Автор Тема: Въпрос за подпокривно пространство  (Прочетена 15774 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Въпрос за подпокривно пространство
« -: 24 Октомври, 2012, 21:42:46 »
0
Здравейте всички,

Имам собственост върху цял етаж (последен) от сграда. Сградата е с керемиден покрив и подпокривно пространство около 500м2, като в най-високата част на пирамидата височината е над 5 метра. От подпокривното пространство би се получил чудесен етаж за мезонет като го направя с големи прозорци Velux.

Обаче в документите на сградата подпокривното пространство никъде не е упоменато като такова.

Та въпроса ми е: Ако взема и оползотворя подпокривното пространство дали другите съсобственици могат да предявят претенции. Може би ще могат да предявят претенции за достъп на покрива или да претендират за идеална част, въпреки че подпокривното пространство не влиза в общите части.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Въпрос за подпокривно пространство
« Отговор #1 -: 24 Октомври, 2012, 21:52:17 »
0
После като се скарате с някой от съседите и те рапортува в общината и ще има леле мале :)
За да слагаш прозорци също трябва да искаш разрешение от всички, защото покривът е общ..
*drink6*

koganev

  • Гост
Re: Въпрос за подпокривно пространство
« Отговор #2 -: 24 Октомври, 2012, 23:24:17 »
+1
направи един договор с всички, че поемаш ремонта на покрива, а те ще ти разрешат да го ползваш за складово помещение. Никой не иска да ремонтира покриви, ако не му тече на главата.
А за прозорците трябва да се допиташ до спец юрист по тези въпроси. По принцип капандури, каквито продават велукс, би трябвало да можеш да сложиш. Това, че са със стъклена част и през тях минава светлина е въпрос на дизайн на капандурата, но функционално не я променя. Начи не слагаш прозорци, а капандури... а таванчето си го ползваш за склад. Например можеш да складираш стари кожени дивани, стари 55 инчови смарт тивита, стари 7+1 канални ресивери с тонколонки от по 150 вата, мебели от всякакъв вид и прочие. Можеш и да прекарваш произволно време в тези вехтории...

Достъпът до това таванче през твой имот ли минава? Ако е така, ще стане на твоето. Само леко с комшиите.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Въпрос за подпокривно пространство
« Отговор #3 -: 25 Октомври, 2012, 08:48:39 »
0
Я стига си ги измислял, то 500 кв.м. са цял парцел. Няма как да си изкупил на две кооперации таваните.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Въпрос за подпокривно пространство
« Отговор #4 -: 26 Октомври, 2012, 18:43:25 »
-1
Я стига си ги измислял, то 500 кв.м. са цял парцел. Няма как да си изкупил на две кооперации таваните.

Абе идиотко, тебе май комплекс за малоценност те гони. Аре върви на майната си.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Въпрос за подпокривно пространство
« Отговор #5 -: 27 Октомври, 2012, 00:04:03 »
-1
Гони ме. Ама не е за малоценност. А е параноя с мания за величие. *yahoo*
Пък ти измисляй по-малко, по-скромно. По може да излъжеш някой.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Въпрос за подпокривно пространство
« Отговор #6 -: 27 Октомври, 2012, 17:25:50 »
0
Здравейте всички,

Имам собственост върху цял етаж (последен) от сграда. Сградата е с керемиден покрив и подпокривно пространство около 500м2, като в най-високата част на пирамидата височината е над 5 метра. От подпокривното пространство би се получил чудесен етаж за мезонет като го направя с големи прозорци Velux.

Обаче в документите на сградата подпокривното пространство никъде не е упоменато като такова.
Странно, но в квартала ми има едни такива сгради, строени в края на 50-те. Три входа на по 5 етажа. Във всеки вход има по 2 апартамента на плоча. Една плоча (с общо 6 апартамента)  е точно около 500 м2.
Имат скатен керамичен покрив и обширно подпокривно, в което са развити т.н. тавани. Всеки имот си има по една скосена практически стая. Ползват се. Традиционно по нашенски съсобствениците са дебнат и мразят и гледат да набутат този в чиято стая е протекло да оправя общия на всички покрив.

