Анкета

Мислите ли,че в страната ни би могло да има търсене на екологичен продукт за третиране на дървесината в интериора на дома

Да, летливите органични съединения на разтворителите в състава вредят на обитателите
2 (28.6%)
Да,биоцидите и синтетиката  в състава  вредят на обитателите
0 (0%)
Не,пазарно и достъпно е наложена синтетиката
2 (28.6%)
Не,синтетичните биоциди са много ефективни
0 (0%)
не знам
3 (42.9%)

Общ брой гласове: 7

Гласуването приключено: 09 Януари, 2013, 00:14:26

Автор Тема: Натурален импрегнант за защита на дърво в интериора  (Прочетена 95672 пъти)

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Гледайки в тавана, в буквален и преносен смисъл ме заболя врата от чесане и от неудобното положение да гледам нагоре в замисъл.Причината е,че съм оставил дъски като оставащ кофраж на таванната плоча с идеята на тях да закрепя топлоизолацията 10 см. вата. Дъските са към 200 м2.Би трябвало, съобразно добрата производствена практика, с цел дълга и безпроблемна употреба да им положа някакъв импрегнатор за запазване от влага,съответно дървояди и гъби.След бегла проверка какво се харчи като импрегнатор най-много ,видях Бохемит.Бил много ефективен.Запознах се със състава му,който е 20 % борна киселина и 8% етаноламид.Все отрови,особено борната киселина.Производителя дава гранична експозиция от 6 мг/м3 въздух ,което било важело за борните съединения.Срамежливо сякаш, не е уточнил,че това е за 15 мин. и,че опасната концентрация  също е 2 мг./м3 въздух за 8 часа.
Така на бързо, проста сметка показва,че съвсем икономично за моите 200м2 ще отидат 20 литра Бохемит, които съдържат 4 млн.милиграма борна киселина.Кубатурата най-общо е 600м3 въздух.Така на всеки кубик въздух ще си имам около 6666 мг.борна киселина  потенциално изпарение или 3333 пъти в повече от граничните 2 мг.на  1 м3 въздух .Сега, от тия 6 666 мг. колко ще се излъчат в пространството не е много ясно и няма как да се предвиди,поне за сега нямам такава информация. Това ми засили чесането зад врата и в крайна сметка реших да мина на екологичен натурален импрегнант.Интересно ми е мнението на "колегията" как и с какво си третира дървенията в къщи от гледна точка на здравословните условия за живот в къщата.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Трябва да има и отговор "не знам" :)

Ако първо се третира с това, а след това се лакира, няма ли да се ограничи отделянето на това нещо?

Ти нали беше измислил нещо с ланолин или то беше за друго?

 *drink6*

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Гледайки в тавана, в буквален и преносен смисъл ме заболя врата от чесане и от неудобното положение да гледам нагоре в замисъл.Причината е,че съм оставил дъски като оставащ кофраж на таванната плоча с идеята на тях да закрепя топлоизолацията 10 см. вата. Дъските са към 200 м2.Би трябвало, съобразно добрата производствена практика, с цел дълга и безпроблемна употреба да им положа някакъв импрегнатор за запазване от влага,съответно дървояди и гъби.След бегла проверка какво се харчи като импрегнатор най-много ,видях Бохемит.Бил много ефективен.Запознах се със състава му,който е 20 % борна киселина и 8% етаноламид.Все отрови,особено борната киселина.Производителя дава гранична експозиция от 6 мг/м3 въздух ,което било важело за борните съединения.Срамежливо сякаш, не е уточнил,че това е за 15 мин. и,че опасната концентрация  също е 2 мг./м3 въздух за 8 часа.
Така на бързо, проста сметка показва,че съвсем икономично за моите 200м2 ще отидат 20 литра Бохемит, които съдържат 4 млн.милиграма борна киселина.Кубатурата най-общо е 600м3 въздух.Така на всеки кубик въздух ще си имам около 6666 мг.борна киселина  потенциално изпарение или 3333 пъти в повече от граничните 2 мг.на  1 м3 въздух .Сега, от тия 6 666 мг. колко ще се излъчат в пространството не е много ясно и няма как да се предвиди,поне за сега нямам такава информация. Това ми засили чесането зад врата и в крайна сметка реших да мина на екологичен натурален импрегнант.Интересно ми е мнението на "колегията" как и с какво си третира дървенията в къщи от гледна точка на здравословните условия за живот в къщата.

Фло, чудя се защо и как ще закрепяш вата и защо изобщо ще третираш оставащ кофраж.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Трябва да има и отговор "не знам" :)

Ако първо се третира с това, а след това се лакира, няма ли да се ограничи отделянето на това нещо?

Ти нали беше измислил нещо с ланолин или то беше за друго?

 *drink6*

Това е нова разработка ,нискобюджетна.Състава е ланолин и дървесна смола/колофон/диспергирани във вода.Данни за използване на дървесната смола за импрегниране на дърво има  още от библията,когато Господ дава указания на Ной как да направи ковчега и да го засмоли да не тече.За естествената пестицидна способност на колофона пък говори практиката на древните египетски балсаматори,които са вадели мозъка на умрелия фараон през носа и са му пълнили черепа с колофон ,както и са напоявали бинтовете с топъл колофон.Ей тъй фараона изкарвал няколко хилядолетия без разпадане.Древните гърци пък си мажели палатките с ланолин на война ,което им давало възможност да са във форма след дъжд.Древните араби  си мажели корабите с ланолин по описание от арабските приказки за Синдбат мореплавателя.Съвременен американски патент за емулсия ланолин доказва действието му против термити дървояди.Същото, което са забелязвали и овчарите от древността до сега. Моето виждане е комбинацията от ланолин и колофон.Не съм срещал аналог като  патент,което не значи, че няма.

Невидимко :  Фло, чудя се защо и как ще закрепяш вата и защо изобщо ще третираш оставащ кофраж.
Дъските са на практика таван,отгоре е плосък покрив.Под дъските ще има вата и теоритично е възможен конденз,който да овлажнява дъските.Значи детайла е гипскартон,вата, дъски ,ламарина,бетон.

п.с. Сещам се и нещо любопитно за колофона.Човечеството поглъща огромни количества ежедневно с продуктите на Кока-кола и Пепси. Във Фантата например,както и в Мириндата количеството колофон е 80 мг. на литър.
Кремовете Нивея пък са на основа ланолин.Даже основа е малко да се каже,почти изцяло крема е ланолин.
« Последна редакция: 25 Декември, 2012, 01:19:27 от Фло »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Това креозот е отровно май?
А аз съм си записал тук в бележките "Резистол" за такива цели. Биологично се разпадал незнам си какво, уж беше най-безопасно.

http://www.archtp.com/Products/PreservativeProtection/default.htm   - последното

COMPOSITION
Fungicides: - Tebuconazole, Propiconazole, IPBC.
Insecticides: - Cypermethrin.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Ние ползваме безир. Но не знам дали е безвреден. (По химия компетентността ми е нулева.)

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
dodo,това е за Tebuconazole!
 
Токсикологично значими съединения в
животните, растенията и околната среда
Тебуконазол и 1,2,4-триазол
Остра токсичност
Плъх, LD50 Устни 1700 мг / кг телесно тегло
Плъх, LD50, Кожно> 2000 мг / кг телесно тегло
Плъх, LС50, Вдишване> 0,82 мг / л, прах (4 часа експозиция, носа само)

Изглежда прахта от дървенията ,третирана с Tanalith буди известни притеснения.LD50 означава,че половината от животните са умрели.
http://www.fao.org/fileadmin/templates/agphome/documents/Pests_Pesticides/JMPR/Report10/Tebuconazole.pdf

