ше е със затихваща функция и се по-трудно ликвидна, тва не го забравяй! Имотния пазар  ще  колабира с години, тва е неизбежно поради три фактора - свръхпредлагане+обедняване на "масите"+серьозна и засега неясна по размери   инфлация при храни и горива
Ас съм българче.......