Безкрайно съм изненадан, че в твоя случай едно такова огромно простанство нито "съществува" в документите и строителните книжа, нито се ползва.
Предполагам, че от стълбищната клетка има някаква врата към това подпокривно, все пак.
Не си ли държат хората там вехториите и боклуците ?
Може и да го няма по документи, може и да е над твоята глава, но ми се струва, че това си е обща част. Ти по-скоро мислиш  обратното. Поразпитай, имаше някакви особености за тавански етажи, за подпокривни пространства.

Не ми изглежда подходящо да се инвестира там, преди да се опече работата юридически.


Цитат
Та въпроса ми е: Ако взема и оползотворя подпокривното пространство дали другите съсобственици могат да предявят претенции. Може би ще могат да предявят претенции за достъп на покрива или да претендират за идеална част, въпреки че подпокривното пространство не влиза в общите части.
Казвайки, че не е обща част, вероятно се опираш на нещо. ДА ТИ КАЖА честно, не се сещам, кое е това нещо.
Спомням си за една случка от детството ми.  Нашият народ има една много образна приказка. Купуване на "ВЪЗДУХ". Един родственик щеше да купува въздух над една малка кооперация и това беше обект на множество коментари и обсъждания.  Спомням си, че ми беше много странно и ме беше срам да попитам, как се купува въздух. Във въображението ми това е изглеждало като магически акт.
Представи си, че във въпросната сграда се стигне до хипотеза за продажба някому на право на строеж (надстрояване). Кой ще се яви страна по сделката за учредяване на правото?

Вероятно е подходящо да помислиш за някаква сделка, при която ти срещу нещо ще получиш право на ползване.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Въпрос за подпокривно пространство
« Отговор #7 -: 27 Октомври, 2012, 22:25:05 »
0
начев,

Става въпрос за сграда която още няма А15. Строителя напира, но аз не му подписвам като всеки път намирам разни кусури неизпълнени по договор и му гоня купувачите, та засега сме само 2ма собственици на цялата сграда 50/50. Клатя го здрво защото практически не съм опрял до тези имоти, но той сам се издаде, че я е закъсал и иска да продава на по-ниски цени. Та съм замислил да го изклатя да ми прехвърли юридически по някакъв начин това подпокривно пространство, предвид, че на последния етаж никой освен мен няма никаква работа.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Въпрос за подпокривно пространство
« Отговор #8 -: 27 Октомври, 2012, 23:04:54 »
0
Според мен и да иска - няма да може, освен..
Нали парцелът е с определена площ и е позволено максимално застрояване * КИНТ. Подпокривното пространство със сигурност не е смятано като обитаема площ иначе щеше да се продава. А ако е застроил до максимума, няма сега как да добави още 500 м2 в документите, защото ще излезе извън лимита. Ако не е построено до лимита, тогава може и да може, но го остави той да се занимава с общината.
 *drink6*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Въпрос за подпокривно пространство
« Отговор #9 -: 28 Октомври, 2012, 11:22:09 »
0
Става въпрос за сграда която още няма А15.
Това поставя нещата в друга светлина.
Изводът е, че при настоящите сложни отношения със строителя (инвеститор), не трябва да правиш резки движения по посока на тази площ.
Ако сключите последваща сделка с него и получиш някакви права (особено преди да са се появили още собственици), имаш някакви изгледи да си реализираш идеите.
Но Додо изказва опасения, че тази площ поради законови ограничения не може (вероятно не може) да  бъде предмет на прехвърлителна сделка за получаване на собственост. И понеже тази площ съществува все пак, все някой следва да е собственик.
Изводът - остава обща част.
Може и да съм в грешка. Няма да е проблем. Опровергаването ми ще доведе до изясняване, следователно и от грешките има полза  :)

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Въпрос за подпокривно пространство
« Отговор #10 -: 28 Октомври, 2012, 11:23:18 »
0
Е, Невидимия хвана два шарана. Подпокривно, задпокривно, той тоя строител в Банско, дето нашия бил обезщетен, го разказва от 2010г. Как не го построихте вече тоя блок не знам.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Въпрос за подпокривно пространство
« Отговор #11 -: 28 Октомври, 2012, 12:00:30 »
0
Е, Невидимия хвана два шарана. Подпокривно, задпокривно, той тоя строител в Банско, дето нашия бил обезщетен, го разказва от 2010г. Как не го построихте вече тоя блок не знам.

Много поздрави на майка ти! Тя си знае колко здраво е сецана докато те измъти такъв кретен.