Човекът най-общо може да се определи като кожена торба с вода,в която "плуват" милиони клетки и около 6 кг. бактерии.Със сигурност не е без значение какви и колко биоциди шетат из въздуха и храната му.Дори и да нямат някои от тях директна канцерогенност продължителния контакт с биоцидите води до биоакумулация и редица здравни проблеми.Експанзията на химията в храните е от стотина години,а в строителните технологии от около двадесет.Съчетанието им в битието на нашенеца предполагам ще води до неприятни последици.Тия въпроси са оставени на местното законодателство и индивидуалните разбирания на потребителя.Горните съединения на медта например са забранени в Австралия за детски площадки и интериорно  ползване.
« Последна редакция: 25 Декември, 2012, 12:17:38 от Фло »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Ние ползваме безир. Но не знам дали е безвреден. (По химия компетентността ми е нулева.)
Ако е натурално ленено масло/безир/ даже сте на бонус.Обаче най-често под името безир се предлагат производни на петрола в смес  със синтетични смоли.Това принципно не върши никаква работа понеже не прониква през целулозата в дълбочина.Целулозата е една мрежеста структура изградена от линейни полимери по дължина.Връзката им е такава,че пропускат само вода и разтворени във водата съединения.Безирите /натуралните/ги  затоплят за да проникнат малко по дълбоко в дървото,което си е съмнително като ефект.Неудобството при тях е,че гранясват във времето,саморазлагат се .
« Последна редакция: 25 Декември, 2012, 11:38:17 от Фло »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Според мен е както с цигарите - да не ти пука. На дали и да има отрови са в количество, с което да се усмъртиш от един ден. Така че:
- вариант 1 - не слагаш нищо (и завъждаш мухъл, който също се твърди, че е вреден)
- вариант 2 - слагаш препарат, за който се твърди, че е безвреден и спираш да мислиш за вредности
- вариант 3 - махаш дървото :)

Аз например се отказах от идеята за дървени керемиди по тази причина - след време се покриват с черен мухъл, който бил най-по-токсичен. Може да се третира после с други химии, които от своя страна също са гадости.

*drink6*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Не знам с какъв безир е мазано. Всеки случай знам, че слънцето е най-големия му враг. Ако е на сянка, мисля че върши голяма работа. Лични наблюдения – 20 години...Там, където дървената дограма беше на юг, я сменихме с пластмасова. Защото изгоря. С безир през година-две, е необходимо да повтаряш и потретваш.Тази, която е на изток, север и запад, продължава да си е старата дървена дограма.

Знаеш ли, имам един приятел инж.-химик и през една от миналите зими го видях да маже уплътненията и някакви луфтове на джипа си с олио. Разбира се, питах го защо.

Той ми отговори, че олиото така гренясва, че няма премахване. Там, където е имало олио, вода не може да проникне. Независимо, че гренясва. Олиото, според него, бил най-добрият изолатор на вода в колата... (Зададе ми въпроса как мия тигани с олио...) 

Разбира се трудно. Докато -  накрая ги изхвърля.

Изобщо, той беше някакъв изобретател. Джипът му беше дизелово Митцубиши, и в резервоара му ръгаше някакви пропорции – бензин и масло. Те бяха егати и пропорциите, защото го правеше на око... Абе по колите бе чудотворец. Разправяше ми някакви  на пръв поглед чудеса за гумите , за приплъзването , за сцеплението. Беше ми добър съветник. (Не съм го виждала вече три години. Тъкмо си припомних, че трябва да го поздравя за Коледа и Новогодишните празници.)



Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
0
Не знам с какъв безир е мазано. Всеки случай знам, че слънцето е най-големия му враг. Ако е на сянка, мисля че върши голяма работа. Лични наблюдения – 20 години...Там, където дървената дограма беше на юг, я сменихме с пластмасова. Защото изгоря. С безир през година-две, е необходимо да повтаряш и потретваш.Тази, която е на изток, север и запад, продължава да си е старата дървена дограма.

Знаеш ли, имам един приятел инж.-химик и през една от миналите зими го видях да маже уплътненията и някакви луфтове на джипа си с олио. Разбира се, питах го защо.

Той ми отговори, че олиото така гренясва, че няма премахване. Там, където е имало олио, вода не може да проникне. Независимо, че гренясва. Олиото, според него, бил най-добрият изолатор на вода в колата... (Зададе ми въпроса как мия тигани с олио...) 

Разбира се трудно. Докато -  накрая ги изхвърля.

Изобщо, той беше някакъв изобретател. Джипът му беше дизелово Митцубиши, и в резервоара му ръгаше някакви пропорции – бензин и масло. Те бяха егати и пропорциите, защото го правеше на око... Абе по колите бе чудотворец. Разправяше ми някакви  на пръв поглед чудеса за гумите , за приплъзването , за сцеплението. Беше ми добър съветник. (Не съм го виждала вече три години. Тъкмо си припомних, че трябва да го поздравя за Коледа и Новогодишните празници.)
Верно ,че слънцето съсипва безира,бих добавил и кислорода от въздуха.Мисля,че като резултат се отделя глицерин и мастни киселини.Последните май са любима храна за червейте.Дървоядите няма да я карат само на гарнитура със целулозата, ами ще добавят и мазно в порциона.
Обикновено безира го ползват като основа преди лака за по-икономично използване на лака. Това на лака не му дава кой знае каква дълготрайност,щото като се окисли безира, лака губи посредника си за адхезия към дървото и почва да се лющи от линейните разширения.
Дървесната смола/колофона/ има афинитет към дървесината и голяма водоустойчивост.Комбинацията му с неокисляемия ланолин /восък/ го пластифицира да поема температурните разширения и са добра основа за лаковото покритие.Ланолино-колофоновата дисперсия показва  добра попивност в дървото.За 3 минути дъба поема 3,7 % от теглото си при накисване.Това свойство би могло да се използва за пренос на класически биоцид за защита на дървесина в дълбочина,какъвто е медния сулфат/синия камък/например.
« Последна редакция: 25 Декември, 2012, 16:55:22 от Фло »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Довърши рецептата и ще я тествам тази пролет - мисля от твоя човек с дъба да поръчам материал и ще кисна в твоята отвара. За едни неща, които ще седят на открито.

*drink6*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
0
Ей, не спирате да работите и на Коледа!  Честит празник.
Фло се е намесил и съвет от мен не ти трябва, но след като прочетох, нещо  остава леко неясно.

Темата е третиране на кофражни дъски. Очевидно говорим за последна плоча и над нея е само таван?? и покрив.
Очевидно е, че след като става дума за кофраж, то той е под бетона, откъм стаята.
Не знам кога е лят бетонът, но ако е било тази година и ако приемем, че си купил прясно бичени кофражни дъски, то в тях има още много остатъчна влага, която няма много работа вътре. Най-малкото не виждам с какво би ти помотнала ако я затвориш вътре и процесът на съхнене се забави значително.

И друго не разбрах. Вдигаш очи и виждаш дъските, това добре. Приемаме, че ги обработваш, закрепваш (или по-точно закачаш) изолация за тях, която ще "виси" в стаята и после това трябва да се отвърши.

Какъв е финишът на тавана?   

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
0
nachev,по-горе го бях писал,та сега го повтарям. Детайла на таванната плоча е следният : гипскартон,вата,дъски 2,5см. и ламаринобетон/поцинкована ламарина и отгоре и бетон/.Опасението ми е,че съществува вероятност над дъските да се образува конденз,тъй-като над тях материала е паронепропусклив.Това не би следвало да е някакъв голям проблем,тъй-като както е станал така и ще изчезне,притеснението е да не се повиши влагата в дъските ,дотолкова,че   да доведе до гниене и един ден тавана със все картони и вата да кюфне на пода.Тоя детайл си е моя измишльотина и като барон Мюнхаузен се налага да се издърпам сам за врата за излизане от потенциалното усложнение.
Затова  ми е необходим не само биоциден препарат ,ами да прониква дълбоко,да няма излъчване в стаите и да показва влагоустойчивост.Това го виждам в ланолино-колофоновата дисперсия. Утре ще пробвам материал, третиран с такава "отвара" на устойчивост на "коктейл Молотов". На теория в състава има природни антипирени,които при нагряване би трябвало да се стапят и да пресичат притока на кислород в дълбочина. Точката им на запалване/ на ланолина/ е по-висока от точката на запалване на дървесината.Отделно в състава технологично има и малък източник на СО2,който по презумпция спира горенето.Това утре.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
0
nachev,по-горе го бях писал,та сега го повтарям. Детайла на таванната плоча е следният :

Фло, разбрах, но акълът ми дойде по-късно :) Както винаги!

Истината е, че прочетох първо Додо, разбрах, че нещо ми се губи и тръгнах да питам, без да съм си направил труда да изчета внимателно разменените мнения.

Ти си ги мислил нещата.
Интересно е тази микстура дали ще се маже лесно на тавана?!

Влага в дъските, викаш.  И аз за същото си мислех.
Не съм го подлагал на проверка и съмнение, но един майстор много отдавна ми беше казал и до ден днешен го помня: Момче, да знаеш от мен, едно дърво за да изсъхне добре му трябват толкова години на закътано и проветриво място, колкото см. е дебело.
Само това ми се е забило в главата.
Има доста условия, които би трябвало да се изчистят с допълнителни въпроси, но не ми се е налагало.
Пък за кофраж по правило се ползва суров материал.
 *drink1*