За всичко останало > Строителство и ремонти

Натурален импрегнант за защита на дърво в интериора

(1/29) > >>

Фло:
Гледайки в тавана, в буквален и преносен смисъл ме заболя врата от чесане и от неудобното положение да гледам нагоре в замисъл.Причината е,че съм оставил дъски като оставащ кофраж на таванната плоча с идеята на тях да закрепя топлоизолацията 10 см. вата. Дъските са към 200 м2.Би трябвало, съобразно добрата производствена практика, с цел дълга и безпроблемна употреба да им положа някакъв импрегнатор за запазване от влага,съответно дървояди и гъби.След бегла проверка какво се харчи като импрегнатор най-много ,видях Бохемит.Бил много ефективен.Запознах се със състава му,който е 20 % борна киселина и 8% етаноламид.Все отрови,особено борната киселина.Производителя дава гранична експозиция от 6 мг/м3 въздух ,което било важело за борните съединения.Срамежливо сякаш, не е уточнил,че това е за 15 мин. и,че опасната концентрация  също е 2 мг./м3 въздух за 8 часа.
Така на бързо, проста сметка показва,че съвсем икономично за моите 200м2 ще отидат 20 литра Бохемит, които съдържат 4 млн.милиграма борна киселина.Кубатурата най-общо е 600м3 въздух.Така на всеки кубик въздух ще си имам около 6666 мг.борна киселина  потенциално изпарение или 3333 пъти в повече от граничните 2 мг.на  1 м3 въздух .Сега, от тия 6 666 мг. колко ще се излъчат в пространството не е много ясно и няма как да се предвиди,поне за сега нямам такава информация. Това ми засили чесането зад врата и в крайна сметка реших да мина на екологичен натурален импрегнант.Интересно ми е мнението на "колегията" как и с какво си третира дървенията в къщи от гледна точка на здравословните условия за живот в къщата.

dodo2:
Трябва да има и отговор "не знам" :)

Ако първо се третира с това, а след това се лакира, няма ли да се ограничи отделянето на това нещо?

Ти нали беше измислил нещо с ланолин или то беше за друго?

 *drink6*

Невидимко:

--- Цитат на: Фло в 25 Декември, 2012, 00:14:26 ---Гледайки в тавана, в буквален и преносен смисъл ме заболя врата от чесане и от неудобното положение да гледам нагоре в замисъл.Причината е,че съм оставил дъски като оставащ кофраж на таванната плоча с идеята на тях да закрепя топлоизолацията 10 см. вата. Дъските са към 200 м2.Би трябвало, съобразно добрата производствена практика, с цел дълга и безпроблемна употреба да им положа някакъв импрегнатор за запазване от влага,съответно дървояди и гъби.След бегла проверка какво се харчи като импрегнатор най-много ,видях Бохемит.Бил много ефективен.Запознах се със състава му,който е 20 % борна киселина и 8% етаноламид.Все отрови,особено борната киселина.Производителя дава гранична експозиция от 6 мг/м3 въздух ,което било важело за борните съединения.Срамежливо сякаш, не е уточнил,че това е за 15 мин. и,че опасната концентрация  също е 2 мг./м3 въздух за 8 часа.
Така на бързо, проста сметка показва,че съвсем икономично за моите 200м2 ще отидат 20 литра Бохемит, които съдържат 4 млн.милиграма борна киселина.Кубатурата най-общо е 600м3 въздух.Така на всеки кубик въздух ще си имам около 6666 мг.борна киселина  потенциално изпарение или 3333 пъти в повече от граничните 2 мг.на  1 м3 въздух .Сега, от тия 6 666 мг. колко ще се излъчат в пространството не е много ясно и няма как да се предвиди,поне за сега нямам такава информация. Това ми засили чесането зад врата и в крайна сметка реших да мина на екологичен натурален импрегнант.Интересно ми е мнението на "колегията" как и с какво си третира дървенията в къщи от гледна точка на здравословните условия за живот в къщата.

--- Край на цитат ---

Фло, чудя се защо и как ще закрепяш вата и защо изобщо ще третираш оставащ кофраж.

Фло:

--- Цитат на: dodo2 в 25 Декември, 2012, 00:21:07 ---Трябва да има и отговор "не знам" :)

Ако първо се третира с това, а след това се лакира, няма ли да се ограничи отделянето на това нещо?

Ти нали беше измислил нещо с ланолин или то беше за друго?

 *drink6*

--- Край на цитат ---

Това е нова разработка ,нискобюджетна.Състава е ланолин и дървесна смола/колофон/диспергирани във вода.Данни за използване на дървесната смола за импрегниране на дърво има  още от библията,когато Господ дава указания на Ной как да направи ковчега и да го засмоли да не тече.За естествената пестицидна способност на колофона пък говори практиката на древните египетски балсаматори,които са вадели мозъка на умрелия фараон през носа и са му пълнили черепа с колофон ,както и са напоявали бинтовете с топъл колофон.Ей тъй фараона изкарвал няколко хилядолетия без разпадане.Древните гърци пък си мажели палатките с ланолин на война ,което им давало възможност да са във форма след дъжд.Древните араби  си мажели корабите с ланолин по описание от арабските приказки за Синдбат мореплавателя.Съвременен американски патент за емулсия ланолин доказва действието му против термити дървояди.Същото, което са забелязвали и овчарите от древността до сега. Моето виждане е комбинацията от ланолин и колофон.Не съм срещал аналог като  патент,което не значи, че няма.

Невидимко :  Фло, чудя се защо и как ще закрепяш вата и защо изобщо ще третираш оставащ кофраж.
Дъските са на практика таван,отгоре е плосък покрив.Под дъските ще има вата и теоритично е възможен конденз,който да овлажнява дъските.Значи детайла е гипскартон,вата, дъски ,ламарина,бетон.

п.с. Сещам се и нещо любопитно за колофона.Човечеството поглъща огромни количества ежедневно с продуктите на Кока-кола и Пепси. Във Фантата например,както и в Мириндата количеството колофон е 80 мг. на литър.
Кремовете Нивея пък са на основа ланолин.Даже основа е малко да се каже,почти изцяло крема е ланолин.

dodo2:
Това креозот е отровно май?
А аз съм си записал тук в бележките "Резистол" за такива цели. Биологично се разпадал незнам си какво, уж беше най-безопасно.

http://www.archtp.com/Products/PreservativeProtection/default.htm   - последното

COMPOSITION
Fungicides: - Tebuconazole, Propiconazole, IPBC.
Insecticides: - Cypermethrin.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия