Автор Тема: Цени на строителни услуги  (Прочетена 14436 пъти)

gugugu

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Цени на строителни услуги
« -: 26 Ноември, 2012, 18:57:27 »
0
Предтои ми ремонт и се чудя дали офертата ми не е висока. Някой може ли да сподели опита си.
      
как ви се струва 4.5. лв на кв. за боядисване.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Цени на строителни услуги
« Отговор #1 -: 26 Ноември, 2012, 19:48:26 »
0
Има някои  условности, но ще прескоча обратните въпроси и ще споделя виждане и опит.

Важно е какво ще се боядисва. Предполагам, че питаш за латекс?? Или може би  е по-подходящо да се каже "т.н. латекс".
Важно е върху какво ще се полага.
Ако е върху стар и здрав латекс, има приемливи решения с полагане отгоре дори само на една ръка. Обичайно и подходящо е да се две.

Ако е върху нова гипсова шпакловка, предлагам неангажиращо първо да се грундира.
За операция грундиране съм плащал 1,80 лв. м2 с материал включен. Миналата година.

След грундиране се полагат минимум 2 ръце "латекс". За труд съм платил  2,40 лв. м2. Аз за себе си го разбирах - по 1,20 лв- на ръка. Формално договорката беше: боядисва се докато стане! Трябва да знаеш, че практически Бг. строител под това разбира  2 ръце. Това е нормално. В преддемократичните времена минимумът беше 3и то ако се добереш до добър (тогава) материал.

При по-рядко практикуваната варова шпакловка не би трябвало да има значителни различия, но нямам конкретен опит.

Важно! Строителят ми предлагаше боядисването в бяло да стане с негов материал (използваше Боро), на цена  3,60 лв. м2, но аз реших да си купя сам материала и да платя отделно за труда.

Има някои доста нови, по-скъпи и по-истински материали, за които се твърди, че една ръка върши работа при подготвена стена.
Аз възприех материал висока средна класа, 2 ръце.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Re: Цени на строителни услуги
« Отговор #2 -: 26 Ноември, 2012, 20:27:03 »
0
А, сега и аз да се намеся! :) Правилно! Въпросът е какво върху какво ще се нанася. Добрите бояджии, когато шпакловката е добре направена ( финна в истинския смисъл на думата) , смесват грунда с боята. Зависи дали е ново строителство или не. Не си правят труда да налагат покритието няколко пъти. Много зависи от покривността на боята. В магазинната мрежа има достатъчно бои с добра покривност. То всяка си има характеристики. Евтин и достатъчно добър вариант, са боите на Оргахим. Има и други бои с добра покривност. Тук вариантите са цени спрямо покривност.
Има много добри бои и големи боклуци. При големите боклуци и две ръце не са достатъчни.


Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Re: Цени на строителни услуги
« Отговор #3 -: 26 Ноември, 2012, 20:53:09 »
0
Пример за боклук са боите с бренд "ОК" на Баумакс.

gugugu

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Re: Цени на строителни услуги
« Отговор #4 -: 26 Ноември, 2012, 21:35:40 »
0
Хаха имаше една боя дето мирише на малини докато боядисваш и  е  25 лв. бака 25 кила. Не знам каква и беше марката ма и с 5 ръце не покриваше и накрая като изсъхне се отъркаш в нея и ти остава по дрехите *scare*.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Re: Цени на строителни услуги
« Отговор #5 -: 27 Ноември, 2012, 00:36:21 »
0
Тук пак събор на баровци гледам, воглаве с Начев, разбира се, 1,20 това, 1,30 онова, айде за една боя толкова приказки изприказвахте, няма нужда. И финнна да го напишеш, все тая.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Re: Цени на строителни услуги
« Отговор #6 -: 27 Ноември, 2012, 01:08:21 »
0
imotko, имаш ли нужда от сайт, нещо? Дай да ти направя един за 50,000, взимаме за отправна точка този на Агенцията по вписвания с десетина страници информация за имоти, той толкова струва официално. Даже ще ти направя 10% отстъпка като за приятел.

 *drink6*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Re: Цени на строителни услуги
« Отговор #7 -: 27 Ноември, 2012, 09:04:09 »
0
Финен млечен шоколад. *rofl*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Re: Цени на строителни услуги
« Отговор #8 -: 27 Ноември, 2012, 11:12:12 »
0
Не съм сигурен, че е важно, ама нали си хоротуваме.
В истинските латексови бои използват и естествен латекс, който е природен продукт, но не ме питайте за дървесния вид, че Имотния дебне.
Тук, при използване на "латекси" от долен и среден клас, по- правилното е да се говори за вододисперсионни бои.
Друго исках да споделя.
След приключване на работа по обекта, казах на строителя да накара момчетата да оправят и общите части, стълбите и площадка. Доколкото обаче, не съм се надявал да получа от някого някакви пари за това, рекох да използват някакви по-бюджетни материали.
Отговорът беше: Нямаш проблеми, отгоре ще минем с варов латекс.
Стана ми неприятно, но не за друго, а поради факта, че не бях чувал за такова чудо и очевидно ми пролича.
Дадох вид, че всичко ми е ясно, обаче.
При следващо ходене в маркета, хванах един консултант и го питах за варов латекс. Той беше категоричен, че това са т.н. акрилатни бои. Не се съгласих с него, но в спор не съм влизал. Акрилни и акрилатни бои са друго нещо, според мен.
И до сега този въпрос с "варовия латекс" не ми е ясен. Още повече, се очевидно става дума за нещо като жаргон.
Има категорично един клас "латекси", които и тук се цитират от  Ивел и ГуГу, които са доста неустойчиви, цапат, ронят се леко. Предполагам, че при производството им ползват някакъв по евтин и в по-голямо количество пълнител на калциева основа, но което не го знам, не го знам.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Re: Цени на строителни услуги
« Отговор #9 -: 27 Ноември, 2012, 17:30:20 »
0
Може да е "варово мляко" - фло да каже. Аз покрай глинените къщи четох за такова завършване - това е много разреден варов разтвор с вид на мляко, набутва се по фугите и после като стане реакцията и става много стабилно. Пък и уж се приема, че и варта е природна (поне тази която е истинската, че сега продават разни неща, които са сухи и не са съвсем точно вар, още повече ако е минало време и процесът е започнат докато си седи в чувала).

За латекс пък аз открих нещо случайно - Оргахим имат едно нещо, което се води антибактерален лак, който се ползва за завършване на (сравнително скъпите им, imotko) варианти за боядисване "spirit effect" са си ги кръстили (където стените седят като нацапани, ама е много модерно). Та това нещо придава интересен вид на латекса (било то и обикновен бял), прозрачно е, колко е антибактериално не знам, но после като се пипат стените не се цапат, а ако се нацапат с нещо, може да се мие с парцал с вода и после не си личи нищо. Дишащо е незнам си какво и т.н.

 *drink6*