Форум за имоти > Дискусия за цените

Цени на имоти в България

(1/16) > >>

nachev:
Добро наблюдение за сравнително дълъг период от време.

Как се промениха цените на имотите в последните 12 години?

nachev:
Брех, изненада !

Жилищата в България стават все по-достъпни

Някой чете форума и бърза да пусне инфо, което доказва, че "правилата" работят, дори тук.
Пускам, но аз текста още не съм чел, само главата горе. Подозирам, че ще ме изнерви.

dodo2:

--- Цитат ---Към септември т.г. едно домакинство може да си купи средно по големина жилище с доходите си за 3,2 години, докато преди кризата бяха необходими доходите за 7г.
--- Край на цитат ---

Хаха, може би имат предвид пазара на къщи в село Долно Уйно.

*drink6*

Средно по големина жилище 75м2 * 1447 лева според НСИ = 2580 лева месечно на домакинство при 3.5 години според тези. В същото време средната годишна заплата е 8228 лева, 685 месечно. Наети лица 2243403 според НСИ. Домакинства според НСИ: 3006376. Тия горе са излъгали в пъти и за преди, и за сега.

Да не говорим, че средното домакинство като си извади от доходите неотложните разходи за храна и консумативи, ще изплаща с остатъка средно по големина жилище вероятно 120 години.

nachev:

--- Цитат на: dodo2 в 11 Декември, 2012, 14:28:47 ---
--- Цитат ---Към септември т.г. едно домакинство може да си купи средно по големина жилище с доходите си за 3,2 години, докато преди кризата бяха необходими доходите за 7г.
--- Край на цитат ---

Хаха, може би имат предвид пазара на къщи в село Долно Уйно.

*drink6*

Средно по големина жилище 75м2 * 1447 лева според НСИ = 2580 лева месечно на домакинство при 3.5 години според тези. В същото време средната годишна заплата е 8228 лева, 685 месечно. Наети лица 2243403 според НСИ. Домакинства според НСИ: 3006376. Тия горе са излъгали в пъти и за преди, и за сега.

Да не говорим, че средното домакинство като си извади от доходите неотложните разходи за храна и консумативи, ще изплаща с остатъка средно по големина жилище вероятно 120 години.

--- Край на цитат ---
Додо, подозирах нещо такова и реших, че няма да прочета статията. Просто "помирисах" платената измама още в заглавието.
Ама, викам си, много е в темата (която открих наскоро) и реших да го постна.
Знам, че сметката не излиза. Тези дни, когато писах имотните очерци, пресметнах най-грубо наум и също констатирах отклонения в пъти.
Нещо друго мисля, обаче.
Защо трябва да се правят подобни манипулации и мистификации, след като има един далеч по-смислен начин за прокарване на някакви сходни идеи.

Съотношението 3 год. брутни  дохода на едно средно домакинство = цена на 1 бр. средно жилище може да работи на богати и развити пазари и то в тесни отрязъци от време. Такива, в които има относително балансирано предлагане и търсене, близка рентабилност в различните отрасли, балансирано и неагресивно парично предлагане. Има и други условия. Само тогава би могло да се "гони" това съотношение.
Да обърнем внимание, че на богатите пазари, можеш да купиш с едва средномесечна заплата примерно 1000 л. гориво в бензиностанциите, или да кажем 5000 м3 газ, или 5 тона стомана и т.н.  Числата са илюстративни.

При същите цени на горивата и многократно по-ниски заплати, колко енергоносители могат да се купят тук., колко стомана, цимент (пак международни цени).
Може да се твърди, че за страна като Бг., където инфраструктурата е лошо и недостатъчно развита, откъдето пък иде, че годните за строителство терени са по-кът. Бидейки кът, цените им растат, расте "естественият" % на обезщетение на собствениците.
Горнота са фактори в посока на това, че годишните доходи на дом-во за 1 жилище следва да се значителноповече.

Но, има и друг ифактори.
Проектирането тук е да приемем сходно по качество на западното, но струва по-малко.
По-малко в абсолютни числа са и разходи за труд.
Тези фактори влияят към понижение.

Естествено само щрихирам.

Този род сметка: брой годишни доходи на домакинство към цена жилище може да се изчисли доста лесно, подчертавам като една чисто референтна величина,  и то адаптирано към условията на един конкретен пазар, но браншът не ще да го направи.

А не иска, защото няма полза и сметка.
Не вярвам да са тъпи. С няколко студента около трети курс, един строителен консултант и скромно възнаграждение от 100 К евро *blush* аз примерно се наемам да подготвя един рипорт с обосновки за не повече от седмица.

Истината е, че няма никъде задължение да бъде точно определена пропорция, но използвайки специалното и дълбоко емоционално отношение на българина (и не само), унията на банки и строителни инвеститори бяха намерили дамара да отделят огромна част от обществения ресурс към своята нива, разпространявайки небивалици и надувайки розови облаци.

И още не са спрели да се надяват, че реката пак ще текне.

nachev:
Е, аз пък!
Най-важното не казах.
Сумарно и експертно считам, че  може да се твърди, че за Бг пазара може да се обоснове  повече от 3 год. дохода на едно дом-во. за 1 бр. жилище.
Говора естествено само като количествено съотношение.

Колко точно?
Иска си изследване и работа.
Може, ама вижте горе :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия