Автор Тема: Цени на имоти в България  (Прочетена 70982 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Цени на имоти в България
« -: 10 Декември, 2012, 12:09:45 »
0
Добро наблюдение за сравнително дълъг период от време.

Как се промениха цените на имотите в последните 12 години?

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #1 -: 11 Декември, 2012, 13:52:27 »
0
Брех, изненада !

Жилищата в България стават все по-достъпни

Някой чете форума и бърза да пусне инфо, което доказва, че "правилата" работят, дори тук.
Пускам, но аз текста още не съм чел, само главата горе. Подозирам, че ще ме изнерви.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #2 -: 11 Декември, 2012, 14:28:47 »
0
Цитат
Към септември т.г. едно домакинство може да си купи средно по големина жилище с доходите си за 3,2 години, докато преди кризата бяха необходими доходите за 7г.

Хаха, може би имат предвид пазара на къщи в село Долно Уйно.

*drink6*

Средно по големина жилище 75м2 * 1447 лева според НСИ = 2580 лева месечно на домакинство при 3.5 години според тези. В същото време средната годишна заплата е 8228 лева, 685 месечно. Наети лица 2243403 според НСИ. Домакинства според НСИ: 3006376. Тия горе са излъгали в пъти и за преди, и за сега.

Да не говорим, че средното домакинство като си извади от доходите неотложните разходи за храна и консумативи, ще изплаща с остатъка средно по големина жилище вероятно 120 години.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #3 -: 11 Декември, 2012, 19:10:29 »
0
Цитат
Към септември т.г. едно домакинство може да си купи средно по големина жилище с доходите си за 3,2 години, докато преди кризата бяха необходими доходите за 7г.

Хаха, може би имат предвид пазара на къщи в село Долно Уйно.

*drink6*

Средно по големина жилище 75м2 * 1447 лева според НСИ = 2580 лева месечно на домакинство при 3.5 години според тези. В същото време средната годишна заплата е 8228 лева, 685 месечно. Наети лица 2243403 според НСИ. Домакинства според НСИ: 3006376. Тия горе са излъгали в пъти и за преди, и за сега.

Да не говорим, че средното домакинство като си извади от доходите неотложните разходи за храна и консумативи, ще изплаща с остатъка средно по големина жилище вероятно 120 години.
Додо, подозирах нещо такова и реших, че няма да прочета статията. Просто "помирисах" платената измама още в заглавието.
Ама, викам си, много е в темата (която открих наскоро) и реших да го постна.
Знам, че сметката не излиза. Тези дни, когато писах имотните очерци, пресметнах най-грубо наум и също констатирах отклонения в пъти.
Нещо друго мисля, обаче.
Защо трябва да се правят подобни манипулации и мистификации, след като има един далеч по-смислен начин за прокарване на някакви сходни идеи.

Съотношението 3 год. брутни  дохода на едно средно домакинство = цена на 1 бр. средно жилище може да работи на богати и развити пазари и то в тесни отрязъци от време. Такива, в които има относително балансирано предлагане и търсене, близка рентабилност в различните отрасли, балансирано и неагресивно парично предлагане. Има и други условия. Само тогава би могло да се "гони" това съотношение.
Да обърнем внимание, че на богатите пазари, можеш да купиш с едва средномесечна заплата примерно 1000 л. гориво в бензиностанциите, или да кажем 5000 м3 газ, или 5 тона стомана и т.н.  Числата са илюстративни.

При същите цени на горивата и многократно по-ниски заплати, колко енергоносители могат да се купят тук., колко стомана, цимент (пак международни цени).
Може да се твърди, че за страна като Бг., където инфраструктурата е лошо и недостатъчно развита, откъдето пък иде, че годните за строителство терени са по-кът. Бидейки кът, цените им растат, расте "естественият" % на обезщетение на собствениците.
Горнота са фактори в посока на това, че годишните доходи на дом-во за 1 жилище следва да се значителноповече.

Но, има и друг ифактори.
Проектирането тук е да приемем сходно по качество на западното, но струва по-малко.
По-малко в абсолютни числа са и разходи за труд.
Тези фактори влияят към понижение.

Естествено само щрихирам.

Този род сметка: брой годишни доходи на домакинство към цена жилище може да се изчисли доста лесно, подчертавам като една чисто референтна величина,  и то адаптирано към условията на един конкретен пазар, но браншът не ще да го направи.

А не иска, защото няма полза и сметка.
Не вярвам да са тъпи. С няколко студента около трети курс, един строителен консултант и скромно възнаграждение от 100 К евро *blush* аз примерно се наемам да подготвя един рипорт с обосновки за не повече от седмица.

Истината е, че няма никъде задължение да бъде точно определена пропорция, но използвайки специалното и дълбоко емоционално отношение на българина (и не само), унията на банки и строителни инвеститори бяха намерили дамара да отделят огромна част от обществения ресурс към своята нива, разпространявайки небивалици и надувайки розови облаци.

И още не са спрели да се надяват, че реката пак ще текне.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #4 -: 11 Декември, 2012, 19:15:26 »
0
Е, аз пък!
Най-важното не казах.
Сумарно и експертно считам, че  може да се твърди, че за Бг пазара може да се обоснове  повече от 3 год. дохода на едно дом-во. за 1 бр. жилище.
Говора естествено само като количествено съотношение.

Колко точно?
Иска си изследване и работа.
Може, ама вижте горе :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #5 -: 11 Декември, 2012, 20:23:26 »
0
А пък според мен това "доход на домакинство" към цена на апартамент е глупаво по принцип и ако в БГ някой го ползва, то е ясно че прави опит за РАЗДВИЖВАНЕ и манипулация.
Преди като правех сравнения между държавите, изваждах от този доход неотложните разходи. Защото у нас този остатък за средностатистическо домакинство е смешно малък. И тогава започваме да говорим за един порядък от 30-50-100 години.

*drink6*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #6 -: 11 Декември, 2012, 21:16:42 »
0
Чудя се как да формулирам по-подходящо.
Споменаването на думата "години" е малко подвеждащо. Веднага съзнанието бива окупирано от безчетните събития и какви ли не разходи за какво ли не в този период.
Идеята е да игнорираме всичко това.
Търси се - да го наречем едно "математическо отношение".
Колко е доходът на домакинството за месец. Отговор  Х.
Х х 12 х 3 = У
Отваряме богата база данни с имоти. Търсим средните, взимаме медианата и тя е   Z.
Идеята е : Y = Z, поне да гравитират едно към друго.

Сещам се още нагледен пример.
Работникът излиза от работа и държи в ръката си дневния надник.
Отива в магазина и гледа цената на хляба. 1 лв.
И си казва: А-ха, добре, надницата е ОК, и вчера и миналата година, купувах с една надница  50 хляба.
той няма да ги купи, но се ориентира на пазара.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #7 -: 12 Декември, 2012, 00:26:04 »
0

Сещам се още нагледен пример.
Работникът излиза от работа и държи в ръката си дневния надник.
Отива в магазина и гледа цената на хляба. 1 лв.
И си казва: А-ха, добре, надницата е ОК, и вчера и миналата година, купувах с една надница  50 хляба.
той няма да ги купи, но се ориентира на пазара.
:)Сириньето,гледат nachev,сириньето,щот може и да не ядат хляб ми макарони.Макар,че сега има едно сирене от тебешир и палмова мазнина,деликатес на цена отпреди развития социализъм.Много  ги объркава цената,ама те откъде да знаят ,че само името му сирене.
Твоят опит за математичен модел за формулиране на равновесна цена,може би справедлива цена в динамична пазарна среда ми се чини обречен.Не разбирам от математика и може и да греша,но инстинктивно усещам конвулсиите на умиращата икономика у нас.Прилича ми на времето на "застоя",когато ,според един стар виц Леонид Илич Брежнев ,който карал влака по пътя към комунизма ,наредил половината пътници да слязат и да друсат влака така,че останалите вътре да мислят ,че пътува,защото били свършили релсите.Така е тука и с повечето неща,няма "релси "т.е. път ,дори статиите за пазара на имоти-друсат влака уж,че се движи.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #8 -: 12 Декември, 2012, 04:18:33 »
0
Стана ясно и кой е платил за "проучването", напълно безкористно естествено.  :)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #9 -: 12 Декември, 2012, 11:50:42 »
0


 :)Сириньето,гледат nachev,сириньето,щот може и да не ядат хляб ми макарони.Макар,че сега има едно сирене от тебешир и палмова мазнина,деликатес на цена отпреди развития социализъм.Много  ги объркава цената,ама те откъде да знаят ,че само името му сирене.
Твоят опит за математичен модел за формулиране на равновесна цена,може би справедлива цена в динамична пазарна среда ми се чини обречен.Не разбирам от математика и може и да греша,но инстинктивно усещам конвулсиите на умиращата икономика у нас.Прилича ми на времето на "застоя",когато ,според един стар виц Леонид Илич Брежнев ,който карал влака по пътя към комунизма ,наредил половината пътници да слязат и да друсат влака така,че останалите вътре да мислят ,че пътува,защото били свършили релсите.Така е тука и с повечето неща,няма "релси "т.е. път ,дори статиите за пазара на имоти-друсат влака уж,че се движи.

Фло, аз пък се сещам за един друг хубав (и много пазарен) виц.
Младият бедуин отишъл при баща си и му рекъл с развълнуван глас: Тате, разбрах, че цената на камилите много е паднала. Отдавна си говорим, че ни трябва още един керван. Дай пари да купим едно стадо.
Не сине, отвърнал старият бедуин. Няма да си купим камили.
След година старият бедуин  повикал младия, дал му кесия жълтици и рекъл: Върви, сине, и купи стадо камили.
Младият отвърнал: Ама, тате! Преди година ти предложих да купим стадото, а цената тогава беше много изгодна. Ти не се съгласи. Сега цената се вдигна, а ти ме пращаш да купувам.
Камилите се купуват с пари, синко, казал старият.

Дето викаш ти, със сиренето работата е същата. Нерде камили, нерде сирене, пък работата една и съща :)

Гризе ме лошо усещане, че при последните ми напъни за "обясняване" на цените на недвижимостите  не съм бил достатъчно ясен и подвеждам аудиторията. Опитвах се да слагам кавички и да говоря само примерно, но много се изписа и смисълът може да е останал нейде скрит в суматохата.

Тези "правила", които са изведени, по никакъв, ама по никакъв начин не определят какви трябва да са цените. Пазарът определя цените.
Правилата не могат да служат и като аргумент в едни ценови преговори.
Те са само индикатор за моментното състояние на пазара, илюстрират разположение в пазарния цикъл.

Конкретните цени се определят от самия пазар и способностите на договарящите страни да прокарат интересите си.

Това е положението. Пазар. Всичко живо се оглежда за някое свободно левче в портмонето на околните и търси начини да го грабне оттам. И започва да ти говори напоително разни неща. Ма качество, дизайн, вечна красота, уют, доходност.
Истината е, че е много трудно, дори невъзможно, да си достатъчно информиран, че да не правиш икономически глупости дори в условията на един развит и свободен пазар. Вършейки сделки, хората по принцип са обречени да играят на чужд терен, често в една враждебна (на интересите им) среда.
Да не говорим за страни като Бг, където е пълно с явни и прикрити монополи и свински черва.

Правилно се казва, че закупуването на имот обикновено е най-голямата сделка в живота на един обикновен човек. Към този акт трябва да се подхожда изключително отговорно и информирано.
Ненужно и направо глупаво е да чакаш разни "теоретично възможни и равновесни" цени. Не е ясно, кой ги изчислявал, с какви мотиви и за каква среда, че и дали въобще биха се случили някога в твоя живот.
Трябва да се положат усилия за навлизане в потайностите на съответния пазар, да се отчете фазата в цикъла, тенденциите и да се вземе подходящо решение.

Илюстрация. Едно време (в имотите) като ревяхме на пълен глас: За Бога, не купувайте! Особено през 2008, помните какво стана.
« Последна редакция: 12 Декември, 2012, 12:39:23 от nachev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #10 -: 12 Декември, 2012, 11:54:59 »
0
Стана ясно и кой е платил за "проучването", напълно безкористно естествено.  :)


Ясно, г-жа Кръстева.
Съобразявам, че май в момента не мога да се сетя, кой бяха имотно-инвестиционно-строителните деятели в кръжока по  интереси около г-жа Кръстева. Той всъщност шеф на кръжока е друг.
Може пък просто друга да са си платили за публикуването.

alex

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +2/-1
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #11 -: 13 Декември, 2012, 19:39:30 »
0
Тези "правила", които са изведени, по никакъв, ама по никакъв начин не определят какви трябва да са цените. Пазарът определя цените.
Правилата не могат да служат и като аргумент в едни ценови преговори.
Те са само индикатор за моментното състояние на пазара, илюстрират разположение в пазарния цикъл.

Според мен тези правила би следвало да служат единствено за оценка на собствените възможности на купувача - полуготови отговори на въпросът "Мога ли да си позволя жилището X", без да се налага да човек сам да открива топлата вода.

Лошата обща финансова култура на немалко българи е това, което "обезсиля" подобни правила у нас. Купувачите със здрав разум вероятно си имат някакви собствени правила, дори и да не са чувала за тези (и други). За съжаление наличието на купувачи, надскачащи собствените си възможности неминуемо дава отражение върху средните цени в даден сегмент.
Programming is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs,and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far,the Universe is winning.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #12 -: 04 Април, 2013, 12:02:35 »
0
Хм!!
Сред посредниците (брокерите) очевидно има и не малко подготвени и разумни хора.

http://www.investor.bg/imenata-na-biznesa/114/a/k-naidenova-imotite-v-bylgariia-sa-silno-nadceneni,149157/?page=1

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #13 -: 04 Април, 2013, 12:19:02 »
0
Вярно, има нЕМалко такива, ама тая гъска очевидно не е от тях.
И, тъй като не мога да ти попреча да пуснеш това недоразумение, напълно лишено от каквито и да било икономически и други аргументи, ти препоръчвам следващия път поне да си спестиш собствения си коментар.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Цени на имоти в България
« Отговор #14 -: 04 Април, 2013, 13:52:03 »
0
Хм!!
Сред посредниците (брокерите) очевидно има и не малко подготвени и разумни хора.

http://www.investor.bg/imenata-na-biznesa/114/a/k-naidenova-imotite-v-bylgariia-sa-silno-nadceneni,149157/?page=1


Извинявай Начев,но тази е напълно куха лейка.
Пазара в БГ,няма нищо общо с нормалните държави,защото у нас има не нормални заплати.
Принципа за наемите и заплатите важи на други територии,при нас е неприложим поради невъзможността да се построи на тези цени.
Тази мома,дори закони иска да пише,Опазил ни Бог от такива.
На мен това ми прилича на мантра,сваляйте цените,че останах гладна  *rofl*
Когато се сметнат всички разходи по строителството,тогава ще видиш каква глупост е написала момата,но ако,я питаме какъв % иска да вземе и ще се учудиш,че няма да го сръвни със средните заплати  :D
 *girl*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!